.

Карл дьо Лавал и 'Дюзата на Лавал'

Шведският инженер-изобретател Карл дьо Лавал е роден в Орша, Швеция. Завършва Института за технологии в Стокхолм през 1866 година и университета в Упсала през 1872 година. През 1899 година Лавал  изобретява парна едностъпална турбин

Карл дьо Лавал и 'Дюзата на Лавал'
id="internal-source-marker_0.7864155103075023" style="font-size:9pt;font-family:Verdana;color:#000000;background-color:transparent;font-weight:normal;font-style:normal;text-decoration:none;vertical-align:baseline;">Шведският инженер-изобретател Карл дьо Лавал е роден в Орша, Швеция. Завършва Института за технологии в Стокхолм през 1866 година и университета в Упсала през 1872 година.

През 1899 година Лавал  изобретява парна едностъпална турбина от активен тип и влага много нови технологични решения в конструкцията й. Той създава центробежен сепаратор за обезмасляване на мляко,  способ за обработване и обогатяване на руди.

Едно от изобретенията на Лавал е т. нар. ‘Дюза на Лавал”, която представлява  постепенно стесняваща се, а след това разширяваща се дюза за предаване на голяма кинетична енергия на протичащи през нея флуиди. Те се прилага при турбини, реактивни двигатели и др.

През  живота си  Карл Лавал патентова 93 изобретения. Той умира на 2 февруари 1913 година.

Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...