Стивън Уайнбърг и теорията за електрослабото взаимодействие
Американският физик, Стивън Уайнбърг е на носител на Нобелова награда по физика за 1979 година, която споделя с Абдус Салам и Шелдън Глашоу, за своята теория, обединяваща електромагнитното и слабото взаимодействие в е
style="font-size: 9pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;" id="internal-source-marker_0.7125881324429819">Американският физик, Стивън Уайнбърг е на носител на Нобелова награда по физика за 1979 година, която споделя с Абдус Салам и Шелдън Глашоу, за своята теория, обединяваща електромагнитното и слабото взаимодействие в електрослабо взаимодействие.
Уайнбърг е роден на 3 май 1933 година в Ню Йорк. Завършва природо-математическата гимназия в Бронс. Дипломира се през 1954 година в Университета Корнел, а през 1957 година защитава докторска дисертация в Принстън.
Уайнбърг е известен най-вече с теорията за електрослабото взаимодействие, която гласи, че при известни обстоятелства, електромагнитното и слабото ядрено взаимодействие представляват едно единно взаимодействие.
В момента Уайнбърг е професор по астрономия в Университета на Тексас в град Остин.