Калъп за изработка на обеци открит край Търново
В древния град Никополис ад Иструм, който се намира на 20 км от Велико Търново в посока Свищов, археолози откриха уникален глинен калъп за отливане на златни бижута.
Находката е открита от доц. Павлина Владкова, при поч
id="internal-source-marker_0.6862212038749117" style="font-size:9pt;font-family:Verdana;color:#000000;background-color:transparent;font-weight:normal;font-style:normal;font-variant:normal;text-decoration:none;vertical-align:baseline;">В древния град Никополис ад Иструм, който се намира на 20 км от Велико Търново в посока Свищов, археолози откриха уникален глинен калъп за отливане на златни бижута.
Находката е открита от доц. Павлина Владкова, при почистването на един от склоновете на древното селище. Калъпът за изработка на златни и сребърни обеци, е от 4-ти век и най-вероятно е използван от готските племена.
Никополис ад Иструм е била резиденцията на готския епископ Вулфила, който е създал писмеността на готите и превел Библията от гръцки на готски език.
Градът е основан през 102 г. сл. Хр. от император Траян в чест на победата на римската армия над племената на даките, но в края на трети век е превзет при нашествието на вестготите.
Реставрацията и консервацията на находката, както и на други паметници на територията на археологическия резерват, е извършена в рамките на инициативата на Американския научен център в София и фондацията "Америка за България" за подпомагане на развитието на музейното дело в страната.
През това лято са изградени защитни покрития върху епиграфски паметници, постаменти за статуи, както и върху останките от римския форум, където са открити над 20 надписа, свидетелстващи за епохата на Древен Рим.