.
Отговор в тема
Страница 144 от 151 ПървиПърви ... 4494134140141142143144145146147148 ... ПоследнаПърви
Резултати от 3 576 до 3 600 от общо 3762
  1. #3576
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Беше абсолютно унищожен аргументативно за това каква е разликата между добро и зло като абсолютни величини, и като контекстуални, сиреч рационални величини при взимане на някакво решение, затова нямам намерение да излагам повече доводи, понеже дори и да го направя, ще продължиш просто в друга още по-деградирала ментално насока. Просто не правиш никаква разлика между изцяло външни фактори като гравитацията, изцяло вътрешни фактори като например желания, фобии и подсъзнателни особености, както и междини фактори като обществото, което има фактическо измерение, като закони и норми, но има и интернализирано измерение, което именно е възпитанието и обществения морал. Това което не ти става ясно е че има разлика между човек които не нарушава законите по същата причина поради не би скочил от 4тия етаж, и човек които не нарушава законите защото смята че е грях, неморално и прочие. В единия случаи мотивите са изцяло по външни фактори, в другия по изцяло вътрешни. Ако тази разлика не ти става ясна, дори и поднесено по толкова опростен начин, значи няма какво изобщо повече да обяснявам.
    Последно редактирано от Knispel666 : 02-07-2021 на 17:27

  2. #3577
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    И най-смешното е, че докторчето в същото време твърди за себе си, че съзнанието било над битието. Така ли ве, да изкарам ли камшика за да се види, че това не е така.
    Отново въпроса опира до това дали си заслужава. Ако се отнася до физическа свобода, тогава камшика и дори смъртта не е решаващ фактор, поне за мен разбира се. Ако е за нещо малоумно което не искам достатъчно силно или не искам изобщо, като това да изнасиля сестра си, тогава не си заслужава. Отново въпрос на рационален избор между вътрешни и външни обстоятелства. Проблема идва тогава когато външните обстоятелства се интернализират и стават вътрешни в още несъзнателна възраст, което именно е ролята на възпитанието и създаването на личност, на Аз, които има позиция и роля, обособена още във възраст, когато човек не може да направи рационално избора кое си заслужава камшика и кое не. И още по големия проблем е че тази илюзорна личност, за да запази своята цялост и идентичност, блокира и изтласква в несъзнаваното много информация. Затова пътят на просветлението неминуемо преминава през дезинтеграцията на Аз-а, а оттам и всичките социални норми и подсъзнателни внушения отпадат, като остава само чистия разум. Всяко всеобщо морално и императивно съждение, което не може да се изведе с помощта на чиста рационалност и логика, за мен няма никаква стоиност. А моралните предписания и инструменти за взимане на решения, които не включват логига и рационалност, но вместо това се подпират на аргумента за божествен или друг вид авторитет, са просто за хора които не могат да разсъждават - сиреч за простолюдието. Не ми трябва Бог или държава или общество за да разсъдя че е тъпо да скоча от 4тия етаж. Ако на теб ти трябва, това е твои проблем.
    Последно редактирано от Knispel666 : 02-07-2021 на 18:03

  3. #3578
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Беше абсолютно унищожен аргументативно за това каква е разликата между добро и зло
    Виж човек, аз не казвам, че това, което казваш не е правилно, а искам да кажа, че ти не си такъв за какъвто се мислиш, а си същия, като християните в това за което ги нападаш. Разликата е само в това, че ти си менкаш морала според обстоятелствата, а ние поддържаме един морал винаги във всичко, защото смятаме, че това е единствения правилен морал. А не че ти нямаш морал и че не си потискаш сянката, както го изкарваш.

    Ти сигурно и тоталитаризъм да дойде ти веднага ще се напаснеш към него и ще му приемеш морала, без никаква съпротива, дори и да имаш съпротива, стига той да изкара камшика и ще го приемеш, щото било рационално.

    Да не говорим, че това като цяло не ми се вижда много мъжкарско поведение. Сигурно затова ти харесват оръжия и спортни коли поне така да се изживяваш за мъжкар. Но всъщност душичката ти не е такава.
    Последно редактирано от defender : 02-07-2021 на 18:03

  4. #3579
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    БТова което не ти става ясно е че има разлика между човек които не нарушава законите по същата причина поради не би скочил от 4тия етаж, и човек които не нарушава законите защото смята че е грях
    Абсолютно няма никаква разлика ти не скачаш, защото по законите на физиката ще умреш, аз не скачам, защото е грях, а по Божиите закони грехът води до смърт, както физическа така и духовна след смъртта.

    ПП: И двамата не скачаме, защото ще умрем, ти нямаш полза чисто материална, а аз нямам полза в Бога.
    Последно редактирано от defender : 02-07-2021 на 18:31

  5. #3580
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението

    Ти сигурно и тоталитаризъм да дойде ти веднага ще се напаснеш към него и ще му приемеш морала, без никаква съпротива, дори и да имаш съпротива, стига той да изкара камшика и ще го приемеш, щото било рационално.
    Абсолютно не, просто на този етап ножа още не е опрял до кокала както е приказката . Но достатъчно показателно е че съм подготвен физически и ментално да вървя да живея по горите - решение което със сигурност няма да е лесно, но съм готов да го взема, ако условията го наложат. Така че е смешно да ме обвиняваш в безпринципност и безгръбначие, още повече когато ти самия едва ли ще направиш нещо повече от това да лаеш по феисбук и форуми.

  6. #3581
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    показателно е че съм подготвен физически и ментално да вървя да живея по горите - решение което със сигурност няма да е лесно, но съм готов да го взема, ако условията го наложат.
    В това няма нищо рационално за тебе, да ходиш по горите и да ти мръзне задника, да гладуваш, да живееш по дупки и да се храниш с червей. Защо би го направил?
    Аз бих го направил, защото вярвам в живота след смъртта, и че е много важно с какъв морал ще умреш (т.е. че морала на душата е по-важен от материалното добруване на тялото).
    А ти защо ще го правиш, вместо просто си сменяш морала и ще си имаш удобно легълце, манджичка вечер, дрешки, ладичка и работа. Твоя живота се простира до добруването на тялото, а морала на душичката си го менкаш според това, какъв е проблема.

    ПП: Наистина ми е много интересно каква би била причината да избягаш в гората да търпиш студ, глад и куп друг неудобства.
    Последно редактирано от defender : 02-07-2021 на 18:48

  7. #3582
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Абсолютно няма никаква разлика ти не скачаш, защото по законите на физиката ще умреш, аз не скачам, защото е грях, а по Божиите закони грехът води до смърт, както физическа така и духовна след смъртта.

    ПП: И двамата не скачаме, защото ще умрем, ти нямаш полза чисто материална, а аз нямам полза в Бога.
    И в двата случая мотивацията преминава през вътрешните механизми - разликата е че скачането от 4тия етаж е гарантирано да доведе до сериозни поражения или смърт, докато извършването на грях не е гарантираното че ще доведе до каквото и да е, като обективно външна причина за това не може да се намери. Не може да се намери, защото тя е вътрешна, а проектирането и навън е просто филмиране. За да има смисъл в избора ти, трябва да имаш вяра в Бог, а вяра в гравитацията не е нужна за да се поломиш като скочиш и това може да бъде изведено съвсем рационално и е очевидно за всички - именно тук се явява разликата. Защото по същия начин както при твоя избор се изисква вяра, така и обществения морал в една голяма част изисква вяра или поне набор от допускания, а не може да бъде изведен по чисто рационални пътища. Спазването на закона с цел избягването на наказание от правосъдието е едно, а спазването на закона по морални съображение е съвсем друго - резултата може да е един и същ, но мотивацията е съвсем различна, а именно тя е решаваща.
    Последно редактирано от Knispel666 : 02-07-2021 на 18:52

  8. #3583
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    За да има смисъл в избора ти, трябва да имаш вяра в Бог, а вяра в гравитацията не е нужна.
    Това, че грехът води до физическа смърт на тялото също не се иска вяра, вяра се иска само за това, че води и до духовна смърт след смъртта. Просто аз имам два повода да не скачам (един физически и един духовен), а ти имаш един повод да не скачаш.
    Разликата е, че просто, когато изпадна в случай на сблъсък между тялото и душата, аз избира душата и подчинявам тялото на душата, а ти избираш тялото и подчиняваш духа си на тялото.
    Последно редактирано от defender : 02-07-2021 на 18:58

  9. #3584
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    В това няма нищо рационално за тебе, да ходиш по горите и да ти мръзне задника, да гладуваш, да живееш по дупки и да се храниш с червей. Защо би го направил?
    Аз бих го направил, защото вярвам в живота след смъртта, и че е много важно с какъв морал ще умреш (т.е. че морала на душата е по-важен от материалното добруване на тялото).
    А ти защо ще го правиш, вместо просто си сменяш морала и ще си имаш удобно легълце, манджичка вечер, дрешки, ладичка и работа. Твоя живота се простира до добруването на тялото, а морала на душичката си го менкаш според това, какъв е проблема.

    ПП: Наистина ми е много интересно каква би била причината да избягаш в гората да търпиш студ, глад и куп друг неудобства.
    Рационално е защото за човек, които цени свободата си, няма твърде висока цена. Не знам защо си мислиш че манджичката и топлото легълце са ми висши ценности и приоритети при взимане на избор. Не знам защо си мислиш че само религиозните имат принципи и стоят зад тях. Що за малоумно допускане. Просто принципите ми не произтичат от някакъв фалшив Божи авторитет, а от волята, която е очевидна за всеки и обективна по силата на собственото си проявление, също толкова колкото е очевидно че падането от 4тия етаж не е особено желателно.

  10. #3585
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Рационално е защото за човек, които цени свободата си, няма твърде висока цена.
    Ама то свободата е духовна ценност, за нея се също иска вяра, тя не е като физичните закони и гравитацията.
    И защо изобщо ще защитаваш свободата, то като тялото ти умре, за какво ти е била тая свобода, дето си умрял за нея и си жертвал тялото. Да направиш такова нещо си е чиста вяра, няма друго обяснение.

    ПП: Пак си противоречиш. А това го отдавам, защото не си напълно осъзнат за нещата, които говориш. И сега напасваш.
    Последно редактирано от defender : 02-07-2021 на 19:13

  11. #3586
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Това, че грехът води до физическа смърт на тялото също не се иска вяра, вяра се иска само за това, че води и до духовна смърт след смъртта. Просто аз имам два повода да не скачам (един физически и един духовен), а ти имаш един повод да не скачаш.
    .
    И кое точно от християнските представи за грях води до физическа смърт? Да не почиташ Шабата ли? Или да не изговаряш името господне напразно?

  12. #3587
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Ама то свободата е духовна ценност, за нея се също иска вяра, тя не е като физичните закони и гравитацията.
    И защо изобщо ще защитаваш свободата, то като тялото ти умре, за какво ти е била тая свобода, дето си умрял за нея и си жертвал тялото. Да направиш такова нещо си е чиста вяра, няма друго обяснение.

    ПП: Пак си противоречиш. А това го отдавам, защото не си напълно осъзнат за нещата, които говориш. И сега напасваш.
    И в кое от всичките тези неща се изисква вяра? Изисква ли се вяра за това да знам че като видя някоя яка какичка искам да я онода? Не, защото е дадено в съзнанието ми да знам - никоя наука не може да докаже че е така, но за мен е self-evident - така стоят и всички останали въпроси с волята, които са самоочевидни по силата на собственото си проявление и не се нуждаят от доказване. Оттук след като знам че имам желанието да онодя въпросната какичка, свободата да го направя не е ли очевидно ценност ? И не волята е проявление на вярата, а вярата е проявление на волята - оттам и вярата е също толкова самоочевидна по силата на собственото си проявление, както волята. Не се нуждаеш от нищо външно за да вярваш, нито някоя наука може да оспори факта че вярваш. Но ако волята е дадена, то вярата е неин вторичен продукт и отдушник, при това наи-често е продукт на неосъзната воля, тоест на неосънати желания и потребности. Но може и да се използва съзнателно, като насочване на воля във външния свят. Например ако имаш волята да прескочиш 2 метра трап, вярата че може да го направиш може да се окаже полезна. Отделно да си вярваш на лъжите си е върховен начин да лъжеш.
    Последно редактирано от Knispel666 : 02-07-2021 на 19:34

  13. #3588
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    И в кое от всичките тези неща се изисква вяра? Изисква ли се вяра за това да знам че като видя някоя яка какичка искам да я онода? Не, защото е дадено в съзнанието ми да знам - никоя наука не може да докаже че е така, но за мен е self-evident - така стоят и всички останали въпроси с волята, които са самоочевидни по силата на собственото си проявление и не се нуждаят от доказване. Оттук след като знам че имам желанието да онодя въпросната какичка, свободата да го направя не е ли очевидно ценност ?
    Доко пича, това е много инерционно-реактивно поведение брат. Вярващите са стъпили на съвсем друга плоскост.

    ПП: Ами не, ти нямаш свобода (или тя е само илюзорна), първо нямаш контрол над пораждането на импулса от дразнителя, второ нямаш власт да го реализираш, по начина, по който ти се иска, от страх от наказание. Каква свобода ве? Може би имаш свобода само да мечтаеш как би го реализирал, ако можеше и ако имаше съвършените условия за това, които всъщност никога няма да имаш и така този импулс никога няма да е реализиран в пълнота.
    Последно редактирано от defender : 02-07-2021 на 23:55

  14. #3589
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Доко пича, това е много инерционно-реактивно поведение брат. Вярващите са стъпили на съвсем друга плоскост.
    Това е на животинско ниво. Дадох го като граничен пример. Ако животинското е нисша проява на волята, то съзнанието и самоконтрола са неини висши аспекти. Така или иначе, за волята свободата е висша ценност, понеже ето че дори и волята на едно диво животно е толкова силна че да цени свободата си над всичко. Естествено животното няма способността да избира, но човек винаги има избор. Единствено добитъка, опитоменото животно не цени свободата си, и това сте вие с вашия пословичен морал - едни опитомени животни, кучета, скачащи според тоягата. Даже по-зле, понеже кучето няма избор - то просто инстинктивно избира пътя на по-малката болка. Нееее, вие доброволно скачате, че чак и се гордеете с това. Хахахаха. Ти ли си тръгнал да ми говориш за камшици, вярващия стъпил на друга плоскост? Не ли твоя Иисус казваше че трябва да обръщате другата буза? Волята ви е толкова погрешно насочена, че в инстинктите на едно диво животно има повече интелект отколкото в лъжливия ви морал.
    Последно редактирано от Knispel666 : 02-08-2021 на 00:13

  15. #3590
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Ако всичко в този свят има причинно-следствена връзка, то аз просто се чудя каква точно свобода имаш ти? Ти си предопределен в своето поведение и избори далеч назад, без да го съзнаваш.

    ПП: Всъщност ти си предопределен да умреш, щеш не щеш, и каквото и да правиш. Следователно свободата и свободата ти на избор през целия ти живот не е нищо повече от някаква суетня и чалга да си разнообразиш живота, за да забравиш, че ще умреш. А всъщност каквото и да избереш да правиш, то все те води към неизбежното. Бахти свободата илюзорна, дето ми я хвалиш.


    Това е все едно някой да ти каже: "каквото и да правиш ще ти ударя един в муцуната, а сега ти давам свободата да избереш какво да правиш." - това ти е свободата докторче.
    Последно редактирано от defender : 02-08-2021 на 00:23

  16. #3591
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Бих очаквал да чуя нещо подобно от някъв хардкор атеист, детерминист и като цяло човек които не вижда отвъд материалното, тоест причинно-следственото, не и от супер духовния вярващ, стъпил на съвсем различна плоскост. Тая плоскост при теб е маи просто щото си умствено плосък. А ако се опитваш да ме иронизираш по този начин, това не е нищо повече от един много лош Strawman аргумент. Ама аз си мисля че това са просто терзанията и съмненията по отношение на собствената ти вяра, които съмнения толкова отчаяно се опитваш да проектираш върху мен, понеже нито съм атеист, нито детерминист, нито краен материалист.

  17. #3592
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Бих очаквал да чуя нещо подобно от някъв хардкор атеист, детерминист и като цяло човек които не вижда отвъд материалното, тоест причинно-следственото, не и от супер духовния вярващ, стъпил на съвсем различна плоскост. Тая плоскост при теб е маи просто щото си умствено плосък. А ако се опитваш да ме иронизираш по този начин, това не е нищо повече от един много лош Strawman аргумент. Ама аз си мисля че това са просто терзанията и съмненията по отношение на собствената ти вяра, които съмнения толкова отчаяно се опитваш да проектираш върху мен, понеже нито съм атеист, нито детерминист, нито краен материалист.
    Аз знам, че имам свободна воля и знам от къде идва тя. Просто се чудя как един атеист може да си мисли, че има свобода, за това се поставих в неговата гледна точка ве.
    Може би неговата илюзия за свобода идва от неосъзнаването му в пълна степен на неговата зависимост и предопределеност до какви размери се простират, и оттук вече идва илюзията му за свобода и че е господар на решенията и на живота си.

    С две думи както Иисус казва: "Царството Ми не е от този свят", то свободата не е от този свят, тя е нещо свръхестествено за този свят. А "свободата" на този свят е илюзия и идва от неосъзната зависимост и предопределеност, и дори мисля, че нарочно ни държат и поощряват тази свобода, колкото да се самоуспокояваме, че сме свободни и оттам това да не избива в разрушително поведение и тогава управляващите да я втасат.

    Дори мисля, че твоята свобода докторче е от този вид - свобода от тип илюзия и чалга, дрънкулка за бебета за да не реват много.
    Айде, ходи са да медитираш.
    Последно редактирано от defender : 02-08-2021 на 13:55

  18. #3593
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    „Отричам онзи тип човек, който досега се приемаше за най-висш – добрия, благосклонния и благодетелния. От друга страна отричам един вид морал, станал господстващ като морал за себе си, декадентския, по-точно християнския морал.
    Условието за съществуването на добрия е лъжата.
    Добрите хора никога не говорят истината. На фалш ви учат добрите – вие сте родени и прикрити в техните лъжи.
    Всичко това би означавало отнемане на великия характер на действителността, кастриране на човечеството и свеждането му до едно мизерно китайство.
    А точно това се опитаха… Именно това нарекоха морал.“

    ПП: Четеш Ницше, а виждаш докторчето. Това се казва предан последовател.

  19. #3594
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Докторче, във фейса съм си писал съм с някои добри психолози, за да ги питам по някои въпроси и мога да кажа, че понякога ми се струва, че ти се изразяваш и разбираш нещата по-добре и от тях (в смисъл разбираш какво говориш в дълбочина, а не просто да повтаряш някакви прочетени думи и заучени фрази и да публикуваш някакви дървени послания).

    Та възможно ли е ти да не си някое невзрачно, ъндърграунт плебейче, а да си добре образовано "еврейче" и да играеш някакви театри (като се има предвид, че си личи, че имаш някаква дълбока непоносимост към идеята за християнския Бог).
    С две думи, абе не ми се виждаш да си расъл в плебейска среда ве
    Последно редактирано от defender : 02-09-2021 на 21:53

  20. #3595
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението

    ПП: Четеш Ницше, а виждаш докторчето. Това се казва предан последовател.
    Странно как виждаш мен в цитата му, пък аз дори не съм го чел това. Може би Ницше е бил мои последовател, просто още не го е знаел. Толкова ли ти е странно че двама човека може да открият нещо независимо един от друг, особенно ако има какво да бъде открито?
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Докторче, във фейса съм си писал съм с някои добри психолози, за да ги питам по някои въпроси и мога да кажа, че понякога ми се струва, че ти се изразяваш и разбираш нещата по-добре и от тях (в смисъл разбираш какво говориш в дълбочина, а не просто да повтаряш някакви прочетени думи и заучени фрази и да публикуваш някакви дървени послания).
    Ти кво сега, мазниш ли ми се? Не си прави труда, ласкателствата ти имат толкова ефект върху мен колкото и евтините ти опити да ме провокираш със зле скалъпени психологически обвинения.
    Но за да отговоря на въпроса ти - не, не съм някое добре образовано "евреиче", и няма как да бъда при положение че изпитвам същата непоносимост към стриктно академичното познание, както към това на християнските поучения. И цялата тая непоносимост идва не от самото познание и самите идеи, а от хората които ги изживяват за истина - понеже същите тия дето си бият главата в Библията, примерно типажи като Питанчо, са същите дето се изживяват като носители на свещенната истина, само че използваики философски и психологически аргументи, или още по-лошо, научни твърдения в подкрепа на тези аргументи. Ако се разровиш по форумите на духовна и научна тематика, там е пълно с такива хора - разбрали, полу-недоразбрали, прочели от някои нещо и почват да се наддумват. А всъщност те просто са назубрили някакви неща и ги повтарят, нищо повече. Никои от тях не си е направил труда сам да си размърда сивото вещество, още по-малко да се вгледа сам в себе си и да преоткрие нещата самостоятелно, или поне за целите на безкористна любопитност. Защо, когато някои друг им го е сервирал наготово, а те могат просто да влизат в роли. И цялото това псевдо-интелектуализиране и овчедушие прозира и в морала им - това от което Гьоте и Хаине се отвращават като бюргерски морал. Бюргера е точно това, NPC, non playable character - тои няма собствено вътрешно пространство, в което да изследва и развива идеи за себе си, без някакъв външен мотив. За бюргера - философията, психологията, науката и всички сфери на човешкото познание са просто една дреха, с която облича социалната си личност и нищо повече. Защото за него вътрешното пространство е изцяло изпълнено от социалната личност. Моралната му облицовка е също толкова фалшива и повърхностна - затова изпитва нужда да я натрапва на останалите, също колкото жалкото си, полу-информирано мнение по които и да е въпрос. Защото всичкото е за едната роля, или в наи-добрия случаи защото вярват че информираността им по тези теми ще им е полезна. Е тъкмо към тия хора изпитвам непоносимост, които търсят някаква облага в познанието и вярата, а християнския Бог и морал в текущия си, масово разпространен вариант, е точно техен продукт, уподобен е на тях, и от него лъха на същия зловонен бюргерски, утилитарен морал. Във философските и психологическите среди също е пълно с такива хора, ранени птици, търсещи утилитарен модел на човека и вселената - не защото ги интересува как работи човешката психика и вселената, не от някакъв интерес към истината или невинно любопитство, а за да си превързват духовните рани и да се изживяват като духовни личности.
    Последно редактирано от Knispel666 : 02-11-2021 на 03:05

  21. #3596
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Ти кво сега, мазниш ли ми се? Не си прави труда, ласкателствата ти имат толкова ефект върху мен колкото и евтините ти опити да ме провокираш със зле скалъпени психологически обвинения.
    Какви ласкателства ве докторче , просто изказвам причините да си мисля, че не си обикновен плебей, расъл в плебейска среда, а напротив.
    Не знам, как в обстановка на тристаен апартамент, където живеят примерно още 3-4-ма човека или живот изпълнен с проблеми и грижи, пандемии и прочие, един човек може да има възможност да расте, самовглъбява, концентрира, чете до степен да достигне такива прозрения и осъзнатост. Масовия плебей и средата в която живее, по принцип ги прави да са хора съществуващи на повърхността на съзнанието си и почти цялата им личност е изнесена навън т.е. екстровертен тип. – Затова си мисля, че не си от плебейска среда ве. А като сметна и непоносимостта ти към християнския Бог и воаля, какво да си помисля за тебе освен, това което казах в предишния пост.
    Последно редактирано от defender : 02-11-2021 на 13:29

  22. #3597
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    "Какво остава от човека, когато душата се извади от тялото му? Труп. Какво от Европа, когато от нейното тяло се извади Бога? Труп. Какво е човек, който отрича душата в себе си? Нищо друго, освен униформена глина, ходещ ковчег от глина. Резултатът е поразителен: влюбен в педметите, европейският човек най-накрая и сам е станал предмет. Личността е обезценена и унищожена, останал е човек-предмет, телесна черупка, от която е изгонен безсмъртният дух.
    Европейската култура е лишила човека от душа, овеществила го е и го е механизирала. Тя е като чудовищна машина, която поглъща хора и ги преработва в предмети. Финалът е затрогващо тъжен и потресаващо трагичен - човекът става бездушен предмет сред бездушни предмети. Такава е в общи линии културата на европейския човек."

  23. #3598
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Какви ласкателства ве докторче , просто изказвам причините да си мисля, че не си обикновен плебей, расъл в плебейска среда, а напротив.
    Не знам, как в обстановка на тристаен апартамент, където живеят примерно още 3-4-ма човека или живот изпълнен с проблеми и грижи, пандемии и прочие, един човек може да има възможност да расте, самовглъбява, концентрира, чете до степен да достигне такива прозрения и осъзнатост. Масовия плебей и средата в която живее, по принцип ги прави да са хора съществуващи на повърхността на съзнанието си и почти цялата им личност е изнесена навън т.е. екстровертен тип. – Затова си мисля, че не си от плебейска среда ве. А като сметна и непоносимостта ти към християнския Бог и воаля, какво да си помисля за тебе освен, това което казах в предишния пост.
    Значи смяташ че трябва да съм роден със сребърна лъжичка в уста за да достигна до това "ниво"? В това няма логика. Може би щеше да има смисъл, ако бях роден на улицата зад някоя кофа за боклук и после израстнал по домовете, но чак толкова зле не е било. Роден съм в нормално семеиство от работническата класа. Така или иначе, това няма нищо общо - на които си му идва от вътре, тои се интересува, развива и образова. На които не му идва, колкото и пари да имат техните, тои си остава глупак. Дори и да го напъват да учи, това ще има само незначителен ефект на подобрение и тои пак ще си остане предимно глупак. Познавам много такива хора. Въобще средата няма нищо общо с това дали човек е екстровертен или интровертен, или ако има някакво влияние, то е много незначително и не променя нищо фундаментално, понеже нещата са първо на ниво генетични заложби и предразположености, след това на вътрешно развитие и чак накрая средата. Човек се ражда интроверт и умира такъв - вече дали е крайно интровертен или може да минимизира негативните ефекти от това и да придобие частично екстровертни черти, тук вече зависи и от средата и ранната социализация, но средата съвсем не се свежда до материално положение. Материалното положение е само един много незначителен фактор от средата и всъщност сам по себе си не е изобщо фактор, а само в комбинация с други фактори.Също така, интроверт не е равносилно на осъзнаващ себе си.
    Последно редактирано от Knispel666 : 02-13-2021 на 19:37

  24. #3599
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    13 019
    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Значи смяташ че трябва да съм роден със сребърна лъжичка в уста за да достигна до това "ниво"? В това няма логика.
    Смятам, че родителите ти трябва да са ти създали необходимите условия и среда за нормално развитие, както и личен пример. Това не означава задължително да си много богати.
    Как например си обясняваш, че психичните проблеми най-често се отключват, във възрастта, когато детето става самостоятелно, излиза от дома и се сблъсква с реалността и тогава на повърхността изплуват и се проявяват всичките му психични проблеми от възпитанието му в неправилна среда и родителско отношение. Някои успяват да изплуват чрез самоусъвършенстване, други се давят, защото, като възрастни хора, просто вече нямат това време и безгрижие като деца.

    Ти например живял ли си в една стая с още 2-ма човека. Аз съм живял като бях на общежитие, и ти казвам, че е трудно в такава среда човек да стигне до някаква самоосъзнатост.

    ПП: Друг пример: защо почти няма роми философи или пък защо при тях престъпността е в пъти по-голяма - ами защото това се наследява от средата. Така че има голямо значение, а не нищожно.

    Цитирай Първоначално написано от Knispel666 Виж мнението
    Също така, интроверт не е равносилно на осъзнаващ себе си.
    Говоря за интровертност пораждаща се от изследователска страст, а не интровертност в резултат на потиснатост и бягство от света.
    Последно редактирано от defender : 02-15-2021 на 16:26

  25. #3600
    Голям фен Аватара на Knispel666
    Регистриран на
    Jun 2016
    Мнения
    590
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Смятам, че родителите ти трябва да са ти създали необходимите условия и среда за нормално развитие, както и личен пример. Това не означава задължително да си много богати.
    Така вече има смисъл. И да, родителите ми в интерес на истината може би са култивирали заложбите ми по някакъв начин, макар че не смятам това да е било умишлено. Общо взето не съм бил възпитаван в класическия смисъл на думата - чрез сурова дисциплина. По-скоро ме оставяха да се оправям сам, без да ми налагат някакви ограничения или да ми дават наклон на пикнята, дето се вика. Това обаче беше нож с две острита - първо защото дисциплината отвън учи на дисциплина отвътре, и второ защото не култивира никаква амбиция в мен. Така че тези неща трябваше сам да науча и развия. Но предвид всичко, осигурили са ми някаква сравнително стабилна среда.
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    Ти например живял ли си в една стая с още 2-ма човека. Аз съм живял като бях на общежитие, и ти казвам, че е трудно в такава среда човек да стигне до някаква самоосъзнатост.
    Като малък никога не съм имал собствена стая, ако това питаш. Разбирам какво искаш да кажеш де - трудно е да се вглъбиш в себе си, когато нямаш лично пространство. Но в краина сметка, на които си му идва отвътре... Ето аз си спомням още в детската градина другите деца тичаха и се гонеха, и аз също съм участвал разбира се, но предпочитах да си правя замъци в пясъчника, или да се катеря на едно дърво, от което госпожите изтръпваха . Така че, въпрос на предразположеност. Спомням си след това една от преподавателките в университета се опитваше да се запознае с всеки един, какъв му е характера, стремежите и т.н. и за мен каза че като все едно има някаква невидима стена пред мен. Което деиствително е така - дори и в разговор, аз не съм никога напълно открит - не защото има какво толкова да крия, просто съзнанието може да е изцяло насочено навън или навътре, но за мен винаги има една част която остава насочена навътре - към моето вътрешно пространство, от което след това насочвам неща навън. Докато при повечето хора, екстровертите специално, тази вътрешна насоченост просто я няма - те са изцяло отдадени на външните стимули и преноса на информация от външното към АЗ-а е директен, от което следва и по-добрите им социални умения. Понеже в своята същност, да имаш натурално добри социални умения е точно да си лишен от самоосъзнатост, а поведението ти да е повече емоционално и инстинктивно, сиреч несъзнателно.
    Цитирай Първоначално написано от defender Виж мнението
    ПП: Друг пример: защо почти няма роми философи или пък защо при тях престъпността е в пъти по-голяма - ами защото това се наследява от средата. Така че има голямо значение, а не нищожно.
    Ти да не си станал марксист-комунист? Роми философи няма, щото са тъпи парчета и по рождение нямат тия заложби, а средата само спомага за това, по такъв начин че двете са в взаимно-обуславяща връзка. И все пак, кръвта е преди средата - кръвта създава средата, не обратното. Обратното е валидно но само в антропологичен смисъл - тоест ако имаш среда и народопсихология на номад, от хиляди години предците ти да се движат на катуни, да крадат, лъжат и да са мошеници, то много по-вероятно е да се родиш предразположен към това да си крадлив боклук в такъв народ. А дори и да не се родиш такъв, то средата няма да ти позволи да се станеш друг, особено в затворени общности като ромските. И тук вече средата има значение, но пак казвам - кръвта е първична. Културата е отражение на хората повече отколкото хората са отражение на културата.
    Последно редактирано от Knispel666 : 02-15-2021 на 19:32

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си