.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 41
  1. #1

    Фантастика vs. Фентъзи

    Кой от двата жанра предпочитате? Защо? Смятате ли, че фентъзи книгите са само приказки, или има нещо повече? Какво е то? А в какво жанрът, който сте избрали, отстъпва на другия? Накратко - предимства и недостатъци на двата жанра.
    Също - любими представители на жанровете (които може да са както автори, така и отделни книги).

    ПП.Става въпрос по-скоро за книги и като казвам фентъзи, говоря за световните класики, а не за тийн шитни от сорта на "Здрач", "Дневниците на вампира", "Училище за вампири" и всякакви такива.

    ПП2. Много се чудех къде да публикувам темата. Ако някой от модераторите реши, че има по-подходящ раздел, нека я премести.

  2. #2
    anonymous895156
    Guest
    Фентъзи, малката

  3. #3
    Аз съм по-голяма от теб
    А другите въпроси?

  4. #4
    Мега фен Аватара на Баща Ти
    Регистриран на
    Jul 2013
    Мнения
    3 251
    И двете ме кефят, но повече Фантастиката.

  5. #5
    BadBlueTroll Мега фен Аватара на psychopath
    Регистриран на
    Jan 2008
    Град
    София
    Мнения
    9 889
    Фентъзи.

  6. #6
    Фентъзи, определено. Фантастиката ми се струва някак потискаща.
    Любими автори са ми Дж. Мартин, Робин Хоб, Стивън Бруст.

  7. #7
    Повече от фен Аватара на Nikolcheto24
    Регистриран на
    Dec 2010
    Мнения
    427
    Фентъзи.За автор,дори да прозвучи малко клиширано - Толкин.Все пак, той е човекът възродил жанра.
    ПП Защо реши да сравниш фентъзи и фантастика?

  8. #8
    Повече от фен Аватара на cookie78
    Регистриран на
    Apr 2011
    Град
    София
    Мнения
    498
    Фентъзи. Като ще го измисляме, да е качествено.
    Come on skinny love just last the year...

  9. #9
    Фентъзито е по - готино. Защо... Хъм... Според мен е далеч по - интересно и много по - разчупено от фантастиката. Дали фентъзи книгите са само приказки ли? Кой знае! За мен по скоро са огромни светове, живи по свой собствен начин. По какво отстъпва на фантастиката... Ами май по нищо. Любим представител на жанра са ми "Вещерът", "Песен за огън и лед" и ( като цяло понеже ме мързи да изреждам ) др.

  10. #10
    Голям фен Аватара на jumpin
    Регистриран на
    Dec 2009
    Град
    In my happy place
    Мнения
    523
    Фентъзито all the way .. "Властелина на пръстените", най-великата книга създавана някога,по мое мнение.Толкова въображение,изкуство,ценно сти и интелект са вложени в тази книга,че нямам думи.Човешкото въображение,в пълната му форма,се проявява при фентъзито,защото при фантастиката всеки може да си измисли някви извънземни и някви измислени планети населени с друг живот,но при фентъзито се изисква мнооого повече въображение.Трябва да създадеш нещо интересно на базата на известното в нашата природа и в същия момент да му придадеш приказен елемент,който се отклонява леко от реалността,но в същото време адски интересен и обширен ..


    Цитирай Първоначално написано от ledenakrasota

  11. #11
    Определено фентъзи, като препоръчвам "Колелото на времето" на Джордан

  12. #12
    Супер фен Аватара на CoNviCt
    Регистриран на
    Apr 2009
    Град
    Over the law
    Мнения
    2 250
    С какво "Песен за огън и лед" е повече от "Здрач"?

  13. #13
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    С какво "Песен за огън и лед" е повече от "Здрач"?
    С 95% от нещата по които може да се сравняват? И то разликата е много голяма в полза на Песен за огън и лед, направо как смееш да я слагаш в едно изречение с такива като Здрач.
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  14. #14
    Супер фен Аватара на CoNviCt
    Регистриран на
    Apr 2009
    Град
    Over the law
    Мнения
    2 250
    "Здрач" носи на авторката си много повече приходи. Книгите трябва да бъдат разглеждани като продукти и да бъдат оценявани като такива. Колкото по-печеливша е една книга, толкова по-добра е тя. Защото носи пари. А парите са причината както "Здрач", така и "Песен за огън и лед" изобщо да бъдат създадени.

  15. #15
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    "Здрач" носи на авторката си много повече приходи. Книгите трябва да бъдат разглеждани като продукти и да бъдат оценявани като такива. Колкото по-печеливша е една книга, толкова по-добра е тя. Защото носи пари. А парите са причината както "Здрач", така и "Песен за огън и лед" изобщо да бъдат създадени.
    Има много примери за недодялани продукти които носят повече печалба от качествените такива. Книгите се оценяват по литературните им качества и по качествата на читателите им, а и в двата случая Песен за огън и лед е доста по-напред.
    Здрач е блудкава нереалистична любовна история с вампири и върколаци(wtf) на която се кефят типичните американски тийнейджърки, а Песен за огън и лед е атрактивно фентъзи което е болезнено реалистично и показва какви са хората и какъв е бил живота в средновековието(като изключим драконите и измислените имена). Всичките нрави, събития и бруталности в тия книги са типични за човешката история и са се случвали много пъти. А читателите са от доста по-широк кръг и определено са по-отракани от фен базата на Здрач(навярно 90% тийнейджърки). Да не говорим пък за екранизациите им.
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  16. #16
    Повече от фен Аватара на Falstad
    Регистриран на
    Dec 2012
    Мнения
    452
    Харесвам и двата стила но предпочитам Фантастиката.Главно Азимов,Беляев,братя Стругацки,Станислав Лем...Но напоследък започнах да си вземам за почти никакви пари от един старец стара Полска,Английска,Немска фантастика

  17. #17
    Супер фен Аватара на CoNviCt
    Регистриран на
    Apr 2009
    Град
    Over the law
    Мнения
    2 250
    Качествата на читателите нямат никакво значение. Голяма част от феновете на "Песен за огън и лед" са пораснали фенове на "Здрач". Така протича съзряването на тинейджъра. На тринадесет е наивен и безнадеждно вярващ, че истинската любов съществува. И си я представя такава, каквато е в "Здрач" - специална, единствена, неразрушима, последна. Продължава да расте, започва да учи в гимназия, сблъсква се с баналните проблеми. Бива предаден от приятел, бива излъган и наранен. Любовта не е такава, каквато си я е представял. Смята, че се е сблъскал с всичко. Надсмива се на по-малките, заради тяхната наивност. Смята, че е стъпил на земята. И смята, че е реалист. В този период се чете "Песен за огън и лед". Тя потвърждава вярванията му. Хората не са перфектни, любовта не е перфектна. Животът не е черно-бял, няма чисто добро, както и няма чисто зло.
    Тъжно е да останеш на тази фаза. Разбира се, че животът е черно-бял. Всяко действие е или добро, или лошо за мен, или не е свързано с мен изобщо.
    "Разбира се, че съществува истинска любов. Навярно не съм я открил още, но ако не вярвам в любовта, то със сигурност няма в какво да вярвам изобщо."

  18. #18
    Голям фен Аватара на jumpin
    Регистриран на
    Dec 2009
    Град
    In my happy place
    Мнения
    523
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    Качествата на читателите нямат никакво значение. Голяма част от феновете на "Песен за огън и лед" са пораснали фенове на "Здрач". Така протича съзряването на тинейджъра. На тринадесет е наивен и безнадеждно вярващ, че истинската любов съществува. И си я представя такава, каквато е в "Здрач" - специална, единствена, неразрушима, последна. Продължава да расте, започва да учи в гимназия, сблъсква се с баналните проблеми. Бива предаден от приятел, бива излъган и наранен. Любовта не е такава, каквато си я е представял. Смята, че се е сблъскал с всичко. Надсмива се на по-малките, заради тяхната наивност. Смята, че е стъпил на земята. И смята, че е реалист. В този период се чете "Песен за огън и лед". Тя потвърждава вярванията му. Хората не са перфектни, любовта не е перфектна. Животът не е черно-бял, няма чисто добро, както и няма чисто зло.
    Тъжно е да останеш на тази фаза. Разбира се, че животът е черно-бял. Всяко действие е или добро, или лошо за мен, или не е свързано с мен изобщо.
    "Разбира се, че съществува истинска любов. Навярно не съм я открил още, но ако не вярвам в любовта, то със сигурност няма в какво да вярвам изобщо."
    Току що каза подобно нещо на това http://www.youtube.com/watch?v=clKi92j6eLE


    Цитирай Първоначално написано от ledenakrasota

  19. #19
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    Качествата на читателите нямат никакво значение. Голяма част от феновете на "Песен за огън и лед" са пораснали фенове на "Здрач". Така протича съзряването на тинейджъра. На тринадесет е наивен и безнадеждно вярващ, че истинската любов съществува. И си я представя такава, каквато е в "Здрач" - специална, единствена, неразрушима, последна. Продължава да расте, започва да учи в гимназия, сблъсква се с баналните проблеми. Бива предаден от приятел, бива излъган и наранен. Любовта не е такава, каквато си я е представял. Смята, че се е сблъскал с всичко. Надсмива се на по-малките, заради тяхната наивност. Смята, че е стъпил на земята. И смята, че е реалист. В този период се чете "Песен за огън и лед". Тя потвърждава вярванията му. Хората не са перфектни, любовта не е перфектна. Животът не е черно-бял, няма чисто добро, както и няма чисто зло.
    Тъжно е да останеш на тази фаза. Разбира се, че животът е черно-бял. Всяко действие е или добро, или лошо за мен, или не е свързано с мен изобщо.
    "Разбира се, че съществува истинска любов. Навярно не съм я открил още, но ако не вярвам в любовта, то със сигурност няма в какво да вярвам изобщо."
    Пораснали фенове на Здрач? Хората не растат за 1-2 години а и не мисля, че повечето от любителите на Песен за огън и лед някога са били харесвали Здрач. От хората които познавам дори и малко тези които харесват Здрач са доста по-различни от тия които гледат Game of Thrones и/или чели книгите, въобще различен тип хора са.
    Ти малко се вкара във филм с тоя пост. А и по тая логика никога няма да прочетат Властелина, в който всичко е идеализирано и ясно разграничено(доброто и злото).
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  20. #20
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    С какво "Песен за огън и лед" е повече от "Здрач"?
    Анатема ! Как може да сравняваш двете неща изобщо. Здрач в сравнение с Песен за огън и лед е като да сравняваш трабант с мерцедес. Просто Мартин е класи над Майър като в случая. Вземи прочети малко критики и т.н. за двете книги. Ти още малко ще вземеш да ми сравняваш Здрач с Властелиан на Пръстените и като цяло с Толкин. Недей да се излагаш.

    Едит:
    Харесвам и двата жанра доста, според настроението някой от тях накланя везните. От фантастика, определено много голяма класика е Одисея в космоса на Артър Кларк.

  21. #21
    Мега фен
    Регистриран на
    Dec 2010
    Мнения
    5 613
    Цитирай Първоначално написано от Nam3less3 Виж мнението
    Пораснали фенове на Здрач? Хората не растат за 1-2 години а и не мисля, че повечето от любителите на Песен за огън и лед някога са били харесвали Здрач. От хората които познавам дори и малко тези които харесват Здрач са доста по-различни от тия които гледат Game of Thrones и/или чели книгите, въобще различен тип хора са.
    Ти малко се вкара във филм с тоя пост. А и по тая логика никога няма да прочетат Властелина, в който всичко е идеализирано и ясно разграничено(доброто и злото).
    Какво му е пък на "Здрач" ? Какъв е проблемът ако някому е приятно за известно време да се потопи в съвсем различна атмосфера ?
    Излиза, че ако четеш фантасмагории за дракони и кланета си зрял, но ако си фен на същото, но в доста по-позитивен (макар и банален) аспект си някакъв недорасляк :Д:Д

  22. #22
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Няма нищо лошо да четеш каквото и да е. Просто не може да става сравнение между двете книги, като задълбоченост на сюжета, многослойност и т.н. това имах в предвид аз. И да Песен за огън ли лед е история коятъо вероятно е класи над здрач и то не защото"е за дракони" а защото така е написана просто.

  23. #23
    Супер фен Аватара на CoNviCt
    Регистриран на
    Apr 2009
    Град
    Over the law
    Мнения
    2 250
    Мога да сравня всичко, що може да бъде оценено. Мартин също не е особено талантлив.

  24. #24
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Цитирай Първоначално написано от CoNviCt Виж мнението
    Мога да сравня всичко, що може да бъде оценено. Мартин също не е особено талантлив.
    Ти може да ги сравняваш колкото искаш, факт е обаче че 9/10 ще кажат коя книга е написана по-добре и е по завладяваща и това определено няма да е Здрач.

  25. #25
    Супер фен Аватара на CoNviCt
    Регистриран на
    Apr 2009
    Град
    Over the law
    Мнения
    2 250
    Мнението на масата ли е критерий коя е по-добре написана?

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си