.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 15 от общо 15
  1. #1

    Фитнес програма

    Здравейте, аз съм момче на 14 години, тежа 53.5 килограма и съм висок 1.74. Ходя на фитнес от 1 месец и половина и изпълнявам кръгова програма. Според мен е време да сменя програмата, но търся такава, където не се изпълняват упражнения, които може да ми спрат растежа или да получа контузия (мъртва тяга, клекове и тем подобни). Ще изчакам да навърша 16, за да започна усилено с тях. Също така не правя някои упражнения с много тежести, защото натоварват ставите.
    Ще започна плуване скоро, а за програмата търсих в български и английски сайтове, но не намерих желаната от мен- с акцент върху развитието на гръдния кош (желаната V-образна форма). Точно затова създадох тази тема, за да се допитам до вас да ми предложите дадена програма.
    Предварително благодаря!

  2. #2
    Повече от фен
    Регистриран на
    Feb 2014
    Мнения
    317
    По-добре се насочи към https://www.bb-team.org/forums, там ще намериш повече информация по темата и вероятно по-адекватни отговори.
    Мисля, че кръговата програма е ОК в твоя случай. Може да пробваш да увеличиш килограмите, ако упражненията са ти твърде лесни. Не очаквай за месец-два да станеш Арнолд. Ти още растеш и е нормално малко да изоставаш с килограмите. Гледай да се храниш добре. Поддържай някаква форма, спортувай редовно - добре е, че си се насочил към плуването. След време ще ти бъде по-лесно да качваш маса. Но това става бавно и постепенно и изисква постоянство, не е от днес за утре.

  3. #3
    Супер фен
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    2 016
    Ами, можеш да си избереш от тук https://www.bb-team.org/trenirovki/workouts някоя програма, която най-много ти харесва. Сетне дай линк или я напиши тук, а ние ще я преработим. Ще махнем тягата и клека или ще ги заменим с нещо безвредно.

    А за V-образната форма там нещата са комплексни. Можеш да я постигнеш, ако тренираш здраво горната част на гърба (правиш ли набирания на лост?), раменете (раменни преси и разтваряне встрани с дъмбели) и гърдите (лежанки, флайс, пуловър). Смята се, че упражнението "пуловър" разширява добре гръдния кош горе. Правил ли си пуловър досега?
    И си прави измервания с шивашки метър на гръдната и раменната обиколки и сетне сравнявай резултата, дали има подобрение от тренировките.

  4. #4
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Според мен най - добре на тези години практикувай стрийт фитнес. Хем и ще порастнеш малко на височина, хем е основа за всякакъв вид спортове, тъй като развива цялото тяло и няма изолиращи упражнения, които в момента не ти трябват, хем развива много повече експлозивност, сила и контрол над собственото ти тяло. И сега някой искам да ми каже, че на такова нещо не могат да се правят крака. Всякакви бърпита, клек - подскоци, пистолети, скокове на кутия/тенис маса и прочее, каране на колело, ако имаш, и тичане, също за 14 годишен, че и не само, в комбинация с лостове, успоредки и тем подобни работи, развиват добра атлетичност и мускулатура, без да ти се намачкват ставите, както при тежестите и с много по - нисък шанс за тежки контузии. Моето мнение е, че фитнес залата не е място, на което трябва да ходиш, преди да си навършил 16 години и преди да имаш добра двигателна култура, последното го казвам, защото лично съм свидетел многократно как някакви хора и на по над 20, че и над 30 години влизат и правят неща, които аз като ги гледам, ме боли, но всеки си знае за себе си. Ако се интересуваш от стрийт фитнес програма, която ти препоръчвам, пиши и ще ти драсна примерна, може и в темата. Ако все пак много държиш да ходиш на фитнес на 14, основно прави многоставни не-изолиращи упражнения с малко килограми и повече повторения, като стремежът ти да бъде да избягваш натоварващи кръста и коленете основно упражнения, а тези, които правиш, като ги правиш, да усещаш парене в мускулите, а не натоварване в ставите. Но, пак да кажа, най - добре 1-2 години стани машина на лостовете, после много лесно ще се адаптираш в залата, че и на кросфит ще си силен, а и ще имаш укрепнала мускулатура, по - добър релеф и сила и ще знаеш да се пазиш от контузии по - добре, а и точно желаната от теб добра форма на горната част на тялото се получава с такива тренировки. Аз лично смятам, че ако един човек не може да се справи със собственото си тегло, няма място да се гърби с друго.
    Последно редактирано от prosto_chovek : 05-13-2018 на 14:55
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  5. #5
    Бях се замислил за лостове+ плуване, но не мога да правя набирания, кофички и др. Лицеви опори 5 както трябва, нататък почвам да се гърча. Постнах тема в bb-team, да видя там какво ще измислят. А за лостовете като не мога да правя основните упражнения, как да започна?

  6. #6
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Еми като не можеш, ще се научиш. Взимаш си едни ластици от някой спортен магазин, както им обясниш, че ти трябват да си помагаш набирания, ще ти дадат, каквото ти трябва и ще ти обяснят как да ги ползваш, това, ако не можеш да ги правиш и с чийтинг. Може да си викнеш и приятел да те повдига леко. Първите няколко пъти няма да можеш много - колкото можеш. С течение на времето ще почнеш да можеш повече. После ще почнеш да правиш повече и на серии и така. Гарантирам ти, че ако идеш на фитнес и вдигаш на вертикалния скрипец по - малко от твоите килограми, няма да се научиш да се набираш, в случай, че си си мислил подобно нещо. За лицевите, щом можеш 5, можеш и 50, въпрос на тренировка и постоянство е. Аз на твоите години правех 20 макс и криво, доста време по - късно и тренировки и по лостове, и после по фитнесите, съм стигал до 150 накуп. по същия начин ще се научиш да правиш и кофички, и други работи. Никой не се е родил нито научен, нито натрениран, какъвто и спорт да избереш, ти трябва постоянство, за да прогресираш, а прогресирането в този вид спортове става бавно и с постепенно увеличаване на натоварването спрямо твоите възможности. Също и не очаквай, че на 14, 15, 16, 17 години ще имаш тяло като от телевизора, защото няма да стане, това също става бавно и с постоянство, това в случай, че си мислиш, че като ходиш половин година на фитнес и ще станеш като Хълк Хоган. Най - важното винаги е да тренираш за здраве и редовно, а резултатите ще дойдат успоредно с това.
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  7. #7
    Повече от фен
    Регистриран на
    Feb 2014
    Мнения
    317
    Цитирай Първоначално написано от Charmmed52 Виж мнението
    Бях се замислил за лостове+ плуване, но не мога да правя набирания, кофички и др. Лицеви опори 5 както трябва, нататък почвам да се гърча. Постнах тема в bb-team, да видя там какво ще измислят. А за лостовете като не мога да правя основните упражнения, как да започна?
    Относно набиранията - спускай бавно. Прави повторенията чисто и бавно, без да риташ/ скачаш. По-добре 4 чисти набирания, отколкото 8 с неправилна техника. Също ще ти отнеме време докато научиш правилната техника за упражненията. В интернет има доста информация по въпроса. За набиранията https://www.youtube.com/watch?v=ffYyATRnSbM
    Това упражнение също е подходящо като за начало https://youtu.be/Fbqy2t8eWa8?t=180 (на успоредката)
    Лицеви опори можеш да правиш през ден (3 серии по максимума ти повторения). Следвай правилната техника - до долу, без да сгъваш лактите навън (потърси в интернет). И лека-полека започваш да увеличаваш броя на повторенията.

  8. #8
    Супер фен
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    2 016
    Стрийт фитнеса е едно голямо ала-бала. Щом ще започваш плуване, според мен нямаш нужда от стрийтфитнес. А с фитнеса в залата можеш да продължиш. Но примерно само 2 пъти седмично, максимум 3. Иначе искам да те похваля за добрите резултати, Само преди 3-4 месеца си писал в една тема: "На 14 съм 167 висок и 49кг", а сега "14 години, тежа 53.5 килограма и съм висок 1.74", което е отличен резултат. 7 сантиметра и 4 кила и половина, почти пет е много добре.

    Ако решиш да тренираш по сплит можеш да използваш например тази лека програма: https://www.bb-team.org/workout/1290...odina-v-zalata Може да не правиш повдигане на щанга за трапец, а вместо клякане с щанга ще правиш легпреса. Ако имаш допълнителни въпроси по програмата може да пишеш или в тази тема или на лично съобщение, според както предпочиташ. А V-формата ще я получиш най-много от плуването. То развива чудесно гръдния кош.

    А какво стана? Увеличи ли силата си във фитнеса, откакто пусна предишната тема?
    Последно редактирано от redbul2 : 05-13-2018 на 16:15

  9. #9
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Redbul2, какво те кара да мислиш, че стрийт фитнеса за 14 годишен е ала бала? Защото познавам много хора, които се занимават с него и са си доста стабилни типове, аз преди се занимавах и си бях вдигнал нивото силово осезаемо, преди около 2 години? Освен това защо лостовете да изключват плуването, при положение, че на тях тренираш доста стабилно гърба и усилия със собственото си тегло, което при всички стилове плуване е приложимо?
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  10. #10
    Супер фен
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    2 016
    Цитирай Първоначално написано от prosto_chovek Виж мнението
    Освен това защо лостовете да изключват плуването, при положение, че на тях тренираш доста стабилно гърба и усилия със собственото си тегло, което при всички стилове плуване е приложимо?
    Просто двете неща се дублират и ако прави едното няма нужда да прави и другото, което е почти същото. Лостовете не могат да натоварят всички мускулни групи и са приложими предимно за топлите сезони. На тях човек може да се постегне и увеличи малко силата в ръцете, може би. Но някакъв голям мускулен растеж, мускулна хипертрофия, едва ли могат да дадат. Сравни тялото на щангистите с това на гимнастиците и акробатите. Щангисти със слаба фигура просто няма.

  11. #11
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Мисля, че бъркаш малко нещата. Не казвам, че не си прав в това, което казваш, обаче. Щангистите тренират с тежести по програма и с определено хранене, което да подтиква мускулната хипертрофия. Взимат и съответните добавки. Съгласен ли си, че човек, който не може да повдигне определени пъти собственото си тегло, няма особена двигателна култура? Освен това говорим за 14 годишен с растящи кости и стави все още, който не е желателно да се товари с тежести. Според мен в този случай стрийт фитнеса и за зимата един лост на вратата и лицеви на пода са си нелоша инвестиция за фитнес след някоя година, като тогава няма да влезе марда във фитнеса, а ще влезе с някаква физическа култура.
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  12. #12
    Супер фен
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    2 016
    Ами зависи какви са му целите. Не е казано, че на 14 трябва да се товари с много големи тежести. Всеки във фитнеса сам си определя натоварването и времетраенето. Никой никого не задължава да върши нещо насила. Но с лостовете ще има крака като солети, ако е по-слабичък. А ако тръгне на плуване, ще се натоварва почти по същия начин както на лостовете, а може би и по-добре. Тогава няма да му трябва още физическо натоварване. Освен може би малко фитнес от време на време.

    Почти всички спортове се комбинират добре с фитнеса. Някой си е избрал един основен спорт: футбол, волейбол, бокс, борба и освен него ходи и на фитнес примерно. Двете неща добре се съчетават.
    Но ако той смята, че е още малък за щангите, да не ходи в зала. Нямам нищо против. От фитнеса се натрупват ускорено мускули. Подходящ е за здрави и издръжливи хора, дори и ученици. Ако някой е по-кекав и лесно получава травми, за него може да не бъде много подходящ фитнеса. Всичко е много индивидуално.

  13. #13
    Вече мога да кажа, че на повечето упражнения вече ги правя с 5 кила отгоре, само че лежанката още си остава проблем.

  14. #14
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Аз си казах мнението, всеки си знае какво иска да прави и с какво да се занимава. Каквото и да избереш да тренираш, прави го умно и се пази от травми, успехите ще си дойдат. Успех
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  15. #15
    Супер фен
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    2 016
    Цитирай Първоначално написано от Charmmed52 Виж мнението
    Вече мога да кажа, че на повечето упражнения вече ги правя с 5 кила отгоре, само че лежанката още си остава проблем.
    Ами това е много добре. А лежанката е трудно упражнение. Трябва да използваш и малките дискове по 1,25 кг. И не чакай да стигнеш 10 повторения, та едва тогава да увеличиш тежестта. А освен това прави добро загряване преди лежанката. Може да правиш 20 повторения с лоста примерно.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си