.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 2 от общо 2
  1. #1

    Коя специалност да следвам? Психология или английски

    Здравейте! Мъчи ме от доста време една дилема - коя специалност да си избера. Насочила съм се към английска филология или психология. И двете са ми интересни, но проблема е,че и двете не се славят с особена реализация. Не бих искала да ставам учител, а и двете специалности предлагат това като главна опция. ( Училищен психолог, педагогически съветник или учител по английски език) До който и да се допитам, винаги отговора е,че нямам какво да правя след като ги изуча. Но какво да правя, като нищо друго не ми е интересно? Математиката ми е кошмар от както се помня, а при психологията ще се наложи да уча малко от нея. И двете специалности са ми много интересни, но извода, който си направих се оказва,че само ще уча и уча доста години за нищо накрая... Бих искала да ви попитам коя специалност има по-голяма реализация?

  2. #2
    Здравей! Интересни специалности си харесала, наистина. Академичната природа на двете специалности практически ограничава професионалните възможности, така че трябва да се има и предвид това.
    Ако решиш да се занимаваш с психология, най-реалната работа ще бъде като психолог/психиатър (ако имаш някакъв интерес и към медицината), а при евентуална възможност и психотерапевт. Освен това, съществува и работата като преподавател в университет, разбира се, при условие, че проблемът с учителската работа е педагокическия елемент. Други идеи, коити ми идват, са авторска кариера по психоложки въпроси, може даже да направиш такова предаване, въпреки че пак не е най-гарантираната реализация. А ако се специализираш правилно, можеш да намериш и работа в БАН, дори и да е малко вероятно.
    Доколкото до английската филология - там нещата са горе-долу същите. Писателска кариера като английски филолог ми звучи като най-добрата идея, взависимост и от твоите желания. Реалната реализация в България с тази специалност е трудно постижима, така че вероятно ще трябва да се преместиш в някоя английскоговоряща държава. Наистина няма сигурна опора с тази специалност, или е прекалено академична, или е несигурна.
    Понеже завършваш с въпрос коя специалност има по-голяма реализация, бих ти казал повечето. Знам, не помага, зависи наистина какво друго ти допада, но ако си твърдо решена в двете специалности, виждам реализация в бизнеса и рекламата, най-вече заради психологията. Заключението ми е, че психологията е с по-добрата реализация, а ако имаш други също така любими науки (но реално да ти харесват, иначе няма смисъл) и можеш да ги съчетаеш, да го направиш. Ако ли не, поне да избереш това, което ти харесва.
    Надявам се да съм ти бил полезен, пожелавам ти успех, да си намериш хубава работа и да обичаш това, което правиш!

Етикети за тази тема

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си