Систематозаторът на атомизма - Демокрит
Древногръцкият философ Демокрит е последовател на Левкип и систематизатор на атомизма. Неговите философски принципи във физиката са съществуването на атома и празното пространство, както и движението на атомите, на което се основава възникв
="internal-source-marker_0.3062315323302687" href="http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%93%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F"> Древногръцкият философ Демокрит е последовател на Левкип и систематизатор на атомизма. Неговите философски принципи във физиката са съществуването на атома и празното пространство, както и движението на атомите, на което се основава възникването на света и познанието.
Демокрит има около 60 съчинения, които се занимават с физика, математика, астрономия, етика и музика. Запазени са части от тях.
Демокрит е роден в Абдера, Тракия. Годината на раждане е 460 пр.н.е. Баща му бил много богат. Демокрит похарчил наследството си, за да утоли жаждата си за знания. Пътувал е до Азия, дори стигнал Индия и Етиопия. Живял е в Египет 5 години. Той сам казва, че никой друг не е пътувал, не е виждал толкова страни и не е срещал толкова учени от самия него. Също така хвали познанията на египетските математици.
След като се връща в родината си, Демокрит започва да се занимава с физика. Пътува из Гърция, за да обогати знанието за страната си. Той познава много гръцки философи и ги споменава в текстовете си и понеже е богат, купува текстовете им. Левкип, откривателят на атомизма, оказва най-голямо влияние над него. Той може би се е познавал със Сократ, но Платон не го споменава, а Аристотел казва, че е пред-сократов. Демокрит умира на 90 години, около 370 г. пр. н. е., но някои се говори, че е живял до 104 г.
Според Демокрит езикът е вторичен ("думата е сянка на делото"). Известна е неговата сентенция, че "Словото е често по-убедително от златото". Според него украсяването на стила прави речта привлекателна, но е по-важно "Да умееш да говориш истината и да се избягва многословието". Той определя риториката като предшестваща педагогиката, защото първите ритори са и първите учители на юношите по красноречие и добро поведение в обществото.