PDA

View Full Version : Мъртво ли е кавалерството?



w0sh
01-19-2010, 21:57
е?

shashash
01-19-2010, 21:58
Не мисля ! :) :P

w0sh
01-19-2010, 22:02
Не мисля ! :) :P

Доводи?

Tempest
01-19-2010, 22:06
ами.. ако кажа не, греша. Ако пък кажа да - пак греша.. намираме се и кавалери, но повечето свързват кавалерството с кавали.. и оттам аналози колкото щеш... някои жени пък го смятат за изтъркано и тъпо.. което пък го мори още повече...

в общи линии - има го, ама се крие

w0sh
01-19-2010, 22:08
А не смятате ли че кавалерството не е само отваряне на врати и целуване на ръка. Не смятате ли че това е по-скоро отчасти поведение на взаимно уважение, или?

shashash
01-19-2010, 22:09
Ммм какви доводи да ти дам .... Както казаха има и Кавалери ... лично аз се имам за такъв .... зависи кво се разбира под думата кавалер ?! :)

w0sh
01-19-2010, 22:11
Еми това ви питам. Не можем да отговорим с да, или не. Мъртво ли е (или социално нежелателно) поведението, което оприличавате като кавалерство, или просто не може да се прояви.

Tempest
01-19-2010, 22:12
доколкото знам, кавалерството е мъж с добри обноски - отваряне на врати, даване на път, помощ при слизане(излизане) , държене на партньорката... не знам, аз тия норми ги спазвам и, както гледам, надявайки се да не е от учтивост, получавам благодарностите... а това ми топли душата :P

според мен един кавалер се нуждае от дама...

shashash
01-19-2010, 22:17
ММ сългасен съм с горното мнение за дамата... те рязко намаляват(дамите), но все пак мисля че ги има ... следователно има и кавалери :)

w0sh
01-19-2010, 22:19
Значи все пак кавалерството не е изолиран случай и за него му трябва дама. А може лид а се каже, че когато не се партнира (от страна на дамата), то тогава поведелението е нелепо.

Tempest
01-19-2010, 22:23
при наличието на т.нар. кифли кавалерството е ненужно, но все пак се оценява.. но нелепо - може би в очите на завиждащия "некавалер" отсреща...

shashash
01-19-2010, 22:30
М напротив много рядко ще срещнеш момиче ,което да го оценява даже за някой това би било нелепо както го каза .... това важи особено за "кифлите" :)

50cent
01-19-2010, 22:39
хах дали кавалерството е на изчезване...
ами ще ви кажа че повечето момчета (включително и аз) се опитват да се държат като кавалер и джентълмен но как като има тооолкова много момичета които просто не отценяват малките жестове
разбира се ако си със свястно момиче нормално да имаш добри обноски итн.
ама да си с тея "кифли" че те халхабер си нямат какво е кавалрство

MichellePhan
01-19-2010, 22:41
Защо трябва след като сте кавалери да се държите като некавалери само,защото кифлите не го оценяват.Аз примерно много се кефя на кавалери(ако някой ми даде път бла,бла.).Ама жалко,че не съм срещала скоро кавалер :o

w0sh
01-19-2010, 22:48
То в тоя форум пак излезе, че всичко е нормално.

нещо изтървам.

Tempest
01-19-2010, 22:49
Защо трябва след като сте кавалери да се държите като некавалери само,защото кифлите не го оценяват.Аз примерно много се кефя на кавалери(ако някой ми даде път бла,бла.).Ама жалко,че не съм срещала скоро кавалер :o

не казвам, че не се държа така, а че е ненужно - аз съм упорит и най-малкото и лесно нещо - давам път.. кой оценява, кой не.. аз съм свикнал :)

Tempest
01-19-2010, 22:52
То в тоя форум пак излезе, че всичко е нормално.

нещо изтървам.

ами нормално е според 1-2-3ма... другите просто спят, ама и те ше се съгласят, щото трябва да драснат в темата..

може би точно това изтърваш - че всички са задължени да пишат, без значение дали по темата или не :)

LadyDi
01-20-2010, 05:04
Кавалерството не е само да държиш ръката на дамата, да й отваряш вратата и да си учтив. Не е и само взаимно уважение.
Кавалерството е начин на виждане на света и на нещата, начин на мислене, ако щете.
И има много малко кавалери, просто защото днес никой не изпитва нужда от кавалери.
Така както са останали много малко дами. Да бъдеш дама също се иска малко повече от чифт цици и мазна усмивка.

ivcheto0o
01-20-2010, 05:16
има,но са рядкост аз отдавна не съм срещала.Промерно да се даде път на моми4е/жена,да и отвориш вратата,но маи това е въпрос на възпитание не на кавалерство.Но все пак и моми4етата сме си виновни 4е няма,ако има не ги ценим и не се нуждаем от тях :)

lipsvashh_mi
01-20-2010, 05:27
от всички познати,които хич не са малко-за момчетата конкретно говоря-познавам точно 2ма,които са кавалери в истинския смисъл на думата...не знам,но страшно много ме радват с действията си,защото първо ерядко срещано,второ доказва,че кавалерството не е още просто мит и не знам-като някой направи нещо мило,дори малък жест като подаване на ръка,за да не паднеш на тоя лед навън ми става приятно.. :)
така,че не е мит кавалерството,но е страшно застрашено :?

ScionOfStorm
01-20-2010, 09:03
Не е мъртво;
просто едва диша :)

Stan4o123
01-20-2010, 09:09
НЕ!Малко се е деформирало,но докато има кавалери,не е мъртво :)!

LofYou
01-20-2010, 09:17
Не е мъртво,но е оставено на заден план,повечето момчета май си мислт че колкото по-груби са толкова повече ще се харесат, е бъркатеее ... :o

FancyGirl
01-20-2010, 09:46
Ами на изчезване е ми се струва, но как да има кавалери като няма дами, които да се уважават, които да уважават първо себе си и след това да очакват някой да ги уважава, като си лепнат етикет "кучка" и са велики.? Но и мъжете не правят нищо по въпроса, това си е и до възпитанието на един човек, по голямата част от така наречените "дами" не оценяват жестовете и ... абе с 1 дума
кавалерите изчезват, дамите също :)

Hilary_
01-20-2010, 09:46
Да се надяваме, че не .. :(

Lincheto
01-20-2010, 09:53
Хм.. доста хора са на мнение, че не е мъртво.

Доста говорите и за кифлите, които нямат място в темата, понеже нямат място до кавалерите.

И все пак кавалерството зависи и от възпитанието и дали ти идва от вътре. Малките жестове правят впечатление.

BloomF
01-20-2010, 10:09
Не, не е! Простоо вече не е 'модерно', а както знаем доста, в случая, момчета/мъже се водята по 'модата'. :?

izlishna
01-20-2010, 10:38
Кавалери?! Има да.. Възпитаните хора са си възпитани и това не може да се скрие :)

izlishna
01-20-2010, 10:40
Не, не е! Простоо вече не е 'модерно', а както знаем доста, в случая, момчета/мъже се водята по 'модата'. :?

И каква е модата.. не мисля, че кавалерството е мода.. това е качество от характера на един човек.. Ти за каква мода говориш? от рода на "Аи махни са е пед*л" ; "Аи мърдай да не ти е*а ма*ката! " Това ли наричаш мода :? Банално е вече всички да се праят на недостъпни и велики..

adriana123
01-20-2010, 10:41
..кавалерството зависи и от възпитанието и дали ти идва от вътре.

Съгласна съм ! И ако повечето момчета мислят,че е тъпо да подадеш ръка,да отвориш вратата , задължително да я изпратиш до входа , то бъдете сигурни ,че това прави впвчатление на всяко себеуважаващо се момиче !
При днешните момчета 1 : 100 остава с поведение,обноски,знаещо как да се държи с жените .. Да,кавалерството умира !

nymphadora
01-20-2010, 10:42
Вече е на изчезване,да

Доводът ми?-поколението ни деградира
момичетата стават некви курви,за да им се харесат момчетата се правят на идиоти с розови ризки и гелосана глава и кавалерството го смятат за тъпо.

Тъжно е.

LadyDi
01-20-2010, 10:43
Ако носиш розова ризка си идиот, така ли?

izlishna
01-20-2010, 10:50
Ми то момчетата не са виновни, че само такива дрехи има пуснати по магазините за дрехи/ моловете и където и да е.. Искат да вървят заедно с модата и го правят .. По-добре розови ризки отколкото пуловер от първата световна

fc
01-20-2010, 10:54
Говорите така сякаш някога е съществувало? Сега някой ще каже "Преди 10-20 години то съществуваше бла бла" Да ама не. Ако всеки един мъж е кавалер, то той няма да се отличава от групата и следователно няма да е интересен на жената! За да се пребори съвременния мъж с това, той се различава от "Кавалерите" Това беше гледната точка на социалното програмиране. Сега моята гледна точка. Какво разбираме под кавалерство? Отваряне на вратата на "дамата", наместване на стола, подаване на огънче да си запали цигарата, да и помогне да стане, да прави комплименти и т.н. Чакай малко, това мъж ли е на хоризонта? Не, това е най-обикновен сдуханяк. Той не е мъж, а роб на жената. Той е "покорен" от нейната хубост. Един мъж не трябва да пада толкова ниско, че да бъде контролиран от жена!!! Така, че с времето мъжете поумняваме и винаги, ще има хора който да се борят за достойнството си и никога няма да ви отваряме вратата, да ви даваме огънче, да ви повтаряме колко сте красива (Само ако сте го заслужила) и т.н. Естествено, че в някои ситуации, ще има такива действия от наша страна, но те ще са рядко и то единствено като награда от наша страна, ако сте били добрички!

п.с. Въпрос към женската аудитория
Защо искате ние мъжете да бъдем кавалери?

LadyDi
01-20-2010, 11:00
Говорите така сякаш някога е съществувало? Сега някой ще каже "Преди 10-20 години то съществуваше бла бла" Да ама не. Ако всеки един мъж е кавалер, то той няма да се отличава от групата и следователно няма да е интересен на жената! За да се пребори съвременния мъж с това, той се различава от "Кавалерите" Това беше гледната точка на социалното програмиране. Сега моята гледна точка. Какво разбираме под кавалерство? Отваряне на вратата на "дамата", наместване на стола, подаване на огънче да си запали цигарата, да и помогне да стане, да прави комплименти и т.н. Чакай малко, това мъж ли е на хоризонта? Не, това е най-обикновен сдуханяк. Той не е мъж, а роб на жената. Той е "покорен" от нейната хубост. Един мъж не трябва да пада толкова ниско, че да бъде контролиран от жена!!! Така, че с времето мъжете поумняваме и винаги, ще има хора който да се борят за достойнството си и никога няма да ви отваряме вратата, да ви даваме огънче, да ви повтаряме колко сте красива (Само ако сте го заслужила) и т.н. Естествено, че в някои ситуации, ще има такива действия от наша страна, но те ще са рядко и то единствено като награда от наша страна, ако сте били добрички!

п.с. Въпрос към женската аудитория
Защо искате ние мъжете да бъдем кавалери?
Ти изобщо нямаш представа какво е това "кавалер".
Както и повечето, които са отговорили в темата.

izlishna
01-20-2010, 11:04
Говорите така сякаш някога е съществувало? Сега някой ще каже "Преди 10-20 години то съществуваше бла бла" Да ама не. Ако всеки един мъж е кавалер, то той няма да се отличава от групата и следователно няма да е интересен на жената! За да се пребори съвременния мъж с това, той се различава от "Кавалерите" Това беше гледната точка на социалното програмиране. Сега моята гледна точка. Какво разбираме под кавалерство? Отваряне на вратата на "дамата", наместване на стола, подаване на огънче да си запали цигарата, да и помогне да стане, да прави комплименти и т.н. Чакай малко, това мъж ли е на хоризонта? Не, това е най-обикновен сдуханяк. Той не е мъж, а роб на жената. Той е "покорен" от нейната хубост. Един мъж не трябва да пада толкова ниско, че да бъде контролиран от жена!!! Така, че с времето мъжете поумняваме и винаги, ще има хора който да се борят за достойнството си и никога няма да ви отваряме вратата, да ви даваме огънче, да ви повтаряме колко сте красива (Само ако сте го заслужила) и т.н. Естествено, че в някои ситуации, ще има такива действия от наша страна, но те ще са рядко и то единствено като награда от наша страна, ако сте били добрички!

п.с. Въпрос към женската аудитория
Защо искате ние мъжете да бъдем кавалери?

А ти можеш ли да си хванеш приятелка с грубиянските си изпълнения.. не е до подаване на огънче или отваряне на врата, а до уважението :)

adriana123
01-20-2010, 11:12
Говорите така сякаш някога е съществувало? Сега някой ще каже "Преди 10-20 години то съществуваше бла бла" Да ама не. Ако всеки един мъж е кавалер, то той няма да се отличава от групата и следователно няма да е интересен на жената! За да се пребори съвременния мъж с това, той се различава от "Кавалерите" Това беше гледната точка на социалното програмиране. Сега моята гледна точка. Какво разбираме под кавалерство? Отваряне на вратата на "дамата", наместване на стола, подаване на огънче да си запали цигарата, да и помогне да стане, да прави комплименти и т.н. Чакай малко, това мъж ли е на хоризонта? Не, това е най-обикновен сдуханяк. Той не е мъж, а роб на жената. Той е "покорен" от нейната хубост. Един мъж не трябва да пада толкова ниско, че да бъде контролиран от жена!!! Така, че с времето мъжете поумняваме и винаги, ще има хора който да се борят за достойнството си и никога няма да ви отваряме вратата, да ви даваме огънче, да ви повтаряме колко сте красива (Само ако сте го заслужила) и т.н. Естествено, че в някои ситуации, ще има такива действия от наша страна, но те ще са рядко и то единствено като награда от наша страна, ако сте били добрички!

п.с. Въпрос към женската аудитория
Защо искате ние мъжете да бъдем кавалери?
Да,точно така ! Един мъж,не трябва да пада толкова ниско , абе изобщо не е нужно да прави каквото и да е елементарно усилие,за да покаже уважение и заинтересованост ! Ще бъдеш супер велик , когато изобщо не ти пука, дали се е прибрала ,след като дори не си си направил труда да я изпратиш ... примерно.Бъди сигурен,че няма да си различен и уникален с това поведение ,защото явно всички млади момчета мислят така !Много тъжно ,наистина ...

dedodekster
01-20-2010, 11:27
Пукне ли пролет, изгрее ли слънце, разбушуват ли се хормоните и хоп, колкото и умни да сме, се случва да паднем в плен на любовта. А някои в плен на размислите. Трети се оплитат като пиле в кълчища и в двете. Хем са влюбени, хем не са особено сигурни какво да направят, какво да кажат и какво да подарят. Мъжете се чудят – как ли ще се изтълкува, ако подарят цвете на първа среща, дали няма да изглеждат старомодни, дали направо да не си поискат секс... Дамите пък поглеждат подозрително към червената роза и вкусната вечеря и се чудят, дали този иска само секс или има по-сериозни намерения. Но май на никого не му хрумва, че подобна постъпка може да е обикновен жест на кавалерство от мъжка страна.
Излиза, че малките жестове в днешно време губят романтичната си сила и очарование, защото понятията са се размили до толкова, че вече никой не е съвсем сигурен какво се има предвид под кавалерство.
Какъв трябва да е кавалерът и каква дамата?
И въобще има ли такива персонификации в нашето унисекс общество? И имало ли ги е някога?
Думата кавалер така или иначе идва от Франция и от френското chevalier, което в превод означава – рицар, благородник.
реклама
За първи път се появява по времето, когато в Европа се заражда аристократическата класа. Интересни са трансформациите на разбирането за кавалерството, странстванията му по света и развитието му във времето.
В разцвета на кавалерството е било белег на изисканост да придружиш коя и да е дама до дома й или да й подадеш ръка, когато слиза от каретата. Въпрос на изисканост е било да напишеш сонет за любимата си или да поръчаш на известен текстописец поема за нейните прелести, да подариш цветя, да организираш серенада, дори да защитиш честта й и чувствата си на дуел.
На дамата на сърцето се е гледало като на трофей, който е трябвало да бъде завоюван, отбраняван и обожествяван. Всеки, който е смятал себе си за мъж и кавалер най-вече, за него е било повече от задължително да има дама на сърцето. Ако няма е трябвало да си намери, да си завоюва от друг или като в случая с Дон Кихот и неговата Дулсинея да си я измисли. Но задължително да изпитва светли и силни чувства, да е готов на всичко заради своята дама и обичайки я, да бъде мил и вежлив към цялото женско съсловие. Кавалерството е било рицарски кодекс за чест и поведение, което е било визитната картичка към определени кръгове в обществото. Освен себеотверженост и храброст на бойното поле, младият мъж би трябвало да е обучен на етикета – което пък от своя страна е дълъг списък от изисквания, задължения и отговорности, като например, че жената трябва да върви от ляво на мъжа – защото той трябва да е готов всеки един момент да я отбранява и да извади меча си с дясната ръка, да влиза първи през вратата, да поема чадърчето на дамата, да дръпва стола, за да седне госпожата по-удобно и какво ли още не. Не е било лесно да си мъж в онова време, още по малко кавалер.
Обаче, когато трябва да прехвърлим нещата на родна почва, идва голямото НО..., но в България никога не е било така. Наистина по време на Криворазбраната цивилизация, (която не е сигурно дали не продължава и до днес) и силното френско влияние у нас е започнал да се формира елит, който да подражава именно на тези изтънчени френски образци. Но това е било толкова малка част от обществото, че на фона на българската патриархална традиция е било нещо странно и неразбираемо. Жените са били доволни да ги омъжат, па било то и не по любов. Заставали са прави с почитание и гордост, винаги зад седналия си съпруг (дори не и до него) за семейната снимка. И са били щастливи. Това е бил животът, това е била представата за благовъзпитани взаимоотношения.
И все още е под въпрос дали кавалерството въобще е успяло да пусне корени и традиции на родна почва. Но все пак малко от малко се е просмукало и дори по времето на комунизма е било срамно на осми март мъжете в колектива да не подарят цвете на всичките си колежки под бройка – може да са кранистки, кофражистки, бригадирки, но тогава всички са се сещали, че те са и жени. На големите осмомартенски банкети са се вдигали лирично нежни тостове за тази нежна част от обществото, целували са се ръце и са се промълвявали нежни думи.
Уви, този празник обаче сега е заклеймен като старомодно и забележете лицемерно минало. Изглежда, че на българските мъже винаги им е било неудобно да проявяват открито чувствата си. Въпреки че вече се тупат в косматите гърди, че са надживели чаршафа с дупка в средата и са едни от основните двигатели на революцията в секса, все още не са еволюирали дотолкова и в чувствата си. Като че ли им олекна това задължение да подаряват на всичките си колежки цветя и са доволни, че им остана само един “св. Валентин”, на който могат да бъдат романтични само с половинките си.
Разбира се това не е общо правило, а само единични случаи, колкото да ни накарат да се замислим.
Обикновено майките още от малки възпитават малките си момченца, че към жените трябва да се отнасят нежно и вежливо, да не ги бият и да не ги дърпат за косата, да им подаряват цветя. И всъщност това е и естественото желание на малките момченца, да спечелят вниманието на едно чаровно създание, било то русокосо или къдрокосо, чернокосо или просто по-палаво момиченце, което искат за приятел в игрите. Те страдат, ако то започне да обръща повече внимание на Иванчо, а не на тях и да предпочита неговата компания. Как да спечелят вниманието му – с побой над въпросния Иванчо и пряка елиминация или с подаръци и проява на галантност? У нас като че ли кавалерството е разцепено на две: мъжкарство и раболепие. Но защо момиченцата, малки и големи, си падат все по лошите момчета?
Дали пък това не спира естественото желание на момченцата да бъдат добри?
Популярна е репликата “бий ме, обичам те” и за да не се заблуди някой, това не е мисленето само на така нареченото простолюдие – без образование, без високи доходи и без жизнена перспектива.
Много жени – красиви, амбициозни, образовани, с кариера се утешават една друга, че всички мъже са еднакви и въпреки че техният не се държи достатъчно кавалерски и добре, е по-хубаво да не го сменя, защото следващият може да се окаже още по-голямо зло. Страх от самота ли е това или примирение с обстоятелствата? И трябва ли съвременната жена да поставя достойнството си под битието?
Или пък другата крайност, облечена в малка черна рокля и с нарцистичното име феминизъм. Кой създаде феминистките? Дали оттласквайки се от едната крайност жените не разпънаха ластика толкова силно, че е невъзможно той отново да се върне в нормалното си положение? Ако някой мъж се държи по-възпитано, по-галантно и има стил, който определено навремето би му отворил вратите към висшето общество, то днес му се лепва единствено обидното – гей.
И ако някой мъж плати сметката, то значи ли, че непременно жената трябва да му се чувства задължена? Това е една от най-спорните теми, които хората анонимно дискутират в интернет пространството и в нея се заключава цялото съвременно понятие за джентълменство.
Но отново има толкова различни и разнопосочни мнения. Много мъже, не смятат, че ако са поканили жена на среща било то на кино, вечеря или кафе, то е редно, нормално и напълно в реда на нещата да платят сметката. Не знам дали на дамите им се е случвало на вечеря да ги попитат – ти излезе с мен само по работа или ме възприемаш по така – и ако директно кажеш, че просто си решила да приемеш жеста, без да си безумно влюбена, то той демонстративно да си плати само своята част от сметката. Невероятно, но факт. Има мъже, които не могат да преглътнат дори това да платят една пица в повече, ако не могат да се надяват на това, че жената след това ще им се отплати подобаващо.
Докъде стигнахме със съвременния меркантилизъм? Дори една нищо и никаква пица да ни присяда, защото не сме сигурни с какви чувства и бъдещи претенции е поднесена тя. Затова дамите са прави, когато заемат отбранителна позиция и се натискат да си платят сметката, да не би да им се наложи после да я платят двойно или тройно кой знае под каква форма. Защото добрите обноски вече не са просто добри обноски. Някой е добър към теб, защото евентуално иска нещо. Чували ли сте израза, че ако ти трябва жена за секс, то най-добре да отидеш в Студентски град, защото срещу три водки може да си осигуриш такава за цяла вечер или пък да си вземеш ученичка, защото претенциите и са по-малки и не трябва да я водиш на скъпи ресторанти, а може да минеш с пуканки, кока кола и едно кино.
Друг е въпросът, че дори и да не им е в кръвта, все пак съвременните мъже знаят що е то кавалерство и ако искат да впечатлят избраната от тях дама се държат според предписанията в книжките, до момента, в който не й надянат брачната халка, след което се почва с ракийките, салатките и типично българските табиети. И горката Дулсинея разплакана се разписва анонимно по женските форуми да пита – как така, след като докато са били гаджета нейният любим й е подарявал плюшени мечета, водил я е къде ли не, глезел я е с какво ли не и изведнъж след сватбата, тя се е озовала в леглото със съвсем друг човек. Кое е истинското му лице и защо кавалерството така бързо се е изпарило и рутината е отстъпила място пред романтиката?
За съжаление именно поради този подход на мнозинството, истински възпитаните мъже остават на заден план, биват недооценени, недоразбрани, гледат ги с подозрение и търсят скрити и потайни помисли. За съвременната млада жена е нещо супер подозрително да срещне мъж, който да бъде учтив, интересен, забавен, да я кани на срещи и въпреки това да не иска нищо в замяна.
Излиза, че днешната цивилизация е по-крива от всякога. Ролите постоянно се разменят, очакванията са неясни и ценностите с всеки изминал ден девалвират. От това страдат и мъжете и жените. Да не говорим, че децата остават без качествени примери за подражание. Ако малките момченца не виждат, че да си кавалер е нещо ценно и уважавано в света на големите, логичният въпрос е защо да се правят на такива? И тук пада голямото ударение – ударът на отговорността към родителите – ако ние не им покажем как, не можем да очакваме от тях да се държат като кавалери и дами. Можем единствено да очакваме да мултиплицират моделите, които виждат около себе си. И ако погледнем бъдещето през тази перспектива, дали няма да се стреснем?

Ето една интересна статийка по въпроса ;)
Моето лично мнение съвпада с изразеното в статията ;)

b3b3t0y
01-20-2010, 11:38
Вече е на изчезване,да

Доводът ми?-поколението ни деградира
момичетата стават некви к**ви,за да им се харесат момчетата се правят на идиоти с розови ризки и гелосана глава и кавалерството го смятат за тъпо.

Тъжно е.

++ :wink:

NeverTheSame
01-20-2010, 12:20
Ами не...уважение и зачитане на половинката все още съществува.
Рядко се среща обаче.

DaemonBoy
01-20-2010, 12:31
Да на изчезване е.Аз съм един от малкото които останахме...

Lincheto
01-20-2010, 12:32
Говорите така сякаш някога е съществувало? Сега някой ще каже "Преди 10-20 години то съществуваше бла бла" Да ама не. Ако всеки един мъж е кавалер, то той няма да се отличава от групата и следователно няма да е интересен на жената! За да се пребори съвременния мъж с това, той се различава от "Кавалерите" Това беше гледната точка на социалното програмиране. Сега моята гледна точка. Какво разбираме под кавалерство? Отваряне на вратата на "дамата", наместване на стола, подаване на огънче да си запали цигарата, да и помогне да стане, да прави комплименти и т.н. Чакай малко, това мъж ли е на хоризонта? Не, това е най-обикновен сдуханяк. Той не е мъж, а роб на жената. Той е "покорен" от нейната хубост. Един мъж не трябва да пада толкова ниско, че да бъде контролиран от жена!!! Така, че с времето мъжете поумняваме и винаги, ще има хора който да се борят за достойнството си и никога няма да ви отваряме вратата, да ви даваме огънче, да ви повтаряме колко сте красива (Само ако сте го заслужила) и т.н. Естествено, че в някои ситуации, ще има такива действия от наша страна, но те ще са рядко и то единствено като награда от наша страна, ако сте били добрички!

п.с. Въпрос към женската аудитория
Защо искате ние мъжете да бъдем кавалери?

Значи да отвориш вратата на жена и да я изпратиш до тях за теб означава липса на достойнство? И че се превръщаш с "роб" на жената?

А не мислиш ли, че просто показваш уважение с тези жестове

bloodyF
01-20-2010, 12:33
както някой спомена кавалерството не е само отваряне на врати и път на дамите преди господата...кавалерството е нещо,което не съм срещала скоро.Самият начин по който се държи някое момче с момичето ,била тя просто приятелка ...да я уважава ,да я зачита .
и аз наистина бих се радвала да намеря подходящия за мен кавалер

miminka__94
01-20-2010, 13:17
не е мърво,но е рядко срещано ... защо ли? еми защотото момчетата не уважават момичетата често даже вместо имената ни знаят като " ей оная пу*ка" което е супер грозно и също така ако има момче "кавалер" то е обиждано от сорта на гей педал и тн.

нооо наскоро излизах няколко пъти с момче "кавалер" и ми беше супер приятно например като ми отваря вратата,чака да излезна и чак тогава идва или пък когато ме изпраща чак до нас въпреди,че живее на 30 мин. път от нас ... и предпочитам да излизам с момче което е свито но показва кавалерство отколкото с "як брутален пич"

antifashionshit
01-20-2010, 13:19
Кавалерството не се свежда само до отваряне на врати, подаване на ръка и такива. Да си кавалер значи не само да знаеш как да се държиш със дамите, а със всички. Да си кавалер според мен на първо място значи да си толерантен и да имаш възпитание. Кавалерът трябва да бъде отзивчив човек, да уважава себе си и другите, да зачита и изслушва. Да има подход към хората.
Аз не бих се нарекъл кавалер. Но се опитвам да бъда, било то поне отчасти.

one
01-20-2010, 13:24
По-скоро всеки е кавалер.. просто времето налага да се държим по-грубо. Никой не е научен да бъде резервиран към хората.

fc
01-20-2010, 13:47
Говорите така сякаш някога е съществувало? Сега някой ще каже "Преди 10-20 години то съществуваше бла бла" Да ама не. Ако всеки един мъж е кавалер, то той няма да се отличава от групата и следователно няма да е интересен на жената! За да се пребори съвременния мъж с това, той се различава от "Кавалерите" Това беше гледната точка на социалното програмиране. Сега моята гледна точка. Какво разбираме под кавалерство? Отваряне на вратата на "дамата", наместване на стола, подаване на огънче да си запали цигарата, да и помогне да стане, да прави комплименти и т.н. Чакай малко, това мъж ли е на хоризонта? Не, това е най-обикновен сдуханяк. Той не е мъж, а роб на жената. Той е "покорен" от нейната хубост. Един мъж не трябва да пада толкова ниско, че да бъде контролиран от жена!!! Така, че с времето мъжете поумняваме и винаги, ще има хора който да се борят за достойнството си и никога няма да ви отваряме вратата, да ви даваме огънче, да ви повтаряме колко сте красива (Само ако сте го заслужила) и т.н. Естествено, че в някои ситуации, ще има такива действия от наша страна, но те ще са рядко и то единствено като награда от наша страна, ако сте били добрички!

п.с. Въпрос към женската аудитория
Защо искате ние мъжете да бъдем кавалери?

Значи да отвориш вратата на жена и да я изпратиш до тях за теб означава липса на достойнство? И че се превръщаш с "роб" на жената?

А не мислиш ли, че просто показваш уважение с тези жестове
Ако си заслужила няма проблеми, бих го направил.
:)

Lincheto
01-20-2010, 13:50
Да. Трябва да има взаимно уважение.

nymphadora
01-20-2010, 13:59
Ако носиш розова ризка си идиот, така ли?


:smt023 в повечето случаи

ScionOfStorm
01-20-2010, 14:00
Леле, какви чутовни глупости има изписани...

--

Между другото, поколението ни не деградира, а следва естествения път на еволюцията ни - не може да виним само подрастващите за това, че висят в Импулс постоянно, примерно - технологиите го налагат това. Консуматорството и 'лесния' живот логично довеждат до деволюция в ценностите, или най-малкото - до тяхно опростяване. Децата винаги са били жертва на обществото преди тях, освен виновник за държанието си.

--

Взаимното уважение не го възприемам като кавалерство. За мен без уважение не би следвало да има връзка просто - какво е тя без него?

Чисто психологически по наблюдения жените НЕ искат един кавалер да е кавалер постоянно и ако е - му се качват на главата /очаква скачане от противоположна страна/. Но това не означава да говориш на девойката си на 'ма', 'ше ти ударя един ве ей, ше мълчиш като ти кажа' и някакви по-детайлни неща, изискващи просто галантно отношение към момичето.

Belair
01-20-2010, 14:14
Досега не съм срещал кавалери сред младите хора

sh3_1s_7h3_0n3
01-20-2010, 14:22
Дали е мъртво не знам, но определено проявлението, ако е срещано, то е доста рядко.
Но дали пък причината не е и в нас жените? Дали не сме "разглезили мъжете" по такъв начин, за да докажем, че с всичко можем да се справим сами и да се еманципираме?
Колко от Мъжете отварят вратата на жена, държат се мило, внимателно, подават й палтото на тръгване и й помагат да го облече?
За да се държи един мъж кавалерски, трябва и срещу него да стои Дама.
А колко от жените се държат като такива? Пият, псуват, цинични са, правят се на 'равни на мъжете', не проявяват нито женственост, нито изтънченост.
Отделно, че и кавалерството, както и в предходни постове прочетох, е смятано за липса на мъжественост и е осмивано едва ли не като неблагопристойно.

Проблемът е, че и ние жените сме свикнали на липсата на внимание и уважение.
Но въпреки това някои все още се впечатляваме от жестове, от изненади, от отношение.

shashash
01-20-2010, 14:37
хаххаа.... fc уби ме .... кво значи ако е заслужила ? ако ти е ударила една с*ирка вече е заслужила ? защо човек , който се грижи на жената да й е комфортно и удобно с него да е сдуханяк?
Е за т`ва стаа въпрос ... като видят някой че се държи мило и учтиво с някое момиче .. край тоя е сдуханяк ... не виждам кой би искал да попада в тая графа ... как да има кавалери ?!

DevilWish
01-20-2010, 15:08
Почти мъртво.Моят приятел е голям кавалер, във всяко едно отношение, но други кавалери не срещам често . . :С

doomkillerr
01-20-2010, 15:13
Кавалерството не е мъртво, а просто представителите му са рядко срещани...

П.С. - Аз съм си жив кавалер отвсякъде... Това, че момичетата не го оценяват си е техен проблем! Нали пък си падат повече по "лоши" момчета?!?! :?

xxCutMEOpenWhileSobbingxx
01-20-2010, 15:24
еми не звам,дали е мъртво...ама аз не съм срещала кавалери..дано да има някъде по света такива..

loliii
01-20-2010, 16:59
Както някой беше казал още в началото кавалерството вече не се разбира само като отваряне на вратата, правене на път от момчето, даване на якето, когато на момичето й е студено.... , а взаимно уважение. Забелязала съм, че момичетата започват да се превръщат в по-големи кавалери от момчетата. Но в това няма нищо лошо. Винаги единият трябва да е кавалер, а другият самогъзник. 8-)
П.П. Относно кавалерството, не смятам, че да си мил и културен означава да си сдуханяк. Но не смятам и че момчетата са виновни, че не ни правят комплименти и не се държат като джентълмени. И не живеем в 19-20-ти век, когато всички са били изискани, а жената е била като чуплива урна с прахта на майка ти. И тогава мъжете не са били джентълмени просто защото това им е правило чест и защото са обичали да се държат с жените като с урни, а защото такъв е бил редът, било е задължително. Както сега не можеш да се моташ гол по улицата. За това си има нудистки плажове. Така и едно време не можеш да се държиш неджентълментски с жена - за това си има бардаци. ;)
И понеже сега не е задължително да си културен и възпитан, хорското мнение и фразата "какво ще кажат за нас?" вече не е равна на прогонване или смърт, никой не е задължен на никого да му отваря вратата. А и жените при положение, че имат повече права, имат и повече задължения. При положение, че могат да станат кранистки защо да не могат да си вземат палто като е студено? Да са гледали прогнозата, бе.

BlueFace
01-20-2010, 17:45
Ето една интересна статийка по въпроса ;)
Моето лично мнение съвпада с изразеното в статията ;)

Браво,наистина текстът си заслушаваше четенето.Жалко ,че малко хора са си направили труда да го прочетата ,защото повечето потребители просто преминават на следващият пост ,когато видят нещо по голямо от 10 реда... :?

П.П. По темата искам да кажа ,че по коментарите виждам ,че има много комплексари които си мислят ,че това да бъдеш кавалер е нещо долно и когато го проявиш вече нямаш достойнство. :?
Според мен на такива хора им липсват първите 7 години,защото те принизяват другият пол и не са готови да покажат уважение и възпитание като направят един -два мили жеста.А за какво говорим ,когато ограниченото мислене и липсата на елементарни обноски са причина за създаване на тотално грешно погрешни възгледи над нещата. :? Всички сме хора било то мъже или жени и хората са определили ,че всички имаме рани права ,така че не можем да си правим извод за човека и да си създаваме предразсъдаци просто защото той е мъж /жена. :)

smiirnoff
01-20-2010, 17:51
Разбира се, че не е мъртво. Просто вече е рядко срещано. Аз лично бих обърнала внимание на момче с такива качества, отколкото на някое 'лошо момче'. Познавах само 2 момчета, които са истински кавалери и истински приятели. Винаги може да се разчита на тях - имам голямо уважение към тях и се надявам да останат такива ^^.

А тези, които смятат кавалерството за нещо, което им съсипва достойнството, просто са в абсолютната грешка о.О

DJEB
01-20-2010, 18:07
според мен един кавалер се нуждае от дама...

и тук идва другият въпрос.. а има ли дами?

DJEB
01-20-2010, 18:09
по темата :

Не е мъртво;
просто едва диша :)

Utun
01-20-2010, 18:09
Не е. Аз например си падам романтик, но тая страна почти никой не я знае. :D Не смея, времената са такива просто. :D

BlueFace
01-20-2010, 18:21
Но момичета вие наистина ли търсите кавалери? :-o
Сигурен съм ,че има такива, които наистина искат точно такова момче ,но според ме когато дойде врем за "избиране " на момче ,по-търсени биват точно противоположността на кавалерите.Аз лично отавам с впечатление ,че тези момчета, на които те прнизяват и ти едва ли не можеш да достигнеш тяхното ниво и от това следва по-грубото отношение и т.н ,са по търсени. Нямам за цел да поставям всички момичета под общ знаменател или да правя някакви обощени изводи,но идеята ми е всяко едно момиче да се запита самата себе си дали ако някой ден трябва да направ избора между "лошото" момче и кавалера кой би предпочела :)

П.П. Това е нещо като темата "Има ли още свестни момчета" .Там доста неща се изписаха и ако някой му се занимава може да я прочете :)

fc
01-20-2010, 18:33
хаххаа.... fc уби ме .... кво значи ако е заслужила ? ако ти е ударила една с*ирка вече е заслужила ? защо човек , който се грижи на жената да й е комфортно и удобно с него да е сдуханяк?
Е за т`ва стаа въпрос ... като видят някой че се държи мило и учтиво с някое момиче .. край тоя е сдуханяк ... не виждам кой би искал да попада в тая графа ... как да има кавалери ?!
Два отговора според зависи дали си момче/момиче
Момче: Помисли си колко успехи си имал като добър кавалер и колко успехи като "лошо" момче... Отговора е елементарен. Всеки втори сдуханяк се подмазва на момичетата, кавалерствайки и мислейки си, че те ще го харесат... С това той не изпъква от останалите,просто се нарежда на опашката. Още много мога да пиша по темата ама не ми се занимава.
Момиче: няма отговор.

smiirnoff
01-20-2010, 18:35
Стана ми интересна тази тема (сега даже ще пиша, вместо да влизам да се къпя. пък трябва да ставам рано :Д)

та .. да, има такива момичета, има и такива момчета
просто повечето, които срещаме в ежедневието се държат така просто заради околните
ама и до голяма степен са и такива, защото са (имам предвид тези, които си падат по 'лошите' момчета и момичета)
иначе, да има много свестни момчета и момичета, но просто понякога другите хора те карат да ставаш кретен/ка (е, май няма дума кретенка :Д)

моите приятели са толкова различни един от друг :Д
направо се чудя понякога как се събираме толкова различни индивиди :Д
аз си падам супер романтичка :Д
(сега няма да навлизам в подробности де :Д)

та .. по моята логика държанието на хората се диктува от други хора (всъщност даже се диктува и от модата, дрън дрън о.О)
давам пример:
приятелка от моя клас - пада си кифла по принцип, но когато е например с мен и още няколко приятели се държи супер човешки и е много добро момиче, иначе като се хване с тия там нейти приятелки другите, си е пълен кретен о.О

т'ва му е кухото о.о

а тук, понеже много мразя да виждам такива неща:

НЕ, МЪЖЕТЕ НЕ СА ЕДНАКВИ!
НЕ, ЖЕНИТЕ НЕ СА ЕДНАКВИ!
Обстоятелствата ги карат да излгеждат така.

BlueFace
01-20-2010, 18:47
fc ти си крайно ограничен мой човек.Живееш си в твой измислен свят в който си си наложил мнения за хората без дори да ги познаваш.Предразсъдъците не са хубаво нещо... :?
От къде ти хрумна гениалната идея ,че всеки ,с добро възпитание и който има уважение към отделната личност ,е сдуханяк?Ти изобщо знаеш ли значението на думата която употребяваш ??
Като "лошо " момче можеш да забършеш малките наивни ,лесни мутреси които следват модата ,но за да спечелиш сърцето на някое стойностно момиче орпеделено типажът -големи бицепси ,малко мозък,няма да бъде печелившият ;)
Половото разделение няма никакво значение ,когато става дума за характер и умствени характеристики.Всички сме се родили с еднакви възможности на тази земя и сме равни пред закона и Бог,така че твоите разсъждения за мен са много грешни :)

smiirnoff
01-20-2010, 19:05
yeap, много правилен отговор :Д !

^^

soul1199
01-20-2010, 19:12
е има тук там някой :)

sh3_1s_7h3_0n3
01-20-2010, 19:12
хаххаа.... fc уби ме .... кво значи ако е заслужила ? ако ти е ударила една с*ирка вече е заслужила ? защо човек , който се грижи на жената да й е комфортно и удобно с него да е сдуханяк?
Е за т`ва стаа въпрос ... като видят някой че се държи мило и учтиво с някое момиче .. край тоя е сдуханяк ... не виждам кой би искал да попада в тая графа ... как да има кавалери ?!
Два отговора според зависи дали си момче/момиче
Момче: Помисли си колко успехи си имал като добър кавалер и колко успехи като "лошо" момче... Отговора е елементарен. Всеки втори сдуханяк се подмазва на момичетата, кавалерствайки и мислейки си, че те ще го харесат... С това той не изпъква от останалите,просто се нарежда на опашката. Още много мога да пиша по темата ама не ми се занимава.
Момиче: няма отговор.

Мога да ти кажа, че по различен начин се държат момчетата, които са поне малко кавалери, и тези, които просто се опитват да те "впечатлят".
Аз специално се сещам за поне няколко мои познати/приятели, които се държат с момичето кавалерски. И просто при тях отдалеч им личи, че нямат користни цели и намерения спрямо момичето.

IbiZaA
01-20-2010, 20:29
Нее ее мъртво!!!.Лично аз все още познавам момчета,които се държат много мило!!!!! :-) :grin:

Bixel
01-20-2010, 20:31
Нее ее мъртво!!!.Лично аз все още познавам момчета,които се държат много мило!!!!! :-) :grin:
държат се мило защото искат да ти го набутат отзад ...

sh3_1s_7h3_0n3
01-20-2010, 20:34
^^ Спести ни просташките си изказвания.

gia_sena_mono
01-20-2010, 20:51
Рядко съм попадала на кавалерско държание.
Ами те се бутат да минат пред теб,по улицата се блъскат като животни,пък остава ръка да целуват!

izlishna
01-21-2010, 09:57
Ако носиш розова ризка си идиот, така ли?


:smt023 в повечето случаи

Аха.. А ти като носиш черна блузка каква си ? Тука по цветовете на дрехите ли се различава кой е идиот и кой не.. Аз що си мисля, че по държанието преценявам някой дали е идиот или не :) Колко тъжно че не сте в час с нещата..

slun4ice_90
01-21-2010, 10:41
Отдавна даже... :-D

fc
01-21-2010, 11:20
fc ти си крайно ограничен мой човек.Живееш си в твой измислен свят в който си си наложил мнения за хората без дори да ги познаваш.Предразсъдъците не са хубаво нещо... :?
От къде ти хрумна гениалната идея ,че всеки ,с добро възпитание и който има уважение към отделната личност ,е сдуханяк?Ти изобщо знаеш ли значението на думата която употребяваш ??
Като "лошо " момче можеш да забършеш малките наивни ,лесни мутреси които следват модата ,но за да спечелиш сърцето на някое стойностно момиче орпеделено типажът -големи бицепси ,малко мозък,няма да бъде печелившият ;)
Половото разделение няма никакво значение ,когато става дума за характер и умствени характеристики.Всички сме се родили с еднакви възможности на тази земя и сме равни пред закона и Бог,така че твоите разсъждения за мен са много грешни :)
Само защото твоето мнение не съвпада с моето не значи, че мнението ти е правилно.

ShawnMac
01-21-2010, 11:28
Dead and Gone :-({|=

mshark
01-21-2010, 11:49
Dead and Gone :-({|=
Не съм съгласен.Просто трябва да се търси по добре 8) .Винаги се крие един кавалер зад идиота който те кани на по кафенце(разбира се у тях)

black_baby
01-21-2010, 13:15
Не е мъртво и приятеля ми е КАВАЛЕР от класа :grin: 8) :P

DaemonBoy
01-21-2010, 14:48
Ами честито, тогава!Дай Боже, някой ден и моята приятелка да каже същото.

Dimana99
01-21-2010, 15:01
Мъртво е! Кукличките барби приличащи на фолк певиците, тичащи след чичко паричко го убиха :-o :(

SunnyTime
01-21-2010, 15:38
Аз познавам един единствен такъв!! Другите са..без коментар... :?

Slave4You
01-21-2010, 17:28
Ем честно казано забелязвам, че повечето момчета се влияят много от другите и се старят да го карат 'по мъжки' като се държат даже грубо понякога.. Малко се тези, на които не им пука кво ще кажат другите от компанията му ако примерно даде път или отвори вратата на някое момиче;) Въпреки това на мен това ми прави добро впечатление и много се радвам на такива жестове:)

antifashionshit
01-21-2010, 18:09
Някой май каза, че кавалерството е било модел за поведение в миналото. Съгласен съм. В днешно време обаче не е. За да си кавалер в днешно време трябва да ти идва от вътре, да си такъв по душа и да не се влияеш от тези, които го смятат за глупост и/или не го оценяват.
Към fc - да си кавалер спрямо заслужилите - това ми звучи като малко като сделка, нещо от рода на 'съседа Пешо ми оправи колата, затова ще му дам чувал картофи'. Нещо не ми се връзва в представите за кавалерство.

XTREMEFREERIDE
01-21-2010, 18:12
Мхм.Мъртво е.
Лигнята царува в момента.

BloomF
01-21-2010, 18:31
Не, не е! Простоо вече не е 'модерно', а както знаем доста, в случая, момчета/мъже се водята по 'модата'. :?

И каква е модата.. не мисля, че кавалерството е мода.. това е качество от характера на един човек.. Ти за каква мода говориш? от рода на "Аи махни са е пед*л" ; "Аи мърдай да не ти е*а ма*ката! " Това ли наричаш мода :? Банално е вече всички да се праят на недостъпни и велики..

Не случайно съм сложила 'мода' в кавички :?

moneycomeme
01-21-2010, 18:32
Има ги тези кавалери и същите те са много опасни,тъй като са неестествени и ползват само заучени фрази и жестове.Искрено казано не държа едно момче да ми отваря вратата,да ми подръпва стола....Кавалерсвтото не е признак за нищо друго,освен заучени маниери...Не казвам,че е лошо,но е лъжовно ;]]

gergan4etooooo
01-21-2010, 18:42
Повечето са кретени, но има и такива, който заслужават да се нарекат мъже-кавалери. Винаги малкият жест прави голямо впечатление. Веднъж в блока, в който живея, едно съвсем непознато момче ми отвори вратата на асансьора, а и беше адски сладък, след това дълго исках пак да го видя, но уви.. :)

sunshine955
01-21-2010, 19:21
не чак мъртво :D но стават все по-малко кавалерите :(

sunshine955
01-21-2010, 19:22
не чак мъртво :D но стават все по-малко са кавалерите :(

SoStarstruck
01-21-2010, 19:26
Няма точен отговор,всичко е относително. Кавалери си има,но не може всички да са такива,за съжаление. По-вдървени винаги ще си има. :wink:

sladkoto_neli
01-21-2010, 20:05
лично мое мнение е че такива индивиди вече липсват....верно всичко си има изключение но в този случей те са много малко...просто мисля че днешните момчета просто незнаят как да се държат с едно момиче

Bixel
01-21-2010, 20:06
^^ Спести ни просташките си изказвания.
не си момче, незнаеш колко съм прав

BlueParadise
01-21-2010, 20:22
Определено не е мъртво...просто тези които казват "не" явно не са случили и искат да обедят както себе си така и останалите,че кавалерството е мъртво...но не е :)

fluffy2
01-21-2010, 22:03
за мен лично кавалерството е момчето да милси на 1-во място за другия не за себе си,да цени истински човека до себе си...та по въпросаа кавалерството го има амаа е скрито нали не е на "мода" както казват сегашние...сега било на мода да еб*ш и да бягаш... :? :? :? :? а истинските момчета и мъже се скриват заради "модата" :? :? :? :? това е тъпо подяволите :x :x :x :x

tedak
01-22-2010, 08:15
добре... не е нужно момчетата да сте кавалери, поне се дръжте нормално понеже повечето момчета които познавам или се правят на хулигани или са супер недорасли лигльовци как няма един нормален :( :( :(

SiNiStEr
01-22-2010, 10:01
В днешно време повечето момчета незнаят значението на тази дума.
За голямо съжаление....
Адски много съм разочарована от тях.

Shely
01-22-2010, 11:33
Според мен го има още.
Сило съм разочарован от реакцийте на момичетата (повечето) , отвориш и вратата, или и напрайш място в автобуса, няма да кажат мерси или нещо от сорта, а се изцепват "Ти са на кавалер ли ми се прайш? " :?

fenastz
01-22-2010, 12:17
Да, в България.