.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 14 от общо 14
  1. #1

    Question Сбърках ли висшето си?

    Здравейте! Не успях да намеря подобна тема или поне това, което намерих, не отговаряше на моите въпроси, затова реших да попитам.

    Тази година съм студентка първи курс с УНСС Икономика с чуждоезиково обучение. Още като ученичка не бях ориентирана с какво бих искала да се занимавам, но отхвърлих всичко останало без филологиите и икономика (просто защото не бях наясно какво се изучава в икономическа специалност и смятах, че ще ми остава достатъчно време да се занимавам с това, което ми е приятно- ученето на езици). Любимият ми предмет беше английският език, като имам доста постижения от различни национални състезания, но единственото, което можех да кандидатствам с него, бяха филологии. Имах желание за Кореистика/Китаистика, но сметнах, че моето семейство ще ги намери за несериозни, и че няма да си намеря работа след завършване (поне не и такава с хубава заплата). Затова в 12ти клас се пренасочих към математика и кандидатствах в УНСС, като смятах, че икономическото образование няма да ме затрудни по какъвто и да е начин, и че ще бъде по-полезно.

    Сега обаче осъзнавам, че съм била доста заблудена и съм още по-объркана. Оказа се, че икономиката е нещо напълно непознато и чуждо за мен, и то не в добрия смисъл- нищо, което сме учили досега не успя да запали и искра на интерес, преподавателите (с малки изключения, разбира се) се държат пренебрежително, опитват се да ти втълпят, че нищо не знаеш и не ставаш за нищо. В същото време аз не съм от тези студенти, които си купуват изпити, или искат просто да минават с 3, а искам наистина да покажа, че съм научила нещо, и това, че всичко ми е ужасно безинтересно прави цялата работа много мъчна. Наистина икономиката не е сфера, която може да ме заинтригува. И съм наясно, че всичко около нас е икономика, но просто не знам дали си струва 4 години да се мъча с предмети, които не намирам за интересни (и да уточня, че под безинтересни предмети не определям математиката, защото аз кандидатствах с математика и в сравнение с останалите предмети това е даже интересно).

    Та сега идва дилемата какво да правя: дали да продължа с надеждата, че след 1-2 години може и да не ми е толкова неприятно, или да се явя на кандидатстудентски изпит по английски език и да кандидатствам Кореистика/Китаистика. Знам, че е логично, щом ми е толкова неприятно в УНСС, да се запиша това, което усещам, че искам, но главно искам да попитам:
    - от практическа гледна точка кой от двата варианта е по-уместен;
    - ако някой е учил Кореистика/Китаистика или има някакви преки наблюдения, може ли да сподели как е там на практика, защото искам да съм сигурна преди да взема каквото и да е решение, че това е наистина, което искам, защото смятам, че е несериозно да прахосвам парите на моите родители за различна специалност всяка година.

  2. #2
    Servus Dei Мега фен Аватара на inewton
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    Sedes Sancti Petri
    Мнения
    14 334
    Бягай докато е време!

    А няма ли вариант например като в СУ, ако изкараш над 5,00 средно да можеш да се преместиш в друга специалност направо във 2-ри курс?

  3. #3
    Какво имаш предвид? Аз имах доста висок успех първия семестър, но не бях чувала за такъв вариант. Какво представлява? Може ли от един университет в друг? Платена форма ли трябва да минеш, за да се прехвърлиш?

  4. #4
    Servus Dei Мега фен Аватара на inewton
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    Sedes Sancti Petri
    Мнения
    14 334
    Чак за друг университет не знам. Но имам колега който ще се мести другата година във ФМИ (т.е., в различен факултет) и казва, че ако средният му успех в първи курс е над 5 ще може да си влезе в специалността направо втори курс. Не съм много сигурен, но мисля, че и някакви приравнителни изпити казваше, че ще има.
    Т.е., сложно е, но не е невъзможно.

  5. #5
    Мега фен
    Регистриран на
    Jul 2015
    Мнения
    3 194
    Стани нинжда, тъкмо ще успееш да съвместиш икономика, джапонистика и магически науки.

  6. #6
    Съмнявам се, че ще важи за различни университети. А и няма как да държа приравнителен изпит по китайски

  7. #7
    Цитирай Първоначално написано от ДОТА Виж мнението
    Стани нинжда, тъкмо ще успееш да съвместиш икономика, джапонистика и магически науки.
    Хаха интересна логика.... Но основно ме притеснява дали след като завърша ще мога да си намеря работа (под работа разбирай не нинджа ) Иначе като цяло желанието го има

  8. #8
    Мега фен Аватара на Dwyd96
    Регистриран на
    Jun 2015
    Мнения
    5 758
    Можеш да се преместиш друга специалност, но в УНСС всичко е свързано с икономика.
    Имаш 2 варианта:
    1. Напускаш университета и се записваш в друг (1 пропиляни година)
    2. Караш си цялата бакалавърска програма и записваш магистратура нещо което ти харесва (като завършиш магистратура "китайстика" например + икономика, лесно ще си намериш работа )

  9. #9
    Супер фен Аватара на slicky
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    1 389
    Бягай от УНСС, тоя университет трябва да го закрият. Иначе идеята с филологията е много добра, после може в някое посолство, преводач или учител.

  10. #10
    Цитирай Първоначално написано от Dwyd96 Виж мнението
    Можеш да се преместиш друга специалност, но в УНСС всичко е свързано с икономика.
    Имаш 2 варианта:
    1. Напускаш университета и се записваш в друг (1 пропиляни година)
    2. Караш си цялата бакалавърска програма и записваш магистратура нещо което ти харесва (като завършиш магистратура "китайстика" например + икономика, лесно ще си намериш работа )
    Това звучи добре като вариант, но няма как да стане. Бакалавър китаистика почват от нулата, но за магистратура с китайски не мисля, че е така. Все пак няма как за 2 години да стигнеш ниво и то на китайски, което е предвидено да се стигне след 6.

  11. #11
    Цитирай Първоначално написано от slicky Виж мнението
    Бягай от УНСС, тоя университет трябва да го закрият. Иначе идеята с филологията е много добра, после може в някое посолство, преводач или учител.
    Като цяло нивото на преродаване в моята специалност не е лошо, но съм чувала, че в други специалности не е така. Наистина целият университет сякаш толерира нагаждачите и преписвачите, а мотивираните студенти (каквато бях и аз първия семестър) само обезкуражава и разочарова. Също така, аз смятам, че наистина човек трябва да има желание и вътрешно усещане, че с това трябва да се занимава, за да стане истински специалист в дадена област, а на мен вече ми се уби каквато и да е мотивация за учене на икономика (честно казано и в началото липсваше, но си мислих, че средата ще ме мотивира, а УНСС прави всичко друго, но не и това)

  12. #12
    Мега фен Аватара на Ivaaaaa
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    13 929
    Ква мотивация чакаш да ти падне от небето при условие, че от самото начало не си имала представа и пристрастие към икономиката? И още нещо, как прецени, че тя е по-добър вариант, след като сигурно 1/4 от студентите са в сферата на икономиката и администрация?

  13. #13
    Цитирай Първоначално написано от Ivaaaaa Виж мнението
    Ква мотивация чакаш да ти падне от небето при условие, че от самото начало не си имала представа и пристрастие към икономиката? И още нещо, как прецени, че тя е по-добър вариант, след като сигурно 1/4 от студентите са в сферата на икономиката и администрация?
    Не знам. Сигурно защото ми изглеждаше атрактивна специалност и тъй като не бях сигурна какво исках да уча реших, че икономиката ще е най-..... широка и ще дава най-много възможности. Въпреки че повечето хора като чуят УНСС веднага си изграждат мнение независимо дали си способен. Но както и да е точно защото нямах никаква идея какво е това смятах, че може да се окаже интересно и практично. Също така всички около мен само повтаряха, че филологията не е образование, и че не мога да разчитам на една филология. Въпреки че, според мен, език като китайския не е нещо, което много хора могат да изтъкнат като умение.

  14. #14
    Супер фен Аватара на slicky
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    1 389
    Виж, ние тук не можем да ти кажем дали ти е правилен избора или не. В УНСС, ако показваш желание и упорство, учиш си, стараеш се, могат да те забележат и да ти предложат нещо хубаво. Това че 2/3 от студентите са боклуци дори бих казал, че ти е някакво предимство, тъй като по-лесно може да се изпъкне. Проблемът с икономиката е, че почти всичко живо в БГ пише това и съответно има пренасищане, което за съжаление е главно от некадърни кадри. Иначе, ако разгледаш в джобс.бг, ще видиш,че има адски много стажове за икономисти, което хем ще ти помогне с ученето, хем после ще можеш да се задържиш там. А това, че всички около теб повтаряли нещо си, изобщо не трябва да те касае- ти живееш собствения си живот и ти определяш как ще се развива той. Китайският е труден, не е много познат в БГ, има бъдеще, и то голямо, и ти дава не малко възможности. Просто трябва да решиш икономист ли искаш да си или филолог.

Етикети за тази тема

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си