.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 9 от общо 9

Hybrid View

  1. #1

    Red face Публично изказване: Опазване на околната среда

    Трябва ми публично изказване на тема Опазване на околната среда..
    Благодаря предварително!

  2. #2

  3. #3
    Супер фен
    Регистриран на
    Nov 2009
    Мнения
    2 481
    Виж това:

    Битовите отпадъци - животът в градска среда

    Замърсяването на околната среда е един от най-основните и актуални прблеми на съвременността. В последните години все повече се обръща внимание на този проблем. Много от световните и регионални организации следят проблемите свързани с приридата и човешкото общество, като се стремят да ги премахнат поне частично и да направят взаимодействието им по-пълноценно и благоприятно.Това е единствния начин за подобряване на връзката човек - природа.
    Отпадъците използвани от нас хората в ежеднвния ни живот са сериозна екологична заплаха за човечеството и изобщо на цялата планета. Този проблем може да се предизвика от негативната дейност на човека, която се изразява в несериозното му отношение къмопазване на околната среда. Животът в градската среда отразява многобройни проблеми, породени от тази незаинтересованост на хората към чистота на своя град. В ресултат проблемът с битовите отпадъци става все по-сериозен и по-трудно резрешим.
    В много случаи чистотата се оказава като една характерна черта за дадена държава, която определя отношението и мнението на останалите държави към нея. Но това е въпрос свързан с цялото население на тази държава. Хората често не си дават сметка колко вредят на своята държава като не я опзават чиста. Изхвърлянто на "боклуци" по улиците на града е една характерна черта за българското общество. Това може би е не е само по вина на хората но също така и зради малкия брой на кафите по улиците на града, а това както знаем е работа на българското правителство. Всеки от нас е виждал как съседът от горния етаж изхвърля фасът си или дори цяло пликче с билкуци през прозореца. Това може би прави от мързел да слезне до долу или просто проявява небрежно и безрасъдно отношение към природата. По този начин той вреди и на самия себе си. Човешкото здраве е застрашено и за това сме виновни само и единствно ние - хората. Ако нашето поколение не успее да предотврати замърсяването на околната среда ние трябва да научим децата си че природата е много важна за човчеството и затова трябва да я съхраним и опазим.
    За човешкото нехайство няма прошка но също така службите за чистота би трябвало да се отнасят по-сериозно към своята работа ипо този начин пълноценно да следят хигиената и чистотата на градовета. Кошчетата за боклук трябва да се разпределят равномерно из цялия град е само в центъра както е например в нашата столицата.
    Голяма част в замърсяването на околната среда взимат и по-големите фабрики и предпроятия. Те изхвърлят големи количества отровни газове направо в атмосферата. Понякога дори се изхвърлят и токсични отпадъци в близост до близост до малки градове и селца.Това може би са най-опасните за човечеството отпадъци.
    За спиране или пoне намалявване на замърсяването са нужни много усилия както от стара на обществото, така и от страна на хората определящи законите относно замърсяването на околната среда. Трябва да се създадат нови закони свързани с нямалването на битовите отпадъци. Но на първо място стои това че гражданите трябва да разберат, че по-голямата част отговорността седи в тяхните ръце. Трябва да се създадат организаций в които всеки гражданин трябва да вземе участие задължително поне един път на три месеца за чистене поне на своя район в който живее. По този начи ние и следващите поклоления можем да съхраним тази традиция и да заживеем в една по-чиста и прятна държава.

  4. #4
    Супер фен
    Регистриран на
    Nov 2009
    Мнения
    2 481
    БИТОВИТЕ ОТПАДЪЦИ – ЖИВОТ
    В ГРАДСКА СРЕДА



    Шум, мръсен въздух, отровени почви и храни - всичко това рефлектира върху здравето на населението. Като се прибави и демографският срив, спокойно може да се каже, че българите са на изчезване. За да се подобри ситуацията, експерти от 12 министерства и агенции се заеха с актуализирането на Националния план за действие по околна среда и здраве за 2008 - 2013 г. В него се предвиждат строги мерки за ограничаване на замърсяването, но пък липсва яснота за финансирането им. За да стане България по-добро място за живеене, чистата околна среда трябва да е грижа на всеки българин, смятат експертите.
    Първото нещо, което прави впечатление на чужденците в България, е невероятната природа, смяната на планини с равнини, усещането за зелен простор. Много скоро обаче гостите забелязват купища боклуци, облаци пушек, усещат мириса на изгорели газове. Към тях се прибавя буботенето на булдозери в съпровод от чалга и звучни подвиквания. Чужденците си тръгват. Остават българите в средата, която сами са унищожили. И която им отвръща по същия начин.
    Влошеното качество на атмосферния въздух, резултат от промишленото производство, разрастването и остаряването на автомобилния парк, липсата на контрол върху индустриалните и битовите отпадъци - всичко това превръща страната ни в лошо място за живот. Замърсяването влияе върху здравето на българите - нарушава функциите на респираторната, сърдечно-съдовата и имунната система, повишава заболеваемостта и намалява продължителността на живота. Българинът е на едно от първите места в света по брой инфаркти и инсулти и по случаи на смърт от тях. Увеличават се непрекъснато и онкологичните заболявания. Резултатът е, че всяка година броят на населението намалява.
    До този извод са стигнали експертите от 12 министерства и агенции, които са се заели с актуализирането на Национален план за действие по околна среда и здраве за 2008 - 2013 г. Целта е да се подобрят условията на живот в страната.
    Данните, цитирани в плана за действие, са доста стряскащи. Оказва се, че водата за пиене е замърсена с нитрати, а някои от водоизточниците нямат пречиствателни станции. Сравнително малко и несистемни измерванията има за наличие на

    пестициди в подземните питейни източници

    което означава, че на практика не се знае количеството им. В същото време липсва стратегия и дългосрочна оздравителна програма за справяне със ситуацията. Добра новина е, че вредните емисии в атмосферата са намалели през последните години поради преструктурирането на промишленото производство и предприетите конкретни екологични мерки. Колите у нас обаче непрекъснато се увеличават и градовете постепенно "задушават" жителите си. Проблем е тенденцията към нарастване съдържанието на азотен диоксид във въздуха. Затова се предвижда той да бъде изследван и контролиран непрекъснато.
    За лошото здраве има значение и промяната в стила на живот в последните години. Все повече хора удължават (до 90%) престоя си в обществените и жилищните сгради. Сградите пък са замърсени заради енергоспестяващото строителство и намаляването на естествената вентилация. Какви са замърсителите в затворените помещения, последиците им за здравето и вида им в зависимост от предназначението на сградите - училища, офиси, жилища, не са достатъчно проучени в нашата страна на този етап, отчитат експертите.
    За увеличаване на заболеваемостта допринася и нездравословното хранене. Известно е, че българите консумират много мазнини (до 35-45% от енергийната стойност на храната), много сол, традиционно не ядат достатъчно риба (само 4-10 г на ден), плодове и зеленчуци. Обичат тестените изделия, и то от бяло брашно, увеличават захарта и сладкарските изделия.
    Средният дневен прием на много от витамините и минералите е под нормата, особено при рисковите групи - лица с ниски доходи, деца, юноши, бременни жени и стари хора. Към всичко това се добавя ниската физическа активност. Затова от затлъстяване и високо кръвно налягане вече страдат и децата. Единственият начин за справяне с проблема според експертите е възпитаване на навици за здравословен начин на живот и хранене.

    Храната също е замърсена

    В нея попадат различни химични, биологични и радиоактивни замърсители, които имат токсично въздействие. Най-лошо се храни населението с ниски доходи, а това води до хранителни дефицити, свързани с неблагоприятни последици върху растежа и здравето. След аварията в Чернобил възникна проблем и с радиоактивното замърсяване на селскостопанска продукция и на някои диворастящи плодове, дивеч и риба.
    Силно отровени са и голяма част от почвите. Регистрирани са 449 хил. замърсени площи с тежки метали и 10 хил. дка с радиоактивни елементи от уранодобива. Почти 1.3 хил. дка са замърсени с нефтопродукти и около 2.5 хил. дка са засолени площи от промишлената дейност. Наблюдава се трайно съдържание в почвата на дълго живеещия радиоактивен елемент цезий 137 вследствие аварията в чернобилската АЕЦ. По-значително замърсяване на земята с тежки метали има в районите около Пловдив, Златица, Пирдоп, Кърджали, София и др. В тях продължава да се развива селскостопанска дейност, така че и продукцията е замърсена.
    Един от недостатъчно проучените източници на замърсяване са различните видове отпадъци (битови, производствени, опасни, включително болнични отпадъци) и тяхното негативно влияние върху природата и населението. По данни на Националния статистически институт през 2004 г. са образувани 3.6 млн. тона битови отпадъци. Средно

    българинът произвежда близо 450 кг боклук на година

    За целия им експлоатационен период в депата на България са натрупани над 150 млн. тона битови отпадъци. Съществуват 22 регионалните депа и над 5 хил. нерегламентирани сметища. Засега разделното събиране не дава особени резултати, но то е единственият начин за справяне с купищата боклук, смятат експертите. Специално внимание в програмата е отделено на управлението на отпадъците от лечебните заведения, които крият значителен риск за общественото здраве. Предвижда се те също да се събират разделно, като някои се изгарят, а други се автоклавират (метод на стерилизация чрез водна пара и под налягане).

    Само една трета от децата живеят в среда без тютюнев дим

    Замърсен въздух, химикали, некачествена вода за пиене, електромагнитни полета - това са само част от факторите, които влияят върху детския организъм. Според изследване на Световната здравна организация около 1/3 от заболяванията на деца на възраст до 18 години са резултат от нездравословни условия на живот.
    На първо място като причина за хоспитализация сред децата са болестите на дихателната система (37%), следвани от инфекциозни болести и паразитози (8%). На трето място са травмите и отравянията - 6%, на четвърто - болестите на храносмилателната система (6%).
    Проучване на здравния риск при деца в предучилищна възраст, проведено от Министерството на здравеопазването, показва, че 2/3 от анкетираните родители пушат, и то в присъствието на наследниците си. Само 28% от децата живеят в среда без тютюнев дим. Освен това вече е доказано, че бебетата на майки пушачки се раждат със значително по-ниско тегло и ръст и с ясно изразена хипотрофия. Активното и пасивното тютюнопушене от страна на майката през време на бременността са свързани с намалени функционални показатели на дишането при 4-7-годишните изследвани деца.
    За да се предпазят децата от рисковете на замърсената среда, Министерството на здравеопазването подготвя нов раздел - "Детско здраве - околна среда", който ще бъде включен в Националния план за действие.
    Заслужаваме си да живеем така, защото социалната ни култура е много ниска и рядко се сещаме да погледнем по-далеч от носа си. Как няма да е мръсен въздуха, когато всеки прошляк в София се е качил на купена на старо таратайка без катализатор, пусната в движение само благодарение на това, че е платил подкуп на полицая и подкарана с бог знае от къде купена нафта за 90 стотинки литъра. Как няма да е прашно, като всички строителни отпадъци се изхвърлят в канавката и при първият дъжд улиците стават на блато. Как да бъдат чисти тротоарите и градинките, когато хората си пускат боклука от терасите, а камо ли пък да тръгнат да мият пластмасови опаковки и заедно с хартията да ги събират и изхвърлят разделно. Как да са чисти стълбищата, да не мирише на гадно и да няма хлебарки, когато съседите пушат и хвърлят угарките в коридора, складират си боклука пред вратата и си държат старите мебели в коридора, защото ги мързи да ги изхвърлят. А когато еколозите протестират, никой гражданин не се присъединява, само им се присмиват като на луди. В почивните дни вместо да изчисти градинката, да покаже на детето си някоя забележителност, или да поспортува, българинът бърза да иде в новия мол, или с колата до Копитото да глътне малко въздух докато нагъва кебабчета с бира. А по-големият "баровец" се качва на джипа, за да се включи в новото офроуд състезание през някой национален парк, без да си дава сметка, че през следващите часове ще прегази поне десетина местообитания на ценни растителни и животински видове. Какво му дреме, че хотелът, в който е отседнал е построен върху последните някога съществували дюни: нали има пълен басейн с топла вода и студена водка в изобилие?

  5. #5
    Мега фен Аватара на solo_
    Регистриран на
    Dec 2015
    Мнения
    16 700
    minhe, ти ще спреш л ида копи/пействаш и да се правиш на интересна ?

  6. #6
    Супер фен
    Регистриран на
    Nov 2009
    Мнения
    2 481
    Цитирай Първоначално написано от solo_ Виж мнението
    minhe, ти ще спреш л ида копи/пействаш и да се правиш на интересна ?
    Теб някой да тее питал,че се обаждаш без да ти искат съвет

  7. #7
    Мега фен Аватара на solo_
    Регистриран на
    Dec 2015
    Мнения
    16 700
    Цитирай Първоначално написано от mincheto Виж мнението
    Теб някой да тее питал,че се обаждаш без да ти искат съвет
    Можеш просто да даваш линка, а не да се правиш на интересна !

  8. #8
    Мега фен Аватара на LoveInfect
    Регистриран на
    Dec 2013
    Мнения
    3 103
    Цитирай Първоначално написано от solo_ Виж мнението
    Можеш просто да даваш линка, а не да се правиш на интересна !
    ++

  9. #9
    Ако искаш за първи път да кажеш нещо различно по темата, може да изгледаш Cowspiracy.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си