Региомонтан - един от големите астрономи и математици на 15-ти век
Региомонтан, с рождено име Йохан Мюлер фон Кьонигсберг , е един от най-значимите немски астрономи и математици през 15-ти век.
Региомонтан е роден на 6 юни 1436 година в Кьонигсберг. Започва обучението си в унив
id="internal-source-marker_0.0755207983891224" style="font-size:9pt;font-family:Verdana;color:#000000;background-color:transparent;font-weight:normal;font-style:normal;text-decoration:none;vertical-align:baseline;"> Региомонтан, с рождено име Йохан Мюлер фон Кьонигсберг , е един от най-значимите немски астрономи и математици през 15-ти век.
Региомонтан е роден на 6 юни 1436 година в Кьонигсберг. Започва обучението си в университета в Лайпциг едва на 11-годишна възраст. Три години по-късно заминава за университета Alma mater Rudolphina във Виена. През 1457 година се дипломира и започва да преподава оптика и древна литература.
В същата година изработва астролабия* за Максимилиан I Хабсбургски. Региомонтан превежда Алмагест на Птолемей. Между 1462 и 1464 година той работи в Рим при кардинал Бесарион.
Региомонтан пише „De Triangulis omnimodus“ през 1464 година, а по-късно и „Epytoma in almagesti Ptolemei“. Николай Коперник цитира „Epytoma“ като едно от съчиненията, които са му оказали силно влияние. В книгата на Региомонтан ‘За триъгълниците’, много задачи за построяване на триъгълници са решени алгебрически, а не с помощта на геометрията. Това е първото съчинение в Европа, в което тригонометрията се разглежда като самостоятелна дисциплина.
През 1471 година Региомонтан основава една от първите астрономически обсерватории в Европа. През 1471 година издава известните си „Ефемериди“ – таблица за координатите на звездите, положението на планетите и затъмненията за всеки ден от 1475 до 1506 година. Това са първите типографски отпечатани астрономически таблици. Тези таблици са използвани от Вашко да Гама, Христофор Колумб и други мореплаватели.
Региомонтан умира в Рим на 6 юли 1476 година.
---------------------
* Астролабията е астрономически уред, познат още от древногръцката епоха, за измерване на положението на звездите.