На всички ни е ясно, че съвременният човек е подложен на непрекъснат шум. Той обаче вреди на здравето много повече, отколкото може да си представим.
Непрекъснатият шум нарушава нашия отдих, смущава се контактът с околната среда, за
id="internal-source-marker_0.9139516417384911" style="font-size: 10pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;">На всички ни е ясно, че съвременният човек е подложен на непрекъснат шум. Той обаче вреди на здравето много повече, отколкото може да си представим.
Непрекъснатият шум нарушава нашия отдих, смущава се контактът с околната среда, засяга се изцяло нервната система.
Установено е, че нивото на шум е най-силно в градовете. Източници най-често са превозните средства, както и техниката вкъщи.
Направени изследвания доказват, че шумът може да повиши общата заболеваемост и честотата на неврозите. Той може да доведе до появата на язва, да повиши кръвното налягане, както и да намали работоспособността ни.
При хора с хронични заболявания пък шумът може да доведе до инфаркти и инсулти, както и да провокира неврологични заболявания. При по-податливи хора пък постоянният шум може да предизвика усложняване на психични заболявания.
Затова лекарите съветват да се постараем да намалим шума поне у дома.