Уилям Гилбърт е английски физик, лекар и философ. Роден е на 24 май 1544 година.
Той е известен с едни от първите изследвания на магнетизма и електричеството. Въвежда и самия термин електричество.
Основното произведение на Гилбърт е &b
id="internal-source-marker_0.38371936764175396" style="font-size: 10pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;">Уилям Гилбърт е английски физик, лекар и философ. Роден е на 24 май 1544 година.
Той е известен с едни от първите изследвания на магнетизма и електричеството. Въвежда и самия термин електричество.
Основното произведение на Гилбърт е „За магнита, магнетичните очи и за Големия земен магнит“, публикувано през 1600 година. В своя труд той описва много от експериментите си с умален модел на Земята. Той стига до извода, че самата Земя е магнетична и че това е причината компасите да сочат на север - дотогава има предположения, че те сочат към полярната звезда или към голям магнитен остров на Северния полюс.
В книгата си Гилбърт изследва и статичното електричество, използвайки кехлибар. Кехлибарът е наричан на гръцки електрон, затова той решава да нарече наблюдаваните ефекти електрическа сила.
Гилбърт смята, че електричеството и магнетизмът са напълно различни явления. Той сочи за доказателство неправилното наблюдение, че електрическото привличане изчезва при нагряване, а магнитното се запазва.
Едва Джеймс Максуел, два века и половина по-късно, демонстрира връзката между двете явления.
Уилям Гилбърт умира на 30 ноември 1603 година.