.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 17 от общо 17

Тема: Физика

  1. #1

    Физика

    Някой може ли да ми обясни разликата м/у идеален и реален флуид?
    Какво е стационарно движение на флуидите?

    И.

    Защо при стационарно течение на вода по тръба не е възможно от единия край на тръбата да изтича повече(или по-малко) вода, отколкото е влязла през другия край за същото време ?


    Благодаря предварително!!

  2. #2
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    за кой клас е тва?

  3. #3
    Физика и Астрономия 10 клас.

  4. #4
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    не ги помня тия неща, честно... :Х

  5. #5
    Някой ? Трябва ми за понеделник

  6. #6
    Супер фен Аватара на mlakniwe
    Регистриран на
    Apr 2010
    Мнения
    1 616
    В 10 клас има два раздела-"Светлина" и "Ядрена физика"-не мисля, че въпроса има нещо общо с един от двата раздела
    Кажи поне от къв урок саа тези въпроси? По принцип знам материала за 9 и 10 клас перфектно-има и 5,43 на матурата по физика-но не помня да съм учил такова нещо

  7. #7
    Физика и Астрономия 10 клас Профилирана подготовка, Глава I, Кинематика. Дяла на който съм в момента е- Движение на Флуидите, а урока Движение на идеален Флуид.

  8. #8
    Супер фен Аватара на mlakniwe
    Регистриран на
    Apr 2010
    Мнения
    1 616
    аз съм учил само ЗП-сори

  9. #9
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    Реален флуид-това е флуид който притежава вътрешно триене, както и триене между стените на съда и флуида. Това вътрешно триене се нарича вискозитет и следствието от него е че част от енергията на флуида се превръща в топлина. В резултата на това общото налягане намалява в различни сечения на хоризонтални тръби, независимо че сеченията са еднакви по големина и движението е равномерно. Причината за равномерното движение е вискозитета-върху флуида действат сили насочени обратно на движението му. Такива сили съществуват както между флуида и тръбата така и между отделните слоеве на флуида, като влиянието на граничния слой е толкова по-голямо, колкото по-голям е и вискозитета.

    ИДЕАЛЕН ФЛУИД-газовете и течностите поради частично сходните си свойства се наричат флуиди. Идеален флуид е флуид за който вътрешното триене и свиваемостта могат да се пренебрегнат-обемът на протеклия за единица време флуид е един и същ за всяко сечение на потока, когато имаме ламинарен поток-това е израз на закона за непрекъсността. Налягане Р на флуида се нарича нормалното напрежение в кое да е сечение на флуида. Свиваемост на флуида-това е относителното изменение на обема на флуида при промяна на налягането върху него с 1-ца. Движение на флуида-описва се по два начина: 1.Метод на Лаграндж-определя r; 2.Метод на оилер-определя v. Стационарно движение-скоростта на произволна точка от флуида не се изменя със времето. Токова линия-линия при която вектора на скоростта е допирателен във всяка нейна точка. Токова тръба-повърхността образувана от токовите линий коиот минават през всички точки на малък затворен контур.

    btw колко часа физика ЗИП имаш на седмица? аз имах по 1 и в 9 и в 10, вече в 11 ми е 2,5 часа, а 12 ще е 3...защото имам един по-стар учебник, в който са включени флуидите, но имам и по-нов, в който ги няма.
    Последно редактирано от maximxxl : 06-16-2012 на 20:08

  10. #10
    Благодаря, а ЗИП физика имам 1 час седмично.

  11. #11
    А някой ще може ли да ми обясни и реши следната задача: "По тръба с радиус 6 см тече вода със скорост 1 м/с. Тръбата има стеснен участък с радиус 2 см. Колко е скоростта на водата в него?" Знам, че задачата няма и за 3-ка дори но не съм много на "ти" с физиката


    П.С от дял флуиди е да спомена за всеки случай.

  12. #12
    Добре явно никой не възнамерява да ми помогне, поне ми кажете кои формули да използвам, защото ще ми трябва за утре.

  13. #13
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    ето ти я:
    r1=6 sm=0,06 m
    V1=1 m/s
    r2=2 sm= 0,02 m
    V2=?

    според уравнението на непрекъснатостта:
    S1.V1=S2.V2=const

    S1=П.r1^2
    S2=П.r2^2

    от тук V2=S1.V1/S2= П.r1^2.V1/П.r2^2=3,14.0,06^2.1/3,14.0,02^2=0,0036/0,0004=36/4=9 m/s

    ИНТЕРЕСНО ми е за колко се бориш?!
    Последно редактирано от maximxxl : 06-17-2012 на 18:11

  14. #14
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    1.^2=на степен
    2.при заместване 3,14 се съкращават
    3.умножил съм по 10000 за да махна десетичната запетая

    МИСЛЯ, че е така задачата имам някакви далечни спомени от флуиди като се замисля...

  15. #15
    Цитирай Първоначално написано от maximxxl Виж мнението
    1.^2=на степен
    2.при заместване 3,14 се съкращават
    3.умножил съм по 10000 за да махна десетичната запетая

    МИСЛЯ, че е така задачата имам някакви далечни спомени от флуиди като се замисля...
    Правилна е задачата, отговора според учебника е 9 м/с. А относно за колко се боря... не питай физиката и математиката са предметите които най-много ми куцат.

    П.С. Благодаря забравих да кажа

  16. #16
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    оо добре значи вярно съм я решил...мен пък са ми любимите и няма проблем

  17. #17
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    Колко изкара?

Етикети за тази тема

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си