
- Форум
- По малко от всичко
- За България и тези, които я напуснаха
- Защо "напуснахте" България
Не знам, жал ми е да видя толкова песимистиИ да, ако един човек не вярва, че сам може да промени нещо, тогава защо въобще ще живее ? Всеки може да промени света, стига първо да промени себе си
![]()
Ех философии ли ще развиваме сега? Иначе ако трябва да си кажа личното мнение ми е все едно какво става с България. Аз не бих си жертвала живота за България нито бих си го прекарала в опити да я променя по някакъв начин. Онзи професор така се е върнал с мечти, че може да промени нещо към по-добро след комунизма и видяхме как му свърши живота.
Иначе Петър Н ти трябва да правиш това, което мислиш за добро, да си живееш живота както ти си го направиш. Мен ми е все тая какво правиш ти. Не би трябвало и на теб да ти пука как другите искат да си живеят живота.
Не мисля, че мога да променя себе си в България. В крайна сметка и аз мога да остана в България, но ще остана, само защото ще избера лесното, както винаги. Такъв човек съм, за съжаление. Но бих искала да замина, и това не ме прави песимистка.
"Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"
Чак пък философии, не. Но ако всеки се отказваше и поемаше по най-лесния път, светът щеше да е много по-лошо място от това,което е сега. Аз избрах възможно най трудния път за мен, и вярвам, че ще успея. Въпросът е да не съм сам![]()
Младеж, не знам защо, но много пъти съм го чувала това от българи в България и предполагам не си живял в чужбина, защото НИКОЙ който е живял не би го казал това... Според мен не е по-лесно, но просто многото труд който си вложил рано или късно се отплаща. Та кажи сега, тъй като говориш за другите и за лесно и трудно живял ли си в чужбина?
Относно лесния и трудния път:
Интересен словоред!
Трудно е да се каже кой е крив и кой е прав!
Дали този който е избрал да остане в България и да кара ден след ден борейки се за оцеляване или онзи който е избрал да започне от -2 ниво в напълно нова и непозната среда! Уважавам едната и другата страна.
Все още не знам кой път е по-лесен/труден - всеки медал има 2 страни!..
От година и половина живея в чужбина. Затова и казах, че съм избрал трудното. Не е никак лесно да съм сам без ничия помощ, да работя , да уча и да се прехранвам. Но го правя, и смятам в един момент от живота си да се върна и с опита, който ще събера да направя нещо, колкото и да е малко![]()
Когато говорих за трудно и лесно нямах предвид България / останалия свят. Разбира се, че в България не е лесно, нито пък е лесно в чужбина. Имах в предвид, че е лесно след като си завършил в чужбина и си постигнал нещо да си останеш там. Трудно е да се върнеш и да се опиташ да помогнеш
ПС. Това са изцяло мои убеждения, ако не мислиш същото, разбирам те и няма смисъл да спорим![]()
DS, благодаря за включването. Наистина винаги има 2 страни. Просто на мен ми звучи много смешно като казват че имигрантите бягат на лесното и едва ли не те са горди мъченици, а в същност както в този случай съм 99% че този човек не е живял извън България ама знае какво е и колко е лесно.
Сега словореда си ми е добре.Искам да кажа, че за мен България е лесният вариант до една степен. Защото е лесно да останеш тука да учиш, да живееш при вашите например или в апартамент дето наема е 200лв. примерно, ходиш си на унито, изкарваш, повечето после почват сервитьори, ама това е друг въпрос. После почваш работа, където вземаш 300лв-500лв., например. После идва трудното, където все пак политиката на държавата, кризата и безработицата започват да влизат в живота ти и да изпразват джоба ти. А в чужбина още със стъпването е трудно. Като решиш да ходиш в чужбина не е само да го решиш, но има доста подробности до заминаването и прибиваването там. Нито имаш осигурена работа, нито нищо. Има страни, в които не можеш да започнеш работа, докато нямаш 3 месеца престой, и какво правим? Това е трудното, първата година е трудна, докато се установиш, докато разбереш, че и 2 евро на час е нещо, на фона на наема ти за общежитието, който е 350 евро. Някой дори първата година не могат да стъпят на краката си. И тъкмо все пак след 5 години учене, си стъпваш на краката, намираш си добра работа, и решаваш да се върнеш в България? Защо? Избираш лесното на фона на трудното ли?
"Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"
Към оставащите - според пророчеството Румъния, Сърбия, Гърция и Турция ще ни завладеят и БГ няма да я има след много време, така че децата и внуците ви няма да се наричат българи.
Заминах, защото родителите ми решиха, че за нас бъдеще в България няма. Вече 3 години живея в САЩ и не мога да кажа, че съжалявам. Не смятам да се връщам, може би на екскурзия да , но не и за постоянно.
На мястото където живея други българи няма, така че на повечето хора им е интересно като им разказвам някои работи. Всичките ми приятели се научиха да казват "Здрасти, как си" и да отговорят с "Добре" ,за съжаление обаче пиятелят ми си остана само с едно "Да", а от българската кухня най-много им харесва мусака както и баница
![]()
Главната причина ме е срам да я напиша. :Д
Освен нея си мислех, че ще получа добро образование, ще науча още един език и ще бъде като цяло интересно изживяване.
Обаче ако знаех какво ме чака, никога нямаше да замина.
Интересно ми е дали някой в тази тема освен windowlicker някога е живял извън България?
Не, но сестра ми е в чужбина, ходих, видях какво е, знам какво е и така. Може да звучи незряло, но на това се уповавам, но имам и други роднини в Чужбина. Да, човек може би не може да прецени така добре, ако самият той не е минал през това. Но аз се захванах за темата, заради това, че има хора, които искат да заминат да учат и да се върнат тук, за да променят един вид страната ни. Което е малко нереално.
П.П А мен ми е интересно твоето мнение Nakadah, като човек, живеещ в чужбина? Ти ще се върнеш ли в България?
"Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"
В крайна сметка не разбрах кое е трудното и кое лесното?
Аз лично "избягах" с идеята да съм,с компанията и да сме далече от мама,и татеама нещата се развиха по-различно.Не знам дали ще се върна след като завърша,за жалост малко или много има някакво отношение към българите завършили в чужбина(поне според мен).А иначе ние българите сме оптимистични песимисти и да се карате нищо няма да се промени в интернет
![]()
Creative Technologie
ohluv, никой не се кара просто има дискусия ;о)
Nakadah, повечето сме извън Б-я
та:
Защо "напуснахте" България? Ще се върнете ли?
Последно редактирано от DS : 04-24-2012 на 09:14
Така е, всеки си има мнение. Наистина няма смисъл от спорове. Нека да се изкажа по темата най-накрая. Аз не напуснах България по определена причина. Семейството ми спечели зелена карта и аз бях пораснало дете под 21 години. Мога обаче да кажа защо не бих се върнала в България. Една от причините е абсурда с кучетата. Направо ми става тъжно като си помисля за това. Много хора са озлобени. Много хора те гледат лошо без причина. Най-лошото е че в България има много хора които се правят на големи и важни, но го правят като се сравняват с теб и гледат да те мачкат. Иначе за работата не мога да кажа. Аз съм работила в България само през летата докато бях ученичка и едното място беше ужасно, другото цяло лято си изкарах много приятно и с невероятни хора. Но не знам за професионалната среда как върви.
Охлюв, ще ми е интересно какво е отношението на българите завършили в чужбина и дали е същото като за тези които живеят в чужбина. Аз обикновено избягвам да разказвам много, но като стане дума и кажа че живея в чужбина и следва въпроса "смяташ ли да се върнеш?" и аз като кажа - не, започва едно различно държание едва ли не съм предателка в най-лошия случай. Та това също не ми харесва. Тук никой не би ти държал сметка за това какво правиш и какви избори си направил, докато в България е много важно да се покаже несъгласието.
на всички, писали в темата, които говорят за оставане в 'хубавата чужбина', още преди да са заминали.. мога да им кажа само, че имат мисленето на ХЛЕБАРКИ и по-хубаво наистина да ги няма в България
такива хора наистина не могат да променят нищо.. не се издигат в обществото, не се издигат културно, не променят статуквото.. вземат си западната/българската заплатичка, изплащат си кредита цял живот и минават безшумно
България има нужда от хора, които правят нещо за бъдещето йтака че заминавайте и по-важното - не се връщайте. наистина
пс: за гневните пишлемета, които ще ме надпаднат веднага колко много не зная за какво става въпрос, в момента уча в чужбина![]()
Искам вече да завърша и при първата възможност се махам. Тук не може да се живее спокойно.
EarthShaker, точно твойто мнение е пример за това което говорех. Дори да са хлебарки или бръмбари или гвоздеи теб какво те интересува. Ако не се смяташ че си един от тях просто не им обръщай внимание. Предполагам не си оторизиран да говориш от името на България и да казваш кой ще седи и кой не... Така че отново радвай се че постигаш нещо с живота си каквото и да е и остави другите да правят същото.