.

И у нас има паднали метеорити

Учени твърдят, че  има данни  за паднали у нас метеорити с достатъчна големина, за да бъдат регистрирани - 8 на брой.  За 3 от тях има само сведения от разказвачи, докато  останалите 5 са сигурни и всички те са каменни. Пъ

И у нас има паднали метеорити
id="internal-source-marker_0.4540209912963129" style="font-size:9pt;font-family:Verdana;color:#000000;background-color:transparent;font-weight:normal;font-style:normal;font-variant:normal;text-decoration:none;vertical-align:baseline;">Учени твърдят, че  има данни  за паднали у нас метеорити с достатъчна големина, за да бъдат регистрирани - 8 на брой.  За 3 от тях има само сведения от разказвачи, докато  останалите 5 са сигурни и всички те са каменни.

Първият регистриран метеорит е  паднал у нас през 1740 година край Разград. Той,
обаче, отдавна е загубен. Другият е наречен Върба, на името на белоградчишко село.  Той  е  паднал на 20 април 1874 година и  се е  забил 1 м в земята.  Теглото му било определено на малко повече от 3 кг.  От този метеорит са запазени няколко парченца, които се пазят в чужди музеи.

Най-голям е метеоритът Гумошник, който паднал на 28 април 1904 година близо до Троян.  Тук, обаче, явлението било съпроводено със силни звукови ефекти. Три парчета от този метеорит се пазят в Геологическия музей на СУ.

На 31 май 1931 година, край село Коньово, Новозагорско, пък паднал 100-грамов метеорит. Само малко парченце от него, малко над  1 грам,  обаче, се  пази  в Геологическия музей на СУ.    

Последният метеорит е паднал у нас на 28 февруари 1966 година, близо до свищовското село Павел. Затова и е наречен с това име. Той е от каменен хондрит и от него са намерени три парчета, най-голямото от които е с тегло почти 3 кг.

Как можем да познаем метеорита? На вид обикновения хондрит прилича на обикновен камък. Понякога той е обгорен, защото е минал  през атмосферата.  Метеоритите са с неправилна многостенна форма, със заоблени ръбове, покрити са с тъмна кора и имат вдлъбнатини.

Естествено,  най-лесно метеорит може да се открие с металдетектор.  Но дори и машинката  да запищи, това не значи, че сме попаднали на метеорит. За да се установи извънземният произход на дадено парче скала, то трябва да бъде дадено за изследване.

Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...