.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 25 от общо 1524

Hybrid View

  1. #1
    Мега фен Аватара на DisappointedDreamer
    Регистриран на
    Oct 2011
    Град
    София, България
    Мнения
    11 114
    Радвам се, че се радвате

    Ох, аз чета The Handmaid's tale от Margaret Atwood. Почти съм я прочела. Езикът на книгата е страхотен (поне според моите представи) - поетичен, красив, разнообразен, метафоричен. Влюбена съм. Тръгнах да си вадя цитати и страхотно измислени метафори, но се отказах. Това е като да пренапиша абсолютно цялата книга.

    Книгата повдига теми като равноправието между половете, секс като инструмент използван само за разможаване, и никога за удоволствие, свобода (или по-точно липсата на такава). Героинята, в която се разпознах в романа е Moira, най-добра приятелка на главната героиня, чието истинско име не научаваме. Тематиката е интересна, прилича мъничко на 1984 - общество, в което всичко се забелязва, полицаи наречени the Eyes, липсата на свобода и basic items като списания, душ гел, дрехи.

    Цялата тази липса на свобода през цялото време ме беше оковала и мен. Дразнех се, сякаш моят дух беше хванат и затворен в клетка/малко кутийка. Подейства ми ужасно, много пъти исках да я захвърля. Не можех да продължа да я чета - аз искам да бъда независима млада жена, която да не бъде просто отписана като нечия собственост без право на собственост. Ох.

    Хубава книга е. По-хубава от 1984, според мен. Препоръчвам я. ( Много се разписах :с)

  2. #2
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Цитирай Първоначално написано от DisappointedDreamer Виж мнението
    The Handmaid's tale от Margaret Atwood.
    хм, бих погледнала.


    //кратките разкази са идеални за спирките и градския.

    Монзо страшно добре владее кратката форма. Плътност, действие, език, развити персонажи, фабула в от 3 до средно 5 страници. Цинизмът му не е дразнещ (като при Буковски, примерно:Д), нито самоцелен, напротив - напълно оправдан и ангажиран. Основно разглежда човешките взаимоотношения (предимно междуполовите) в различните социални роли, среда, контекст и начина, по който повлияват отделните личност, психика, поведение. Има вкус към абсурда, но не отвлечен и алегоричен, а този, изпълващ ежедневието на съвременния човек, този, който доброволно избираме - от скука, от пренасищане или спрямо обстоятелствата.

    //Трябва да кажа, че по принцип трудно чета проза, конкретно разкази (предпочитам романа като форма, след него - новелата), и съм особено критична, защото търся плътност и завършеност, не класическия обем. В този смисъл, определям късия разказ като най-трудната за изпълнение литературна форма, в която, разбираемо, повечето автори не могат да се впишат. Късият разказ е поезия в проза.<3

    Ким е прекрасен, от месец вече обмислям да си взема преведения му роман. Още се колебая, обаче. Сега не му е моментът.

  3. #3
    anonymous708973
    Guest
    Цитирай Първоначално написано от Blab Виж мнението
    Късият разказ е поезия в проза.<3
    Страшно проникновено
    Като нищо ще хвърля око на тия разкази...

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си