.
Отговор в тема
Страница 141 от 151 ПървиПърви ... 4191131137138139140141142143144145 ... ПоследнаПърви
Резултати от 3 501 до 3 525 от общо 3762
  1. #3501
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    "Бог е чудат и парадоксален. Обича изненадите и пълните обрати. Затова царството Му е пълно обръщане на нашите разбирания. Там няма да съществуват съвършени, а покайващи се; там няма да съществуват безупречни, а искрени."

  2. #3502
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    "Ако трябва да умра от страх, паника и от всички тези игри на властите, които всяват страх в човечеството, за да го контролират, предпочитам да умра за Христос. При това Той умря, за да можем ние да имаме живот, а не за да се подчиним на изфабрикуваните страхове на различни власти."

  3. #3503
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    "Само пред заплахата от небитието, на границата на смъртта идва пробуждането. Осъзнаването. Възкресението от смъртта на мъртвия ни живот."

  4. #3504
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    "Да „тролим“ нашето лъжливо аз."

  5. #3505
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Разкаянието на един "сатанист666"

    https://www.facebook.com/10000639606...3209114235596/
    Последно редактирано от defender : 09-29-2020 на 17:50

  6. #3506
    Православието е за путки.

  7. #3507
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Религията (християнството), не е начин да избягаш от реалността, като упоиш мозъка си, религията е начин да приемеш реалността такава каквато е, като останеш напълно в съзнание, но без да позволиш тя да те превърне отвътре в нейно подобие т.е. приемаш реалността, като плуваш на повърхността й, а не се давиш в нея. А алкохола не само, че те дави в морето на реалността, ами направо ти връзва камък на шията и директно те завлича към дъното, но постепенно, че да не се усетиш, докато не стане вече твърде късно, а волята ти вече е толкова деградирала, че нямаш сили за съпротива на неизбежния край.
    Е ти като повярваш в някаква доктрина не упояваш ли мозъка си един вид?
    Може пък да искам да се удавя какъв е проблема ? Може да искам да удавя всички демони и лоши мисли в себе си и да избягам от реалността поне замалко и да си почина от проблемите ? Може като изпадна в такова състояние да погледна по-обективно на ситуацията и да намеря решение с вече различния поглед?

  8. #3508
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Ммтака, четох един материал, където един професор-пънкар лаконично каза, че rock n roll-а бил музика, която освобождавала духа, но последните 10 години тази музика умишлено била затворена в клетка, където да служи само за забавление, а не за освобождение на духа.
    Та тъй като във форума знам, че има фенове на тази музика, да ги питам как точно rock n roll-а освобождавал духа и от какво точно го освобождава? На мен лично нищо не ми освобождава, като слушам rock n roll, дори не ме вдъхновява, да не кажа, че понякога почва и да ми се повръща от нея. Друго нещо си е концентрираната християнска молитва - благодат връз благодат.

    Та ако хипитата и пънкарите разчитат на rock n roll-а да им освобождавал духа, направо ги съжалявам.
    Последно редактирано от defender : 11-22-2020 на 14:37

  9. #3509
    Servus Dei Мега фен Аватара на inewton
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    Sedes Sancti Petri
    Мнения
    14 334
    БѪДНИ ВЕЧЕРЬ

    Ненадейно на небето –
    въ тази сѫща нощь, огрѣла
    чудната звезда – комета,
    хубава, лѫчисто – бѣла.

    И оставили книжата
    ученитѣ влъхви стари,
    и на пѫть подиръ звездата
    тръгнали съсъ скѫпи дари.

    И звездата чудно бѣла,
    както Господь Богъ ѝ казалъ –
    безъ и денемъ да залѣзва,
    надъ една кошара спрѣла.

    Влѣзли вѫтрѣ мѫдрецитѣ,
    и срѣдъ агънцата бѣли,
    съ ореолъ надъ кѫдрицитѣ,
    малкия Христосъ видѣли...
    Последно редактирано от inewton : 12-20-2020 на 19:26
    Въ науката намѣрихъ своитѣ граници, докато въ Църквата живѣя своята свобода.

  10. #3510
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    "Огледай хората около себе си и знай, че началниците имат власт само над тялото, а не над душата, и винаги помни това в мислите си... Бог е създал душата свободна и самовластна; тя е свободна да постъпи така, както иска – добре или лошо".
    (Свети Антоний Велики)

  11. #3511
    Здравейте, не бях влизал отдавна, обаче гледам
    Нютон и Дефендър поддържате огъня. Поздравявам ви с една по-съвременна коледна песен. На украински е, текстът е разкошен и го има в коментарите. Кадрите са от Светогорската Лавра в Украйна, а стилът е малко като на Enya.
    https://youtu.be/2h5YBrcbEHY

  12. #3512
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    Здравейте, не бях влизал отдавна, обаче гледам
    Нютон и Дефендър поддържате огъня. Поздравявам ви с една по-съвременна коледна песен. На украински е, текстът е разкошен и го има в коментарите. Кадрите са от Светогорската Лавра в Украйна, а стилът е малко като на Enya.
    https://youtu.be/2h5YBrcbEHY
    За музика, която уж произтича от хилядолетна традиция в търсене на духовното, християнската музика е доста скучна и еднообразна, особенно католическата. Звучи хубаво, но само толкова - като една картина, която максимално реалистично пресъздава един пеизаж - изглежда добре, но липсва артистичен елемент и няма нищо скрито и мистично, нищо което да разбуди въображението. Перфектна алегория за християнството като цяло - образ на духовното, но лишен от самото духовно. Ема как, то все пак въображението и артистичното са присъщи на свободните души, не на слугите (божии).

  13. #3513

    Изкуството катою апотеоз или богохулство

    Здрасти и на теб! Вълкът никът си мени, нравът - не.
    Признай си, че те дразни не формата, а съдържанието!
    Ето ако такава песен беше я изпяла Еня с текст с некви келтски стихчета, или пееше: ах морето, ах небето, ах водата, ах Луната... Тогава нямаше да се дразниш и щеше да ти мине покрай ушите, или да ти служи за фон при шофиране. Ама понеже го пее монах и слави Въплътения Богомладенец Иисус, и ти се нервиш и почваш да обличаш омразата си с някакви философски културни претенции.
    А заглавието е на една статия в ,,Труд" точно по темата, дето я повдигна сега. Ако ти е много дълга, може да прочетеш само втората част. Ама кой ви е крив, че мислите сложно и двамата. Е, с различен резултат де.
    http://sulla.bg/2021/01/09/5532.html

  14. #3514
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    изглежда добре, но липсва артистичен елемент и няма нищо скрито и мистично, нищо което да разбуди въображението.
    Докторчето по навик търси в християнската музика нещо като наркотик, сетивен стимулант за да му разбуди въображението. Демек отвън-навътре. Докторче християнството на такова въображение му вика не духовност, а беснуване. Въображението започва там, където душата ти умре за този свят, затова християнската музика е по-скоро сетивно постна, а не пищна.
    Последно редактирано от defender : 01-30-2021 на 22:07

  15. #3515
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    Здрасти и на теб! Вълкът никът си мени, нравът - не.
    Мда, особенно след като овцете го баннват 10 пъти.
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    Признай си, че те дразни не формата, а съдържанието!
    Ето ако такава песен беше я изпяла Еня с текст с некви келтски стихчета, или пееше: ах морето, ах небето, ах водата, ах Луната... Тогава нямаше да се дразниш и щеше да ти мине покрай ушите, или да ти служи за фон при шофиране. Ама понеже го пее монах и слави Въплътения Богомладенец Иисус, и ти се нервиш и почваш да обличаш омразата си с някакви философски културни претенции.
    Каква омраза, ахаххаха, казах че звучи хубаво. Просто не ме трогва, звучи хубаво, но нищо повече. Нямам никакъв интерес отвъд това. А ако човек го слуша защото звучи приятно, как това е по-различно от културата тип " дървена ръчичка която да ти почеше гърба", както се нарича в статията. Точно това е и тази песен, само че за християни. Не ми трябва да съм практикуващ източни религии за да кажа че музиката на въпросните религии има медитивна стоиност - ами че то как да няма, след като въпросните религии имат практическа традиция на търсене на духовното, докато християнството е просто култ към предполагаемо духовен човек, живял някога си. Да, може да не съм християнин и затова да не ме трогва особено този тип музика, но пък аз и не ходя по дискотеки да се напивам, така че както монаха славещ Иисус не ме въодушевява, така и чалжаджииката пееща за вино и любов не ме впечатлява. Смешното е че разликата съвсем не е толкова голяма - все ръчичка която да ти чеше гърба, с тази разлика че чалгаджииката поне не претендира за "истинско изкуството". Аз не търся такава музика, която да е общовалидно приятна на ухото, понеже не търся това и в живота. Че защо, когато тъкмо дисонантното и странното на фона на хармонията е тъкмо онова което буди въображението и прави една песен уникална, така както страшното и неизвестното често крие наи-полезното и същественото - вие сте тези, дето търсите и се възнасяте по сладки идеи, а страшното и неизвестното го отричате и приписвате на сатаната. Че как и музиката ви да е нещо по-различно от дървена чесалка, само че на егото, не на сетивата? Няма истинско изкуство, има само истински хора. Изкуството само отразява човека и неговите търсения, сигнала които отправя към себе си и вселената. Поздрав https://www.youtube.com/watch?v=m_4X9nYOC-Q
    Последно редактирано от Knispel666 : 01-30-2021 на 23:08

  16. #3516
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Докторчето по навик търси в християнската музика нещо като наркотик, сетивен стимулант за да му разбуди въображението.
    Музиката по дефолт е сетивен стимулант, ретардо, само че в тая музика не откривам нищо повече от сетивен стимулант, което принципно не би било проблем, ако съм пиян и слушам чалга, но не и когато слушам музика която е уж от и за хора занимаващи се с духовното.

  17. #3517
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Музиката по дефолт е сетивен стимулант, ретардо, само че в тая музика не откривам нищо повече от сетивен стимулант, което принципно не би било проблем, ако съм пиян и слушам чалга, но не и когато слушам музика която е уж от и за хора занимаващи се с духовното.
    Ами тогава как в сетивен стимулант можеш да очакваш да откриеш нещо повече от сетивен стимулант? Нали точно това ти казвам че, духовни преживявания извиращи от сетивни стимуланти са по-скоро беснуване. Тази музика има по-скоро молитвен характер, и ако откриеш нещо повече от сетивно в нея, то може да е в смисъла на текста, а не в инструментала.

  18. #3518
    Дефендър, извинявай, ама може да е и в инструментала. Личен опит с ,,Годишните времена" на Вивалди, само че на орган. Дето хич не е постно и аскетично. Музиката, както и текста може да изрази незримото, поне донякъде. Невидимото за очите. Сещам се как едно девойче разказваше, че всяка сутрин поздравявала Господ с любимото си парче/в началото на духовния си път.

    На доктораки ще кажа, че музиката е само сетивен стимулатор за животните. Сигнал нa
    входа и никаква поведенческа реакция, макар че даже те доказано реагират както на красива, така и на дисонансна музика/ Оркесър без име ,,от тази музика кокошките спряха да снасят". При хората тя е способна да предизвика интерференция с нещо, което е вътре в тях. Ама ако има нещо сходно вътре, дето да трепти на същата честота. Когато слушах музиката не бях вярващ, но тя предизвика в мен раздвижване на дълбоки, скрити дотогава пластове. После като прочетох,,...Хвалете Го слънце и луно... сняг и мъгла... и ти бурни ветре, който изпълняваш словото Му..." разбрах какво точно съм слушал:

    https://youtu.be/hqWDzk6w3BQ
    Последно редактирано от Pitancho : 01-31-2021 на 07:06

  19. #3519
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    Дефендър, извинявай, ама може да е и в инструментала. Личен опит с ,,Годишните времена" на Вивалди, само че на орган. Дето хич не е постно и аскетично.
    Аз говорех за православната музика, а не за музиката, като цяло. Но честно казано и на мен християнската музика ми изглежда доста монотонна, ако разчитам на нея да ми развие въображение, по-скоро бих почнал да се прозявам. Може би затова не слушам никаква музика.
    Дори тука близо има една църква, където като фон в църквата са пуснали да звучи църковна музика - ами казвам ти, влизам да се помоля и тази музика ме дразни, просто я чувствам, като преграда към Бога и разсейване. Сега за други хора може и да им помага, според особеностите им. Но все пак не мога да си представя някой от светите отци със слушалки, да чака да получи прозрение за християнската духовност.

    От друга страна доктора търси да почувства християнската духовност в църковната музика, но чрез тази музика той може да почувства по-скоро духовността на човека, който я е композирал и съчинил, или на певеца, който пее, което не винаги може да му хареса или отведе до истината и същинската християнска духовност.

  20. #3520
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Ами тогава как в сетивен стимулант можеш да очакваш да откриеш нещо повече от сетивен стимулант?
    Казвам че по подразбиране, без значение каква е музиката, какво влияние има върху човека и дали изобщо е музика, тя все пак се усвоява сетивно, под формата на звуци. Но това че е сетивно, не значи че не може да се открие нещо повече - нали тъкмо в това е смисъла на изкуството като цяло. Отделно че сетивата са свързани с душата и духовното, предвид че самата душа е една свръхсетивност, а физическите усещания са пра-формите на психическите феномени и последователността е съвсем видима, предвид че за всяко физическо усещане, има психически еквивалент - примерно удоволствие/щастие, болка/страдание и т.н.. Всъшност те са дотолкова свързани, че често неосъзнатите хора ги бъркат и не правят разликата. Това което искам да кажа е че сетивните стимуланти са дълбоко свързани с духовното, и има примери за това в цялата човешка история. И докато популярната музика, като култура и изкуство е повече свързана с нисшите форми на духовното, примерно да слушаш музика за да ти повдига настроението, същия принцип е дълбоко застъпен в религии и учения по целия свят, като се използва музика и звуци за промяна на съзнанието и достигане до други нива на осъзнатост. Това може да се разшири и до не само звуци, но и други сетивни стимуланти - например в християнството постенето. Те не случайно ония монаси живели в пещерите около Търново са се затваряли с дни без храна и вода с цел достигане на божествено съзнание. От този принцип произтичат и всички древни практики с контролирано дишане, физически упражнения и пр. Оттук идва и използването на различни вещества и отвари за промяна на съзнанието. Музиката също се е използвала за това, било то да рефлектира такива състояния или да ги поражда. В християнската музика обаче, такива неща не откривам. Тя по-скоро звучи като нещо тържествено и за групово слушане, отколкото за лично търсене и медитация. Моето обяснение за това е че християнството отдавна е загубило мистиката на личното търсене, предвид че от толкова време е институционализирано и политизирано, а личната медитация е по скоро практика на малцина самоуки, отколкото на някаква доктрина приета от църквата. И това не ме изненадва също, предвид че тия малцина самоуки през вековете църквата често ги е обявявала за еретици.

  21. #3521
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    При хората тя е способна да предизвика интерференция с нещо, което е вътре в тях. Ама ако има нещо сходно вътре, дето да трепти на същата честота.
    Точно, както на чалгара му допадат примитивните ритми и евтини сугестии от плътски характер. Но чудя се, какъв човек би резонирал на нещо като църковната музика - колко безличен и колективно одушевен трябва да е. Е предполагам че има известна хвалебственост и епичност в нея, но пак, не е нещо което бих си пуснал да слушам сам и да се наслаждавам. Не откривам нищо лично и медитативно в нея, интересно ми е на какво точно резонираш? Или си просто от онези хора дето слушат класическа музика, само защото е класическа, а не модерна (сиреч упадъчна) ?
    Последно редактирано от Knispel666 : 01-31-2021 на 12:49

  22. #3522
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Не откривам нищо лично и медитативно в нея, интересно ми е на какво точно резонираш? Или си просто от онези хора дето слушат класическа музика, само защото е класическа, а не модерна (сиреч упадъчна) ?
    Не съм от тях, пея отпреди да се помня, че съм човек. Започнах с народни и старите градски и естрадни, после в детски хор към читалището и т. н. Класическата с някои мелодични изключения ми е малко или много тегава, слушам предкласика - барок, но не само. Макар че и там има и антични, светски и християнски по звучене и тематика, още не е станала толкова академична или компромисна с вкусовете на масите, или преднамерено дистанцирана от християнското усещане.

    Това е придворна музика за хора с музикална култура, и даже някои композитори и музиканти изрично са отказвали да свирят пред простолюдието. (Знаели са, че няма дая разбере и няма смисъл да им свирят). Което все пак е имало достъп до органа и концертите в църквата /на Запад. Тук масовият вкус не е имал и това.

    Не твърдя, че оттогава всичката музика е упадъчна, но като цяло има такава тенденция. Oт фугата, където няколко теми вървят едновременно, през по-простата мелодичност до пиянската терца на старите градски. После изчезва мелодията (напр.джаз) накрая и ритъма и остава рапът. Познат учител по музика си скубеше косата с днешните дечурлига. Нито имат усет, нито слух, нито знаят какво да правят с гласа си ако го имат. Да ,упадъчна ми е, но не по идеологически съображения. Тежките и дисонантни стилове са както казва Дефендър форма на беснуване и не бих си причинил слушането им по още мн. причини.

    Много лично стана.
    Исихазма на монасите не закачай, че ти липсват основни ориентири дори в плитки води!
    Последно редактирано от Pitancho : 01-31-2021 на 14:16

  23. #3523
    PERFECT. Не откривал нищо лично в нея.... Ми нали ти обснявах защо - ми нема го. В теб.

  24. #3524
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    PERFECT. Не откривал нищо лично в нея.... Ми нали ти обснявах защо - ми нема го. В теб.
    Добре де, съгласен съм че го няма, просто ми беше интересно какво е. Както казах, не съм нито последовател на източните религии, нито на езически, но въпреки това музиката им резонира с мен, а християнската не. Все още не разбирам какъв човек може да е в духовен резонанс с музика толкова монотонна и изчистена от всякаква експерименталност, динамика и драматизъм. Ще предположа че понеже не можеш да обясниш кое е възвишеното в това "истинско изкуство", значи всичко това не е нищо повече от посредствен снобизъм.

  25. #3525
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    Тежките и дисонантни стилове са както казва Дефендър форма на беснуване и не бих си причинил слушането им по още мн. причини.
    https://www.youtube.com/watch?v=KEFP...omedBeThyHeart

    Специален поздрав.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си