Карл фон Фриш и 'веществото на уплахата'
Австрийският зоопсихолог Карл фон Фриш е роден във Виена през 1886 година. Той е известен предимно с трудовете си върху насочеността и обмена на информация при пчелите, но той е откривател и на първото „алармиращо вещество
id="internal-source-marker_0.07956657018165614" style="font-size: 9pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;">Австрийският зоопсихолог Карл фон Фриш е роден във Виена през 1886 година. Той е известен предимно с трудовете си върху насочеността и обмена на информация при пчелите, но той е откривател и на първото „алармиращо вещество" у лещанката (дребна риба от сем. Шаранови риби).
Това е химическа секреция, отделяна от раненото или само изплашено животно (нарича се още „вещество на уплаха"), която предупреждава другите животни от неговия вид за наличието на опасност и ги прогонва.
К. фон Фриш е публикувал много трудове, някои от които са преведени и на други езици - ‘Животът и нравите на пчелите’ (1955), ‘Архитектура при животните’ (1976), ‘Пчелният професор’ (1987), ‘Мемоари на един биолог’.
През 1973 година Карл фон Фриш, заедно с К. Лоренц и Н. Тинберген, получава Нобеловата награда за медицина.
Умира през 1982 година в Мюнхен.