Очите и кожата на новороденото Почти всички новородени имат сиво-сини очи и може да отнеме седмици, дори месеци докато придобият техния траен цвят. Първите дни клепачите на малкото бебе могат да бъдат леко подути, а понякога и залепнали. Поради това помолете Вашата акушерка да Ви покаже как да измивате очите внимателно с парчета памук за да предотвратите инфекции.
Някои от бебетата се раждат с известна форма на кривогледство, но скоро след месец това отшумява. Някои пък имат малки червени марки върху бялата чат на окото, което се дължи на напрежението в кръвоносните съдове по време на раждането. Това също се възприема за тревожно от майката, но всъщност не е. Много скоро след раждането подобни нездравословни признаци изчезват.
Освен бебешките очи и кожата е много капризен орган. Вместо много често чуваната реплика „гладка като бебешко дупе”, кожата на Вашето новородено може да е покрита с пъпки или дребни петънца. Възможно е да откриете следи от бели петна, но те са следствие от работата на потните жлези. Тези петна са безвредни и изчезват от само себе си. Все още недобре развитото кръвообращение на новороденото може да причини червени петна по лицето му, врата или цялото тяло. Но скоро след като кръвообращението се нормализира из тялото, петната изчезват. Ако наистина много се притесните консултирайте се с Вашия акушер-гинеколог.
Ако Вашето бебе се роди със закъснение, неговата кожа може да бъде леко набръчкана в началото. Възможно е и бебешката кожа да изглежда суха, особено по ръцете и краката, но това се коригира след първата седмица.
Чернокожите бебета пък може да изглеждат прекалено светли в началото, но скоро след това придобиват нормален цвят.