Невил Мот и взаимодействието между светлината и фотографските плаки
Британският физик Невил Мот е носител на Нобелова награда по физика за 1977 година, която е присъдена на него, на Филип Андерсън и на Джон ван Флек за изследванията им, независимо един от друг, на електричната структура н
style="font-size:9pt;font-family:Verdana;color:#000000;background-color:transparent;font-weight:normal;font-style:normal;text-decoration:none;vertical-align:baseline;" id="internal-source-marker_0.9216099620298073"> Британският физик Невил Мот е носител на Нобелова награда по физика за 1977 година, която е присъдена на него, на Филип Андерсън и на Джон ван Флек за изследванията им, независимо един от друг, на електричната структура на материята и неподредените системи.
Невил мот е роден на 30 септември 1905 година в Лийдс, Великиобритания. Завършва математика и теоретична физика в колежа Сейнт Джон на Кеймбриджкия университет, след което работи в Копенхаген в Нилс Бор, в Гьотинген с Макс Борн, в Манчестър с Уилям Лорънс Браг, след което се завръща в Кемйбридж. По-късно работи в Бристолския университет, след което отново се връща в Кембридж.
Един от основните научни приноси на Невил Мот е теоретичното обяснение за взаимодействието между светлината и фотографските плаки, както и откриването на фазови преходи от метална към неметална фаза на определени химични съединения.
От 1936 е член на Британското кралско научно дружество.
Умира на 8 август 1996 година в Милтън, Великобритания.