.
Отговор в тема
Страница 2 от 2 ПървиПърви 12
Резултати от 26 до 38 от общо 38
  1. #26
    Супер фен Аватара на RedArmy
    Регистриран на
    May 2011
    Мнения
    1 646
    То това е една от причините да махна Linux-а - използвах OrCAD да си правя печатните платки, а тя за Linux май не е оптимизирана или пък въобще не става. Иначе за почти всички глупости, Линукса май става, без игри, но аз не играя от години. Иначе мерси - ще взема да ги пробвам тези другите версии, да видим как ще е положението.
    Мы рождены, чтоб сказку сделать былью,
    Преодолеть пространство и простор,
    Нам разум дал стальные руки-крылья,
    А вместо сердца — пламенный мотор.

  2. #27
    Супер фен Аватара на RedArmy
    Регистриран на
    May 2011
    Мнения
    1 646
    Между другото, мисля да сложа едни диоди и дросели на лан кабела, че периодично ми се появява съобщение, че браузъра е прекалено стар, за да се обнови, което е дразнещо, а така няма да ме засичат вече, боклуци алчни
    Мы рождены, чтоб сказку сделать былью,
    Преодолеть пространство и простор,
    Нам разум дал стальные руки-крылья,
    А вместо сердца — пламенный мотор.

  3. #28
    Супер фен Аватара на RedArmy
    Регистриран на
    May 2011
    Мнения
    1 646
    Цитирай Първоначално написано от TrollFactory Виж мнението
    "Спомням си, че платихме за български телевизор, правен по лиценз, в Търново, та платихме за него 6 средни заплати за страната. Представяте ли си сега да платите за средна ръка телевизор близо 5000 лева!!! Сега има смарт телевизори за 700 лева. Да не говоря, че средната ръка телевизор с такъв размер кинескоп струва 400 лева максимум или това е половин заплата."
    Това не съм го видял, а е ебати глупостта В този завод се правеха два най-популярни модела (има и други и нито един не е бил по лиценз, може да са копирали нещо, но не са аналози на никой друг телевизор) - "Велико Търново 84", с 42см диагонал и "Велико Търново 85", с 51см диагонал. Имаше и други, но тези бяха без дистанционно. А този "Кристал", за който говоря, беше правен в Слаботоковия завод в София, с дистанционно е, 71см диагонал на екрана, 99 канала, скарт-букса, може да приема цифрови телевизии, каква е логиката Търновото да стува 5000 като няма никакви "екстри"? Занимавал съм се доста с телевизори и с радиа, и с усилватели, и с тонколони, и с други работи, знам кое колко е струвало и дали си е заслужавало. Пари не съм взел, веднъж един ми подари 5 праскови, че му оправих касетофона в колата и това е било.




    Не изглежда зле като за '88-ма година, а?
    Последно редактирано от RedArmy : 06-23-2020 на 18:10
    Мы рождены, чтоб сказку сделать былью,
    Преодолеть пространство и простор,
    Нам разум дал стальные руки-крылья,
    А вместо сердца — пламенный мотор.

  4. #29
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от RedArmy Виж мнението
    ...каква е логиката Търновото да стува 5000 като няма никакви "екстри"?
    Това което TrollFactory се опитваше да ти каже, е че тогава телевизорите са били адски скъпи, в сравнение качеството им, заплатите и стандарта на живот в страната!
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  5. #30
    Супер фен Аватара на RedArmy
    Регистриран на
    May 2011
    Мнения
    1 646
    Цената я пише най-отдолу бе: https://www.sandacite.bg/wp-content/...%BE-84-2-3.jpg

    Не е като 5000лв, мисля... Кой го знае

    Можеш ли да четеш принципно? Ти нито от футбол, нито от електроника не разбираш, но си във всяка тема. Качеството им? Ще те надживеят

    Чети как вървят месечните и годишните заплати до '90-та, преди да почне инфлацията: https://www.nssi.bg/images/bg/users/...sions/SMRZ.pdf
    Последно редактирано от RedArmy : 06-23-2020 на 18:36
    Мы рождены, чтоб сказку сделать былью,
    Преодолеть пространство и простор,
    Нам разум дал стальные руки-крылья,
    А вместо сердца — пламенный мотор.

  6. #31
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от RedArmy Виж мнението
    Цената я пише най-отдолу бе: https://www.sandacite.bg/wp-content/...%BE-84-2-3.jpg

    Можеш ли да четеш принципно?
    Да, това са били 8-9 заплати тогава!
    Все едно сега прост телевизор да струва 5000-6000 лв!

    Явно тези концепции са доста сложни за вас, за това ще се опитам да ги обясня по-просто!
    В онези времена е трябвало да работиш 8-9 месеца без да ядеш, за да си купиш прост телевизор!
    Днес трябва да работиш 2 седмици за да си купиш прост телевизор, а с другата половина от месечната заплата ще можеш и да ядеш!

    Вие комунистите явно не ги схващате тези неща!
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  7. #32
    Супер фен Аватара на RedArmy
    Регистриран на
    May 2011
    Мнения
    1 646
    Май Вие не можете да ги схванете, господинчо. Дал съм линк нагоре, чети за заплатите - 274,33лв средна месечна. В конкретния случай говорех за по-малкия телевизор, който струва 925лв. Да не говорим, че хората масово имаха телевизори с по-малки екрани - София, Търново , Електрон, Темп, просто нашите са решили да вземат такъв. Питай някой (не от твоя "кръг"), да ти каже имаше ли всеки българин спестени пари тогава. Питай, но не лъжи после. Нашите имаха вила за 10000лв на ония пари, как става тая работа, нали са умирали от глад тогава? Сега, понеже ти знам репертоара, ще кажеш, че сме агенти на ДС, милиционери, доносници, членове на БКП, баба ми е била плетачка, дядо ми - старшина. Който работи - има.
    Последно редактирано от RedArmy : 06-24-2020 на 07:28
    Мы рождены, чтоб сказку сделать былью,
    Преодолеть пространство и простор,
    Нам разум дал стальные руки-крылья,
    А вместо сердца — пламенный мотор.

  8. #33
    Супер фен Аватара на TrollFactory
    Регистриран на
    Jun 2018
    Мнения
    1 155

    Exclamation

    Цитирай Първоначално написано от RedArmy Виж мнението
    Май Вие не можете да ги схванете, господинчо. Дал съм линк нагоре, чети за заплатите - 274,33лв средна месечна. В конкретния случай говорех за по-малкия телевизор, който струва 925лв. Да не говорим, че хората масово имаха телевизори с по-малки екрани - София, Търново , Електрон, Темп, просто нашите са решили да вземат такъв. Питай някой (не от твоя "кръг"), да ти каже имаше ли всеки българин спестени пари тогава. Питай, но не лъжи после. Нашите имаха вила за 10000лв на ония пари, как става тая работа, нали са умирали от глад тогава? Сега, понеже ти знам репертоара, ще кажеш, че сме агенти на ДС, милиционери, доносници, членове на БКП, баба ми е била плетачка, дядо ми - старшина. Който работи - има.
    Щом е бил старшина, значи е бил член и на БКП! И най-вероятно е карал някакви войничета да му строят "вилата" с безплатен труд както са правили много старшини от армията едно време.

    Второ, сега кой телевизор ти струва 3 - 4 заплати (ако СРЗ да кажем е 1000 лв)?

    Също така смесваш доходи от различни години и цени от различни периоди, за да хвалиш соца!
    Дадох ти по-горе да прочетеш тази статия
    https://slivensega.wordpress.com/201...ени-и-з/
    Очевидно не си си направил труда!

    Та да се върнем на примера – цял месец трябваше да се работи, за да се купи добър касетофон. Той струваше не по-малко от 80 долара. Едни дънки струваха от 25 до 40 долара, което ознаваше почти половин заплата. Лека кола струваше 3500 долара или около 11 хиляди лева по черния курс, което означаваше, че колата струваше повече от апартамент в центъра на града. Вие представяте ли си да си купите руска трошка, която да струва колкото апартамент в центъра на града, ама какво не правеше дефицитът при социализма!

    Как ще коментираш това?
    Последно редактирано от TrollFactory : 06-24-2020 на 14:35

  9. #34
    Супер фен Аватара на RedArmy
    Регистриран на
    May 2011
    Мнения
    1 646
    Казах ти, че никой от семейството ми никога не е бил член на каквато и да е партия, тъп ли си? Питай някой, който разбира от това, за което говори и помни онова време, да ти каже, трябвало ли е да си член на БКП, за да имаш сержантски чин. Вилата е строена от него, двамата братя на баба ми и още 2-ма платени работници. Но какво да ти обяснявам... Повече с теб на никаква тема няма да споря, ако ще да е за топенето на полярните шапки.
    Мы рождены, чтоб сказку сделать былью,
    Преодолеть пространство и простор,
    Нам разум дал стальные руки-крылья,
    А вместо сердца — пламенный мотор.

  10. #35
    Супер фен Аватара на RedArmy
    Регистриран на
    May 2011
    Мнения
    1 646
    Спомням си когато моите родители купиха първото си и единствено жилище през 1971г. Струваше 7700 лева. Апартамент в непосредствена близост до окръжен център. Баща ми вземаше 77 лева заплата и работеше в текстилен комбинат като обикновен електротехник. Сметката излиза лесно. Това са 100 заплати. Ако заделя 100 % от заплатата си в продължение от 10 години, ще придобие апартамента.

    Тази простотия е достатъчна, за да не вярвам на "автора" за всичко друго. 100% в продължение на 10 години, т.е. без да яде, а ако яде - 20 сигурно. А ако има и дете - сигурно 30. Тогава как, когато баба ми и дядо ми са се нанесли в апартамента си (също през 1971), съседката над нас, която е '49-ти набор, е могла да си купи апартамент? Дори да приемем, че са и помогнали родителите.
    Мы рождены, чтоб сказку сделать былью,
    Преодолеть пространство и простор,
    Нам разум дал стальные руки-крылья,
    А вместо сердца — пламенный мотор.

  11. #36
    Супер фен Аватара на TrollFactory
    Регистриран на
    Jun 2018
    Мнения
    1 155
    Цитирай Първоначално написано от RedArmy Виж мнението
    Спомням си когато моите родители купиха първото си и единствено жилище през 1971г. Струваше 7700 лева. Апартамент в непосредствена близост до окръжен център. Баща ми вземаше 77 лева заплата и работеше в текстилен комбинат като обикновен електротехник. Сметката излиза лесно. Това са 100 заплати. Ако заделя 100 % от заплатата си в продължение от 10 години, ще придобие апартамента.

    Тази простотия е достатъчна, за да не вярвам на "автора" за всичко друго. 100% в продължение на 10 години, т.е. без да яде, а ако яде - 20 сигурно. А ако има и дете - сигурно 30. Тогава как, когато баба ми и дядо ми са се нанесли в апартамента си (също през 1971), съседката над нас, която е '49-ти набор, е могла да си купи апартамент? Дори да приемем, че са и помогнали родителите.
    За какво по-точно спориш? Цените са такива каквито са описани и няма нещо, което да е лъжа. Всичко може да се провери. Не виждам твоята проверка каква е освен, че "просто не вярваш". Аз от къде да знам какво е коствало на баба ти на дядо ти да се сдобият с жилище. Нанасянето по жилища също така е ставало с "връзки" както всички друго "по-важно" като придобиването на телевизор, пералня, кола... За всичко е имало ред. За предишната баба и дядо, за които говори каза, че са си построили "вила". Значи тези, за които говориш сега са ти другите баба и дядо иначе не виждам начин как е било възможно да имат и апартамент и "вила", освен ако поне един от двамата със сигурност не е бил с "партиен билет" иначе за тези неща са се събирали "лихвоточки" с години и някои хора въобще не са доживяли до заветния момент да се настанят в собствено жилище. Има достатъчно източници, ако не ти е толкова болезенено да четеш...

    "Нямаше апартаменти по 9000 лв след 1970 г. Тристаен панелен през 1978-ма струваше 14000 лв. През 1987-ма струваше 17500 лв. Двустаен панелен през 1986-та струваше 14500 лв. Виж за другарите сигурно е имало друг ценоразпис. За тях имаше монолитно строителство. По 360 квадрата на Оборище. Продаваха им ги по 12 000 лв. Старите монолитни апартаменти по 180 кв. из центъра , отчуждени от УБО ги продаваха по 10 000 лв. На много добри другари. На свободния пазар апартамент от 120 кв в центъра вървеше през 1969-та по 35 хиляди лв. В провинцията в големите градове цените също скочиха. В Пловдив апартамент 110 кв. с гараж до Тримонциум през 1988-ма струваше 43 000 лв. Началната заплата на учител през 1988-ма година беше 120 лв. На инженер -също. И не МОЖЕШЕ ПО НИКАКЪВ НАЧИН ДА СИ КУПИШ ЖИЛИЩЕ. Трябваше да чакаш 20 години, да трупаш лихвоточки и пр. Жилища и коли и то със заеми, и то на безценица получаваха веднага само подлогите на комунистическия режим. За обикновените трудещи се редът за Лада идваше след 9 години чакане. За Волга се чакаше 12 години. Парите ти ги държеше държавата във влог и си правеше с тях каквото си иска, а на теб ти трупаха лихвоточки. И стотици хиляди семейства останаха без спестявания и с ненужни лихвоточки..."

    http://frontalno.com/342/
    Последно редактирано от TrollFactory : 06-25-2020 на 08:09

  12. #37
    Супер фен Аватара на RedArmy
    Регистриран на
    May 2011
    Мнения
    1 646
    Много неща мога да ти кажа, но точно на такива дървени кратуни като теб няма смисъл. Виждам, че можеш да четеш по сайтовете, но нямаш връзка с реалността (и тогавашната, и сегашната, между другото). Ако беше запознат с тогавашните понятия за квадратура и понятия за помещения при жилищата, щеше да знаеш, че апартамент с кухня, хол, спалня, тоалетна и баня, тогава се е водил ЕДНОстаен, а ако има и детска ДВУстаен, ако има и още една стая - ТРИстаен, много глупости щяха да се спестят. Апартамента на баба ми е струвал 6000лв. през '71-ва (без детска), този на нашите, купен през '87-ма - 7300 (с детска). Заплатите тогава са достигали над 300лв, освен, ако не си говедар или овчар. Край! Не говори с менторски тон за неща, от които не разбираш.
    Мы рождены, чтоб сказку сделать былью,
    Преодолеть пространство и простор,
    Нам разум дал стальные руки-крылья,
    А вместо сердца — пламенный мотор.

  13. #38
    Супер фен Аватара на TrollFactory
    Регистриран на
    Jun 2018
    Мнения
    1 155
    Цитирай Първоначално написано от RedArmy Виж мнението
    Много неща мога да ти кажа, но точно на такива дървени кратуни като теб няма смисъл. Виждам, че можеш да четеш по сайтовете, но нямаш връзка с реалността (и тогавашната, и сегашната, между другото). Ако беше запознат с тогавашните понятия за квадратура и понятия за помещения при жилищата, щеше да знаеш, че апартамент с кухня, хол, спалня, тоалетна и баня, тогава се е водил ЕДНОстаен, а ако има и детска ДВУстаен, ако има и още една стая - ТРИстаен, много глупости щяха да се спестят. Апартамента на баба ми е струвал 6000лв. през '71-ва (без детска), този на нашите, купен през '87-ма - 7300 (с детска). Заплатите тогава са достигали над 300лв, освен, ако не си говедар или овчар. Край! Не говори с менторски тон за неща, от които не разбираш.
    Ще си говоря с какъвто си тон искам. Според мен, времето на соца е била голяма мизерия. Не казвам нито една лъжа. Ти поставяш под съмнение всички, които не споделят твоите възгледи за комунизма. И въпреки, че казваш, че комунизъм не е имало, опредлено си пристрастен към социалистическото минало типично за всеки комунист. С което одобряваш стария режим и всички негови престъпления. Демокрацията е за умните хора, които искат да се възползват от възможности и да мислят. Комунизма е за тези, които ги мързи, а мързелът е заразителен. И дори и да са се произвеждали телевизори, никой не ги е купувал извън България. И това качва цената им. Нищо измислено не казвам и дори ти дадох източници. Даже и не само в тази тема... А соц жилищата ти бях казал в една друга тема как изглеждат и какво им е качеството. И колкото и да се е строяло, най-доброто е било винаги за връзкари и цената съпоставена към заплатите е била непосилна. Дадох ти линк за това колко скъпи са били хубавите жилища. За да отговориш по-добре, кажи ми защо одобряваш повече Народна Република България като управление и харесваш ли Тодор Живков?

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си