Курт Кофка прилага гещалт принципите към психологията на развитието
Немският психолог Курт Кофка е един от основателите на движението на Гщалт Психологията, заедно с Волфганг Кьолер и Макс Вертхаймер. От тримата Кофка е особено почитан зради многобройните си публикации. Гещалт движен
id="internal-source-marker_0.8226782867151687" style="font-size:9pt;font-family:Verdana;color:#000000;background-color:transparent;font-weight:normal;font-style:normal;font-variant:normal;text-decoration:none;vertical-align:baseline;">Немският психолог Курт Кофка е един от основателите на движението на Гщалт Психологията, заедно с Волфганг Кьолер и Макс Вертхаймер. От тримата Кофка е особено почитан зради многобройните си публикации. Гещалт движението - реакция срещу Вундт и по-късно, срещу бихевиоризма, подчертава перцептивните процеси и необходимостта поведението да се изучава в цялата му сложност - холистичен, новопоявяващ се подход, противопоставящ се на опитите то да се анализира на своите компоненти.
Преди да стане асистент на Вертхаймер през 1911 г., Кофка е провеждал изследвания върху представите и мисълта. На него дължим прилагането на гещалт принципите към психологията на развитието. Според Кофка ученето е идентично на перцептивната организация и особено тенденцията насочена към целта да се възстанови равновесието на перцепциите.
През последните му години, Кофка се занимава предимно с цветното зрение и перцептивната организация. Основната му позиция по въпроса за ролята на наследствеността и възпитанието е по-нататъшно развитие на конвергентната теория на Щерн: психичното развитие е резултата от сътрудничество между вътрешни (наследствени) и външни (заучени) условия.