Бенджамин Томпсън и теорията на термодинамиката
Британският физик и изобретател Бенджамин Томпсън допринася за създаването на теорията на термодинамиката.
Той е роден на 26 март 1754 година. След започването на Американската война за независимост Томпсън активно под
id="internal-source-marker_0.7667912923510313" style="font-size: 9pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;"> Британският физик и изобретател Бенджамин Томпсън допринася за създаването на теорията на термодинамиката.
Той е роден на 26 март 1754 година. След започването на Американската война за независимост Томпсън активно подкрепя британците. Докато работи за британската армия в Америка, той провежда експерименти с барут, които са високо оценени след публикуването им през 1781 година. Когато се премества в Лондон след края на войната, той вече има известна научна репутация, а през 1784 година получава и британско рицарско звание.
През периода 1785-91 година Томпсън изследва топлоизолационните свойства на различни материали и стига до опроверганото по-късно заключение, че въздухът и останалите газове не провеждат топлина. Към 1797 година той вече твърди, че и течностите не провеждат топлина. Тези идеи предизвикват неодобрението на научната общност.
В своя труд „Експериментално изследване относно източникът на топлина, създадена от триене“ Томпсън твърди, противно на общоприетото схващане, че топлината не е самостоятелна субстанция , а форма на движение. Макар и приета враждебно, тази хипотеза заляга в основата на съвременната термодинамика и играе важна роля за извеждането на законите за запазване на енергията през следващите десетилетия на 19-ти век.
Бенджамин Томпсън прекарва годините след 1799 година между Франция и Англия. През 1799, заедно с Джоузеф Банкс, той основава Кралския институт на Великобритания.
Умира на 21 август 1814 година.