.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 13 от общо 13
  1. #1

    Зомби апокалипсис

    Тиха влажна нощ, настанала необичайно рано, заради което някой от синоптичния сайт би бил "възнаграден" с последната си забележка преди уволнение. Скърцането на старите прозорци е единственото нещо, което би могло да направи впечатление на преминаващата през улица "О'Нимас " влюбена двойка. Луната бавно се скрива зад сякаш от никъде появилите се мрачни облаци. Настава пълна тъмнина, лампите по уличката отдавна не са подменяни и преминаващите пешеходци от край време разчитат на мъждукането на огъня през прозорците на къщичките, но този път дори те не могат да пробият спусналия се мрак. Звук на лаещо куче е последван от детски писък, който продължава не повече от няколко секунди. Безлюдната допреди малко уличка вече не е толкова пуста. Група окървавени, с позеленяла от тинята кожа, разпадащи се по паветата подобия на хора се движи бавно, но устремено към младата влюбена двойка. Следват още писъци.

    Краткият разказ по-горе може да бъде определен като подходящ за завръзка на филм за зомбита. Увод, съдържащ описание на обстановката и отвеждащ читателя/зрителя на смътната и мрачна уличка, на която по-късно се развива кърваво събитие. Това е асоциацията, която голяма част от населението си прави, когато чуе думата "зомби". Но това ли е всичко, което ни е нужно да знаем за живота на тези същества?

    Не открих достатъчно ясно определение за думата на български, затова потърсих помощта на английски тълковен речник, според когото определението звучи: "Тялото на мъртъв човек, на когото е дадено подобие на живот, но е безгласен и не волеви, обикновено използван за зла цел." Дефиницията на Уикипедия за преносното значение на думата е "Човек, който извършва работата си механично, без желание и без да влага смисъл във вършеното; човек без собствена воля."

    Опитах се за вложа повече смисъл в преносното значение на думата. След края на всеки филм за подобен апокалипсис малките деца се чувстват уплашени, но донякъде успокоени, че е само филм. Не си дават сметка, че апокалипсисът отдавна е настъпил.

    Да вземем за пример ежедневието на подрастващо момче, гонещо седемнайсете. Събужда се. Докато се разсънва, проверява фейсбук. Закусва, ровейки се в мрежата, за да провери кой къде се е напивал и кой кого "забивал" миналата вечер. Докато пътува към училище няма какво различно да прави, освен отново да провери фейсбук, може пък да има нещо ново. Влиза в час, но учителката не е от типа хора, които заслужават вниманието му, и той няма какво да стори освен да прави непосилни на пръв поглед упражнения с палеца си, докато се опитва да стигне до горния десен ъгъл на смартфона, държейки го в същата му ръка. Часът приключва и идва междучасието - време за игри и чат, не че през часа е по-различно. Телефонът сякаш се е враснал в него и не изглежда това да му прави особено впечатление. Идва следващият час, следващата безинтересна учителка, ръкомахаща безпомощно към дъската с надеждата, че ще привлече вниманието на учениците си, но не, тя не е толкова интересна като малката магическа кутия, която притежават, малкото им сандъче с неизмеримо съкровище. По път към дома си, той отново е зает - този път проверява снапчат и не разбира как се блъска в уличната лампа, незаслужено получила последвалата му псувня. След уморителния ден в училище, той сяда на дивана и получава заслужена почивка - малко Nfs няма да му се отрази зле, все пак е издържал още един ден в "т'ва скапано даскало". По време на вечерята е с телефон на масата - нещо, заради което родителите са му правили толкова забележки преди, че вече не обръщат внимание. Заспива чатейки си с момичето, което е седяло цял ден на близкия чин, но не са си казали и дума, колко по-лесно е да се общува през чата. Чувства се щастлив, защото утре ще си ъпдейтне телефона с най-новата версия операционна система, вече му е втръснало от тази. Все пак, не случайно си е взел един от най-мощните телефони, спонсориран от родителите му, разбира се.

    Е, как мислите? Това момче не отговаря ли на определението "Човек, който извършва работата си механично, без желание и без да влага смисъл във вършеното; човек без собствена воля." ? Промиването на мозъка до постигане на нова хомогенна смес напомня много на изразът "С мозък на зомби." Отдавна не сме свободни, а доброволно слагаме вериги на съзнанието си, дори заплащаме за това.

    Има много примери как човекът се превръща в зомби и още толкова доказателства за ежедневието ни по време на зомби апокалипсиса. Едни осъзнато, други - неосъзнато и водени от тълпата, поемат по този път, водещ към поробване. Ти зомби ли си?



    Благодаря за времето да го прочетете. Всякакви мнения ще ми бъдат от полза.

  2. #2
    Голям фен Аватара на Smith_6
    Регистриран на
    Aug 2013
    Мнения
    681
    1. Слагаш всички хора под общ знаменател. Това, че някои любят телефоните си повече от очите си, не значи, че така е с повечето/всички. Мястото на тийнейджъри, с гениални прозрения и критика към обществото (хипита) , е във фейсбук.
    2. Думата разказ, в началото на втория параграф, не мисля, че е уместна.
    3. Това, че някои правят действията си самоцелно, не значи че всички са "зомбита". Ако си виждал/а само зомбита, значи имаш неподходящи познати/приятели.
    4. Човека в разказа не може да бъде определен като човек без воля. Той иска да прави това, което прави.
    5. За седемнадесетгодишен човек е нормално телефона му да е "спонсориран" от родителите.
    6. Израз "С мозък на зомби" аз не бях чувал.
    7. На последно място, но първо по важност: "Nfs" се пише с три главни букви. Доплака ми се като го видях.

  3. #3
    Знаете ли откъде идва този странен митологичен мит за зомбитата? В американската фантастика всичко е сериозно. Зомбито, това е този, който е деградирал, защото е загубил работата си, който е изпаднал от живота, който не е средна класа, а е простолюдие. Той вече не е от моите хора, до вчера пиехме бира и ядохме чипс, но вече е чужд и идва да ме изяде. Моят дълг е да го застрелям от прозореца си с винчестера. Зомбито, това са провалените американци, художествен образ, доста убедителен. Техният брой непрекъснато се увеличава, защото статистиката на безработица в Сащ нараства.

  4. #4
    Цитирай Първоначално написано от Smith_6 Виж мнението
    1. Слагаш всички хора под общ знаменател. Това, че някои любят телефоните си повече от очите си, не значи, че така е с повечето/всички. Мястото на тийнейджъри, с гениални прозрения и критика към обществото (хипита) , е във фейсбук.
    2. Думата разказ, в началото на втория параграф, не мисля, че е уместна.
    3. Това, че някои правят действията си самоцелно, не значи че всички са "зомбита". Ако си виждал/а само зомбита, значи имаш неподходящи познати/приятели.
    4. Човека в разказа не може да бъде определен като човек без воля. Той иска да прави това, което прави.
    5. За седемнадесетгодишен човек е нормално телефона му да е "спонсориран" от родителите.
    6. Израз "С мозък на зомби" аз не бях чувал.
    7. На последно място, но първо по важност: "Nfs" се пише с три главни букви. Доплака ми се като го видях.
    На това му се вика градивна критика, благодаря! Съгласявам се със забележките ти и ще ги имам предвид за следващи текстове.
    Как според теб трябва да се замени думата "разказ"? С "откъс"/"текст"?
    Не ми е правило впечатление как трябва да се изпише съкращението, вече ще знам.

  5. #5
    Голям фен Аватара на Smith_6
    Регистриран на
    Aug 2013
    Мнения
    681
    Цитирай Първоначално написано от No_imagination Виж мнението
    На това му се вика градивна критика, благодаря! Съгласявам се със забележките ти и ще ги имам предвид за следващи текстове.
    Как според теб трябва да се замени думата "разказ"? С "откъс"/"текст"?
    Не ми е правило впечатление как трябва да се изпише съкращението, вече ще знам.
    Речника ми не е особено богат, но: "Зловещата картина по-горе..." звучи като прилично заместване.

  6. #6
    Голям фен Аватара на Smith_6
    Регистриран на
    Aug 2013
    Мнения
    681
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar Виж мнението
    Знаете ли откъде идва този странен митологичен мит за зомбитата? В американската фантастика всичко е сериозно. Зомбито, това е този, който е деградирал, защото е загубил работата си, който е изпаднал от живота, който не е средна класа, а е простолюдие. Той вече не е от моите хора, до вчера пиехме бира и ядохме чипс, но вече е чужд и идва да ме изяде. Моят дълг е да го застрелям от прозореца си с винчестера. Зомбито, това са провалените американци, художествен образ, доста убедителен. Техният брой непрекъснато се увеличава, защото статистиката на безработица в Сащ нараства.
    1. Търсиш под вола теле. В американската фантастика повечето неща са повърхностни.
    2. Ти си идиот. Откога дълга на приятелите(твоите хора) е да те "застрелят от прозореца си с винчестера". И от казаното може да се съди, че всеки без работа е изпаднал от живота => е зомби? Браво! Звучи логично.

  7. #7
    Цитирай Първоначално написано от Smith_6 Виж мнението
    Речника ми не е особено богат, но: "Зловещата картина по-горе..." звучи като прилично заместване.
    Достатъчно богат е, за да можеш да измислиш подходящо заместване.

  8. #8
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar Виж мнението
    Знаете ли откъде идва този странен митологичен мит за зомбитата? В американската фантастика всичко е сериозно.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Zombie
    Ето, образовай се откъде идва "странния митологичен мит" за зомбитата.

  9. #9
    Цитирай Първоначално написано от Smith_6 Виж мнението
    1. Търсиш под вола теле. В американската фантастика повечето неща са повърхностни.
    Американското обществото е самотна тълпа, тоест са управляеми. Отвреме навреме някой полудял американец тръгва да събаря с трактора си фабриката, която го е уволнила и увредила отвсякъде, но това са индивидуалности. Те продължават да гледат телевизия, първо условие за душевна хигиена е да не се гледа телевизия. Живеят в опиума на Холивуд. Мисля, че Холивуд е нещо много по-силно от всичките американски самолетоносачи. Там се живее в смислите на Холивуд. Световният икономически и финансов център е преместен вече в Югоизточна Азия, Хонконг.

    Колкото до фантастиката, погледни примерно Междузвездни войни. Извън увлекателната сюжетност, там се съдържа един цял свят, с нова социалност, с нови взаимоотношения, йеархия - три вида същества: най-отгоре са джадаите, с които е Силата, те са малка затворена каста. По-надолу са обикновените хора с цялата си несъвършеност и греховност. А накрая една 90 % процентова биомаса, отвратителната гмеж, за която спасение няма. Същото се наблюдава и във Властелина на пръстените : Елфи-човеци-орки. Чрез тези филми може да направиш парелели за света, в който живееш, стига да вникнеш в смисъла им.

  10. #10
    Мега фен Аватара на Indistinct
    Регистриран на
    Jan 2015
    Мнения
    7 711
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar Виж мнението
    Американското обществото е самотна тълпа, тоест са управляеми. Отвреме навреме някой полудял американец тръгва да събаря с трактора си фабриката, която го е уволнила и увредила отвсякъде, но това са индивидуалности. Те продължават да гледат телевизия, първо условие за душевна хигиена е да не се гледа телевизия. Живеят в опиума на Холивуд. Мисля, че Холивуд е нещо много по-силно от всичките американски самолетоносачи. Там се живее в смислите на Холивуд. Световният икономически и финансов център е преместен вече в Югоизточна Азия, Хонконг.

    Колкото до фантастиката, погледни примерно Междузвездни войни. Извън увлекателната сюжетност, там се съдържа един цял свят, с нова социалност, с нови взаимоотношения, йеархия - три вида същества: най-отгоре са джадаите, с които е Силата, те са малка затворена каста. По-надолу са обикновените хора с цялата си несъвършеност и греховност. А накрая една 90 % процентова биомаса, отвратителната гмеж, за която спасение няма. Същото се наблюдава и във Властелина на пръстените : Елфи-човеци-орки. Чрез тези филми може да направиш парелели за света, в който живееш, стига да вникнеш в смисъла им.
    Все едно в България не се гледа телевизия..
    Йерархията ти при Междузвездни войни не е разпределена правилно. Къде слагаш Силата? Ако мислиш, че е наравно с джедаите, грешиш.

  11. #11
    Голям фен Аватара на Smith_6
    Регистриран на
    Aug 2013
    Мнения
    681
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar Виж мнението
    Американското обществото е самотна тълпа, тоест са управляеми. Отвреме навреме някой полудял американец тръгва да събаря с трактора си фабриката, която го е уволнила и увредила отвсякъде, но това са индивидуалности. Те продължават да гледат телевизия, първо условие за душевна хигиена е да не се гледа телевизия. Живеят в опиума на Холивуд. Мисля, че Холивуд е нещо много по-силно от всичките американски самолетоносачи. Там се живее в смислите на Холивуд. Световният икономически и финансов център е преместен вече в Югоизточна Азия, Хонконг.

    Колкото до фантастиката, погледни примерно Междузвездни войни. Извън увлекателната сюжетност, там се съдържа един цял свят, с нова социалност, с нови взаимоотношения, йеархия - три вида същества: най-отгоре са джадаите, с които е Силата, те са малка затворена каста. По-надолу са обикновените хора с цялата си несъвършеност и греховност. А накрая една 90 % процентова биомаса, отвратителната гмеж, за която спасение няма. Същото се наблюдава и във Властелина на пръстените : Елфи-човеци-орки. Чрез тези филми може да направиш парелели за света, в който живееш, стига да вникнеш в смисъла им.
    Цитирай Първоначално написано от Smith_6 Виж мнението
    1. Търсиш под вола теле.
    2. Ти си идиот.
    Практически мненията ти се изключват едно друго. Ако наистина американците са зомбита на Холивуд, защо Холивуд създава филми, които метафорично представят какви зомбита са те. Няма логика да казваш на робите си, че са роби.

  12. #12
    Днешният финансов капитал използва в своята култура новите форми на класово разделение, това е необходимо за неговото възпроизводство и смисъл. Той няма нужда вече от концлагери или пък преследване по расов признак. Врагът му е средната класа, като целта е тя да се свие все повече, примерно защо са се навъдили тези 7 милиарда човеци, като са необходими не повече от 500 милиона, а останалото да е проста биомаса. На тази биомаса може да се пуска телевизия, да се занимава с културния ни елит, чалга певиците примерно. Не случайно американското кино говори за постиндустриалната ера, когато самотни индивиди крачат в един разрушен свят, светът на сталкера е руският вариант.

  13. #13
    Голям фен Аватара на Smith_6
    Регистриран на
    Aug 2013
    Мнения
    681
    Не виждам как пренаселването и последвалото бързо изчерпване на земните ресурси може да е желано от елите. Вече и без това се е автоматизирал почти целия вторичен сектор, а с напредването на изкуствения интелект до 40-50 години работата на 92% от хората ще може да бъде правена от машина. За какво им е да има глупава биомаса, която иска здравеопазване, заплати... когато можеш да имаш робот, който само работи.

    И избегна въпроса ми с какво се печели, ако Холивуд прави филми, показващи метафорично действителността?

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си