.
Отговор в тема
Страница 124 от 151 ПървиПърви ... 2474114120121122123124125126127128134 ... ПоследнаПърви
Резултати от 3 076 до 3 100 от общо 3762
  1. #3076
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Докторе, имам чувството, че тебе този стремеж да си господар на себе си по-скоро те води до някаква душевна изнеженост към света, отколкото до каляване и твърдост. Превръща те в някакъв кървящ, чувствителен, душевен цирей. Като трепетлика на всеки полъх на житейския вятър.

    ПП: Мисля, че си тръгнал на лъжлив път към това да си господар на себе си, основан на пясъчни основи.
    Ти хубаво имаш чувството и мислиш разни неща, барем да ги беше подкрепил с нещо повече от голи твърдения.

    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението

    Обществото може да се разглежда и като камъчета, през които, като минаваш се пречистваш от душевни ракови клетки.
    Обществото е една краста, родена в човешката слабост. От слаби души е създадено и на слаби души служи. Така както семеиството, е създадено да обгрижва детето, и само на детето му е потребно семеиството. Но както всяка друга болест, така и живеенето и израстването в обществото, е наи-добрия начин за придобиване на имунитет.
    Последно редактирано от Knispel666 : 10-17-2019 на 12:10

  2. #3077
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Ти хубаво имаш чувството и мислиш разни неща, барем да ги беше подкрепил с нещо повече от голи твърдения.
    Един пример:
    С тебе се срещаме и си пием биричка на някоя пейки в парка до Панорамата (докато чакаме приятелките ни да се разхождат по главната из магазините).
    Изведнъж, изневиделица аз ти святвам една плесница зад врата. Ти тогава, като един "господар на себе си" как ще реагираш в тази ситуация?

    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението

    Обществото е една краста
    Добре де, то в това обществото сякаш от само себе си изникват и изпъкват тартори на обществото (примерно политици, олигарси и подобни) - то излиза, че те трябва да са най-краставите представители на обществото?
    Последно редактирано от defender : 10-17-2019 на 12:29

  3. #3078
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Един пример:
    С тебе се срещаме и си пием биричка на някоя пейки в парка до Панорамата. Изведнъж, изневиделица аз ти святвам една плесница зад врата. Ти тогава, като един господар на себе си как ще реагираш в тази ситуация?
    Не знам, това е интересна ситуация. Никои не удря шамари еи така от нищото. В смисъл, като ме удариш след това променяш ли си отношението по някакъв начин, или не си променяш отношението, все едно нищо не е станало?

  4. #3079
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението

    Добре де, то в това обществото сякаш от само себе си изникват и изпъкват тартори на обществото (примерно политици, олигарси и подобни) - то излиза, че те трябва да са най-краставите представители на обществото?
    А не са ли? И все пак, дори по-жалки остават тези, на фона на които изпъкват тарторите, демек балъците.

  5. #3080
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Не знам, това е интересна ситуация. Никои не удря шамари еи така от нищото. В смисъл, като ме удариш след това променяш ли си отношението по някакъв начин, или не си променяш отношението, все едно нищо не е станало?
    Ми не ве, просто ти изигравам умишлен театър за да те пробвам, как ще реагираш, тъй като знам, че си господар на себе си и ми е чудно такъв израснал над обществото човек, като тебе, какво ли ще направи.
    Последно редактирано от defender : 10-17-2019 на 12:47

  6. #3081
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    А не са ли? И все пак, дори по-жалки остават тези, на фона на които изпъкват тарторите, демек балъците.
    Е добре де тия дето изпъкват в обществото на цената на всичко, стъпвайки и унижавайки другите не са по-големите комплексари?

  7. #3082
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Ми не ве, просто ти изигравам умишлен театър за да те пробвам, как ще реагираш, тъй като знам, че си господар на себе си и ми е чудно такъв израснал над обществото човек, като тебе, какво ли ще направи.
    Оу, в такъв случаи няма да направя нищо. Просто ще стана и ще си замина. След това ще умреш.

  8. #3083
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Е добре де тия дето изпъкват в обществото на цената на всичко, стъпвайки и унижавайки другите не са по-големите комплексари?
    Зависи, има такива които искат да изпъкнат, и такива които изпъкват от само себе си.

  9. #3084
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Зависи, има такива които искат да изпъкнат, и такива които изпъкват от само себе си.
    Работата е че свестния човек дори и да изпъкне, той пак власт няма да иска, защото, като е изпъквал той не е търсил власт.

    А особено днес, това някой да изпъкне също е контролирана нисша чрез телевизията - без телевизията да те излъчи и похвали, никой вече не изпъква.
    Тоест днес свестните винаги ще остават в подножието.

    ПП: Ти например ако изпъкнеш в обществото, после би ли станал министър-председател, блазни ли те?
    Последно редактирано от defender : 10-17-2019 на 13:11

  10. #3085
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението

    ПП: Ти например ако изпъкнеш в обществото, после би ли станал министър-председател, блазни ли те?
    Естествено че не.

  11. #3086
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Всяка минута прекарана в общуване с други хора, лично имам предвид, е минута в която трябва да поддържаш маската, тоест една изгубена минута, която мога да прекарам в пълнотата на собственото си съзнание
    А във форума друго ли е?

    В смисъл, хем искаш да съзерцаваш, хем ти харесват дългите постове?

    Дългите постове не са ли начин на изразяване по-близък до "обществото", а не до "съзерцанието".

  12. #3087
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    „Праведник ходи в своята непорочност: блажени са децата му след него ” (Притч. 20:7).

  13. #3088
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Много ми е интересно как с hеcu2, това поведение, продиктувано от страха от смъртта наричате воля за власт. А проявата на малодушие наричате – начин да си господар на себе си.
    Някак с това готино заместване на думички, тактично храните егото.
    Между другото... искам да вметна едно нещо... Ако трябва да си говорим за "заместване на думички"...




    Още откакто Доктора първи каза "воля за власт", трябва да е ясно едно - "Воля за власт" е термин от философията на Хитлер.

    Понятието идва от философията на Шопенхауер, с която Хитлер е бил запознат - "Светът като воля и изображение" ("The World as Will and Representation") на Шопенхауер. Самият Хитлер е казал, "Задава се нова ера на Магическо интерпретиране на света, на десеторно интерпретиране на Волята, а не на Интелекта ".

    Тоест, за Хитлер, ако имаш волята нещо да бъде истина, то ЩЕ стане истина на интелектуално ниво... стига да имаш волята за това. (Това е морален релативизъм.) Самият Карл Хаусхофер (ръководителят на нацистката геополитика) е бил ненаситен ученик на Шопенхауер.

    Същото това схващане на нацистката върхушка е залегнало в основата на модерната хибридна война (можете да прочетете това в документа Война за умовете).

    Аватарите на Доктора са заимствани от културата на Втората Световна война. В смисъл, на мен ми е ясно той за какво говори, като казва "воля за власт"... или поне мога да СПЕКУЛИРАМ, без нищо за никого да казвам...




    Така че, в този смисъл, аз говоря за нещо съвсем различно... а не за разбирането "Светът като Воля" на Шопенхауер, залегнало в нацистката доктрина.




    Аз говоря за това - човек да бъде господар на себе си ОТВЪТРЕ, за да няма нужда от господари ОТВЪН (от каквато нужда имат първосигналното мнозинство на човечеството). Това е разбиране, залегнало в анархизма.

    А анархизма е точна противоположност на нацизма. И в двете става дума за воля, но много различно насочена.
    Последно редактирано от hecu2 : 10-17-2019 на 20:03

  14. #3089
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Мисля, че човек, който наистина е господар на себе си той има буфер на търпимост в излишък, който буфер, той може да си позволи да го жертва, защото дори и да го изпразни, това пак не му коства да бъде господар на себе си.
    Съвършено вярно.

  15. #3090
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от hecu2 Виж мнението
    Аз говоря за това - човек да бъде господар на себе си ОТВЪТРЕ, за да няма нужда от господари ОТВЪН (от каквато нужда имат първосигналното мнозинство на човечеството). Това е разбиране, залегнало в анархизма.
    Добре де, защо ти трябва да бъдеш господар на себе си отвътре, не е ли, защото те е страх да имаш господар отвън. Примерно изпатил си си и повече не искаш да се повтаря тази болка и това индуктира в тебе енергия да се стремиш да си господар отвътре.
    Откъде се явява тази енергия в твоя устрем, от нищото ли?


    Единственото сигурно нещо в този свят, което индуктира енергия е смъртта ве, нищо друго няма сигурно за да се превърне в източник на енергия.
    Последно редактирано от defender : 10-17-2019 на 20:21

  16. #3091
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Това не е ли един вид проява на малодушие. Това, което наричаш, че не се жениш за да си „господар на себе си“ по какво се различава от малодушието – къде е разликата?
    Ти си казваш „жената ще ме промени“ и така директно капитулираш пред нея и после сякаш пораженчески си казваш: "Така съм господар на себе си".
    Защо трябва да бягаш от света за да си господар на себе си, не можеш ли да си господар на себе си въпреки света?
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    А какво, аз ли ще я променя? Или аз нея, или тя мен, или в наи-добрия случаи и двамата ще се променим един друг, което мен пак не ме устроива. Когато двама човека съжителстват заедно неминуемо приемат някакви роли и отговорности спрямо един друг, и всичко е в името на взаимно удовлетворяване на някакви потребности. Потребности, каквито аз нямам.

    Естествено, именно в това да се изправиш въпреки света е изпитанието и доказателството, че си господар на себе си. Това означава господар на собствената воля. А НЕ, че си "независим" и нещо отделно от света, което не е едно с Цялото. Става дума да си господар на собствената си воля.


    Дефендър, човек сам преценява как да живее. Това да се обвържеш в дълговременна връзка е избор, и проява на волята. А НЕ доказателство, че въобще имаш воля.

    Всеки свободен човек (господар над себе си) избира според нуждите и желанията си. А НЕ позволява нуждите и желанията му да го ПРИНУЖДАВАТ да "избере". Онзи, който е господар над себе си, ПРИТЕЖАВА своите нужди и желания... Те са негова собственост. Следователно той ги използва, за да подсилва личността си.


    Една личност би била СЛАБА, ако не би имала нужди или желания. Човек трябва да осъзнава нуждите и желанията си като източник на СИЛА, която освобождава, а не като източник на лабилност и принуда, която поставя в зависимост.



    Разликата е, че зависимият човек е подвластен на нуждите и желанията си. А господарят над себе си ИЗПОЛЗВА ТАКТИЧЕСКИ своите нужди и желания, като пътеводители към ПРОМЯНАТА и еволюцията.

    Което ни довежда до забележката на Дефендър, че някъде в това поведение се усещат "пясъчни основи". Все пак, промяната е истинският път и е пътят на свободата. Освен това, тъй като промяната е единственото вечно нещо, това е пътят на вечността и пребъдването. Обратното е пътят на преходността и несвободата.



    Само че, Knispel666 въобще не говори за такова избягване на промяната. И е прав, Дефендре, че изкривяваш думите и слагаш каруцата пред коня.

  17. #3092
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от hecu2 Виж мнението
    Което ни довежда до забележката на Дефендър, че някъде в това поведение се усещат "пясъчни основи". Все пак, промяната е истинският път и е пътят на свободата. Освен това, тъй като промяната е единственото вечно нещо, това е пътят на вечността и пребъдването. Обратното е пътят на преходността и несвободата.
    Щом според тебе, промяната е истинския път, ти тогава как си уверен, че точно сега, в настоящият миг си господар на себе си. Не може да си във вечен процес на промяна и да сигурен, че днес си господар на себе си. Сигурността в себе си и вечната промяна в себе си не мога да вървят едновременно! Променливия човек не може да е сигурен, че е господар на себе си.
    Тоест твоя живот излиза, че едно постоянно залъгване, че си господар на себе си.
    Последно редактирано от defender : 10-17-2019 на 20:46

  18. #3093
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Добре де, защо ти трябва да бъдеш господар на себе си отвътре, не е ли, защото те е страх да имаш господар отвън. Примерно изпатил си си и повече не искаш да се повтаря тази болка и това индуктира в тебе енергия да се стремиш да си господар отвътре.
    Откъде се явява тази енергия в твоя устрем, от нищото ли?


    Единственото сигурно нещо в този свят, което индуктира енергия е смъртта ве, нищо друго няма сигурно за да се превърне в източник на енергия.

    Ентропията НЕ Е източник на енергия.

    Източникът на енергията е Бог.

    А Бог НЕ Е само ентропия. Защото, за да имаш на разположение свят, който се разпада, и от чиито разпад да черпиш енергия, трябва нещо да го е изградило.

    Нещото, което е ВЛОЖИЛО енергията в РЕДА, е източникът й. Ентропията просто освобождава онова, което е било вложено.


    Така че колкото ентропията е "източник" за нашия мащаб на съществуване, толкова е и негентропията.

    За справка - негентропията е реален научен термин, обратното на ентропия.

    За справка - мащабите на съществуване са въведени в научния свят от Кардашев - един от големите астрофизици в астрофизиката. Скалата на Кардашев (->> гугъл) определя нивата на цивилизацията според това каква част от енергията във вселената се усвоява. (Тъй като цивилизация от Ниво 1 усвоява цялата енергия на планетата си, ние в момента сме цивилизация Ниво 0.)



    Искам да кажа с това... че философското ти заключение не почива на твърди основи. Научните факти са различни.


    Освен това, на теб ти е УДОБНО да говориш за страх, затова говориш за страх. Също толкова вярно е, че трябва да си ГЛУПАВ, за да имаш господар отвън. Не всеки се страхува да има господар отвън, но който има господар отвън, определено е глупав.

    Устремът да нямаш господари отвън, между другото, идва именно от Бог - от осъзнаването на стойността на собствения си живот. А да оценяваш стойността на живота, означава, да почиташ Бог.

    Робството унищожава живота. Не го УСВОЯВА и следователно остойностява, като смъртта, а го ПРОХАБЯВА. Тоест робството се ПОДИГРАВА с живота, и следователно се подиграва на Бог.

  19. #3094
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    А, какъв Бог бе човече ти изкукурига ли, "откачалка" вярваща. Бог е само за малките деца ве.
    От малък в семейството ти са ти промили мозъка с Бог.
    Еййй, не се научиха да четат тия вярващи ве.
    В средновековието ли живееш, 21 век сме.
    Що вярваш в Бог, а не вярваш в еднорози.
    Последно редактирано от defender : 10-17-2019 на 21:19

  20. #3095
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Ми не, може да си в играта не защото имаш какво да губиш, а защото това кога ще излезеш от играта не зависи от тебе, а от Бог - в смисъл кога ще умреш.

    Обществото може да се разглежда и като камъчета, през които, като минаваш се пречистваш от душевни ракови клетки, които не осъзнаваш, но като те боцне някое камъче и те излизат на повърхността, като при гъба, като я натиснеш и мръсотията излиза.
    Примерно, както водата се пречиства минавайки между камъчетата.

    Един вид, твоето увъртане около концепцията за кармата, която не е християнска? =p




    Аз съм на същото мнение.

    Всъщност, модерната представа за даото, дзена и прочие източните практики, е много грешно представена от западните окултни общества. (Защото в исторически план известните европейски окултисти донасят цялата тази информация в Западната култура от пътуванията си на Изток... така че те са мисионерите, които са ни запознали с тези неща, самият Изток не е пращал мисионери на Запад.)

    По принцип, преди човек да се отдаде на медитации тип даоизъм или тип дзен или каквото и да е, които да го отдалечат от света и по възможност да се постигне "трансцеденталност" - надскачане на живота - монахът преди това трябва е постигнал всичките задачки на живота.

    Тези медитации не можеш да ги постигнеш и финализираш сам. Има си специални манастири, в които се прави това, защото там е пълно с персонал, който ти обслужва телесата. Бърше ти лайната, докато медитираш, къпят те с мокри кърпи, докато медитираш, подстригват ти косата и брадата, докато медитираш, топлят те и те проветряват, докато едитираш и тн. Като освен персонала (който трябва да разбира каква е целта и какво се опитваш да направиш, за да се грижат правилно) осигурява най-подходящата среда, като начин, по който е построен и като избрана локация.

    И за да те приемат на това място, което да ти даде шанса да постигнеш нещо повече в медитациите си, условието е, да си приключил с живота:
    - да си добил професия и да си я практикувал;
    - да си създал семейство и дом;
    - да си създал деца;
    - да си оставил семейството си в добро състояние и да си ги подсигурил, за да живеят добре и без тебе, когато те няма.

    Само при тези условия се приема, че може да се опиташ да надскочиш живота, като се отдадеш на медитации и изолация.


    Което е една напълно различна реалност от съвременните представи за тези неща. Както и от впечатлението, което западните окултисти са създали в Западната езотерика.

    Никой никога не е казвал, че животът трябва просто да се захвъря и прескача - напротив, това е нещо, с което трябва да се приключи и да се отработи.
    Последно редактирано от hecu2 : 10-17-2019 на 21:29

  21. #3096
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    А, какъв Бог бе човече ти изкукурига ли, "откачалка" вярваща. Бог е само за малките деца ве.
    От малък в семейството ти са ти промили мозъка с Бог.
    Еййй, не се научиха да четат тия вярващи ве.
    В средновековието ли живееш, 21 век сме.
    Що вярваш в Бог, а не вярваш в еднорози.

    Аз в какво "вярвам" е сложно =p А и никой в този форум не би си дал зор да го прочете. Така че "Бог" ме устройва идеално.


    Иначе... "вярвам" в Квантовата холограма, на Едгар Мичъл.

    Едгар Мичъл е шестият човек, стъпил на Луната. Както е любопитно да се знае, по пътя наобратно (от Луната към Земята) получава особено духовно преживяване, докато е в модула и докато лети из космоса. Някакво визуално-звуково-емоционално преживяване... което го кара да се отвори духовно и да развие особена философия за света.

    Затова след кацането си започва да пише философия... но заради професионалния си опит все пак търси научна обосновка и това го кара да се заеме с квантовата физика. Така развива една концепция в квантовата физика, която се занимава да осигури научен модел за това как "Природата" може да проявява своето самосъзнание.


    П.П.
    В случай на минималната вероятност някой да се интересува, има преводи на основните статии в нашата Библиотека:
    Умът на Природата: Квантовата Холограма от Едгар Мичъл
    Квантовата Холограма и Природата на Съзнанието

  22. #3097
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    "Човекът, който не се уповава на Бог, не е способен сам да се съпротивява срещу физическите и моралните съблазни на света. За целта човек се нуждае от очевидността на своя вътрешен, трансцендентен опит, който единствен може да го предпази от иначе неизбежното затъване в омасовяването." - К. Г. Юнг

  23. #3098
    Една интересна публикация от една участничка в нашия форум:



    "Стара българска литература. Апокрифи
    Донка Петканова
    Апокрифни въпроси и отговори

    СЛОВО НА ГОСПОДА НАШ ИСУС ХРИСТОС Ако се съди по съдържанието на творбата, може да се мисли, че тя е създадена в България в традициите на апокрифните творби във форма на въпроси и отговори, или най-малкото, че е българизиран вариант. Най-вероятното време за оформяне или редактиране на творбата смятам края на XIII в. или първата половина на XIV.

    И з д а н и я: Т и х о н р а в о в, Памятники II, с. 446 — 447 (по Измарагд р. ред., XVI в.); Ц о н е в, Опис Пл., с. 58—59 (по требник № 89, срб. ред., XVI в.) — друга версия, въпросите са в друг ред, има разлики в подробностите; А н г е л о в — Г е н о в, с. 363 — 364 (по Ловчански сб. в съкращения). Непубликувани преписи се намират в следните ръкописи в нашите библиотеки: Панагюрски сб. № 433, XVI в.; сб. № 309, XVI в. (Цонев, Опис 1, с. 225, фрагмент, само за трите царства и 72-та народа); сб. № 684, XVII в., срб. ред., НБКМ (Цонев, Опис 2, с. 224 — 232, също фрагмент — за знаците на народите под отделно заглавие, след което следва “Как се заченаха православните народи”) и др.
    Превеждам творбата по Панагюрски сб. № 433, НБКМ, л. 50 — 52, л. 676—68.




    През месец март, 1-ви ден, бог възкреси своя приятел Лазар; на 18-ти март бог направи връбницата; на 21 същия месец бог се преобрази; на 22 март бог направи тайната вечеря; в същия месец на 23 господ бог бе разпънат; на 24-ти същия месец господ бог бе погребан; на 25 същия месец Христос възкръсна. Христос живя на земята 33 години [1] и три месеца. Възнесе се на 3-ти май в 6 часа.Въпрос: На колко години беше Света Богородица до Гаврииловото благовещение?
    Отговор: На 14 години. Света Богородица живя всичко 59 години.
    И това да знаете: колкото дни има от Великден до четвъртия ден на месец май, толкова е Петровият пост.
    Знайте и това: апостол Петър беше брат на апостол Андрей и двамата са синове на Йоан. Петър е зет на брата на апостол Варнава. Андрей беше девствемик. Отначало името на Петър беше Симон, Христос му даде името Петър.
    Да знаете и това, братя, в годината има 52 недели, дните са 365, а часовете са 8 хиляди и 8-стотин и 60.
    Знайте и това: На света има трима царе както е и света Троица на небето. На мястото на 12-те апостоли има 12 царе венчани на царските престоли. Първото царство е гръцкото, второто царство е българското, третото царство е аламанското [2]. С гръцкото царство е отец, с аламанского царство е синът, с българското царство е светият дух. Гърците ще предадат царството на господа, [3] аламанското царство ще стъпче всички полуверни народи.
    Да знаете това: на света има всичко 72 народа. Правоверните народи в света са: 1. българи, 2. гърци, 3 сирийци. 4. грузинци, 5. руси. [4] В тях има три правоверни книги: гръцка, българска, грузинска. [5] Полуверните народи са 12: 1. аламани, 2. франки, 3. унгарци, 4. индийци, 5. яковити, 6. арменци, 7. саксонци, 8. поляци, 9. албанци, 10. хървати, 11. хизи, 12. немци. [6]
    Въпрос: Как се заченаха правоверните народи и полуверниците? Откъде се родиха?
    Отговор: Ной имаше трима синове: Сим, Хам и Афет. От Сим произлязоха правоверните християни. Понеже Сим имаше 8 синове и 8 дъщери, Симовите синове взеха своите сестри за жени. Така стана и с Афетовите (деца), същото и с Хамовите. Симовите синове обаче казаха: “Няма да се докоснем до своите сестри.” Така и жените рекоха. Направиха две къщи и мъжете се събраха в едната къща, а жените в другата, като се пазеха един друг и само за ядене се събираха. Господ видя тяхното търпение и прати ангел, който ги благослови. И безплътно се плодяха с очи. Заради това от Сим водят началото си петте правоверни народи. От Афета се заченаха [полуверците; от Хама водят началото си] [7] египтяните и фараоните. Понеже Хам бе прокълнат, затова и чедата им са прокълнати. (Бог) ги потопи [в Червено море] [8].
    Въпрос: Откъде се заченаха неверните народи?
    Отговор: От Измаил и от Агара, неговата майка. Измаил е незаконно дете на Аврам. Той легна с майка си в Синай. Агара, майка му, рече: “Да взима моят род много жени, да победи рода Аврамов!” От тях се заченаха неверните народи.
    Кои са престолите на земята на мястото на 12-те апостоли? [9]
    Отговор: Първи престол на мястото на свети апостол Петър е франкският престол; на мястото на свети Павел е арменският престол; на мястото на свети апостол Тома е иверският престол; на мястото на свети апостол Марко евангелист е африканският престол; на мястото на свети апостол Филип е трапезундският престол; на мястото на свети апостол Яков е словенският престол; на мястото на свети апостол Симон е деспотският престол [10], от него се поставят царете.
    Въпрос: Какви са знаците на народите?
    Отговор: Франкът е лъв, турчинът — змия, сарацинецът — вепър, арменецът — гущер, грузинецът — овен, сириецът е зубър, чехът — елен [10a], аламанинът — куче, персиецът — врана, татаринът е копой, куманинът — леопард, българинът е бик, сърбинът — вълк, гъркът — лисица, влахът — котка, албанецът — бобър, унгарецът — рак, русинът — видра, немецът — сврака, литвиецът е тур, цаконинът — таралеж, ясин (?) — катерица, саксонецът е кон, голомъдрецът [11] е риба, индиецът — гълъб, евреинът — язовец, египтянинът — козел, хунав(?) — заяк. [12]"





    Оригиналната публикация при нас е тук: http://apocryphal-academy.com/index....sg3998#msg3998

    Оригиналният сайт, откъдето е взето, е тук: http://macedonia.kroraina.com/

    Има доста книги, явно стари... още не съм ги прегледал, но може да е интересно.

  24. #3099
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    "Многословието е трибуна, на която тщестлавието обича да се явява и тържествено да се показва. Многословието е признак на неразумие, врата на злословието, слуга на лъжата, унищожаване на сърдечното умиление, призоваване на унинието, предтеча на съня, разпиляване на вниманието.

    Но нима в този свят е възможно някога да се отдадем безмълвие и да замълчим? Отговорът е утвърдителен. Да, можете, ако искате, ако дълбоко в себе си го желаете. Човек може да ограничи социалните контакти, активността, осведомяването, информациите, грижите, подробностите. Да увеличи четенето, молитвата, ходенето в храма, събирането на мисълта и себеизследването. Исихасткият дух на нашата Православна Църква изобщо не е за презиране."

  25. #3100
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Ако живееш фективен и лицемерен външен живот (за да поддържаш самосъзнание), това значи, че водиш и лицемерен вътрешен живот - няма как да е иначе. От семката на лошия плод се раждат лоши плодове.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си