Бременност – основни правила за успешното ѝ протичане
От началото на бременността от полза на жената е спазването на определен режим, съобразен с нейните индивидуални особености, който би и помогнал да понесе по-леко износването на плода, раждането и следродилния период.

I. Значение на двигателния режим, професията и облеклото
1. Повечето жени без придружаващи заболявания могат да продължат режима на живот, който са имали преди забременяването, стига той да не създава риск за развитието на плода. Физическото натоварване не бива да се намалява драстично, тъй като обездвижването води до влошаване на дихателната функция, на кръвообращението на тъканите, особено на плацентата, и констипация. Препоръчителни са сутрешни и следобедни разходки, без те да довеждат до умора.

2. Професията
също има отношение към протичането на нормалната бременност. Тези професии, свързани с усилено и продължително въздействие на физически и химични агенти, работа с компютри, инфекциозни материали, рентгенови апарати, среди с високи и ниски температури трябва да се избягват.
Особено опасна за бременната е работата в среда с вибрации, които предразполагат към маточни контракции и повишават риска от аборт или преждевременно раждане.
Работният ден на жената трябва да включва почивки през определени интервали.
3. Облеклото не бива да води до натиск в коремната област. То трябва да осигурява и поддържа оптимална температура на тялото и да не допуска охлаждане или прегряване. Пристягането на долните крайници предразполага към появата на отоци.

II. Профилактика на констипацията. Полов живот
1. Намаленият тонус на гладката мускулатура и натискът на нарастващата матка са причина за поява на запек – констипация, и забавено изпразване на пикочния мехур. Констипацията може да се преодолее с прием на прясна храна, повече течности и двигателна активност. В никакъв случай не се препоръчва прилагането на очистителните магнезиев сулфат (английска сол) и рицинова масло поради опасност от поява на контракции.

В по-напреднала бременност микциите трябва да бъдат по-чести независимо дали има позив за уриниране или не. Така се избягва застоят на урина и последващите усложнения.
2.По отношение на половия живот мненията на специалистите са различни. Преобладаващо е становището за преустановяване му след откриване на бременността. Половите сношения са опасни поради риск от предизвикване на контракции и проникване на инфекция, но не се забраняват от акушер-гинеколозите, ако бременността не е определена като рискова.

III. Грижа за кожата, гърдите и устната кухина
1.
Чистотата на кожата е фактор за поддържането на добро здраве. Къпането на жената е без ограничения през всички периоди на бременността. Препоръчва се да се използва душ и сапун и да се избягват вани поради възможност от инфектиране. Студената и гореща вода предизвикват неприятно усещане и могат да провокират контракции. За интимната хигиена трябва да се използва специален продукт със съобразено pH.

2.Бременността предразполага към появата на кариеси и гингивити. Лечението им при бременната трябва да е съпроводено с добро обезболяване, тъй като болковите усещания могат да индуцират аборт. Ако лечението изисква по-сериозна интервенция и бременността е към своя край, е необходимо да се обмисли отлагането й за след раждането. Профилактиката се състои в лечението на зъбната патология преди забременяване.

3.Добрата грижа за гърдите включва редовното им измиване с вода. Масажирането им стимулира развитието на жлезистия епител, а издърпването напред при плоски и вдлъбнати зърна ги оформя за предстоящото кърмене. Съществува рефлексна връзка между гръдните зърна и маточната мускулатура. Издърпването им напред може да повиши маточната активност. За това подготовката на зърната е редно да започва в края на бременността, когато появата на маточни контракции не би била опасна.

IV. Употреба на медикаменти. Заболявания и стреc

Основно правило е ограничаването на всякакви медикаменти. Част от тях преминават плацентата и въздействат на плода. Ако все пак е наложително, приемът им трябва да става задължително под лекарски контрол.
Вирусът на грипа е особено опасен. Той оказват влияние върху ембриогенезата. Заразяването с него има най-голямо значение в началото на бременността. За това всяка жена, която планира забременяване, е препоръчително да се ваксинира срещу грип.
Емоционалният стрес, умственото напрежение и физическият труд са нежелателни и трябва да се избягват. Неподходящи за бременната са занимания и дейности е с неходходящо за чувствителната им психика съдържание.
Чести симптоми са безсънието, раздразнителността и намалената концентрация. С цел намаляването им с наближаването на термина, особено при първа бременност, се организира посещение в родилна зала. Женските консултации имат също съществено значение. Медицинските специалисти, които ги провеждат, запознават жената с промените в организма ѝ, развитието на плода, механизма на раждането и следят общото ѝ състояние. Това довежда до значително редуциране на вътрешното напрежението на бъдещата родилка.
Липсата на грижа за емоциите и психиката на бременната може да доведе до сериозни проблеми, затова те не бива да бъдат омаловажавани, нито от околните, нито от самата нея.