.
Отговор в тема
Страница 1 от 9 12345 ... ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 203
  1. #1
    Супер фен Аватара на scrooper
    Регистриран на
    Jun 2010
    Мнения
    1 184

    Защо "напуснахте" България

    : ) А възнамерявате ли да се върнете? Например аз догодина заминавам да уча в Германия, но планирам след магистратурата си да се върна и да поработя тук. А вие?
    always late but worth the wait!

  2. #2
    Мега фен Аватара на SmilezZz
    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    Русе
    Мнения
    10 781
    Не съм я напуснала , все още , но имам планове за бъдещето си и главно за образованието си. Тогава ще се наложи да я напусна ,макар че не ми предлага кой знае какво бъдеще , си обичам страната и веднага , след завършеното образование , бих се върнала.
    Времето избира кой да срещнеш в живота си, сърцето избира кой да обичаш,
    но само ти избираш кой да остане ♥

  3. #3
    Супер фен Аватара на scrooper
    Регистриран на
    Jun 2010
    Мнения
    1 184
    мен малко ме притесняват 'предупрежденията', че след образованието, в която страна се захване човек да работи, там си остава
    always late but worth the wait!

  4. #4
    Фен Аватара на DS
    Регистриран на
    Feb 2004
    Град
    Bulgaria
    Мнения
    194
    Защо "напуснах" България?
    *От около 17 годишен ми стана ясно, че няма да вирея в България. Причини:
    - Липса на каквато и възможност за реализация (знам, че повечето от вас ще кажат: трябва да си кадърен, образован, упорит... за да успееш в Б-я)
    - Липса на закони, ред и правосъдие! Един ден ще имам деца, не искам да растът в такава среда!
    - Липса на култура! От култура на шофиране през култура на музика (фиксирам "поп-фолка") и т.н.
    - Надеждата да променя всичко това ме тласна отдавна в мисли да "напусна мащехата България"

    Възнамерявате ли да се върнете?
    *Само за седмица-две на почивка и да се видя със семейство и приятели! И да видя, че нищо не се е променило!


    п.п. Извинявам се ако има правописни грешки! ;о)
    Последно редактирано от DS : 04-16-2012 на 05:19

  5. #5

    Регистриран на
    May 2007
    Град
    grad Razgrad
    Мнения
    5
    абсолютно съм съгласна с ДС ;д само чакам да ми кажат дали съм приета ... просто не виждам никакъв смисъл да оставам в България, макар че простотията тук доста би ми липсвала ;д
    I`m not perfect...I`m just one sad emo

  6. #6
    Мега фен Аватара на nIkEnCeTy_bE
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    8 300
    То хубаво да се върнеш тука след магистратурата, ама струва ли си да работиш за някакви мизерни 500-600лв. кажи речи, като в чужбина ще вземаш по 5000 евро примерно (особено за Германия, дето най ниската заплата е 1500 евро). А и си зависи какво мислиш да учиш и дали има реализация тук.
    "Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"

  7. #7
    Фен Аватара на DS
    Регистриран на
    Feb 2004
    Град
    Bulgaria
    Мнения
    194
    в подкрепа на nIkEnCeTy_bE

    Към всички "неориентирани хлапета" - къв е смисъла да завършиш висше в престижен или не чак толкова университет в чужбина при положение, че ще се прибереш обратно в Б-я и ще взимаш по-малко от бай Иван водопроводчика, който има 8ми клас в някое вечерно училище?! България се променя, но с ужасно БАВНИ темпове!

  8. #8
    Супер фен Аватара на Cold_Tearsss
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    1 647
    Цитирай Първоначално написано от nIkEnCeTy_bE Виж мнението
    в чужбина ще вземаш по 5000 евро примерно (особено за Германия, дето най ниската заплата е 1500 евро)
    Какво ще работиш за тези пари? Сподели, че ми стана интересно.

  9. #9
    Супер фен Аватара на Perchem
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    1 016
    насила (трафик)
    [b]

  10. #10
    Мега фен Аватара на nIkEnCeTy_bE
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    8 300
    Цитирай Първоначално написано от Cold_Tearsss Виж мнението
    Какво ще работиш за тези пари? Сподели, че ми стана интересно.
    За 5000 евро ли? Ами то си зависи какво висше си завършил. Ако тук примерно решиш да изкараш висшето си, имаш добри оценки, можеш да си намериш добра работа в Германия, защото като цяло там са високи заплатите, висок стандарт на живот и така. Примерно работещите в банка, вземат над 2000 евро. При лекарите най - ниската заплата е 1500евро, оттам си прави сметка колко ще взема един хирург. Но имай предвид, че медицина в Германия се изкарва трудничко, и затова заплатите са им високи. За системен администратор, за програмисти, за хора, заминаващи се с компютри, заплатите са около 2500 евро бруто , например. Но си зависи от града, от това колко часа ще работиш, дните и така. Но в крайна сметка не можеш да очакваш да заминеш ей така и хоп да ти дават по 5000 евро заплата.
    Последно редактирано от nIkEnCeTy_bE : 04-20-2012 на 08:24
    "Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"

  11. #11
    Мега фен Аватара на nIkEnCeTy_bE
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    8 300
    Цитирай Първоначално написано от scrooper Виж мнението
    мен малко ме притесняват 'предупрежденията', че след образованието, в която страна се захване човек да работи, там си остава
    Ами да ти кажа, по-хубаво да останеш. А и толкова си се бъхтил да учиш, толкова си се трудил, изкарал си висше в чужбина, и като знаеш, че заплащат добре като цяло, защо да не останеш? Както казах какъв е смисъла да идваш да работиш тук за някакви си 500лв.
    "Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"

  12. #12
    Мега фен
    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    Earth...
    Мнения
    10 102
    Абе АМК не беше ли пуснал същата тема?

  13. #13
    Супер фен Аватара на Ermic
    Регистриран на
    Dec 2010
    Мнения
    1 259
    Цитирай Първоначално написано от Nakadah Виж мнението
    Абе АМК не беше ли пуснал същата тема?
    той къде се изгуби?

  14. #14
    Не мислите ли, че ще е по-хубаво всички тези умни хора, които завършват в чужбина да се връщат вкъщи и да опитат да направят нещо ? България не винаги е била зле, и не винаги ще бъде, всичко зависи от нас Аз смятам като завърша магистъра, който ще бъде или в Испания или в Америка, да се върна и да помагам за развитието. Ако всички студенти като мен си останем в чужбина... в България след 50 години ще има само цигани.

  15. #15
    Мега фен Аватара на nIkEnCeTy_bE
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    8 300
    И като дойдеш какво ще направиш? Ще станеш богат ли, ще имаш собствен бизнес ли, ще създадеш семейство, което
    ще можеш да изхранваш ли? Да, може и така да стане, но с какво ще помогнеш на страната?
    "Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"

  16. #16
    Фен Аватара на DS
    Регистриран на
    Feb 2004
    Град
    Bulgaria
    Мнения
    194
    То и сега безработицата е достатъчна защо си мислиш че България чака точно теб!?
    Изпитвам съжаление към патриотите! Познавам много кадърни хора които си пропиляват живота в България, хора които могат да помогнат много, но тая ШИБАНА ДЪРЖАВА ме им дава шанс!
    И аз обичам България, но за момента единствения начин по който мога да съм полезен на себе си, семейството и приятелите си е като не съм там!
    Тъжно, но ФАКТ!

    Завършвам с песента: http://www.youtube.com/watch?v=i4dLP7SY_Fs

  17. #17
    Повече от фен Аватара на windowlicker
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    332
    Цитирай Първоначално написано от PetarN Виж мнението
    Не мислите ли, че ще е по-хубаво всички тези умни хора, които завършват в чужбина да се връщат вкъщи и да опитат да направят нещо ?
    По-хубаво за кой?

    "Ако всички студенти като мен си останем в чужбина... в България след 50 години ще има само цигани."

    Това не е вярно! Според мен ще са 50% цигани/турци и 50% кучета. Пожелавам им приятен живот.

  18. #18
    Не знам, жал ми е да видя толкова песимисти И да, ако един човек не вярва, че сам може да промени нещо, тогава защо въобще ще живее ? Всеки може да промени света, стига първо да промени себе си

  19. #19
    Повече от фен Аватара на windowlicker
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    332
    Ех философии ли ще развиваме сега? Иначе ако трябва да си кажа личното мнение ми е все едно какво става с България. Аз не бих си жертвала живота за България нито бих си го прекарала в опити да я променя по някакъв начин. Онзи професор така се е върнал с мечти, че може да промени нещо към по-добро след комунизма и видяхме как му свърши живота.
    Иначе Петър Н ти трябва да правиш това, което мислиш за добро, да си живееш живота както ти си го направиш. Мен ми е все тая какво правиш ти. Не би трябвало и на теб да ти пука как другите искат да си живеят живота.

  20. #20
    Мега фен Аватара на nIkEnCeTy_bE
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    8 300
    Не мисля, че мога да променя себе си в България. В крайна сметка и аз мога да остана в България, но ще остана, само защото ще избера лесното, както винаги. Такъв човек съм, за съжаление. Но бих искала да замина, и това не ме прави песимистка.
    "Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"

  21. #21
    Чак пък философии, не. Но ако всеки се отказваше и поемаше по най-лесния път, светът щеше да е много по-лошо място от това,което е сега. Аз избрах възможно най трудния път за мен, и вярвам, че ще успея. Въпросът е да не съм сам

  22. #22
    Повече от фен Аватара на windowlicker
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    332
    Цитирай Първоначално написано от PetarN Виж мнението
    Но ако всеки се отказваше и поемаше по най-лесния път, светът щеше да е много по-лошо място от това,което е сега.
    Младеж, не знам защо, но много пъти съм го чувала това от българи в България и предполагам не си живял в чужбина, защото НИКОЙ който е живял не би го казал това... Според мен не е по-лесно, но просто многото труд който си вложил рано или късно се отплаща. Та кажи сега, тъй като говориш за другите и за лесно и трудно живял ли си в чужбина?

  23. #23
    Фен Аватара на DS
    Регистриран на
    Feb 2004
    Град
    Bulgaria
    Мнения
    194
    Относно лесния и трудния път:

    Цитирай Първоначално написано от nIkEnCeTy_bE Виж мнението
    ..В крайна сметка и аз мога да остана в България, но ще остана, само защото ще избера лесното, както винаги...
    Интересен словоред!

    Цитирай Първоначално написано от PetarN Виж мнението
    ...Но ако всеки се отказваше и поемаше по най-лесния път, светът щеше да е много по-лошо място от това,което е сега...
    Цитирай Първоначално написано от windowlicker Виж мнението
    ...Според мен не е по-лесно, но просто многото труд който си вложил рано или късно се отплаща...
    Трудно е да се каже кой е крив и кой е прав!
    Дали този който е избрал да остане в България и да кара ден след ден борейки се за оцеляване или онзи който е избрал да започне от -2 ниво в напълно нова и непозната среда! Уважавам едната и другата страна.
    Все още не знам кой път е по-лесен/труден - всеки медал има 2 страни!..

  24. #24
    Повече от фен Аватара на windowlicker
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    332
    DS, благодаря за включването. Наистина винаги има 2 страни. Просто на мен ми звучи много смешно като казват че имигрантите бягат на лесното и едва ли не те са горди мъченици, а в същност както в този случай съм 99% че този човек не е живял извън България ама знае какво е и колко е лесно.

  25. #25
    Мега фен Аватара на nIkEnCeTy_bE
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    8 300
    Сега словореда си ми е добре. Искам да кажа, че за мен България е лесният вариант до една степен. Защото е лесно да останеш тука да учиш, да живееш при вашите например или в апартамент дето наема е 200лв. примерно, ходиш си на унито, изкарваш, повечето после почват сервитьори, ама това е друг въпрос. После почваш работа, където вземаш 300лв-500лв., например. После идва трудното, където все пак политиката на държавата, кризата и безработицата започват да влизат в живота ти и да изпразват джоба ти. А в чужбина още със стъпването е трудно. Като решиш да ходиш в чужбина не е само да го решиш, но има доста подробности до заминаването и прибиваването там. Нито имаш осигурена работа, нито нищо. Има страни, в които не можеш да започнеш работа, докато нямаш 3 месеца престой, и какво правим? Това е трудното, първата година е трудна, докато се установиш, докато разбереш, че и 2 евро на час е нещо, на фона на наема ти за общежитието, който е 350 евро. Някой дори първата година не могат да стъпят на краката си. И тъкмо все пак след 5 години учене, си стъпваш на краката, намираш си добра работа, и решаваш да се върнеш в България? Защо? Избираш лесното на фона на трудното ли?
    "Щастливите хора сигурно не са тези, които имат всичко и най-хубавото, а тези, които извличат най-хубавото от това, което имат. Животът не е въпрос как да преживееш бурята, а как да танцуваш в дъжда!"

Етикети за тази тема

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си