.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 17 от общо 17

Hybrid View

  1. #1

    'Чичовци'-който е чел,да помага!

    Здравейте. Спешно ми трябва някой,който да е чел 'Чичовци' на Иван Вазов,да ми каже какъв е сюжета,темата на произведението,какво говори заглавието и подзаглавието,какви са героите и характеристиките им. Намерих някакъв анализ за произведението,но като не знам за какво става въпрос,ми е трудно. Също така кои са основните комфликти и цялостната тема на поризведението. Моля тези,които са го чели,да помагат!
    Look deep inside me ...

  2. #2

    Re: 'Чичовци'-който е чел,да помага!

    Цитирай Първоначално написано от real-girl
    Здравейте. Спешно ми трябва някой,който да е чел 'Чичовци' на Иван Вазов,да ми каже какъв е сюжета,темата на произведението,какво говори заглавието и подзаглавието,какви са героите и характеристиките им. Намерих някакъв анализ за произведението,но като не знам за какво става въпрос,ми е трудно. Също така кои са основните комфликти и цялостната тема на поризведението. Моля тези,които са го чели,да помагат!
    Всичко си го пише в учебника по Литература за 11 клас.

  3. #3
    Пишело то! Нищо не пише...! Все пак не го ли е чел някой тук!?
    Look deep inside me ...

  4. #4
    Голям фен
    Регистриран на
    Apr 2004
    Град
    Констанц
    Мнения
    654
    ми вместо да питаш тук до сега да го беше прочел произведението не е 1000 страници все пак
    Аз съм човекът, когото тормозеше като малък
    Аз съм човекът, който ти изглеждаше жалък
    Аз съм човекът, който те отвращаваше
    Аз съм човекът, на когото се подиграваше
    Ти мислиш, че е готино да си свиреп,
    Но и аз съм Човек - като теб.

  5. #5
    Мега фен Аватара на sherry
    Регистриран на
    Jan 2005
    Град
    ~KisS ThE RaIn~
    Мнения
    3 851
    То бива мързел, ама чак пък толкова
    Няма да седна да ти го разказвам цялото, имайки предвид, че имам супер много неща да правя. Става дума за едно общество, за едни обикновени хора, които не се запомнят с нищо героично или особено, Вазов разкрива живота на едни хора, които са в пълна противоположност от героите Бойчо Огнянов или Соколов от "Под игото".
    Разкрива ни образите на Селямсъза, Копринарката, Мичо Бейзадето, Мунчо, Иванчо Йотата и т.н.
    Има вражда между Селямсъза и Копринарката, която е интересно описана в повестта. За всеки от тях има отделна глава, която го характеризира.
    Вазов усмива героите, НО НЕ ги отрича, не ги заклеймява.
    Ето малко разсъждения по повестта:

    " Чичовци " - това е малкият живот на малките .хора, миналото като всекидневие, историята като бит. " Чичовци " - това значи прости, изостанали хора, но това означава и наши роднини, наши близки. Вазов се подиграва с тяхното невежество, с тяхната страхливост, но в смеха му няма студенината на отчуждението,а звучат и топлите нотки на снизхождение и близост. Смеейки се, той все пак прощава на петстотингодишния роб това, че страхливо прави път на онбашията и е далеч от световното културно развитие. Вазов всъщност обича своите "чичовци ", обича ги не защото са кой знае колко добри, а просто тъй - защото техните недостатъци и пороци имат своето историческо обяснение и преди всичко, защото са част от българското, защото са родната среда на неговото детство -изостанала, примитивна, но все пак симпатична.С яркия си национален колорит, с вярно уловената атмосфера на последното десетилетие от робството, повестта вече плътно приближава своя автор до идеята за " Под игото ". .
    Ако ме прогониш, ще изгасна.
    Ала доближиш ли се, ще се стопя.
    Да те имам е така опасно!
    (Да те нямам значи да умра.)

  6. #6
    Мързел-мързел,хубаво ме обвинявате вие,ама истината е,че не смогвам. Толкова много неща трябва да правя и затова ви попитах в общи линии за какво става въпрос. sherry,мерси. Въпреки всичко аз сега си го чета,защото явно иначе няма да стане.
    Look deep inside me ...

  7. #7
    Мега фен Аватара на sherry
    Регистриран на
    Jan 2005
    Град
    ~KisS ThE RaIn~
    Мнения
    3 851
    Разбирам, че не смогваш, аз съм също така, но една книга не може да я разбереш, ако ти я разкажат. Всеки възприема различни и чувства различно и няма да е същото. Аз също съм заета, в училище взимаме постоянно уроци, изпитват ни постоянно, отделно си ходя на уроци, защото се готвя за кандидатстване и се готвя за матури. Ужасно е, но няма как, трябва да се чете. А и "Чичовци" не е толкова дълга, за 2 дни спокойно ще си я прочетеш.
    Ако ме прогониш, ще изгасна.
    Ала доближиш ли се, ще се стопя.
    Да те имам е така опасно!
    (Да те нямам значи да умра.)

  8. #8
    Мега фен
    Регистриран на
    Jun 2004
    Град
    веселите пейки
    Мнения
    5 103
    Това е безбожно тъпа повест.

  9. #9
    Голям фен Аватара на SunnyG
    Регистриран на
    Jan 2004
    Град
    In the future..
    Мнения
    781
    Темата на произведението е свързана със страха на хората по време на робсъво и как той ги кара да бъдат дребнави и нищожни,защото робството им е отнело възможността да покажат себе си като пълноценни хора.Всяка една дреболия е повод за тях да се изхвърлят,да се карат,да спорят.
    Заглавието "Чичовци" отвежда към разбирането за герои,които са в една улегнала консервативна възраст,а в дребните им мащаби на съществуване се отразява Вазовата надсмешка.Подзаглавието "Галерия от типове и нрави български в турско време" насочва вниманието към типичното поведение на героите,продукт на робството.
    Основен герой в повестта е цялото общество на малкия град,въплътено в поредица от удивително живи образи,коренно различни един от друг и същевременно здраво свързани в една определена общност със специфична характеристика.
    Животът е всичко онова,което ни се случва,докато правим планове за бъдещето.

  10. #10
    Повече от фен
    Регистриран на
    Jan 2008
    Мнения
    378
    ami ti vmesto da 4ete6 komentarite v koito ti se obqsnqva sujeta, po-dobre da beshe go prochel/a. 6te6e da go znae6 po-dobre.

  11. #11
    Цитирай Първоначално написано от Jamalska
    Това е безбожно тъпа повест.
    На мен пък ми хареса

  12. #12
    Мега фен
    Регистриран на
    Jun 2004
    Град
    веселите пейки
    Мнения
    5 103
    Цитирай Първоначално написано от Fuckin'Hostile
    Цитирай Първоначално написано от Jamalska
    Това е безбожно тъпа повест.
    На мен пък ми хареса
    Е разни хора,разни идеалиАз харесвам "Немили-недраги"

  13. #13
    Хаха прочетох я и мога да кажа,че много се забавлявах. Егати безмислените разговори водят тия хора,за чудо и приказ са
    Look deep inside me ...

  14. #14
    Цитирай Първоначално написано от Jamalska
    Цитирай Първоначално написано от Fuckin'Hostile
    Цитирай Първоначално написано от Jamalska
    Това е безбожно тъпа повест.
    На мен пък ми хареса
    Е разни хора,разни идеалиАз харесвам "Немили-недраги"
    "Немили-недраги" е жестоко

  15. #15
    BadBlueTroll Мега фен Аватара на psychopath
    Регистриран на
    Jan 2008
    Град
    София
    Мнения
    9 889
    Немили-недраги рлз!

  16. #16
    Не съм чела никакви "Лелички " ... айде марш в правилния раздел !

  17. #17
    DollWithSoul
    Guest
    Аз имам въпрос към някои от коментиралите тази тема. Защо трябва да хейтите без причина. Ако не сикате да отговаряте на темата не го правете. Човека ви пита ако някой може да му помогне, не ви иска пари или нещо такова. "Бива мързел ама чак пък толкова" и откъде знаете, че просто не е зает/а с други неща и не може да прочете повестта сега. Sherry, беше ли нужно да му казваш "То бива мързел, ама чак пък толкова
    Няма да седна да ти го разказвам цялото, имайки предвид, че имам супер много неща да правя." ? Ами, хубаво като имаш и дрги неща не го прави не мисля, че някой ти е сложил вилата на главата и ти е казал "Не, сядай да му разказваш за какво става въпрос в "Чичовци". Защо първо трябва да нахейтите някого, че после да му помагате. Ако искаш да помогнеш просто му казваш каквото знаеш и толкова, както и си направила, но първите ти две изречения са напълно ненужни -.- .
    Babylove, "ami ti vmesto da 4ete6 komentarite v koito ti se obqsnqva sujeta, po-dobre da beshe go prochel/a. 6te6e da go znae6 po-dobre. " 1. Искам да ти кажа, да се научиш да пишеш . 2. Не мисля, че е твоя работа да му/й даваш акъл какво да прави. Ако не си искала да му помогнеш по някакъв начин да не беше писала изобщо .
    Какви сте такива бе, хора? Човека ви пита нещо, вие започвае да му се карате. За какво е този сайт, да си помагаме или просто да се караме един на друг ? В момента знам, че и аз ви се карам, но приемете, че е много жалко и тъпо от ваша страна да го/ я хейтите за нищо. И не само него/ нея... Ако прочета коментарите на още някой статия сигурно пак ще намеря такива глупости. Разбира се, че е по-добре да си я прочете, но като не е имал/а възможност? НЕ знаете какви са обстоятелставата затова вместо да съдите можете просто да помогнете или като вас ви мързи да му/й напишете 10 изречения за "Чичовци" може просто да кажете "ами, не ми се занимава" и да се приключи въпроса. Замислайте се малко какво правите, просто е много жалко от ваша страна. Лек ден

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си