.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 6 от общо 6

Hybrid View

  1. #1

    ЛИС: Мотивът за носталгията по миналото в Скрити вопли

    Някой ако може нека да ми помогне Трябва ми ЛИС "Мотивът за носталгията по миналото във "Скрити вопли" и "Помниш ли..Помниш ли " на Д.Дебелянов. Помощ




    *Липсва описателно заглавие!
    Точка 7 от Правила на форума.

    Редакция на MakeMeLaugh

  2. #2
    Аватара на Tedi4ka
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    mezdra
    Мнения
    2 344
    СКРИТИ ВОПЛИ”- ДИМЧО ДЕБЕЛЯНОВ


    ТЕМА НА ТВОРБАТА:
    Носталгията по родовия свят – емоционална основа на търсещия себе си човек.


    УВОД:
    Творбата на Димчо Дебелянов „Скрити Вопли” е една от най-вълнуващите елегии в българската литература.Произведението е стон по изгубеното щастие,примирение към необратимостта на живота, изпълнен с тъга и разочарования.В стихотворението спомен и реалност влизат в драматично-неразрешим конфликт, от който се ражда неутешимият копнеж по родното.

    ТЕЗА:
    „Скрити вопли” представлява дълбоко емоционален лирически разказ за въображаемо завръщане в родния дом, където щастието е било реално и истинско.Творбата звучи като изповед на лирическия герой, изпълнен с копнеж по родното.Само мечтата-спомен може да разсее болката на говорителя.Но тя е кратка, илюзорна, защото героят е обречен на незавръщане.Това поражда мотивът за носталгията по родното и определя елегичния тон на творбата.

    ЗАГЛАВИЕТО:
    Творбата е озаглавена така („Скрити вопли”) заради възклицанието в поантата.Красивият блян рязко и жестоко е прекъснат.Лирическият герой осъзнава , че завинаги ще остане „печален странник”, който само понякога ще се унася в сладкия спомен за топлината на родния дом.За да сподели копнежа по пристан, той търси събеседник, който да бъде съпричастен към спотаената драма.Затова естествено и неусетно се налагат глаголните форми във 2л.,ед. Число.Но виденията на спомена не визират конкретно лице, което означава, че вопълът има обобщено звучене.Заглавието разкрива вътршната форма на изказ-ламентацията(„вопли”),тър ене на утеха в друг,по-силен(майката,която е символ на живота).

    ТВОРЧЕСКА ИСТОРИЯ:
    Стихотворенията „Скрити вопли” и „Помниш ли, помниш ли...” винаги са вървели заедно в различните издания на Дебеляновата лирика.”Скрити вопли” излиза през 1912 година в периодичния печат и е било напечатано от самия Дебелянов.
    Според спомените на Дебеляновите близки последното завръщане на поета в родния му дом в Копривщица е станало през август 1912 година- в месеца, когато стихотворението е било публикувано.Няколко месеца по-късно започва Балканската война и Дебелянов постъпва в казармата.Когато по-късно загива, стихотворението се възприема като прозрение.

    ГЛАВЕН ГЕРОЙ:
    Лирическият АЗ, който се слива с поета, а чрез „ти”-глаголните форми
    става и лирически говорител, изживява романтично нежно своята мечта по
    спокойствието и хармонията в родния дом, битуващи в детските му спомени.Ти-формата е неперсонална форма на изказ.”Ти” е по-скоро опит за разговор със себе си, но е и безлична, обобщителна употреба.Майката е спомената в стихотворението по-скоро като видение, мечта, но не и като реален събеседник.Героят се оплаква сам на себе си, което означава, че вопълът му е безутешен.

    ХРОНОТОП:
    В творбата е разкрита атмосферата на родния дом.Той е представен с възможно най-светлите и емоционално наситени символи- „родния праг”, „стаята позната”, „старата икона”, „старата на прага”.Въвеждащият пейзаж се възприема като метафора на човешката душа- измъчена, разочарована, изгубила истинските устои на живота.Епитетите: „тихи”, „плахи”, „безутешни”, „скръбни”, „нещастни”, „черна” разкриват носталгията по света на роднотои същевременно неговата красота.Конкретните предмети, образи, детайли(„безсилно рамо”, „усмивка блага”) изпълват пространството на родното и го сакрализират.
    Във визуално отношение всичко е притаено, а в слухово- всичко е приглушено.Олицетвореният образ на нощта подготвя читателя за възприемането на майката, очакваща своя син, „печален странник” , и нейната всеопрощаваща прегръдка.
    Многократно се повтаря епитетът „тих”, „тиха”.Синонимното гнездо на тишината разкрива болката на лирическия герой, предизвикана от мечтата за завръщане с времето.(„тихи пазви”, „тиха нощ”, „с плахи стъпки”, „да шъпнеш тихи думи в тишината”)

    ЖАНРОВА ХАРАКТЕРИСТИКА:
    Жанрът на творбата е елегия(стихотворение с подчертано печален тон). Елегията е поезия на несбъднатите и невъзможните да се сбъднат мечти.

    КОМПОЗИЦИЯ:
    Форма „рондо” – повтарящи се мотиви на определени места в текста (началото на 1, 2 строфа и в края на творбата).
    Антитеза – светъл/тъмен; светъл е топлият свят на миналото; тъмно е безутешното нстояще.
    Краят на текста отрича светлия мотив и така внушава осъзнаването, че завръщането в миналото е невъзможно.

    ЛИРИЧЕСКИ МОТИВИ:
    В творбата са внушени мотивите за ,ечтата-илюзия, за завръщането, за раздялата, за изчерпания живот. Мотивите са обобщени житейски ситуации.



    http://prize.bg/tedi4kata -моля ви влизайте

  3. #3
    Лелееее благодаря ти многооооооо {}

  4. #4
    pls pls pls pls pls pls
    Трябва ми подробен анализ на Тихият Пролетен дъжд от Николай Лилиев.
    pls pls pls pls pls pls

  5. #5
    Цитирай Първоначално написано от sweet100 Виж мнението
    pls pls pls pls pls pls
    Трябва ми подробен анализ на Тихият Пролетен дъжд от Николай Лилиев.
    pls pls pls pls pls pls
    Виж тук : http://www.neznam.bg/%D1%83%D1%87%D0...B8%D0%B5%D0%B2
    Радвай се на този миг. Този миг е твоят живот.

  6. #6
    weezy00
    Guest
    Хора Трябва ми ИС-Мотивът за носталгията по миналото в елегията "Скрити Вопли" помогнете !!!!!!

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си