.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 27
  1. #1
    Мега фен Аватара на NomNomNom
    Регистриран на
    Sep 2010
    Мнения
    8 372

    Отопление - парно или ток?

    Хелоу хора,

    Разделът е замрял, пък има някакви теми, дето ме интересуват и може да ги постна.

    Като за начало - какъв опит имате с отоплението ? На ток ли сте, на дърва, или топлофикация?
    Какви сметки правите?

    Съчетавате ли парното с тока, и т.н.

    Кое е по-изгодно?


    След като това лято платих изравнителна 750лв... Не съм много щастлива // То не живеех сама , но плащам за двама, а бяхме 3ма и общо към 1100 изравнителна ..

    Тъй, сега с онова човече сме заедно само двете, и като цяло няма да дъним радиаторите, но се чудя дали да не съчетая парното с някакви духалки, или друг тип печки?

    Не знам, посъветвайте ме нещо, или споделете при вас как е.
    Девет кули дзидини,
    девет враке железни.
    Никой немой да отоври
    да прерила, ей ей...

    Зад високи дзидини
    девет темни одаи
    едно сърце те люби
    заплетено, ей, ей...



  2. #2
    Мега фен Аватара на OoVasKoO
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    4 093
    порно, разбира се

  3. #3
    Голям фен Аватара на Mladenoff
    Регистриран на
    Oct 2012
    Мнения
    677
    на ток си заслужава само с инверторни климатици и да не ги спираш цяла зима

  4. #4
    Мега фен Аватара на Sh@d0w
    Регистриран на
    May 2007
    Град
    Някъде из София...
    Мнения
    8 282
    Недей се прецаква с духалка за основно отопление. Адски много ток харчат и не си заслужава особено ако трябва да отопляваш голямо помещение. Ако ще я пускаш от време на време за малко ок, но трябва да работи постоянно ако разчиташ само на нея да те стопли.

    Иначе миналата седмица купих 6 тона пелети на нашите на село. Ще стигнат за около 3 месеца. Иначе са доста пари около 2400. Но пък поне я няма хамалогията да режеш внасяш и редиш дърва.

    В момента ще разчитам на парното в общежитието, ще видим какви пари ще излезе, понеже до сега не съм се възползвал от услугите му.

  5. #5
    Мега фен Аватара на TheBeliever
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    6 033
    Много зависи какви са ти нуждите от отопление. Ние сме на ток.

    Миналата зима когато имаше постоянно човек в квартирата и едната духалка вървеше средно по 10-12 часа на ден, всеки ден, другата се включваше за по 2-3 часа. Най-високата сметка за ток, която сме платили беше към 160лв. През летните месеци плащаме около 50-60лв, така че да кажем, че отоплението ни е струвало около 100лв месечно. Но трябва да се има предвид, че апартамента е югоизточен и температурите през деня не падат под 16-18 градуса без да се включва нищо.

    В предната квартира бяхме с климатик, отоплявахме само една стая и зимата сметките ни скачаха с по 80-100лв над обичайното. Но климатика беше стар, а апартамента беше на първия етаж.

    За сравнение родителите ми се отопляват с камина на твърдо гориво, което им струва около 400-600лв на сезон, без да броим разходите по профилактика и поддръжка на камината и комините. Но говорим за четиристаен апартамент и поддържане на температури от 26-27 градуса в общите помещения (на майка ми винаги й е студено).

    Имам наблюдения и върху домакинството на сестра ми, което се отоплява с 2 климатика, висок клас, които не се изключват през цялата зима и сметките им за ток надхвърлят 200лв месечно, което при тяхното потребление пак е около стотина лева за отопление на месец.



    Като цяло влияещите фактори са много. На мен към момента ми е идеално с отопление на ток.
    I'll forget the love letters you never fuckin' wrote

  6. #6
    С новите инверторни климатици май е най-добре да се отопляваме през зимата предвид мошенниците от топлофикация ...

  7. #7
    Супер фен Аватара на D*Rose
    Регистриран на
    Jan 2013
    Мнения
    1 508
    Цитирай Първоначално написано от Sh@d0w Виж мнението
    Недей се прецаква с духалка за основно отопление. Адски много ток харчат и не си заслужава особено ако трябва да отопляваш голямо помещение. Ако ще я пускаш от време на време за малко ок, но трябва да работи постоянно ако разчиташ само на нея да те стопли.

    Иначе миналата седмица купих 6 тона пелети на нашите на село. Ще стигнат за около 3 месеца. Иначе са доста пари около 2400. Но пък поне я няма хамалогията да режеш внасяш и редиш дърва.

    В момента ще разчитам на парното в общежитието, ще видим какви пари ще излезе, понеже до сега не съм се възползвал от услугите му.
    Извинявай, можеш ли да обясниш малко по-подробно за тия пелети? Ако не е уместно в темата - ЛС. Не е ли скъпичко 3 месеца, 2400лв? За какво помещение става въпрос?

  8. #8
    парно и ток използваме в различните жилища ,но парното си е парно ...............

  9. #9
    Мега фен Аватара на dimitar_ak
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    София
    Мнения
    4 979
    Основно парно, но за бързо затопляне понякога пускаме и електрически уреди. Консумацията на такива е огромна (2-3 киловата) и изобщо не е на сметка.

  10. #10
    Голям фен Аватара на veilside88
    Регистриран на
    Jan 2014
    Мнения
    672
    парно

  11. #11
    Много хора се напариха от парното и изравнителните му сметки,аз предпочитам ток.

  12. #12
    Мега фен Аватара на haritov
    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    системата дегоба
    Мнения
    13 345
    на газ ^^ с домашно парно
    В живота си нивга не бях се надявал на толкова мил комплимент:покани ме Дявола — старият Дявол — в дома си на чашка абсент.Свещта очертаваше острия профил със ивица златни лъчи и пускайки кръгчета дим,Мефистофел ме гледаше с влажни очи.Наля от абсента,сърдечно се чукна със мен, и пускайки пушек на синкави ленти, прониза ме с поглед зелен.

  13. #13
    На ток сме се топлили винаги. В апартамента на нашите има климатик във всяка стая. Хубавото е, че лятото може да се ползва и за охлаждане, обаче голям недостатък е, че когато паднат много температурите замръзват и отказват да работят.

    В момента пак съм на ток с някаква печка. Парното тук, чувам, че е по-солено и от тока.
    [color=#B22222][size=3][b]


    Savoure l’harmonie du ciel,
    Vois que tout est essentiel,
    Et comprends que, toi aussi, tu en

  14. #14
    Мега фен Аватара на an7raks
    Регистриран на
    Aug 2013
    Мнения
    10 094
    Локалното парно е офертата, ама трябва да има кой да мъкне дървата...

  15. #15
    На ток. С климатик е най-икономично.

  16. #16
    Голям фен Аватара на toad
    Регистриран на
    Dec 2011
    Мнения
    675
    На ток. С две конвекторни печки пускани след работа и през нощта сметката за ток рядко надвишава повече от 100лв.

  17. #17
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Единственият шанс на ток е с климатици в противен случай ще работиш само за сметки за тока зимно време.

  18. #18
    Аз съм на дръвца и въглища, по-трудоемко е, но много по-икономично. Не ми се е случвало да надвиша 400лв бюджет за отопление за цялата зима

  19. #19
    Супер фен Аватара на JDeel
    Регистриран на
    Jan 2010
    Мнения
    1 626
    65 квадрата апартамент, две от четирите страни на който са външни и осветени от слънцето през целия ден - първо едната страна, следобяд и другата. третата страна половината е външна, другата половина е външен коридор. Четвъртата страна са съседите, горе и долу пак са съседи (за нещастие нали). Без климатик, без изолация, с алуминиева и PVC дограма. Парното по принцип е инсталирано, минават тръби и отдават малко топлина, но иначе не се пуска въобще. Без отопления през зимата температурите могат да паднат до 16 градуса в моята стая, най-често са 18-19 градуса но с една вехта раздрънкана духалка вдигам до 21-22 градуса за няколко минутки и толкова. Сметка за ток през зимата - около 25 лв, каквато е сметката и през лятото и въобще през цялата година. Парно... такова не сме плащали скоро, не че не се трупат сметки

    Слънцето е най-мощното и най-безплатно отоплително тяло, няма по-добро. От най-осветената страна има големи PVC прозорци навсякъде и на това отдавам добрите температури през зимата. Ако няма слънце 2-3 дена настава клинч, иначе си е прекрасно. Е, и съседите отдолу си ги бива, по тръбите постоянно връткат кранчето на парното, а това че топлината се качва нагоре е допълнителен бонус 20-22 градуса са ми напълно задоволителни. Ако искат да дойдат да ми откачат парното, и без това не изглежда много фешън закачено на стената.

    Препоръчвам двойни, тройни и т.н. големи хубави прозорци от страната на слънцето тъй че през деня да се трупа естествена топлина (и да има светлина) и много добра изолация от неосветените страни, тъй че натрупаната топлина да не бяга.

  20. #20
    Мега фен Аватара на AliceSw
    Регистриран на
    Aug 2006
    Град
    a place called home
    Мнения
    5 391
    ^дам, а аз като човек, учил топлотехника, ще ти кажа, че това е равно на престъпление...
    Това е болест да съм влюбен в теб,
    това е болест, вярвам на приятел.
    Това е корист - целият живот,
    това е грешка, но тя не се повтаря....

  21. #21
    А някой има ли наблюдения за подовото отопление?

  22. #22
    Голям фен Аватара на toad
    Регистриран на
    Dec 2011
    Мнения
    675
    Цитирай Първоначално написано от draid Виж мнението
    Единственият шанс на ток е с климатици в противен случай ще работиш само за сметки за тока зимно време.
    Сметката ми за ток зимата я плащам с 6 часа работа, грубо казано. Не съм с климатик.

  23. #23
    Подовото отопление беше хит преди доста години, но е изключително скъп. Ние се отопляваме на ток, един климатик и конвекторна печка.

  24. #24
    Мина времето, в което бях на печка с дърва. Сега се отоплявам само с конвектори. Взех си два такива конвектора http://konvektori.org/product/171/bo...o-23-kv-m.html и чиста работа. Аз живея сама в апартамент и реших,че няма смисъл да отоплявам цялото помещение като стоя главно в кухнята. Засега съм много доволна и другата зима пак така ще се отоплявам живот и здраве.

  25. #25
    Супер фен
    Регистриран на
    Nov 2009
    Мнения
    2 481
    Имаме парно в блока и сега зимата е надуто на макс става сауна особено в спалнята.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си