.

По какъв начин ни карат търговците да харчим парите си?

Ралица Солакова
По какъв начин ни карат търговците да харчим  парите си?

Търговците обичат да прилагат номерата си около празниците, когато хората са най-склонни да правят необмислени покупки. С най-голяма сила това важи за коледните празници, когато у човек може да бъде провокирана носталгия, благодарение на определени цветове, звуци и аромати. Именно заради тези трикове 70% от покупките на хората са напълно непланирани и често дори ненужни. Когато на едно място бъдат събрани аромати, коледни емоции, приятна музика и комплименти от страна на продавача, то няма как да не почувствате прилив на положителни емоции и да придобиете самочувствие, което да ви накара да купувате най-различни стоки, без значение дали са по джоба ви и дали имате нужда от тях.

Често хората се прибират у дома и осъзнават, че нямат нужда от тези стоки. Ако и на вас ви су случва често, по-добре пазете касовите бележки и не махайте етикетите от стоките, за да може да ги замените за други. Всеки един магазин си има вътрешна политика, при някой връщането става до седмица, а при други ще имате 30 дни на разположение, за да обмислите покупката си.

Приятното музикално оформление в магазина ни кара да харчим повече пари, отколкото сме предвидили. Ако песните са коледни, често хората се замислят, че не остава време до Коледа и започват да купуват подаръци на своите близки и приятели.

Скъпите стоки са винаги на най-удобните места в магазина. Обикновено те се слагат на нивото на очите, за да могат да бъдат забелязани лесно и да са леснодостижими. Обикновено евтините стоки се намират на долните рафтове, а тези, които са на промоция, се намират в края на редицата, където се забелязват най-лесно.

Хубавите аромати ни карат да харчим излишни пари. Около коледните празници голяма част от магазините използват ароматизатори, които миришат на бор, ванилия или канела и хората подсъзнателно се сещат за уюта, който създават коледните и новогодишни празници. Жените купуват повече дрехи, когато в магазина мирише на ванилия. В ресторантите пък хората хапват повече, ако усещат мириса на лавандула. 

По принцип човек може да смени всяка една стока, без значение дали е била намалена или не, стига да си пази касовата бележка. Нямате право на рекламация на стоки, за които изрично сте били предупредени, че не може да смените или чието намаление е заради някакъв дефект.

Осветлението също играе важна роля при пазаруването, защото има стоки, които изглеждат доста добре, осветени по определен начин, и различно, когато си ги отнесете у дома. Ако стоката е осветена в синьо, човек изпитва спокойствие, а лилавите неща изглеждат луксозно.

В повечето магазини правят цели комплекти от няколко дрехи, така че ако си харесате някаква блуза, да видите, че има подходящи дънки, с които може да я съчетаете, ботуши и чанта. Така може да сте тръгнали на пазар, само за да си купите нова блуза, но да се върнете у дома и с останалите изложени неща или поне с част от тях.

Нужна ви е половин минута, за да се влюбите в една стока. Ако човек има достъп до нещата в магазина и може да задържи нещо, което си е харесал, за повече от 30 секунди, то е почти сигурно, че той ще купи харесания от него продукт, защото вече се е обвързал емоционално с него.

Повечето магазини слагат стоките от първа нужда на по-далечни места, за да може докато стигнете до тях, вниманието ви да бъде привлечено от други. Избягвайте да си взимате голяма количка, защото сте по-склонни да купувате излишни неща.

На касата обикновено седят продукти, които са дребни и най-често това са сладки неща, дъвки, бонбони. Докато човек чака да му дойде редът е заобиколен от лакомства и често се отдава на изкушението.


Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...