.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 13 от общо 13
  1. #1

    Red face Overclock на video card и processor?

    Искам да попитам как става това чудо Оувърклок на видео карта и процесор с програма? Например да си направя така, че в някоя игра вместо 50 кадри в секунда да играя с 60-70 без да ми прегрява компютъра. И за процесора: Както си е моя нормално 2.81GHz да си го направя 3,41GHz. Това искам да знам и ако може да ми обясните как става и какви са рисковете

  2. #2
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    трябва да дадеш информация за марките и моделите на дънната платка, процесора, паметта, видеокартата, и захранването, също и информация за температурите при idle и натоварване
    Последно редактирано от npp : 05-15-2012 на 21:44

  3. #3
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Процесор се клоква най лесно като се бутне FSB, ама като те гледам изобщо не се занимавай да клокваш. Ако дъното и рам -паметта, да не говорим за процесора не са читави, забрави да го клокнеш на 3.5, че и то стабилно, абсурд. Аз навремето едва успях Q9950 да изпържа на 3.7 стабилни с боксовото охлаждане. Играй си и не се занимавай с глупости, че да не изгориш компютъра и да играеш игрите с 0 FPS

  4. #4
    Категорично дори не опитвай да клокваш нещо и да се правиш на специалист !

  5. #5
    Май всички сте негативно настроени отностно "клока"... Според мен "клокването" в разумни граници е хубаво нещо!

    Сега по темата: Клокването на процесора най-лесно става от Biosa - ето от тук:



    Най-лесно е да промениш честотата на процесора или множитела - в случая от снимката 200 Mhz X 14.5 = 2900 MHz.

    Имай в предвид, че след клока компютъра ще започва да загравя повече в зависимост, колко % си увеличил честотата! За това е хубаво да имаш хубаво охлаждане на процесора - в никакъв случай не трябва да е "стоковото" ВОХ охлаждане!!!

    За видео картата в зависимост от производителя можеш да ползваш - Ако е ATI ползвай "AMD GPU Clock Tool", а ако е Nvidia - "RivaTuner".

    И пак казвам - топлината е враг на компютърната техника!!! Внимавай какво правиш! Следи си температурите на CPU-то и GPU-то - да не вдигат над 65 градуса по целзи!!!

  6. #6
    doomkillerr, може ли да ми кажеш как да влезна в BIOS, защото не умея и как да намера това за процесора за overclock? Процесора ми е AMD Sepron(tm) 145 Processor 2,81 GHz.

  7. #7
    Цитирай Първоначално написано от NarutoShippuuden Виж мнението
    doomkillerr, може ли да ми кажеш как да влезна в BIOS, защото не умея и как да намера това за процесора за overclock? Процесора ми е AMD Sepron(tm) 145 Processor 2,81 GHz.
    В биоса се влиза след самото стартиране на компютъра, чрез някой от следните бутони:

    - Delete
    - F1
    - F2
    - F10
    - F11
    - F12

    Може и да е друг бутон, но в повечето случай е някой от изброените (най-вероятно Del или F1). Ако забележиш при стартиране на компютъра се изписват с бели букви на черен фон, в долния ляв ъгъл на монитора нещо от сорта "Press DEL to enter in Setup..."



    Ако пише друг бутон, значи с него се влиза в биоса!

    П.С. - Прочети тази статия ЗАДЪЛЖИТЕЛНО: >> ЦЪК <<
    Последно редактирано от doomkillerr : 05-19-2012 на 16:04

  8. #8
    Супер фен Аватара на Jus7DreamBoy
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    2 190
    doomkillerr, приятелю, аз какво да правя като AMD котлона на лаптопа без да съм пуснал игра е 60/61градуса през тези дни които не са и чак толкова горещи...
    СПАМ - Само Пиша Ама без да Мисля
    Голям лаф, дребни пари и мек х*й всеки може да извади!
    Това, че се пъчиш, не значи, че са ти големи циците!!!
    Таралежът е птица упорита, не го ли ритнеш - не полита.

  9. #9
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Цитирай Първоначално написано от doomkillerr Виж мнението
    Май всички сте негативно настроени отностно "клока"... Според мен "клокването" в разумни граници е хубаво нещо!

    Сега по темата: Клокването на процесора най-лесно става от Biosa - ето от тук:
    Не сме негативно настроени. Негативно съм настроен, че човек който не знае как се пуска биос може да направи клок, без да омаже нещо, а омазването при клока може да доведе до изгаряне. Та ако нямате познания относно компютрите и хардуера в тях изобщо не се занимавайте или извикайте да го направи някой който знае какво прави. Клокване на процесор в разумни граници е разтегливо понятие. Не става въпрос да бутнеш само 2 цифри и всичко да хвръкне. Трябва тестове за стабилност след това, проверка на температурата, да не говорим че за да се постигне клок се бута и напрежението на процесора, след клока се пържи и рам паметта, абе все неща които не са за хора които познават компютъра само като кутията която стои до монитора.

  10. #10
    Цитирай Първоначално написано от draid
    Не сме негативно настроени. Негативно съм настроен, че човек който не знае как се пуска биос може да направи клок, без да омаже нещо, а омазването при клока може да доведе до изгаряне. Та ако нямате познания относно компютрите и хардуера в тях изобщо не се занимавайте или извикайте да го направи някой който знае какво прави. Клокване на процесор в разумни граници е разтегливо понятие. Не става въпрос да бутнеш само 2 цифри и всичко да хвръкне. Трябва тестове за стабилност след това, проверка на температурата, да не говорим че за да се постигне клок се бута и напрежението на процесора, след клока се пържи и рам паметта, абе все неща които не са за хора които познават компютъра само като кутията която стои до монитора.
    Така погледнато съм напълно съгласен с теб!

    Цитирай Първоначално написано от Jus7DreamBoy
    doomkillerr, приятелю, аз какво да правя като AMD котлона на лаптопа без да съм пуснал игра е 60/61градуса през тези дни които не са и чак толкова горещи...
    Клока при лаптопа е друга история! Те и без клок прегряват! При настолните компютри има достатъчно място в кутията за по хубаво охлаждане, а при лаптопите такова липсва и не случайно - там целта е всичко да е комапктно... Така, че забрави за клока! Можеш все пак да си вземеш една охлаждаща подложка за лятото!

  11. #11
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Да не си посмял да клокваш лаптоп, освен ако не искаш да извърши ритуално самоубийство. Най важните неща при клок са: Качествен хардуер, които да го позволява и в това число включвам (процесор, рам и особено дъно ), на второ място трябва да има стабилно захранване, и под стабилно разбирайте поне 450W и то не някое за 30 лв от кварталното магазинче. Последното нещо но не и по важност е охлаждането, специално за процесора е мъка да се постигне нещо повече от 300-400 Mhz с боксово охлаждане без да прегрее. Та едно охлаждане сам оза процесора тръгва от 50лв нагоре. Просто не може човек които не знае как изглежда компютъра от вътре да тръгва да клоква. Доста подценявате и факта, че на 90% от хората които не са отваряли кутиите, всичко е потънало в прах и ако машината е на повече от 1 година, голяма е вероятността да няма никак ефективно охлаждане. Друг въпрос е че "майстора" сглобявал компютъра изобщо може да не се е съобразил с въздушният поток. Много се отнесох ама хайде.

  12. #12
    Цитирай Първоначално написано от draid Виж мнението
    Доста подценявате и факта, че на 90% от хората които не са отваряли кутиите, всичко е потънало в прах и ако машината е на повече от 1 година, голяма е вероятността да няма никак ефективно охлаждане. Друг въпрос е че "майстора" сглобявал компютъра изобщо може да не се е съобразил с въздушният поток. Много се отнесох ама хайде.
    То за това трябва предварителна подготовка! В действителност много хора не знаят какво има в "сандъчето" под бюрото и че е нужно да се почиства и от вътре поне 2 пъти в годината, а не само да го забършеш кутията отвън... Все пак компютър с 2 пръста пепел по дъното, боксово охлаждане и изпечена термо паста на процесора не са за клокване!

  13. #13
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    Цитирай Първоначално написано от NarutoShippuuden Виж мнението
    doomkillerr, може ли да ми кажеш как да влезна в BIOS, защото не умея и как да намера това за процесора за overclock? Процесора ми е AMD Sepron(tm) 145 Processor 2,81 GHz.
    може да ти се наложи да намалиш паметта, примерно ако е 800 MHz да се намали на 667, и чак тогава да клокваш процесора, иначе паметта може да отиде над 1000, а доста от 800-мегахерцовите не издържат на толкова, така може да бъде и с други видове памет, също така може да ти се наложи да вдигнеш волтажа на паметта, защото най-малкото с някои от амд-тата е така че когато се намали и се клокне, изисква по-висок волтаж, може да ти се наложи да вдигнеш и волтажа на процесора, също така е добре да намалиш и HT-то на 800, а видеокартата можеш да клокнеш софтуерно, а може и хардуерно с съответните програми за редактиране и запис на биос-а на видеокартата, ето линкове с такива:

    http://downloads.guru3d.com/download.php?id=13

    http://www.mvktech.net/component/opt...ory/Itemid,26/
    Последно редактирано от npp : 05-20-2012 на 08:41

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си