Здравейте на всички! Директно захващам въпроса, който ме интересува. Има ли някой тук, който следва в Германия, готви се за следване там или има достатъчно близък човек, който е наясно със студентския живот там??? Да кандидатстваш в най-престижните университети там звучи като мисията невъзможна. На практика оценките ти от 5те (вече по новата програма) гимназиални години по всички предмети трябва да са пълни шестици и от двете български матури, които участват във формирането на дипломата, доколкото знам, трябва да са са с долна граница 5,85, перфектно владеене на езика на ниво В2-С1 най-малко, допълнителни изпити за определени специалности като медицина. И ако си представим, че с много упорит труд, пари и уроци, ще си извоюваш място там, то обаче остават под въпрос разходите. Погледнах една статия в Данибон, в която беше посочена една значителна сума средно на година 15000-20000 евро в най-добрия случай (тук са включени абсолютно всички разходи - храна, общежития, обучение и т.н.) И все пак. Н всеки може да си позволи да даде тези пари, а с работа като студент *която в германия е ограничена до някакви часове заради факта, че си студент* не могат и при най-голямо желание да се изкарат. От съвсем малка мечтая да замина да уча и живея в Германия. Обожавам езика. Не искам да следвам там или на друго място в чужбина, защото всички така правят. Аз наистина много силно го желая. Но са много нещата, които могат да ми се изпречат на пътя. Затова, ако някой наистина има такава информация и не гледа нещата през розови очила, моля да я сподели. Вярвам, че ще е полезна не само на мен.