.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 13 от общо 13
  1. #1

    Red face Кандидатстване

    Здравейте,12 клас съм и сега ще кандидатствам.Чудя се между ТУ-Компютърно и софт.инж.;СУ-Информатика и УАСГ-Строителство на сгради и съоражения.Някой може ли да сподели мнение за тях особено за УАСГ,защото то най ме влече,обаче ме е страх,че няма да се реализирам и да взимам добри пари.

  2. #2
    Повече от фен
    Регистриран на
    Feb 2014
    Мнения
    317
    Ако специалността в УАСГ те влече най-много, избери нея. Ще ти е в пъти по-лесно да се реализираш и да станеш добър в нещо, което ти е интересно. Съответно и ако запишеш нещо, което не ти е интересно, ще ти бъде доста трудно да го завършиш и да се реализираш. Помисли си добре.
    Аз мога да ти разкажа моите наблюдения за СУ и ТУ.
    ТУ записвай само ако те влекат електрониката и инженерната част, в противен случай ще си загубиш времето. Програмиране се учи, но в СУ учат по-готини неща от към софтуер, които ще трябва да наваксаш сам, ако си в ТУ. В СУ има повечко математика, заради която доста хора се отказват през първите няколко години. В ТУ пък има предмети от рода на теоретична електротехника, съпротивление на материалите, физика, механика и прочие инженерни специалности, които също отказват доста народ.
    В СУ ще ти бъде по-лесно да съчетаваш образованието с работа, понеже упражненията не са им задължителни. В ТУ също е възможно, но е малко по-трудно, особено първите 2 години.
    И финално - на нито едното място няма да те направят специалист, нито пък занятията и упражненията, които ти дават ще бъдат достатъчни. Ще трябва най-вече сам да се занимаваш, за да научиш нещо.

  3. #3
    Супер фен Аватара на TrollFactory
    Регистриран на
    Jun 2018
    Мнения
    1 155
    Изобщо няма смисъл да записваш строителство и да мръзнеш или да се печеш по строежите от сутрин до мрак. По-добре софтуерен инжинер. Парите ще са много, а и няма нужда от образование, а от качества. А и университети за ИТ специалности в България няма смисъл да записваш, защото са загуба на време. Както ти казаха по-горе, ще зубриш някаква математика нямаща нищо общо с това, което ще правиш, но която я слагат за пълнеж в учебната програма.

  4. #4
    Цитирай Първоначално написано от TrollFactory Виж мнението
    Изобщо няма смисъл да записваш строителство и да мръзнеш или да се печеш по строежите от сутрин до мрак. По-добре софтуерен инжинер. Парите ще са много, а и няма нужда от образование, а от качества. А и университети за ИТ специалности в България няма смисъл да записваш, защото са загуба на време. Както ти казаха по-горе, ще зубриш някаква математика нямаща нищо общо с това, което ще правиш, но която я слагат за пълнеж в учебната програма.
    Парите са много сега. По-късно при този наплив в ай ти технологиите ще се отсеят само най-добрите. Доста е важно дали ще ти се отдава и ще е за теб. А висшето за това е висше, за да навлиза в детаила и науката, да развива мислите, да създава хора над ''средното'', а не технически човечета, които по принцип могат да си остават на средно ниво и да се самоубочават на средно ниво . Въпросът е в това, че нито висшето, нито пазарът ни са в кондиция.

  5. #5
    Благодаря за отговорите.Ама то там е въпроса аз в момента карам курс по програмиране и още от ся ми се струва скучно и сухо.
    Но дават хубави пари даже бих казал високи заплати.Въпроса е дали ако се насилвам да правя нещо,то ще ми захареса.Обаче не станат ли нещата ще съм просто някъв среден програмист.

  6. #6
    Супер фен Аватара на TrollFactory
    Регистриран на
    Jun 2018
    Мнения
    1 155
    Цитирай Първоначално написано от golemiq_korab_minava Виж мнението
    Парите са много сега. По-късно при този наплив в ай ти технологиите ще се отсеят само най-добрите. Доста е важно дали ще ти се отдава и ще е за теб. А висшето за това е висше, за да навлиза в детаила и науката, да развива мислите, да създава хора над ''средното'', а не технически човечета, които по принцип могат да си остават на средно ниво и да се самоубочават на средно ниво . Въпросът е в това, че нито висшето, нито пазарът ни са в кондиция.
    Говориш глупости като обвързваш висшето образование със създаването на "хора над средното". Висшето образование няма за цел да произвежда хора над средното ниво, а точно обратното: да създава една уравниловка. С други думи всеки с диплома може да претендира, че е специалист толкова колкото и всички останали негови колеги изкарали диплома по същата специалност. Но не всеки е с еднакви професионални и личностни качества и именно поради това на интервюта за работа те гледат какво можеш, а не колко тапии имаш. А пазарът си ни е много добре. Опитини програмисти взимат преспокойно заплати от над 6 к. Къде другаде такива пари? Нито служителите в банки, нито в колцентрове, нито лекарите, нито адвокатите (с изключение на една шепа от тях) могат да взимат такива заплати. ИТ сферата е бъдещето и именно тя ще се развива непрекъснато, а хората без технологични умения ще се задоволяват с каквото могат. Разбирасе не казвам, че всеки трябва да стане ИТ специалист, това си остава в крайна сметка въпрос на личен избор.

    Цитирай Първоначално написано от poggers Виж мнението
    Благодаря за отговорите.Ама то там е въпроса аз в момента карам курс по програмиране и още от ся ми се струва скучно и сухо.
    Но дават хубави пари даже бих казал високи заплати.Въпроса е дали ако се насилвам да правя нещо,то ще ми захареса.Обаче не станат ли нещата ще съм просто някъв среден програмист.
    Никой не обича да работи, но се налага. Работата няма как да не бъде в дадени моменти (в повечето) скучна и монотонна, но все пак не е за удоволствие, а за препитание и да си осигуриш що-годе добър живот.

  7. #7
    Цитирай Първоначално написано от TrollFactory Виж мнението
    Говориш глупости като обвързваш висшето образование със създаването на "хора над средното". Висшето образование няма за цел да произвежда хора над средното ниво, а точно обратното: да създава една уравниловка. С други думи всеки с диплома може да претендира, че е специалист толкова колкото и всички останали негови колеги изкарали диплома по същата специалност. Но не всеки е с еднакви професионални и личностни качества и именно поради това на интервюта за работа те гледат какво можеш, а не колко тапии имаш. А пазарът си ни е много добре. Опитини програмисти взимат преспокойно заплати от над 6 к. Къде другаде такива пари? Нито служителите в банки, нито в колцентрове, нито лекарите, нито адвокатите (с изключение на една шепа от тях) могат да взимат такива заплати. ИТ сферата е бъдещето и именно тя ще се развива непрекъснато, а хората без технологични умения ще се задоволяват с каквото могат. Разбирасе не казвам, че всеки трябва да стане ИТ специалист, това си остава в крайна сметка въпрос на личен избор.
    Не е така. Висшето е с цел именно да се създават добри специалисти, да се изучават от професионалисти с класифицирани знания. Просто занижените изисквания и корупцията, породени от политическо-социалните и икономическите сътресения на държавата, създават предпоставки висшето да се обезличава, да не тежи. Но не случайно за някои специалности като медицината е абсолютно задължително и не се записва лесно.

    Не съм писал за програмистите, ами за общото състояние.
    Ясно е, че програмистите са с най-високи заплати и са най-бързо развиващ сектор, но както казах, това е за сега. В бъдеще ще става все по-трудно, няма какво да се заблуждаваш.
    Да работиш нещо, което не ти се отдава поне малко или нещо, което да те задушава емоционално и психически, заради моментална заплата е най-голямата грешка. В това отношения развитие трудно ще се види.

    И не на последно. Софтуерните компании у нас са обслужващ, третичен сектор на чужди икономики. Също така заплатите им са по-ниски от тези в Средна и Западна Европа, за сравнение с реалния продукт и печалба.

    Но дето се казва, като сме с прости политици и мутри , и каква ли не паплач, така ще бъде. Не може само с треторазряден ''туризъм'' на мутрите и за 30, 40 хил програмисти да се издържа цяла държава . Която от близо 9 милиона скоро ще стане 4 милиона, впрочем. И на човек ще му се падат да издържа по 10 фамилии на социални и по още 10 фамилии пенсионери.
    Последно редактирано от golemiq_korab_minava : 03-15-2019 на 11:50

  8. #8
    Супер фен Аватара на TrollFactory
    Регистриран на
    Jun 2018
    Мнения
    1 155
    Цитирай Първоначално написано от golemiq_korab_minava Виж мнението
    Не е така. Висшето е с цел именно да се създават добри специалисти, да се изучават от професионалисти с класифицирани знания. Просто занижените изисквания и корупцията, породени от политическо-социалните и икономическите сътресения на държавата, създават предпоставки висшето да се обезличава, да не тежи. Но не случайно за някои специалности като медицината е абсолютно задължително и не се записва лесно.
    Авторът, до колкото умея да чета, никъде не е казал, че иска да кандидатства медицина, където несъмнено образованието трябва да е на ниво и тапията е задължителна. Но тук не обсъждаме образователно квалификационни степени от този род/ранг на обществена значимост, при която съответно е хубаво да си оценяван от тесни специалисти с години преди да можеш да практикуиваш. Все пак човешкото тяло си е сложна материя, а и човекшкия живот би трябвало да се цени. Но нека да не се отплесвам сега и аз като теб.


    Цитирай Първоначално написано от golemiq_korab_minava Виж мнението
    Не съм писал за програмистите, ами за общото състояние.
    Когато говориш по дадена тема е хубаво да разгръщаш мисълта си само по самата тема. Ако се върнем към конкретния случай, авторът пита не за общото състояние на икономико политико и социокултурните особености на страната ни към настоящата дата, а иска да разбере конкретно струва ли си или не да запише висше образование в горепосочените университети. И накратко: Не, не си струва, защото и защото (вече го казах по-горе)


    Цитирай Първоначално написано от golemiq_korab_minava Виж мнението
    Ясно е, че програмистите са с най-високи заплати и са най-бързо развиващ сектор, но както казах, това е за сега. В бъдеще ще става все по-трудно, няма какво да се заблуждаваш.
    Точно в бъдещето ще става по-трудно за хората без професия. Програмистите винаги могат да си намерят нещо, защото техният сектор на обслужване не е скъсен до пределите на страната, а могат да работят по проекти от целия свят, чието население само ще расте, а с това и нуждите в този сектор. Знанията на програмистите са ценени, защото не всеки умее или има издръжливостта да учи толкова много.


    Цитирай Първоначално написано от golemiq_korab_minava Виж мнението
    Да работиш нещо, което не ти се отдава поне малко или нещо, което да те задушава емоционално и психически, заради моментална заплата е най-голямата грешка. В това отношения развитие трудно ще се види.
    То ще се види какво му се работи на автора. ИТ сферата предлага много. А с тези му интереси едва ли го влече нещо друго.

    Цитирай Първоначално написано от golemiq_korab_minava Виж мнението
    И не на последно. Софтуерните компании у нас са обслужващ, третичен сектор на чужди икономики. Също така заплатите им са по-ниски от тези в Средна и Западна Европа, за сравнение с реалния продукт и печалба.
    Говориш глупости. Точно в ИТ сектора заплатите са горе-долу едни и същи. Умни хора ги работят тези неща. Не си мисли, че се прецакват в това колко си искат. Гледа се на качеството най-вече. В България има много качествени програмисти. И изобщо не си искат малко, когато постъпват на работа някъде. Компаниите са тук от гледна точка на данъчните облекчения и заради спокойната обстановка. Също така могат да те наемат и по проект от чужбина без задължително да имат офис тук.

    Цитирай Първоначално написано от golemiq_korab_minava Виж мнението
    Но дето се казва, като сме с прости политици и мутри , и каква ли не паплач, така ще бъде. Не може само с треторазряден ''туризъм'' на мутрите и за 30, 40 хил програмисти да се издържа цяла държава . Която от близо 9 милиона скоро ще стане 4 милиона, впрочем. И на човек ще му се падат да издържа по 10 фамилии на социални и по още 10 фамилии пенсионери.
    Айде, почнахме да обсъждаме държавата... И тия опорки, които ползваш са доста тъпи. Ако искаш да живееш с мисълта, че всичко в България свързано в крайна сметка с мутри, ок. Но не спъвай другите с негативизма си. Има много успели хора в страната, които не се занимават нито с мутренски бизнеси, нито са в сферата на обслужването. Но сега никой от тях не е длъжен да ти се отчита как и с какъв акъл си печели парите. Ти можеш само да завиждаш и да обясняваш опорките си, но това няма да промени с нищо живота ти. Хвани се в ръце, научи хубав занаят и ще печелиш пари и няма да мислиш ни за мутри, ни за малцинства... Ще си щракаш с пръсти и ще кефиш на живота.
    Последно редактирано от TrollFactory : 03-15-2019 на 14:16

  9. #9
    Няма какво да споря.
    Трудно ще става за програмистите, точно защото изискванията ще се увеличават. Така е. За умни хора е.
    И все пак не идват тук, защото данъците са най-облекчени, а и защото могат да си позволят да ти плащат малко по-малко.
    Последното не знам защо го свързваш с мен. Така е. Всички така си щракат с пръстите в цялостен план. Това се нарича индивидуално бягство, скъсване на всичко колективно и ограничение до един пуст материализъм, проституция и егоизъм. Можеш по всякакъв начин да си печелиш парите, но фактите са красноречиви за демографското състояние.

    За останалото съм съгласен.

  10. #10
    Мега фен Аватара на dreamwalker
    Регистриран на
    Jan 2011
    Град
    Dreamland
    Мнения
    7 975
    Цитирай Първоначално написано от TrollFactory Виж мнението
    Авторът, до колкото умея да чета, никъде не е казал, че иска да кандидатства медицина, където несъмнено образованието трябва да е на ниво и тапията е задължителна. Но тук не обсъждаме образователно квалификационни степени от този род/ранг на обществена значимост, при която съответно е хубаво да си оценяван от тесни специалисти с години преди да можеш да практикуиваш. Все пак човешкото тяло си е сложна материя, а и човекшкия живот би трябвало да се цени. Но нека да не се отплесвам сега и аз като теб.



    Когато говориш по дадена тема е хубаво да разгръщаш мисълта си само по самата тема. Ако се върнем към конкретния случай, авторът пита не за общото състояние на икономико политико и социокултурните особености на страната ни към настоящата дата, а иска да разбере конкретно струва ли си или не да запише висше образование в горепосочените университети. И накратко: Не, не си струва, защото и защото (вече го казах по-горе)



    Точно в бъдещето ще става по-трудно за хората без професия. Програмистите винаги могат да си намерят нещо, защото техният сектор на обслужване не е скъсен до пределите на страната, а могат да работят по проекти от целия свят, чието население само ще расте, а с това и нуждите в този сектор. Знанията на програмистите са ценени, защото не всеки умее или има издръжливостта да учи толкова много.



    То ще се види какво му се работи на автора. ИТ сферата предлага много. А с тези му интереси едва ли го влече нещо друго.


    Говориш глупости. Точно в ИТ сектора заплатите са горе-долу едни и същи. Умни хора ги работят тези неща. Не си мисли, че се прецакват в това колко си искат. Гледа се на качеството най-вече. В България има много качествени програмисти. И изобщо не си искат малко, когато постъпват на работа някъде. Компаниите са тук от гледна точка на данъчните облекчения и заради спокойната обстановка. Също така могат да те наемат и по проект от чужбина без задължително да имат офис тук.


    Айде, почнахме да обсъждаме държавата... И тия опорки, които ползваш са доста тъпи. Ако искаш да живееш с мисълта, че всичко в България свързано в крайна сметка с мутри, ок. Но не спъвай другите с негативизма си. Има много успели хора в страната, които не се занимават нито с мутренски бизнеси, нито са в сферата на обслужването. Но сега никой от тях не е длъжен да ти се отчита как и с какъв акъл си печели парите. Ти можеш само да завиждаш и да обясняваш опорките си, но това няма да промени с нищо живота ти. Хвани се в ръце, научи хубав занаят и ще печелиш пари и няма да мислиш ни за мутри, ни за малцинства... Ще си щракаш с пръсти и ще кефиш на живота.
    Много ми е интересно дали знаеш какво прави един програмист.
    I said: I long to learn the things that are, and comprehend their nature, and know God.

  11. #11
    Цитирай Първоначално написано от TrollFactory Виж мнението
    Изобщо няма смисъл да записваш строителство и да мръзнеш или да се печеш по строежите от сутрин до мрак. По-добре софтуерен инжинер. Парите ще са много, а и няма нужда от образование, а от качества. А и университети за ИТ специалности в България няма смисъл да записваш, защото са загуба на време. Както ти казаха по-горе, ще зубриш някаква математика нямаща нищо общо с това, което ще правиш, но която я слагат за пълнеж в учебната програма.
    Много ми е любопитно как можеш да станеш софтуерен инжЕнер без образование? Понеже и аз мисля да кандидатствам за софтуерен инженер и ако има начин да си спестя разходи и изгубени години и да стана инженер без да кандидатствам, ще се радвам на съвет.

    edit: където и да се опитвам да кандидатствам за работа (било то в БГ или чужбина) ми търсят диплома
    Последно редактирано от ARTPOP : 03-15-2019 на 17:07

  12. #12
    Повече от фен
    Регистриран на
    Feb 2014
    Мнения
    317
    Цитирай Първоначално написано от poggers Виж мнението
    Благодаря за отговорите.Ама то там е въпроса аз в момента карам курс по програмиране и още от ся ми се струва скучно и сухо.
    Но дават хубави пари даже бих казал високи заплати.Въпроса е дали ако се насилвам да правя нещо,то ще ми захареса.Обаче не станат ли нещата ще съм просто някъв среден програмист.
    Да, ако не ти е интересно и го правиш само заради парите, няма да станеш нещо повече от среден програмист (и то в най-добрия случай). По-вероятното е изобщо да не успееш да се реализираш, защото не можеш на сила да научиш нещо, което не ти е интересно. А в тази сфера технологиите се променят динамично и човек трябва постоянно да се учи и да актуализира знанията и уменията си.
    Не всичко е пари - важно е и работата да ти е интересна, в противен случаш ще броиш минутите всеки ден и ще ставаш с нежелание. По-добре един харесващ работата си архитект, отколкото един мразещ работата си програмист, като първия ще изкарва повече от втория и ще води един по-щастлив живот (защото обича работата си).

    Иначе в началото всичко изглежда скучно и сухо, докато не започнеш да намираш приложение на "сухата материя". Пробвай да си сглобиш някакъв проект, който на теб ти е интересен. Започни от нулата, търси кое как се прави и с времето ще научаваш все повече. Или пък се разходи по различните специалности в ИТ сектора и виж дали няма да са ти по-интересни от програмирането. Примерно системна администрация (пробвай различни ОС - linux, bsd, rtos), penetration testing/сигурност, мрежи и пр.
    Цитирай Първоначално написано от ARTPOP Виж мнението
    Много ми е любопитно как можеш да станеш софтуерен инжЕнер без образование? Понеже и аз мисля да кандидатствам за софтуерен инженер и ако има начин да си спестя разходи и изгубени години и да стана инженер без да кандидатствам, ще се радвам на съвет.

    edit: където и да се опитвам да кандидатствам за работа (било то в БГ или чужбина) ми търсят диплома
    С много отдаденост. Дипломата не те прави специалист, а времето и отдадеността, която си вложил. Просто в университета предметите са структурирани по определен начин и последователност, която улеснява научаването им. Също имаш някакви срокове, в които да го направиш и обратна връзка - това са стимули, които е доста трудно да си създадеш сам. Общуваш с други хора като теб и това обстоятелство допълнително те стимулира да се развиваш, защото има с кого да споделяш идеи/знания/трудности. Не е невъзможно и ако си наистина отдаден и самодисциплиниран - ще се научиш, просто университетът те улеснява в организационно отношение. Съответно и това, че си в университет, не означава, че не трябва да отделиш същото количество време и отдаденост, за да станеш добър. Широко разпространена заблуда е, че като запишат нещо и магически ще станат специалисти.
    Цитирай Първоначално написано от TrollFactory Виж мнението
    ...А и университети за ИТ специалности в България няма смисъл да записваш, защото са загуба на време. Както ти казаха по-горе, ще зубриш някаква математика нямаща нищо общо с това, което ще правиш, но която я слагат за пълнеж в учебната програма.
    Тук не съм съгласен. Разбира се, че има предмети за пълнеж, но има и доста предмети, които са полезни и добре структурирани. Освен това много зависи с какво се занимаваш. Ако правиш уеб странички - да, математиката няма да ти е от полза, но в доста сфери тя намира широко приложение (да, говоря за висшата математика, която се учи в университетите). Всеки иска да стане специалист, като заобикаля тежката наука, но това няма как да се случи (за добро или лошо).

  13. #13
    Мега фен Аватара на haritov
    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    системата дегоба
    Мнения
    13 324
    Цитирай Първоначално написано от poggers Виж мнението
    Здравейте,12 клас съм и сега ще кандидатствам.Чудя се между ТУ-Компютърно и софт.инж.;СУ-Информатика и УАСГ-Строителство на сгради и съоражения.Някой може ли да сподели мнение за тях особено за УАСГ,защото то най ме влече,обаче ме е страх,че няма да се реализирам и да взимам добри пари.
    Навсякъде ще взимаш по 10 000 в Швйецасрски Франкове и то ведната щом завършиш. Не ти трябва да се трудиш или да се отдадеш на професията си понеже си харесваш работата. Ще те вземат без стаж,без да си имаш реална идея какво се прави и най-вероятно няма да знаеш,че нищо не знаеш,но пък ще ти подарят едно столче да си клатиш краката на него и кабинет да си работиш със секретарката. И всичко това въпреки огромното изобилие на кадри с вероятно доста повече опит теб.

    Аз едно време почнах с 400лв заплата и даже ми казваха,че ми е повече от достатъчно,но с доста стискане на зъби и главоболия нещата се променят. И видиш ли сега освен доста по-солидната заплата даже взимам и решения.
    Ще се реализираш във всяка една свера стига да имаш желание и да си упорит. Избери това което ти е на сърце без да слушаш другите.
    Последно редактирано от haritov : 03-17-2019 на 09:10
    В живота си нивга не бях се надявал на толкова мил комплимент:покани ме Дявола — старият Дявол — в дома си на чашка абсент.Свещта очертаваше острия профил със ивица златни лъчи и пускайки кръгчета дим,Мефистофел ме гледаше с влажни очи.Наля от абсента,сърдечно се чукна със мен, и пускайки пушек на синкави ленти, прониза ме с поглед зелен.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си