.

Кой е Доминик Вияр?

Доминик Вияр е  френски ботаник, роден на 14 ноември 1745 година в Льо Ноайер, село във Френските Алпи. След смъртта на баща му, майка му го изпраща в Гап, за да чиракува при местен юрист. Там Вияр,  по случайност,  се запознава с

Кой е  Доминик Вияр?
id="internal-source-marker_0.3493719051650196" style="font-size: 10pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;">Доминик Вияр е  френски ботаник, роден на 14 ноември 1745 година в Льо Ноайер, село във Френските Алпи. След смъртта на баща му, майка му го изпраща в Гап, за да чиракува при местен юрист. Там Вияр,  по случайност,  се запознава с няколко медицински книги. През 1761 година майка му го жени за заможно момиче от съседно село, което е останало без родители, като от брака им се раждат пет деца.

През 1766 година Доминик Вияр се запознава с абата Доминик Ше, любител ботаник, който го запознава по-сериозно с ботаниката и с работите на  Карл Линей. В края на 60-те години Вияр отива да учи медицина в Гренобълския университет.

През 1775-1776 година Вияр участва в геоложка експедиция в Дофине, ръководена от  Етиен Гетар, който на следващата година го отвежда в Париж и го запознава с водещите френски ботаници и медици на епохата.

През 1778 година Вияр получава докторска степен във Валанс  и е назначен за ръководител на ботаническата градина в Гренобъл. През следващите години продължава да се занимава както с ботаника, така и с медицина. Сред пациентите му е Жан-Батист Бернадот, който по-късно става крал на Швеция под името Карл XIV. Между 1786 и 1789 година Ваяр публикува основния си труд „История на растенията в Дофине“, в който описва повече от 2700 вида.

След началото на Френската революция през 1789 година Доминик Вияр е освободен от службите си в Гренобъл. През 1805 година оглавява катедрата по ботаника в медицинското училище в Страсбург, където живее до  смъртта си на 26 юни 1814 година.

Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...