PDA

View Full Version : Химия-- спешна помощ



miShle
10-14-2007, 16:34
Моля ако някой може да ми помогне...Трябват ми химичните определения на следните понятия:
- неутрон
-съвремена дефиниция
-молекула
-група в периодичната система
-протон
-маса
-електрон
-класическа дефиниция на периодичния закон
-атом
-период

Търсих в wikipedia но там са дадени с някакви сложи обяснения.Пък на мене ми трябва нещо съвсем простичко и ясно...Мерси предварително :cry: Настина много ще съм благодарна ако някой ми помогне..че утре ужас... плссс 8-[

blahblahblah
10-14-2007, 16:41
- неутрон - част от ядрото на атом с нулев заряд
- група в периодичната система - химични елементи със сходни свойства
- протон - част от атомното ядро с положителен заряд
- електрон - атомна обвивка с отрицателен заряд
- атом - най-малката градивна частица

За другите не мога да ти дам точно обяснение.

miShle
10-14-2007, 16:50
- неутрон - част от ядрото на атом с нулев заряд
- група в периодичната система - химични елементи със сходни свойства
- протон - част от атомното ядро с положителен заряд
- електрон - атомна обвивка с отрицателен заряд
- атом - най-малката градивна частица

За другите не мога да ти дам точно обяснение.

И все пак съм ти безкрайно благодарна.

gotina_teenka
10-14-2007, 16:57
Молекула - най-малката частица от дадено вещество,способна на самостоятелно съществуване и носител на основните му свойства.

sladku_bebzi
10-14-2007, 17:00
Ще добавя, че молекулите се образуват от свързани по между си атоми.И групите освен, че се състоят от елементи със сходни химични св-ва , те са и вертикални редове (сигурно го знаеш, ама аз да го кажа :smt005 )

Периодичен закон - свойствата на химичните елементи и на техните съединения се намират в периодична зависимост от относителната атомна маса!

blahblahblah
10-14-2007, 17:19
Нека да добавя, че масата е тегло (уточни за каква маса става дума, ако е молекулна, определението е малко по-дълго).

За период друго, освен че са редовете в периодичната таблица, не мога да ти кажа. Всъщност мога да ти кажа, че в първия период има 2 елемента, във втория и третия елементите са 8, в четвъртия и петия - 18, а в шестия и седмия елементите са 32.
При металите колкото по-голям е периодът, толкова металният характер се засилва, а при неметалите колкото по-малък е периодът, толкова неметалният характер се засилва.

Надявам се да съм ти помогнал! :smt006

shivacheva
10-14-2007, 17:19
Дам...а пък периодите са хоризонталните редове...
П.П. 8 клас ли си? :)

miShle
10-14-2007, 17:34
Дам...а пък периодите са хоризонталните редове...
П.П. 8 клас ли си? :)

Девети,ама тая година уча химия за 8ми,защото миналата бях зайче.. :smt016

miShle
10-14-2007, 17:39
Нека да добавя, че масата е тегло (уточни за каква маса става дума, ако е молекулна, определението е малко по-дълго).

За период друго, освен че са редовете в периодичната таблица, не мога да ти кажа. Всъщност мога да ти кажа, че в първия период има 2 елемента, във втория и третия елементите са 8, в четвъртия и петия - 18, а в шестия и седмия елементите са 32.
При металите колкото по-голям е периодът, толкова металният характер се засилва, а при неметалите колкото по-малък е периодът, толкова неметалният характер се засилва.

Надявам се да съм ти помогнал! :smt006

Определено ми помогна..само дето за масата не знам..Смисъл пише ми просто маса и аз незнам каква..