Якопо Рикати и диференциалните уравнения
Италианският математик Якопо Рикати става известен с диференциалното уравнение, кръстено на негово име - уравнение на Рикати.
Въпреки че първоначално се записал да учи право в университета в Падуа, под влиянието на приятеля си Рикати зап
id="internal-source-marker_0.08993064224821423" style="font-size: 10pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;"> Италианският математик Якопо Рикати става известен с диференциалното уравнение, кръстено на негово име - уравнение на Рикати.
Въпреки че първоначално се записал да учи право в университета в Падуа, под влиянието на приятеля си Рикати започва да учи математика. Скоро се прочува и получава покана от Петър Велики да оглави Научната академия на Санкт Петербург. Рикати отхвърля това, както и други подобни предложения. Той желае да остане в Италия.
Работите му в областта на хидравликата имат голям принос за родната Венеция, тъй като изчисленията послужили при строежите на диги покрай каналите. Математическите му резултати са в областта на диференциалните уравнения, където предлага методи за понижаване на реда на уравненията, впоследствие биват широко възприети. Рикати е писал трудове и по диференциална геометрия и механика на флуидите.
Якопо Рикати поддържал научна кореспонденция с Якоб Бернули и множество други европейски математици и имал голямо влияние над Леонард Ойлер и Даниел Бернули. Синът на Якопо Рикати, Винченцо, последвал стъпките на баща си и станал пионер в областта на хиперболичнитге функции.