.

Помагало за успешна матура - ЕПИЧНАТА БОРБА С ЛИРИКАТА (ЧАСТ ІІ)

Продължаваме да ви ориентираме в лабиринта от литературни родове и видове. След като разгледахме епическите творби, остава да се занимаем с лириката и драмата. В литературния род ЛИРИКА се включват: 1. Лирическата миниатюра - типичен представит

Помагало за успешна матура - ЕПИЧНАТА БОРБА С ЛИРИКАТА (ЧАСТ ІІ)
Прод
лжаваме да ви ориентираме в лабиринта от литературни родове и видове. След като разгледахме епическите творби, остава да се занимаем с лириката и драмата.

В литературния род ЛИРИКА се включват:

1. Лирическата миниатюра - типичен представител на този литературен род. Творби от този тип са например „Две хубави очи” на Пейо Яворов и „Спи езерото” на Пенчо Славейков.
Специфични представители:
2. Ода – лирическа творба, изразяваща възторжени чувства по повод на някакво исторически или културно събитие, във връзка с момент от живота на дадена личност и т.н. Оди са например „Левски” и „Опълченците на Шипка” от Иван Вазов.
3. Елегия – лирическа творба, изразяваща тъжни чувства, породени от размисъла за преходността и безсмислието на човешкия живот. Елегии са „Хубава си, моя горо” от Л. Каравелов, „Сиротна песен” от Д. Дебелянов и др.
4. Балада – лирическа творба, в която е разгърната темата за смъртта. Обикновено смъртта е представена като безсилна пред някакво чудо. В баладата има фантастични елементи. Типична балада е стихотворението „Хаджи Димитър” от Хр. Ботев.
5. Епиграма – кратко хумористично произведение, насочено срещу лични или обществени недостатъци.
6. Сонет – лирическа творба от четиринадесет стиха, най-често посветени на темата за любовта. Състои се от четири строфи. При класическия сонет първите две строфи са с по четири стиха, а третата и четвъртата са с по три. Христоматиен пример за класически сонет е „Пловдив” от Д.Дебелянов.

Литературният род ДРАМА се появява в Античността. В Древна Гърция трагедията и комедията достигат художествено съвършенство.
1. Трагедия - драматически вид, в който се представя трагичен конфликт между нравствени позиции, възгледи или социални среди, между волята на съдбата и желанията на героя. Сблъсъкът завършва с трагичен край – смърт или голямо нещастие.
2. Комедия - драматически вид, в който конфликтът е с комични характеристики. Комичното може да е продукт на ситуациите, на характерите или на двете.
3. Поема – лиро-епически вид с ясно изразен сюжет и стихотворна организация на текста.

Проверете познанията си!
1. „Септември“ на Гео Милев е:
а) сонет; б) повест; в) поема; г) роман
2. Допълнете твърдението с правилното жанрово определение:
……………………………….. „Дядо Йоцо гледа“ е творба на Иван Вазов.
а) фейлетонът; б) пътеписът; в) разказът; г) повестта

Правилни отговори: 1. в); 2. в)

 

Още помощ и задачи по темата можете да намерите в „Български език и литература – правила понятия тестове” от Е. Добрева, И. Савова и Д. Добрев, книжка втора от поредицата „Успешна матура” на ИК „Кръгозор”.  

Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...