- Форум
- По малко от всичко
- Философия и Религия
- Православие
Според мен всеки средно интелигентен човек трябва задължително да се самоанализира по няколко пъти на ден. Това трябва да върви естествено ръка за ръка и с анализите му и за околните и света около него.
Не ми се струва вероятно. За това трябва някаква висока обещствена степен на качествено образование, а хората масово все повече изпростяват, образованието е станало напълно фиктивно, а училищата са детски градини с основна цел децата да не бъркат в контактите докато родителите им са на работа. Много сме далеч от каквото и да е общество с предпоставки за култура на масов и активен съзнателен атеизъм. Още повече, че специално за младите хора по нашите ширини имам наблюдения, че са масово суеверни скоти (като загубеното "междинно поколение" на родителите си), напълно апатични дори към базови познания по естествознание и философия като мечтите им се свеждат до угояване. Затова масово след 30 стават лелки с глезени като дамаджани и чичаци с търбуси, под които не виждат "какво имат и стъпват на два крака с единствената цел да ходят на работа или за храна. На все пак и те трябва да валидират това си безмислено съществуване и затова по празниците виждаме виещи се опашки пред църквите. Така че изобщо не са на намаляване и към закриване църквите и религиозните обичаи. Даже, ако има скала, сигурно в последните 30 години са тръгнали стремглаво нагоре, заедно с врачки, психоаналитици, гурута и прочее сган.
Човекът никога няма да достигне такъв идеалистичен образ на съзряване поради простата причина, че се намира в животинско тяло и от там има и животински нужди като хранене, борба за размножаване и териториалност.
Не знам какво те плаши някаква либерал-левичарска пропаганда. Аз защо не се влияя от пропаганди? И не ме е срам от това, което съм. На тъпия човек каквото и да му дадеш като пропаганда може да захапе. Ако се чувстваш като отрепка сега, няма да се чувстваш по-малко отрепка и като "плебей-атеист", освен ако си тъп и вътрешното ти чувство да се валидираш за значим на този свят ти зависи поради някакви твои си причини в излишно голяма степен от това да влезеш в някаква тъпа група (християснска/атеистина/будистка).
Ако говориш за "нормалното състояние на обществото" или "естественото състояние на обществото", в него не трябва да има нито религиозни, нито научни догми. Манипулация в обществото винаги има чрез религия или някакво състояние отстъпващо на естественото. В природата няма написани религии или науки, които да напътстват строго на къде да расте животът.
От теб си зависи, на кое хоро ще се вържеш и заиграеш. Никой не ти е опрял пистолет в челото. Аз лично виждам всяка крайност (независимо дали е религиозна, фантастична, либерална или каквато ще да е) като простотия и нищо повече. Стоя и си гледам шоуто. Нямам амбиции да тръгна да предвождам обществото манипулирайки го с морална паника. Който има амбиции да променя масите с религия или друга демагогия, за да ограничава нечии свободи или да ги прави твърде неразумно раздути, това говори достатъчно за това какъв човек е и дали да му се довериш. А ти се доверяваш на секта макар и по-голяма и с нищо не си по-различен от масовката. Религията ти е помогнала да преминеш през някакви изпитания, окей. Но защо не я пазиш за себе си, а я разливаш с шепи (поне тук) и говориш срещу всички останали религии и морални виждания, които могат да са не по-малко добре обосновани от някой друг като теб, който също е имал проблеми и тези неща са му помогнали да прескочи трапа. Нелепо е да наливаш толкова масло в огъня, в който всички горим като човечество. Според мен мир може да настъпи само, ако всеки осъзнае собсвените си перверзии (това, което той харесва) и се откаже от това на всяка цена да ги преследва или налага на другите. Това включва както атеизма, така и религиите.