PDA

View Full Version : Скайпа вреди



harmaiani94
03-12-2009, 19:34
Г-жата ни по Български език ни накара да правим диктовка и се установи, че повечето от грешките са изключително тъпи. Ето и пример вместо "длАн", хората писали " длЪн" и всякакви такива тъпи грешки, които лично според мен идват от писането в скайп на латиница. Вие как мислите?

П.П. Съжалявам ако имам грешки или съм объркала раздела, но не знаех къде да постна темата.

FlammeNoir
03-12-2009, 19:42
Mislia che si prava ama tva e i zaradi onia momichenca det se praat na interesni i pishat s chisla i smenqt bukvite ot sorta na "ZdRasTi1I" Az bih iskal da pisha na bulgarski a ne na latineca no prosto komputera mi e zakupen ot francia i nqma bg klavietura :(

kalashnik
03-12-2009, 19:42
Г-жата ни по Български език ни накара да правим диктовка и се установи, че повечето от грешките са изключително тъпи. Ето и пример вместо "длАн", хората писали " длЪн" и всякакви такива тъпи грешки, които лично според мен идват от писането в скайп на латиница. Вие как мислите?

П.П. Съжалявам ако имам грешки или съм объркала раздела, но не знаех къде да постна темата. Сподеям мнението ти.

harmaiani94
03-12-2009, 19:47
Вярно, че забравих така наречената "шльокавица" просто в стремежа си момиченцата на моята възраст (на 14 съм) да са различни стават напълно еднаквии и с риск да напиша нещо клиширано "сякаш са излезли от фабрика за кифли"

Snuffles
03-12-2009, 20:00
ддз, мен не ми влияе писането в скайпа, ама верно пишем като некфи паднали от Марс. Аз съм за по-грамнотното писане, ама за съжаление много малко хора мислят така. ...

Axe_vs_Sword
03-12-2009, 20:26
Вреди, да. Да не казвам на кои думи иска правописа един съученик. Свикнете да пишете на кирилица, не е толкова сложно.

Seducti0n
03-12-2009, 20:30
:) На мен що не ми вреди.
Щото си пиша на кирилица-правилно и ми е гот.
А за тея дето ги мързи да се научат-ако ли не-да си гледат работата!

LovelyGirl
03-12-2009, 20:30
Аз не съм забелязала да се влияя от интернет в това отношение :)
Но една приятелка започна да бърка "а" и "ъ" заради скайп :-D

chill
03-12-2009, 20:45
Ако започнеш да пишеш на кирилица и спазваш препинателните знаци,не само няма да ти навреди,а може и да ти помогне

plmn
03-12-2009, 21:04
независимо как пиша из нета не се отразява на писането ми в даскало

LiveFlower
03-12-2009, 21:35
А бе кви са тия глупости?!

Или си грамотен или не си,тва е !

Rofl4e
03-13-2009, 04:51
ами да пишат на кирилица и по скайпа бе.. ;)
ако не знаят къде точно са бг буквите има фонетчна..

3oPuTy
03-13-2009, 04:58
По-голяма простутия не бях чувала ...
Защо пък точно скайп-а да им е виновен?!
Все пак не само в скайп пишат на латиница,нали?!
Пращат имейли на латиница,пишат в нета на латиница,използват MSN,IRC ... там също се пише на латиница ...
Освен това аз също пиша на латиница в скайп (не постоянно де,но през 80% от времето) и все пак не допускам подобни грешки,нали?!

Всичко си опира до образованието и умствените способности на даден човек,а не до това дали пише на български или на латиница в интернет пространството!!!

cherrypezz
03-13-2009, 05:14
Няма такова нещо.Аз си пиша на кирилица.Е,вярно е че понякога пиша например "кфо" или нещо от този род,ама то си е от лиготия.... :D

GbSy
03-13-2009, 07:32
В скайпа пиша по възможно най-странните начини, всякакви простии..., като най-често пиша на латиница...
Не ми влияе на правописа въобще.
То си е до човек.
Грамотен ли си, скайп не може да ти повлияе.

krisence
03-13-2009, 07:47
В скайпа пиша по възможно най-странните начини, всякакви простии..., като най-често пиша на латиница...
Не ми влияе на правописа въобще.
То си е до човек.
Грамотен ли си, скайп не може да ти повлияе.

Напълно съм съгласна. :)

Jumbie483
03-13-2009, 10:55
и на мен не ми влияе, но една съученичка се е побъркала..не стига че е неграмотна все още, пък и след тоя скайп...пффф

пише например: fасада... fилм и т.н. - ужасно е и мен лично много ме дразни 8-)
а като почнат някои да ми пишат кфо ? ко пр ? az sAm..уф..абе много дразнещо :x
аз точно заради такива дебили спрях да пиша там 8-)

nefchi_bs
03-13-2009, 11:28
И аз пиша на латиница в скайп и понекога то бързината такива смешни работи се получават,че... 8-) Но това не ми е повлияло в училище и изобщо..Пиша си съвсем добре...И с риск да обидя съучениците ти,че са неграмотници,така излиза..

xXxMixXx
03-13-2009, 11:41
А бе кви са тия глупости?!

Или си грамотен или не си,тва е !

+1 8)

LittlePrincess
03-13-2009, 11:53
Аз в скайп не пиша на български, но това не ми пречи на правописа.

PiruBloodz
03-13-2009, 11:59
Аз на всякъде си пиша на кирилица.. :)
И не съм неграмотен, де, но не смятам, че е от скайпът..

Tempest
03-13-2009, 12:57
на който му вреди - честито... правописа ми се подобри откакто започнах да пиша на кирилица и в скайп... да не кажа отличен, но доста добър... а за това заместване с числата... нищо не мисля, все пак те затъпяват, не аз ;) да си гледат работата :-P

Lunatique
03-13-2009, 14:16
При мен Скайп помага да се усъвършенствам, пишейки на кирилица.
Не мисля, че на грамотните хора би им повлияло отрицателно до такава степен, че да забравят къде се пише "а" или "ъ", "ч" или "4". Всичко си опира до човек.

ThePowerOfLove
03-13-2009, 15:02
Мисля, че и на мен скайп не ми пречи, пък и там понякога пиша на кирилица :)

Neftochimic
03-13-2009, 15:30
хаха, едва ли е от скайпа....
по-скоро сте неграмотни...

gLoRiToO
03-13-2009, 16:18
Мен по никакъв начин не ми се отразява писането в Скайп на това как пиша в училище. :-D Това за скайп може да се използва като оправдание от някои по тъпичък за това че не пише грамотно! :x

vlubeno_momi4e***
03-13-2009, 16:31
На мене по никакъв начин не ми влияе. Това са пълни глупости!

Boyd
03-13-2009, 16:56
Mislia che si prava ama tva e i zaradi onia momichenca det se praat na interesni i pishat s chisla i smenqt bukvite ot sorta na "ZdRasTi1I" Az bih iskal da pisha na bulgarski a ne na latineca no prosto komputera mi e zakupen ot francia i nqma bg klavietura :(

Брей..'айде, за да не те храня, купи си една клавиатура за 15 лева от БЪЛГАРИЯ! И спри да се правиш на интересен/интересна.

По темата - писането на клавиатура и на компютър няма нищо общо. Все едно да няма разлика между карането на кола и играенето на NFS. Който е неграмонтен - си е неграмотен. Писането на латиница няма връзка с кирилицата. Просто в днешно време никой не се опитва да прочете книга или нещо написано на хартия..

LittleDude
03-13-2009, 17:41
БоЛнЪъЪъ, нъЪ фЪнКъъ, кФо стАа, скии тоа, :D такива кифленски истории по скайпа, са ежедневие. :-D Не мисля че някой на контролна ще пише НяМъЪъ ТаКиФъЪъ нИщАа или други подобни. Аз съм за писането на кирилица в скайпа. Но чак да разваля правописа... I dont thing so...

Nitroglycerin
03-13-2009, 18:14
Пишете на български в скайп,четете книги и учете и няма да имате проблеми.

bloodyF
03-13-2009, 18:16
В скайпа пиша по възможно най-странните начини, всякакви простии..., като най-често пиша на латиница...
Не ми влияе на правописа въобще.
То си е до човек.
Грамотен ли си, скайп не може да ти повлияе.


+1

webmast3rche
03-13-2009, 18:54
Хаха , да kfo staa :D

LittleDude
03-13-2009, 18:58
Повечето пишат така в скайпа, и така говорят, но едва ли така пишав в училище, освен ако не са някфи супер злета.

AFT
03-13-2009, 19:09
Аз в скайпа си пиша на кирилица, със запетайки и всякви такива, така че на мен не ми влияе върху грамотността. о_O Само като се разлигавя пиша със съкращения и т.н.

ANTIHUMAN
03-13-2009, 20:35
Вярно, че забравих така наречената "шльокавица" просто в стремежа си момиченцата на моята възраст (на 14 съм) да са различни стават напълно еднаквии и с риск да напиша нещо клиширано "сякаш са излезли от фабрика за кифли"

Хаха! :lol: Може ли да напиша разказче ,, Фабрики за кифли''! Заклавието е много интересно, но увода нещо не мога да го измисля! Утре ще се захвана да го пиша! Иначе е вярно, че повечето сме неграмотни! :)

Duvessa
03-13-2009, 21:49
Пиша както на кирилица, така и на латиница, но правописът ми не се е променял заради скайп. Хората са си неграмотни просто...



По-голяма простутия не бях чувала ...

Пише се "простотия". Не се заяждам, просто грешката е тъпа.

Axe_vs_Sword
03-13-2009, 22:02
Добре де, до неграмотност било.
И все пак, kOi sI pRaVi TrUdA dA pI6E tAkA?
Ежедневие викате, може ли някоя хронология? :D

afterforever
03-13-2009, 23:02
Е то, не съм чел предишните мнения, но и самото заглавие на темата е написано една идея награмотно. А скайпът вреди, ако човекът, който го използва, му позволи да го прави.

Black_Fyed_Peas
03-14-2009, 11:37
ддз, мен не ми влияе писането в скайпа, ама верно пишем като некфи паднали от Марс. Аз съм за по-грамнотното писане, ама за съжаление много малко хора мислят така. ...
на същото мнение съм. На нас също ни бяха пуснали такава диктовка и госпожата като ни ги връщаше каза само, че е силно разочарована от грешките които сме допусната. Имаше грешки от сорта на вместо "съм" "сам" имаше и едно изречение " На масата имаше топъл хляб" една моя съученичка беше написала "На масата имаше топАл хлИАб" :shock:

Hurtmore
03-14-2009, 15:51
По-голяма простутия не бях чувала ...
Защо пък точно скайп-а да им е виновен?!
Все пак не само в скайп пишат на латиница,нали?!
Пращат имейли на латиница,пишат в нета на латиница,използват MSN,IRC ... там също се пише на латиница ...
Освен това аз също пиша на латиница в скайп (не постоянно де,но през 80% от времето) и все пак не допускам подобни грешки,нали?!

Всичко си опира до образованието и умствените способности на даден човек,а не до това дали пише на български или на латиница в интернет пространството!!!
простУтия? о.О Боже мой... иначе аз си пиша навсякъде на кирилица, също помага и за часовете по ИТ (:

teenems
03-14-2009, 16:02
Mislia che si prava ama tva e i zaradi onia momichenca det se praat na interesni i pishat s chisla i smenqt bukvite ot sorta na "ZdRasTi1I" Az bih iskal da pisha na bulgarski a ne na latineca no prosto komputera mi e zakupen ot francia i nqma bg klavietura :(

съгласна съм !~

вместо да напишат

сладък - те ще го напишат на латиница - sladbk (тва b от кога заменя Ъ-то ? :x !много ме дразнят като почнат да пишат така от сорта ;;

Xaid33 :-x е
Pa7

заменят с числа :lol:

TiN4iTyYy
03-14-2009, 16:42
ми според мене не вреди... все пак си е до човек :?

zloto
03-14-2009, 16:53
Аз в скайп мога да си пиша на кифленски, на шльокавица, на шопски, но мога и да имитирам Дон Кихот или пък роман от 19ти век, като за последните две слагам всички възможни препинателни знаци, учтиви обръщения и главни букви. Не мога да кажа дали влияе. Всичко си е до това колко четеш и дали четеш изобщо. Защото ако четеш само хронологията в скайп, написана на шльокавица или пък личните съобщения във флиртче, е нормално да правиш малоумни грешки.
Основните ми грешки идват от бързината, независимо дали става въпрос за скайп или за часа по литература.

girl_in_black
03-14-2009, 19:36
Правопис се учи до 4 клас.Колко деца до 4 клас пишат по скайп?На 17 години ми е късно и да си развалям правописа или да го подобрявам. В скайп пиша на латиница, но не ми е никакъв проблем да пиша вярно на български.Даже мисля, че пиша доста грамотно.

crazymm
03-14-2009, 20:17
Дали вреди или не зависи от човека, който пише. Аз полудявам, ако изпусна някоя запетая или се усетя, че имам правописни грешки. И в скайпа си пиша със запетаи, па нека ми се смеят.. :)

Wrathchild
03-14-2009, 20:27
Скайп не вреди, ако човек има правописна и езикова култура!

DrunkenLullaby
03-14-2009, 21:34
Скайп-а вреди
Eле, като ше създаваш тема, засягаща правописа, поне се опитай да я озаглавиш грамотно.

Да ви имам и изсмуканите от пръстите оправдания - който има елементарно самоуважение, ще се научи да пише най-малко сравнително правилно и няма да затормозява останалите хора ( независимо дали във виртуалното или реалното пространство ) с кухото си присъствие, пък да си ползва скайп колкото му душа сака. Ако някой иска мнението му да бъде зачитано, ще се научи да го представя в подходящ вид.
Да си полуграмотен е като да сереш върху родния флаг... даже по-лошо - върху собствената си снимка.

neznaesh
03-15-2009, 11:30
Абе аз Skype не ползвам често, но си спомням навремето mIRC :D В началото пишех толкова зле - някакви четворки, някакви шестици.. ужас. Друг въпрос, че няма буква Ъ, нито Ю. Получаваха се доста странни и смешни реплики от рода на "toku 6to se izlupih i sq 6е otiam da se kapa" Уфф, ама ми е смешно сега! :D По-нататък спрях числата и използвах Y за Ъ, после спрях mIRC, а в Skype пишех на кирилица.
Никога не съм правела грешки на диктовки по български език, повлияни от чата. Случвало ми се е да се замисля за някоя дума, но винаги пишех правилната.
Както прочетох в едно друго мнение - ако си грамотен, няма да имаш проблеми. 8)

bube7y
03-15-2009, 11:37
хаха така си е :D аз миналото лято бях забравила няколко букви как се пишат,защото само на компа си щраках на латиница иии даже си се смях на себе си :-D

tItEufFf
03-15-2009, 12:10
Аз отдавна пиша само на кирилица..
Но и аз съм имала моменти, в които съм пишела тЪкАаА
Но..аз правописа съм го научила още в първи-втори клас. Не ми пречи ;)

Tempest
03-15-2009, 14:10
аз навсякъде пиша на кирилица... и се дразня адски много на неграмотността, налегнала днешната младеж... откъм пунктоация няма да говоря, щото аз с тия многоточия :? но като цяло грамотността е на ниско ниво... имаме жив пример в моя клас :? много зле, горкия - пише "косиносува теорема", "каде", "образувание", "веща" :shock: