.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 33
  1. #1

    Учене в София + самоиздръжка

    Здравейте, приятели! Тъй като догодина съм в 12 клас, но родителите ми нямат кой знае каква възможност да ме издържат в София, където искам да уча, а и не се разбирам с тях и искам изцяло да мина на самоиздръжка и да уча бизнес икономика в УНСС, някой от вас случайно да има подобен опит и да е работил примерно почасово, учейки? Питам от гледна точка на това изкарва ли се и възможно ли е, тъй като много хора ми казват, че първите две години задължително не трябва да се работи, а аз не мога да си го позволя Мерси предварително
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  2. #2
    Мега фен Аватара на yakuza_
    Регистриран на
    Dec 2005
    Град
    Niggaland
    Мнения
    11 652
    Няма ли задочно?
    n00bs

  3. #3
    Има задочно, ама не искам
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  4. #4
    Мега фен Аватара на TheBeliever
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    6 033
    Да се издържаш изцяло на почасова - няма как да стане. Трябва ти един минимум от 600-700лв месечно за квартири + прилично съществуване, като това не включва разходите по университета. Вариантът ти е да работиш по 8 часа и да вмъкваш някак учебните занятия.
    I'll forget the love letters you never fuckin' wrote

  5. #5
    Общежитието е 60 лв и имам познати, на които техните им пращат 300 лв и им стигат, а за почасова работа в София 300-400 е тъкмо, мисълта ми е, че понякога почасовата работа съвпада с упражненията и съм чувала, че някои преподаватели правят проблем ако няма присъствие на упражненията, и това питам - някой има ли такъв опит и знае ли г-д как е
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  6. #6
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Цитирай Първоначално написано от thund3rstorm Виж мнението
    Общежитието е 60 лв и имам познати, на които техните им пращат 300 лв и им стигат, а за почасова работа в София 300-400 е тъкмо, мисълта ми е, че понякога почасовата работа съвпада с упражненията и съм чувала, че някои преподаватели правят проблем ако няма присъствие на упражненията, и това питам - някой има ли такъв опит и знае ли г-д как е
    къде е тази почасова за 300-400? препоръчай ме веднага:Д //с бакалавър съм, мерси предварително!,))

    сега сериозно - по мои наблюдения не може да се работи и да се учи едновременно*, ако ще се случва качествено; да, можеш да преминеш през университета, ако ти е само за дипломата, но нищо повече. казвам го като доста активен човек, не си говоря на вятъра;

    *и пак зависи от специалността, програмата и т.н.

  7. #7
    oкей, мерси
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  8. #8
    Повече от фен Аватара на choparkopar
    Регистриран на
    Jun 2011
    Град
    София
    Мнения
    348
    Ако работата и упражненията ти съвпадат, винаги можеш да ходиш с други групи, да отработваш в края на семестъра и т.н. Ще ти е трудно, но не и невъзможно. Успех
    И все пак помисли за задочно.

  9. #9
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    ако е задочно, губи студентските привилегии, като общежитие, намаление за градски и т.н.;

  10. #10
    именно, а на мен общежитие ми трябва
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  11. #11
    Мега фен Аватара на AnarchyBoy
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    11 825
    Трудно ще ти е, но не невъзможно, на есен аз влизам в СУ или УНСС (не съм решил още), нашите ще ми дават пари, но бала за съжаление няма да ми стигне за общежитие (най-вероятно) та ще съм на квартира, което автоматично ме праща на работа, иначе ще ме е срам от нашите, смисъл, да им искам толкова пари на тази възраст..
    Та и аз ще уча и работя, ше ги съчетая двете неща, ако си намериш работа с плаващо работно време, ще е много удобно и хубаво..
    "It's one of the great tragedies of life — something always changes."
    Dr. Gregory House


    Before sex, you help each other to get naked, after sex you only dress yourself.
    Moral of the story: "In life no one helps you, once you're fucked.

  12. #12
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Работа на смени. Магазини, бензиностанции, кол центрове, заведения, т.н.

    Но ако мислиш да се издържаш изцяло самостоятелно и да идеш на квартира, дори да стигнеш до аскетизъм, с гореизброените варианти не мисля, че ще успееш. Освен по кол центровете, де, там могат да паднат добри пари.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  13. #13
    Голям фен Аватара на myHeartIsOnlyForYou
    Регистриран на
    Dec 2008
    Град
    In Your Heart
    Мнения
    517
    Съгласна съм с написаното от Blab, но щом толкова държиш да учиш редовно и да се издържаш сама, ще ти дам няколко съвета:
    1. Според мен е възможно това да се осъществи, защото познавам хора, които го правят (и даже са 1 курс).
    2. Доколкото знам в Макдоналдс, работното време е гъвкаво - по-точно сам си правиш графика, като може да ти направят само леки корекции в него (тази информация имам от момиче работещо там), но знам също, че в Макдоналдс заплащането не е кой знае колко голямо и също така отношението към персонала понякога е лошо. Няма пълно щастие, но гъвкавото работно време и факта, че работещите там са млади хора е голям плюс. Има разбирасе много възможности за работа в София и голяма част от работодателите са склонни да наемат студенти и да се съобразяват (донякъде) с тях.
    3. Ако бях на твое място бих работила през лятото усилено (това лято сега ако си над 18, лятото след 12 клас и всяко следващо), като бих се стремила да пестя пари, които да използвам по-късно, имайки възможност по-късно да уча повече и по-малко да работя.
    4. Друг източник на финанси са стипендиите, които в университета поне (за разлика от тези в училище) прилични. Не знам точно в какви граници са стипендиите за студенти от УНСС, но със сигурност биха ти били от помощ. Единственият проблем е, че можеш да взимаш стипендия най-рано от втория семестър. Искам само да вметна, че моето лично мнение е, че трудно би успяла да работиш (толкова, че да се издържаш сама) и да имаш достатъчно висок успех за стипендия. Е предполагам с голямо желание и много усилия и това се постига
    5. Според мен родителите ти малко или много ще ти помагат, особено като видят, че работиш и се стараеш.
    Успех от мен и не се отказвай от мечтите си!

  14. #14
    Ако полагаш достатъчно усилия, може да се справиш и с двете.
    Една приятелка учи в УНСС и работи почасово. Изкарва 450лв и почти се издържа сама. Родителите й и помагат малко, но тя живее на квартира, а не на общежитие.
    Радвай се на този миг. Този миг е твоят живот.

  15. #15
    благодаря вии
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  16. #16
    Много зависи какво точно учиш. Ако ученето ти се състои предимно в зубкане на теория, то няма да имаш особен проблем да го съчетаеш с работа. Ако обаче в специалността ти се набляга на практиката, ще имаш проблеми. Според мен е най-добре направо да питаш някои от преподавателите. Обясни им каква ти е ситуацията и ги помоли за съвет.

    Колкото да работата - от*би ги всичките Макдоналдси и т.н. Не си струва, натоварването е прекалено голямо, а заплащането прекалено малко. Помисли дали имаш някакво професионално умение - чужд език, компютри, рисуване, хубав външен вид и т.н. - и си търси работа с него.

    И накрая - за да живееш в София ти трябват ПОНЕ 500 лева на месец. Това е ако плащаш не повече от стотина лева за колаборация наем или общежитие и без да смятаме каквито и да е "екстри" от типа на излизания, спортуване, дрехи и т.н.

  17. #17
    Знам два езика и имам два сертификата съответно английски С1 и немски б2 надявам се да си намеря нещо с преводи и така нататък, в Макдоналдс много много не ми се работи, ама ако нямам друг избор...
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  18. #18
    Виж с'я, така и така ще учиш в УНСС започни да правиш стаж от сега. Отиди около Лъвов мост, запознай се със сводниците и си избери един. Денем учиш, вечер работиш. Звучи добре, нали?
    Frozen is heaven and frozen is hell.
    And I am dying in this living human shell.
    I am a dying God, coming into human flesh.
    I am a dying God.
    Frozen my heart.
    Frozen my soul.
    Frozen my love...ﻩﻩﻩ

  19. #19
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от thund3rstorm Виж мнението
    да мина на самоиздръжка и да уча бизнес икономика в УНСС
    По-добре само работи. Или позлвай университета само да ходиш по бригада.
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  20. #20
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от thund3rstorm Виж мнението
    Знам два езика и имам два сертификата съответно английски С1 и немски б2
    Call center.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  21. #21
    "Виж с'я, така и така ще учиш в УНСС започни да правиш стаж от сега. Отиди около Лъвов мост, запознай се със сводниците и си избери един. Денем учиш, вечер работиш. Звучи добре, нали?"

    Да е, много забавно
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  22. #22
    Мега фен Аватара на Баща Ти
    Регистриран на
    Jul 2013
    Мнения
    3 251
    Сметни колко пари ще харчиш, виж дали вашите могат да ти помагат (поне в началото) и ще ти кажа някакви видове работа, които да правиш достатъчно пари.

  23. #23
    около 300-400 лв на месец г-д ще е разхода, без пари от нашите
    Никоя съм.Но-и всяка.Истина съм.И не съм.Призрак чакан и нечакан в люлката на твоя сън.Плаша те.И те привличам.Вая те.И те руша.И от нищо всичко ставам за горката ти душа. ~~~~

  24. #24
    Мега фен Аватара на Баща Ти
    Регистриран на
    Jul 2013
    Мнения
    3 251
    Най-вероятно ще са повече. Плюсовете са, че знаеш английски и немски, че ще имаш завършено средно.
    Задължително се самообразовай, ако не си запозната де, как да ползваш Word, Excel и т.н. Навсякъде искат компютърна грамотност и това не значи "мога да отварям документи".

    Иначе идеи за работа:
    Телефонист - интервюта по телефона, приемане на обаждания от клиенти и т.н. (Call Center, казаха ти по-горе)

    Промоутър, раздавач на флаери - готино е, ако имаш добър външен вид и парите са добри, но работата е непостоянна. Може да участваш в някоя промоция, която продължава 10 дни, ама може и да те викнат за събота-неделя и после 2-3 месеца да не ти звънят. Стандартното заплащане е 5 лв./час

    Офис асистент, секретарка - това е готино. Подреждаш в офиса, подготвяш разни документи, гледаш пощата и прочие неща.

    Касиер - примерно във Фантастико, но да знаеш, че работата е много тежка, а заплащането - малко.

    Продавач-консултант - примерно в магазин за дрехи в някой мол. Това е по-леко от горното, пак искат приятна външност и езици, но парите са по-добри пък и обикновено дават процент от печалбата.

    Това се сещам засега.

  25. #25
    Повече от фен Аватара на valentinadr
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    330
    Цитирай Първоначално написано от vladyman Виж мнението
    Много зависи какво точно учиш. Ако ученето ти се състои предимно в зубкане на теория, то няма да имаш особен проблем да го съчетаеш с работа. Ако обаче в специалността ти се набляга на практиката, ще имаш проблеми. Според мен е най-добре направо да питаш някои от преподавателите. Обясни им каква ти е ситуацията и ги помоли за съвет.

    Колкото да работата - от*би ги всичките Макдоналдси и т.н. Не си струва, натоварването е прекалено голямо, а заплащането прекалено малко. Помисли дали имаш някакво професионално умение - чужд език, компютри, рисуване, хубав външен вид и т.н. - и си търси работа с него.

    И накрая - за да живееш в София ти трябват ПОНЕ 500 лева на месец. Това е ако плащаш не повече от стотина лева за колаборация наем или общежитие и без да смятаме каквито и да е "екстри" от типа на излизания, спортуване, дрехи и т.н.
    аз живея във варна,а там е доста по-скъпо от софия и ми стигат 450 лева на месец без общежитието и сметките

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си