.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 16 от общо 16
  1. #1

    Монтаж в НАТФИЗ, моля за информация

    Здравейте! В 12 клас съм и съм решила да опитам в НАТФИЗ. Много ми е интересно и приятно да се занимавам с тази специалност. Имам няколко въпроса. Кога са приемните изпити и трябва ли да се подготвям с нещо допълнително? Казаха ми че това ако си го можеш си го можеш иначе не става. Дали ще се реализирам в България, а ако не ме приемат в НАТФИЗ добре ли ще е да кандидатствам в Благоевград- Филмово изкуство? Мислила съм да уча и в чужбина, но финансово не мога да си го позволя, може би магистратура в чужбина или няма да ми приемат бакалавара от България? Моля ви, който има информация нека да сподели с мен. Някой ако учи това да ми даде съвет дали си заслужава. Много благодаря!

  2. #2
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Точно пък монтажа според мен се учи, или по-скоро усвоява. Усетът няма да навреди, разбира се. За съжаление нямам познати монтажисти, за да свидетелстват какво е обучението в натфиз, но ако е като в другите специалности, чети, учи и се упражнявай сама още сега. Не знам и каква им е пропускливостта за тази специалност и дали трябва да редиш пари за консултациите им през пролетта/лятото, но ето ти инфото от справочника.
    http://natfiz.bg/bg/education/bachelors-degree/id/16

  3. #3
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Изпитите са през първите седмица-две на септември, спорадично се пускат по още едни за рандъм специалности през сесията на летния семестър - юни, да речем. Следи им сайта, колонката за новини. Повече инфо от това няма да получиш намясто;Д

    Бтв, прочети си задължителната литература и вситчко друго, до което се докопаш. Библиотеката на натфиз е на 5-я етаж;

  4. #4
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    И понеже пиша от телефон, а тп си отговаря на името и не е мн френдли, последно - ако бях на теб, щях да си направя упражненията, които ще искат на изпита десетки пъти, а през годината да снимам и монтирам всичко, което се сетя, за да имам през септември едно приятно портфолио, което мога да им го покажа на телефон/таблет/лаптоп по време на някое от събеседванията на изпитите.

    //сега ми се дочете айзенщайн. мерси за вдъхновението и успех! не се панирай, натфиз е като детска градина, не му се плаши;

  5. #5
    Мега фен Аватара на anonymous908491
    Регистриран на
    Nov 2012
    Мнения
    13 898
    И 4 години ще плащаш за нещо, което сам/а можеш да научиш, освен смешното ниво, на което са в момента в България и което е в пъти по-зле, отколкото преди 20 години.

  6. #6
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    всъщност смисълът на арт училищата е да съществуваш в тази среда, да имаш възможност да упражняваш дейността си в инак колективно изкуство/работа. и най-вече да си създадеш професионални контакти, благодарение на които да подпомогнеш реализацията си след завършването. защото у нас с диплома не става.; за това плащаш, не за нещо друго. висшето образование като цяло работи на такъв принцип - самообучение в среда, евентуално с някакви проф. възможности за опит и практика;

  7. #7
    Мега фен Аватара на anonymous908491
    Регистриран на
    Nov 2012
    Мнения
    13 898
    Как се създават тия професионални контакти, когато в България няма професионалисти ?

  8. #8
    Такива монтажи където там ги учат за 4 години и си плащат,аз съм правел като бях на 11.

  9. #9
    Мега фен Аватара на anonymous908491
    Регистриран на
    Nov 2012
    Мнения
    13 898
    Цитирай Първоначално написано от Fragments Виж мнението
    Такива монтажи където там ги учат за 4 години и си плащат,аз съм правел като бях на 11.
    Aз на 11 чуках, ти си висял пред компа.

  10. #10
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Цитирай Първоначално написано от papugai Виж мнението
    Как се създават тия професионални контакти, когато в България няма професионалисти ?
    аз не твърдя обратното, даже напротив.
    но в идеалния случай човек иска да работи. за пари.
    създават се с блюдолизане, кимане и пърхане с очи;
    //аз така и не се научих, но пък го наблюдавам от години

  11. #11
    Мега фен Аватара на anonymous908491
    Регистриран на
    Nov 2012
    Мнения
    13 898
    Ако работата не ти доставя удоволствие, какъв е смисъла.
    Аз не работя за пари, първо гледам дали ми харесва дадения проект, иначе си е мъчение и крайния резултат не си заслужава гледането.

  12. #12
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    това е и моята философия за живот.
    затова работя за идеи. затова съм безработна в момента.

    но, обективно погледнато, ако на човек му харесва да монтира, дори тъпи български предавания и сериали/филми да монтира, той пак ще си прави, каквото му е кеф. дори може да спомогне за направата на един непоносим продукт в гледаем. //мога да приложа и примери, но вярвам, че и сам ще се сетиш за такива.
    така че, не разбирам защо трябва да тръгваме негативно. нито ти, нито аз знаем какви са ценностите на авторката, приоритетите и целите, които си поставя, и цената, която е склонна да заплати. изборът е личен, знаеш;

  13. #13
    Мега фен Аватара на anonymous908491
    Регистриран на
    Nov 2012
    Мнения
    13 898
    Монтажът няма как да компенсира калпав оператор, скучен сценарист и некадърен колорист. Не сме Япония, там за аниметата правят чудеса със звука.
    Не знам кои примери имаш предвид, аз български филми и сериали не гледам, освен ако не са снимани преди 89-та, когато наистина се работеше за добър резултат, а не само за бройка и пари.

  14. #14
    ПРЕДВАРИТЕЛНИ ИЗПИТИ ИЛИ КОНСУЛТАЦИИ ИМА ЛИ В ТАЗИ СПЕЦИАЛНОСТ? Виждам, че има само за някои, но точно за Филмов и телевизионен монтаж няма в момента. Миналата година имало ли е? Не разбирам защо изпитите са чак месец септември, ако не ме приемат увисвам една година...

  15. #15
    Papugai Да те питам знаеш ли някакъв добър университет в България за тази специалност ? Целта ми е да работя като филмов монтажист в USA и искам да се науча докато съм в България ....

  16. #16
    Здравей Създадох група днес по темата и ще се радвам да се присъединиш.Там ще обменяме информация относно изпитите, датите и всичко.
    НАТФИЗ 2019- кандидатс студентски изпити и всичко за тях- това е името на групата, заповядай!

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си