.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 16 от общо 16
  1. #1

    Question Здравословно хранене при фитнес.

    Искам да ви попитам дали е задължително да спазвам някаква програма за хранене. Понеже от скоро започнах да ходя на фитнес обаче ям junk food, мислех си че няма смисъл да гледам какво ям така като съм на 14-години, 172-висок, 57-килограма. Обаче когато ям junk food не се чувствам много добре и си мислех просто да ям по-полезни храни и в по-малки количества така като ям много хляб и манджи обаче организма ми е такъв че не дебелея. Според вас това с по-полезната храна и намаляването на количествата дали ще ми се отрази добре ?

  2. #2
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от Лъчезар Виж мнението
    Искам да ви попитам дали е задължително да спазвам някаква програма за хранене. Понеже от скоро започнах да ходя на фитнес обаче ям junk food, мислех си че няма смисъл да гледам какво ям така като съм на 14-години, 172-висок, 57-килограма.
    Зависи какви са ти целите с ходенето на тоя фитнес - качване, сваляне, релеф и т.н. Така като гледам имаш нужда от качване на маса и ако си мазен от тия храни - да изчистиш.
    Цитирай Първоначално написано от Лъчезар Виж мнението
    Обаче когато ям junk food не се чувствам много добре и си мислех просто да ям по-полезни храни и в по-малки количества така като ям много хляб и манджи обаче организма ми е такъв че не дебелея.
    Като не ти е добре от junk food - не яж такава!
    За фитнеса трябва да намалиш мазното и яж много яйца, риба и месо (без тлъстини) за да качиш чиста мускулна маса.
    Тъй като си слаб - не спирай хляба, даже може да наблегнеш и на ориз и картофи за да качваш маса. Пилешко с ориз - класика!
    Успех и пиши как върви !
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  3. #3
    Мега фен Аватара на LoadRunner
    Регистриран на
    Nov 2014
    Мнения
    6 985
    Грозен ти що пишеш по фитнес темите след като закусваш с филия намазана с руска салата?
    Ти си нямаш и грам понятие от фитнес практики и култура....

  4. #4
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Като си на тези години и си тези кила, яж просто по повече истинска храна, която е богата на хранителни вещества. Това ще рече да ядеш вместо дюнери, макдоналдс, чипсове и тем подобни щуротии, които всеки човек, който го е грижа за храненето му, заобикаля на отсрещния тротоар, месо, зеленчуци, картофи, боб, ориз, хляб, да хапваш стабилно, да пиеш поне по 2 литра вода на ден (не сокове, бири, коли и прочее, а вода, не, че има лошо да си позволяваш от тях, но наблягай на водата) и да тренираш и ще си ток. Сега, моето мнение за фитнес на тези години можеш да го видиш по други теми, няма да се повтарям, но щом си решил да ходиш и да тренираш, естествено, че каквито и да са ти целите, е важно как се храниш. Няма как да очакваш, че, колкото и да тренираш, ако набиваш филии с маргарин и захар, пръжки с лук, по двулитровка кола на ден, дюнер XL в голямото междучасие, торба зрънчо пред телевизора и на вечеря, каквото има на масата, ще постигнеш добри резултати по простата причина, че този тип храни са богати само на калории, без да имат необходимите макронутриенти (протеини, въглехидрати, полезни мазнини), които да се грижат за това да имаш енергия, мускулите ти да се хранят и да се грижат за други важни процеси, свързани с изграждането на мускулна маса или свалянето на мазнини (от което едва ли имаш нужда). Бих те посъветвал, ако обичаш зеленяши, да си ги вкараш в менюто също, разбирай примерно преди основното ястие да ядеш неща от сорта на гъста коприва с яйце и сирене, спанак с ориз и така нататък, тъй като са богати на желязо, на което масово имате дефицит, понеже се храните с боклуци на тия години, а и не само. Наблягай на млечните продукти, за да изградиш здрави кости и похапвай неща, богати не желатин (ама не желирани мечета, червеи и гумени бутилки кока кола, а неща от рода на желирано месо, пача, чиа, провери си за други източници), тъй като на 14 години още не ти е добре изградена костната структура и ставите, че да ги товариш с тежести, тези неща са естествен начин да помагаш на точно тези си части да се справят с натоварването. Яж риба, защото е полезна и съдържа полезни мазнини, които подпомагат цялостното ти здраве, мисловна дейност и метаболизъм. Когато ядеш месо, гледай ако може да не е пържено или поне не много често, най - добре е на скара или на фурна, яж яйца, ама не ги пий сурови, това който се опита да ми обясни как било много яко да се пиели яйца, защото не знам си какво си, мога да му обясня становището на лекар - специалист от инфекциозното, на който му е писнало от разни такива, дошли я със салмонела, я с нещо подобно. Ако искаш да качваш кила, основната ти част от менюто трябва да се състои от въглехидрати от рода на картофи, ориз, бобови и прочее, примерно 60% от общото меню за деня и да ядеш достатъчно като количество, за да имаш необходимите калории за калориен излишък, тоест качване на килограми. Това за всеки е индивидуално и зависи от възраст, физическа активност, апетит и метаболизъм. Гледай да си ял около 30-50 минути преди тренировка, ама не до пръсване, а да не чувстваш глад. Гледай след тренировка, ако можеш, да ядеш в рамките на час нещо, богато на протеин - яйца, месо и прочее. На тези години не си мисли изобщо за добавки, защото не ти трябват и ще си хвърляш (много) парите за глупости, които далеч не са толкова полезни, колкото хранителните вещества, които ще си набавиш от храната. Тъй като на 14 по всяка вероятност си живееш с вашите, моли който готви да готви, ако има такава възможност, такива неща, по - полезно ще е за всички, които го ядат и за теб, като трениращ. Не е задължително да струва скъпо, за да е полезно, като примери мога да ти кажа манджи за под 15 лева тавата/тенджерата, които са екстра - пиле с ориз, свинско/пиле с картофи, боб с месо, боб без месо, огретен със сметана и шунка, качамак със сирене и червен пипер (и месо), пиле с лук (яде се с повечко хляб или картофено пюре за гарнитура и салата), варианти има, стига човек да има желание да се храни адекватно, за закуска филии с извара и сол, филии с фъстъчено масло, филии с нещо си отгоре, яйца на очи, бъркани яйца, тук също, варианти бол. Дори за десерт, сутляш (мляко с ориз), грис, баница, млечна баница, все са неща, които са като цяло добри за ядене. Добре е да си носиш храна на училище, а не да набиваш лайна от лавката. Ако пък разполагате с повече пари и не ви бърка колко ще излезе яденето, спокойно си налягай на пилешки пържоли, картофени салати, телешко на фурна и каквото друго ти хрумне, богато на протеини, качествени въглехидрати и полезни мазнини, сьомги и прочее. Храната, която ядеш, не е от значение само за това, че тренираш, а и за общото ти здраве на момента (не, че ще го усетиш точно на 14, надявам се), но и за в бъдеще, върху себе си съм изпитал поговорката, че човек е това, което яде и съм стигнал по не особено приятен начин до извода, че трябва да се яде по начина, който ти обясних (или по подобен).
    С две думи, ако не ти се чете това всичкото и решиш, че е безполезно, просто не яж джънк фууд и полуфабрикати, яж свястна храна в достатъчно количество, пий вода и тренирай, резултатите ще дойдат с постоянство и на тези години няма да са супер огромни, което не трябва да те отказва, а да те мотивира.
    Последно редактирано от prosto_chovek : 06-02-2018 на 17:46
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  5. #5
    Мега фен Аватара на LoadRunner
    Регистриран на
    Nov 2014
    Мнения
    6 985
    резултатите идват след 22-23 годишна възраст при условие че си тренираш от ученик. Поне при мен тогава се усети мощта на килата. Преди това квото и да вдигаш, квото и да взимаш файда минимална/никаква.

  6. #6
    Цитирай Първоначално написано от Грозния Виж мнението
    Зависи какви са ти целите с ходенето на тоя фитнес - качване, сваляне, релеф и т.н. Така като гледам имаш нужда от качване на маса и ако си мазен от тия храни - да изчистиш.
    Като не ти е добре от junk food - не яж такава!
    За фитнеса трябва да намалиш мазното и яж много яйца, риба и месо (без тлъстини) за да качиш чиста мускулна маса.
    Тъй като си слаб - не спирай хляба, даже може да наблегнеш и на ориз и картофи за да качваш маса. Пилешко с ориз - класика!
    Успех и пиши как върви !
    Мерси за съветите! Иначе височината ми съм доста слаб и нямам мазнина по-тялото. Започнах да тренирам защото искам повече сила и релеф! Чудя се какво да правя с хляба дал ида си ям белия хляб или да мина на черен хляб.

  7. #7
    Цитирай Първоначално написано от prosto_chovek Виж мнението
    Като си на тези години и си тези кила, яж просто по повече истинска храна, която е богата на хранителни вещества. Това ще рече да ядеш вместо дюнери, макдоналдс, чипсове и тем подобни щуротии, които всеки човек, който го е грижа за храненето му, заобикаля на отсрещния тротоар, месо, зеленчуци, картофи, боб, ориз, хляб, да хапваш стабилно, да пиеш поне по 2 литра вода на ден (не сокове, бири, коли и прочее, а вода, не, че има лошо да си позволяваш от тях, но наблягай на водата) и да тренираш и ще си ток. Сега, моето мнение за фитнес на тези години можеш да го видиш по други теми, няма да се повтарям, но щом си решил да ходиш и да тренираш, естествено, че каквито и да са ти целите, е важно как се храниш. Няма как да очакваш, че, колкото и да тренираш, ако набиваш филии с маргарин и захар, пръжки с лук, по двулитровка кола на ден, дюнер XL в голямото междучасие, торба зрънчо пред телевизора и на вечеря, каквото има на масата, ще постигнеш добри резултати по простата причина, че този тип храни са богати само на калории, без да имат необходимите макронутриенти (протеини, въглехидрати, полезни мазнини), които да се грижат за това да имаш енергия, мускулите ти да се хранят и да се грижат за други важни процеси, свързани с изграждането на мускулна маса или свалянето на мазнини (от което едва ли имаш нужда). Бих те посъветвал, ако обичаш зеленяши, да си ги вкараш в менюто също, разбирай примерно преди основното ястие да ядеш неща от сорта на гъста коприва с яйце и сирене, спанак с ориз и така нататък, тъй като са богати на желязо, на което масово имате дефицит, понеже се храните с боклуци на тия години, а и не само. Наблягай на млечните продукти, за да изградиш здрави кости и похапвай неща, богати не желатин (ама не желирани мечета, червеи и гумени бутилки кока кола, а неща от рода на желирано месо, пача, чиа, провери си за други източници), тъй като на 14 години още не ти е добре изградена костната структура и ставите, че да ги товариш с тежести, тези неща са естествен начин да помагаш на точно тези си части да се справят с натоварването. Яж риба, защото е полезна и съдържа полезни мазнини, които подпомагат цялостното ти здраве, мисловна дейност и метаболизъм. Когато ядеш месо, гледай ако може да не е пържено или поне не много често, най - добре е на скара или на фурна, яж яйца, ама не ги пий сурови, това който се опита да ми обясни как било много яко да се пиели яйца, защото не знам си какво си, мога да му обясня становището на лекар - специалист от инфекциозното, на който му е писнало от разни такива, дошли я със салмонела, я с нещо подобно. Ако искаш да качваш кила, основната ти част от менюто трябва да се състои от въглехидрати от рода на картофи, ориз, бобови и прочее, примерно 60% от общото меню за деня и да ядеш достатъчно като количество, за да имаш необходимите калории за калориен излишък, тоест качване на килограми. Това за всеки е индивидуално и зависи от възраст, физическа активност, апетит и метаболизъм. Гледай да си ял около 30-50 минути преди тренировка, ама не до пръсване, а да не чувстваш глад. Гледай след тренировка, ако можеш, да ядеш в рамките на час нещо, богато на протеин - яйца, месо и прочее. На тези години не си мисли изобщо за добавки, защото не ти трябват и ще си хвърляш (много) парите за глупости, които далеч не са толкова полезни, колкото хранителните вещества, които ще си набавиш от храната. Тъй като на 14 по всяка вероятност си живееш с вашите, моли който готви да готви, ако има такава възможност, такива неща, по - полезно ще е за всички, които го ядат и за теб, като трениращ. Не е задължително да струва скъпо, за да е полезно, като примери мога да ти кажа манджи за под 15 лева тавата/тенджерата, които са екстра - пиле с ориз, свинско/пиле с картофи, боб с месо, боб без месо, огретен със сметана и шунка, качамак със сирене и червен пипер (и месо), пиле с лук (яде се с повечко хляб или картофено пюре за гарнитура и салата), варианти има, стига човек да има желание да се храни адекватно, за закуска филии с извара и сол, филии с фъстъчено масло, филии с нещо си отгоре, яйца на очи, бъркани яйца, тук също, варианти бол. Дори за десерт, сутляш (мляко с ориз), грис, баница, млечна баница, все са неща, които са като цяло добри за ядене. Добре е да си носиш храна на училище, а не да набиваш лайна от лавката. Ако пък разполагате с повече пари и не ви бърка колко ще излезе яденето, спокойно си налягай на пилешки пържоли, картофени салати, телешко на фурна и каквото друго ти хрумне, богато на протеини, качествени въглехидрати и полезни мазнини, сьомги и прочее. Храната, която ядеш, не е от значение само за това, че тренираш, а и за общото ти здраве на момента (не, че ще го усетиш точно на 14, надявам се), но и за в бъдеще, върху себе си съм изпитал поговорката, че човек е това, което яде и съм стигнал по не особено приятен начин до извода, че трябва да се яде по начина, който ти обясних (или по подобен).
    С две думи, ако не ти се чете това всичкото и решиш, че е безполезно, просто не яж джънк фууд и полуфабрикати, яж свястна храна в достатъчно количество, пий вода и тренирай, резултатите ще дойдат с постоянство и на тези години няма да са супер огромни, което не трябва да те отказва, а да те мотивира.
    Мерси за съветите! Също така ще гледам да наблегна повече на вода, защото пия адски малко вода и това няма да има добри последствия. Иначе за това с тежестите гледам да не прекалявам.

  8. #8
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от LoadRunner Виж мнението
    Грозен ти що пишеш по фитнес темите след като закусваш с филия намазана с руска салата?
    Ти пък от къде знаеш какво закусвам ?!
    Цитирай Първоначално написано от LoadRunner Виж мнението
    Ти си нямаш и грам понятие от фитнес практики и култура....

    Цитирай Първоначално написано от prosto_chovek Виж мнението
    боб,
    Бобът докарва само лайна и метан (пръдня) и нищо друго! Създава измамно чувство на ситост, защото ти изпълва стомаха и след това се подуваш от газовете. Бобът не те храни, а само излишно ти натоварва стомаха ! И гъза - като стигне до там!
    Цитирай Първоначално написано от prosto_chovek Виж мнението
    ...ако обичаш зеленяши, .. гъста коприва ...спанак
    Това е подходящо само за тревопасни - като крави и овце например. Смисълът на зеленчуците е че доставят витамини и цеулоза, която спомага да не ти се запече гъза от лайна! Друга полза от тях няма. Минималното количество захар в някои плодове доставя и някаква енергия.
    Цитирай Първоначално написано от prosto_chovek Виж мнението
    ... желирано месо, пача, чиа, провери си за други източници),
    С това съм съгласен! Варено телешко джоланче е отличен избор!
    Цитирай Първоначално написано от prosto_chovek Виж мнението
    ... сутляш (мляко с ориз), грис,
    От това какво посиране става...
    Цитирай Първоначално написано от prosto_chovek Виж мнението
    ...за закуска филии с извара и сол, филии с фъстъчено масло, филии с нещо си отгоре,
    Това е добре, но само да ви кажа, че "експертът" Трънчо е против всякакви филии .
    Цитирай Първоначално написано от LoadRunner Виж мнението
    резултатите идват след 22-23 годишна възраст при условие че си тренираш от ученик. Поне при мен тогава се усети мощта на килата.
    Ти тогава ли затлъстя, а Трънчо ?
    Цитирай Първоначално написано от LoadRunner Виж мнението
    Преди това квото и да вдигаш, квото и да взимаш файда минимална/никаква.
    Ако почне сега (на 14), ако има подходящия ген и се храни и тренира добре, на 17-18 ще е ебаси машината, а не като теб - затлъстял на 22-23 !
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  9. #9
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Цитирай Първоначално написано от Грозния Виж мнението
    Бобът докарва само лайна и метан (пръдня) и нищо друго! Създава измамно чувство на ситост, защото ти изпълва стомаха и след това се подуваш от газовете. Бобът не те храни, а само излишно ти натоварва стомаха ! И гъза - като стигне до там! = Значи не си ял добре сготвен боб, защото, ако се приготви като хората, няма да пърдиш изобщо, също така съдържа доста хранителни вещества, че и доста протеин. Аз като си правя боб, че даже го и подлютявам (това не е свързано с фитнеса), не получавам газове, тъй като взимам свестен боб и му изхвърлям необходимия брой води. Освен това под бобови храни се разбират не само зрелият фасул, а и доста други варива, например нахут и други.
    Това е подходящо само за тревопасни - като крави и овце например. Смисълът на зеленчуците е че доставят витамини и цеулоза, която спомага да не ти се запече гъза от лайна! Друга полза от тях няма. Минималното количество захар в някои плодове доставя и някаква енергия. - не си прав, зеленолистните неща "за тревопасни" няма да те заситят, да, но са много богати на желязо и витамини и ако ги ядеш не като основно, а по принцип, са добър начин да си набавяш тези неща. За справка - прочети хранителния състав на 100 грама коприва или спанак. Също така съдържат витамин К, който трудно ще си набавиш от други места, антиоксиданти са, имат противовъзпалително действие и са много достъпни като цена.
    С това съм съгласен! Варено телешко джоланче е отличен избор! - и е много вкусно.
    От това какво посиране става... - (за сутляша и гриста) - от детската градина насам нито веднъж не съм се просирал от нито едно от двете, а млякото с ориз ми е сред любимите десерти, обичам и грис халва с компот, от което също не съм имал подобен ефект.
    Това е добре, но само да ви кажа, че "експертът" Трънчо е против всякакви филии . - филии могат да се правят не само от бял хляб (макар че на 14 не мисля, че има някакъв проблем да набляга и на белия хляб). Има хляб от лимец, пълнозърнест, с такова, с онакова, като влезеш в един супермаркет можеш да намериш дори протеинов хляб (още не съм си взимал, нито съм му чел състава, но ми звучи странно). Филии с масло и мед на закуска също са чудесен избор. Няма абсолютно никакъв проблем да се яде какъвто и да било хляб в адекватни количества, ако останалата част от храненето ти е правилна. А и пичагата не иска да сваля кила.
    Цитирай Първоначално написано от Лъчезар
    Също така ще гледам да наблегна повече на вода, защото пия адски малко вода и това няма да има добри последствия. Иначе за това с тежестите гледам да не прекалявам.
    Водата участва във всеки един процес в организма ти, следователно, когато си дехидратиран (а си дехидратиран винаги, когато чувстваш жажда), съответни процеси не се изпълняват напълно правилно и пълноценно. Ако не пиеш вода, няма и да усвояваш пълноценно хранителните вещества от това, което ядеш, няма да имаш достатъчно енергия и ако те е грижа за тренировките ти, мускули без достатъчно вода трудно ще изградиш също. За тежестите, когато все още нямаш добре изграден ставен хрущял, дори малки тежести при неправилно изпълнение могат да доведат до беля. Така че, щом си решил да тренираш с тежести на тези години, се старай не да вдигаш много, а да вдигаш правилно. Ако сега успееш да овладееш правилната и нетравматична техника на изпълнение на упражненията, които правиш добре, на 17 примерно, ще ги правиш пак правилно и добре, с повече килограми. Само не се изсилвай с килата от сега.
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  10. #10
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Явно не тебе бобът и грисът ти действат по друг начин и организмът ти е свикнал. Аз не мога да ги ям и са ми гадни на вкус.

    "Експертът" Трънчо и неговите изказвания съм ги използвал с ирония, затова са и кавичките пред "титлата" му .
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  11. #11
    Аз като почна да дебелея просто спирам сладкото и веднага всичко си идва на мястото, но това си е ген. Бих ти препоръчала да пробваш 90 дневната диета ако наистина ти се отслабва обаче и аз съм я пробвала

  12. #12
    tanitaivanova, ако трябва да съм честна мисля, че диетата на ваня червенкова е много по-удачна. Поне в повечето случаи няма йо-йо ефект.

  13. #13
    Аз не мисля, че горе споменатите диети са ефективни. Мисля, че Лъчезар трябва да се образова на тема хранителна култура по-добре. Има нещо наречено IIFYM (If It Fits Your Macros), това е доста известен метод на хранене, при който си изчисляваш макро-нутриентите и калориите спрямо теглото и физическата си активност. Препоръчвам ти да се начетеш по тая тема.

  14. #14
    Супер фен Аватара на kompleksar
    Регистриран на
    Oct 2017
    Мнения
    1 070
    Много си слаб. Яж повече, в твоя случай няма нужда от диета.
    Цитирай Първоначално написано от haritov Виж мнението
    Явно не си го осъзнал,но вниманието което ти обръщам е повече от незаслужено. Не знам в коя група на детската градина си,но определено по начина на мислене си за там. Това,че използваш детски затапки от които ти гарантирам,че няма ефект (може би начесваш бедната на социален живот душа) ! За бъдеще време ако искаш да имаш честта да общуваш с мен си промени обноските,защото съм способен да забравя за твоето съществуване и това трябваше да бъде направено преди много време. Въобще не ми пиши поредния тъп пост! Няма да впечатлиш,няма и да ме удариш в емоциите. Аз съм възпита човек с ниво на интелигентност гарантирано над твоето и още веднъж ти казвам,ако искаш да общуваш с персона като мен си подбирай приказките! Ти решаваш от тук нататък.

  15. #15
    Здравей
    Много е важно и какви калории приемаш. Не всички са еднакви. Погледни тази статия https://fitbg.net/blog/nutrition/kalorii

  16. #16
    Има различни видове фитнес храни, които ще те засищат, дават сила за тренировки, и в същото време са ниско калорични.
    Последно редактирано от aneliM : 11-05-2019 на 12:55

Етикети за тази тема

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си