Шотландски учени 'отгледаха' бъбреци
Шотландски учени са отгледали бъбреци в лаборатория. Специалистите от Единбургския университет са създали бъбреците от стволови клетки от човешка амниотична течност и животински зародиши.
Изкуствено създадените бъбреци са с размери половин са
id="internal-source-marker_0.45916226698571805" style="font-size: 9pt; font-family: Verdana; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; font-weight: normal; font-style: normal; text-decoration: none; vertical-align: baseline;">Шотландски учени са отгледали бъбреци в лаборатория. Специалистите от Единбургския университет са създали бъбреците от стволови клетки от човешка амниотична течност и животински зародиши.
Изкуствено създадените бъбреци са с размери половин сантиметър - колкото на неродено бебе. Експертите се надяват, че ако бъбреците се трансплантират на хора, те ще пораснат до нормални размери.
Така ще се реши един много сериозен проблем - вместо да се чака за донорски органи, ще може да се събира амниотична течност при раждането, да се съхранява и да се използва, ако в един момент даден човек развие бъбречна недостатъчност и се нуждае от трансплантация.
При използване на собствени клетки ще се избегне и проблема с отхвърлянето на органите, който съществува при трансплантацията на органи от друг донор.