.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 36
  1. #1
    Мега фен Аватара на AnarchyBoy
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    11 825

    СУ - Арабистика или Иранистика

    Какви са ви мненията за двете специалности, според вас имат ли поле за реализация след завършването им..
    Все още се двоумя..
    "It's one of the great tragedies of life — something always changes."
    Dr. Gregory House


    Before sex, you help each other to get naked, after sex you only dress yourself.
    Moral of the story: "In life no one helps you, once you're fucked.

  2. #2
    Мега фен Аватара на granger
    Регистриран на
    Jul 2011
    Град
    Beyond reality
    Мнения
    12 830
    Арабистиката ми звучи по-добре!
    maDamn

  3. #3
    Мега фен Аватара на yakuza_
    Регистриран на
    Dec 2005
    Град
    Niggaland
    Мнения
    11 652
    Огън да ме гори, ако даже се бях замислил да уча нещо такова.
    n00bs

  4. #4
    anonymous895156
    Guest
    арабистиката ще ти отвори много врати, до 40 години страни като холандия ще са със 70% арабско население, иранците па ще си гърмят атомни бомби... Помисли и за преводач - какъв би бил по-търсен..

  5. #5
    Мега фен Аватара на AnarchyBoy
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    11 825
    Нали и аз това мислех, смисъл.. Арабски се говори в толкова много страни, а започва и да се говори във все повече..
    Иранския се говори само в Иран, но пък като предмети ми се струва по интересен - Персийски и Кюрдски, Персийска история и т.н.
    Арабистиката пък от друга страна, също има яки предмети- като Египтология..
    Чудя се като малко дете.. сериозно
    Арабския свят отваря супер много врати, но пък в Иран има също бая възможности и пари, там с този петрол и други неща, но пък е по-опасно, все се гърмят и стрелят там..
    Ох, чакам 2-рото класиране и тогава ще реша, кое от 2-те..
    Повече клоня към арабистика де..
    "It's one of the great tragedies of life — something always changes."
    Dr. Gregory House


    Before sex, you help each other to get naked, after sex you only dress yourself.
    Moral of the story: "In life no one helps you, once you're fucked.

  6. #6
    Супер фен Аватара на Jaune
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    2 490
    И аз съм за арабистика.

  7. #7
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Арабистика.

  8. #8
    Това което чувам е,че доста се търси тази Арабистика (имам познат,който е приет тази година и се записа).Аз лично нямам никакъв афинитет към нито една от двете специалности.

  9. #9
    Супер фен Аватара на tireheb
    Регистриран на
    Apr 2013
    Мнения
    2 581
    при арабистиката по некое време те карат да учиш и чифутски :Х

  10. #10
    Супер фен Аватара на CoNviCt
    Регистриран на
    Apr 2009
    Град
    Over the law
    Мнения
    2 250
    Цитирай Първоначално написано от AnarchyBoy Виж мнението
    Нали и аз това мислех, смисъл.. Арабски се говори в толкова много страни, а започва и да се говори във все повече..
    Иранския се говори само в Иран, но пък като предмети ми се струва по интересен - Персийски и Кюрдски, Персийска история и т.н.
    Арабистиката пък от друга страна, също има яки предмети- като Египтология..
    Чудя се като малко дете.. сериозно
    Арабския свят отваря супер много врати, но пък в Иран има също бая възможности и пари, там с този петрол и други неща, но пък е по-опасно, все се гърмят и стрелят там..
    Ох, чакам 2-рото класиране и тогава ще реша, кое от 2-те..
    Повече клоня към арабистика де..
    Отговорът ти е по детски наивен. Не мисля, че си готов да учиш висше. Изчакай, ориентирай се, проучи! Иначе - "чака само тате да кихне, харчи всичко за курвенца и плява".

  11. #11
    Супер фен Аватара на tireheb
    Регистриран на
    Apr 2013
    Мнения
    2 581
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    Отговорът ти е по детски наивен. Не мисля, че си готов да учиш висше. Изчакай, ориентирай се, проучи! Иначе - "чака само тате да кихне, харчи всичко за курвенца и плява".

    лол
    предполагам, че само ако си решил да учиш икономика или право си ГОТОВ да учиш висше
    щото тва са СЕРИОЗНИТЕ специалности
    останалото е наивност

  12. #12
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    В Дубай какъв език се говори от тези?
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  13. #13
    Супер фен Аватара на CoNviCt
    Регистриран на
    Apr 2009
    Град
    Over the law
    Мнения
    2 250
    Цитирай Първоначално написано от tireheb Виж мнението
    лол
    предполагам, че само ако си решил да учиш икономика или право си ГОТОВ да учиш висше
    щото тва са СЕРИОЗНИТЕ специалности
    останалото е наивност
    Коментарът ми няма нищо общо със специалностите, които авторът е посочил. Изказът, мисленето. Те са детски още.
    Какво има в Дубай?

  14. #14
    anonymous895156
    Guest
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    Какво има в Дубай?
    pari bate

  15. #15
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    Коментарът ми няма нищо общо със специалностите, които авторът е посочил. Изказът, мисленето. Те са детски още.
    Какво има в Дубай?
    Едно от местата на бъдещето. С това е известен. В Катар арабски ли се говори? Иначе е важно къде искаш да се изявяваш. Конкретно за нашата страна Катар, Дубай, Азербайджан и т.н. имат добри полета за изява, особено, ако гониш добри парички и възможност за повече пътувания.
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  16. #16
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Първо изброяването Катар, Дубай, Азербайджан е малко некоректно, все едно да напиша Канада, Мексико и щата Мисури в САЩ. Дубай е емирство, а държавата е ОАЕ. Второ каква в връзката на арабския език конкретно с Азербейджан? Последната не е арабска държава. Езикът азерски се говори в самия Азербейджан, в части от Русия и Иран. Може и да е повлиян донякъде лексикално от арабския, може и на места да ползва същата азбука (макар че официална е латиницат) , ама разликите са големи. То и персийският е с арабската азбука, ама си е друг, затова си има и специалност Иранистика.
    Много лимитирани сме българите като нагласа към нетрадиционните езици. А в тях има хляб. Познавам човек, завършил Арабистика. Знаете ли при експресен превод на арабски каква е цената за страница спрямо тази на стандартни езици? Около 10 лева за превод на английски и 25 лева на арабски.
    Последно редактирано от irrationalDecision : 07-29-2013 на 16:52

  17. #17
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Цитирай Първоначално написано от irrationalDecision Виж мнението
    Първо изброяването Катар, Дубай, Азербейджан е малко некоректно, все едно да напиша Канада, Мексико и щата Мисури в САЩ. Дубай е емирство, а държавата е ОАЕ. Второ каква в връзката на арабския език конкретно с Азербейджан? Последната не е арабска държава. Езикът азерски се говори в самия Азербейджан, в части от Русия и Иран. Може и да е повлиян донякъде лексикално от арабския, може и да ползва същата азбука, ама разликите са големи. То и персийският е със същата азбука, ама си е друг, затова си има и специалност Иранистика.
    Много лимитирани сме българите като нагласа към нетрадиционните езици. А в тях има хляб. Познавам човек, завършил Арабистика. Знаете ли при експресен превод на арабски каква е цената за страница спрямо тази на стандартни езици? Около 10 лева за превод на английски и 25 лева на арабски.
    Говоря за перспективите на страни от Азия като пари. Не виждам защо трябва да имат езикова връзка при условие, че изказвам само мнението си.
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  18. #18
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Е, нали питането е все пак за избор между два конкретни езика и шансовете за реализация с тях? А не по принцип.. То на този принцип и Япония е в Азия. И там има достатъчно шансове за изкарване на пари, но те не са по темата.
    Последно редактирано от irrationalDecision : 07-29-2013 на 15:35

  19. #19
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Цитирай Първоначално написано от irrationalDecision Виж мнението
    Е, нали питането е все пак за избор между два конкретни езика и шансовете за реализация с тях? А не по принцип.. То на този принцип и Япония е в Азия. И там има достатъчно шансове за изкарване на пари, но те не са по темата.
    Приемам мнението ти за чисто заяждане. Живеем в свободна страна. Който каквото желае може да пише.
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  20. #20
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Нищо заядливо няма в мнението ми. Както ти казваш - мнение, просто различаващо се от твоето. Споделих, че ми се струва, че в тема за Арабистика и Иранистика е по-логично да се обсъжда евентуалната реализация на човек с тези езици, арабски или персийски.
    Последно редактирано от irrationalDecision : 07-29-2013 на 15:46

  21. #21
    Мега фен Аватара на 102
    Регистриран на
    Aug 2012
    Мнения
    8 312
    А бе ква магистратура ше се върже с тая/тия специалност/и ? /любопитство.

  22. #22
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Цитирай Първоначално написано от irrationalDecision Виж мнението
    е по-логично да се обсъжда евентуалната реализация на човек с тези езици.
    Което правя в коментара си. В Катар и Дубай се говори арабски. Човек трябва да гледа в по-широка перспектива. Точно затова се изказвам за възможностите на някои държави от Азия. Азербайджан има страшни възможности. Ако не знаеш освен изброените страни до тук, тя също влиза в групата на растящите икономики и страни на бъдещето, които помежду си изграждат страхотни връзки. Нищо не на място не съм казала. Просто не гледай праволинейно на нещата.
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  23. #23
    Мега фен Аватара на 102
    Регистриран на
    Aug 2012
    Мнения
    8 312
    На къв език говорят в Азербайджан ?

  24. #24
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Цитирай Първоначално написано от 102 Виж мнението
    На къв език говорят в Азербайджан ?
    На азерски.

  25. #25
    Аз съм за арабистика.

    Какво реши да запише прекрасното момче на анархията в крайна сметка?

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си