.

Откривателят на аргона Джон Рейли /Релей/

Английският  физик Джон Стърт, трети лорд Рейли, е  носител на Нобелова награда за физика през 1904 година. Наградата му е връчена за работата му  върху плътността на най-разпространените газове и  откриването на аргона  

Откривателят  на аргона Джон Рейли /Релей/
id="internal-source-marker_0.4048799677035423" style="font-size: 10pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;">Английският  физик Джон Стърт, трети лорд Рейли, е  носител на Нобелова награда за физика през 1904 година.

Наградата му е връчена за работата му  върху плътността на най-разпространените газове и  откриването на аргона  в процеса на тези изследвания.

Рейли е роден на  12 ноември  1842 година. Още от ранно детство той  боледува често, има крехко здраве и в по-късна възраст страда от ревматизъм.  Завършва университета в Кеймбридж.  Има трима сина, като най-големият от тях става физик и негов биограф.

Освен с откритието  на  аргона,  лорд Рейли е известен и с откритието на разсейване на светлината без промяна на дължината на вълната, което носи неговото име.

Рейли умира на 30 юни 1919 година.  При французите той е по-известен с името Релей.

Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...