PDA

View Full Version : Английски език



Fiction7577
03-18-2011, 17:15
Привет на всички. На скоро се сблъсках с един проблем в английския и бих желала някакво разяснение.

Някой може ли да ми обясни кога си използва don't need и кога needn't ?? Смисъл по значение е едно и също, но по правило нямам идея ...

Fiction7577
03-18-2011, 17:37
До колкото знам в английският не се слага отрицание навсякъде както при българския. В нашият език се отрича до последно, когато изречението е отрицателно

При тях обаче има само едно отричане и това е, затова е вярно както казваш, че не може да се каже I needn't any help ,защото и any и needn't не са положителни.

Обаче не знам, все още не мога да го схвана напълно кога е едното и кога другото .. ако някой знае да пише.

TheThinker
03-18-2011, 17:49
Разликата е най-вече в значениетo- don't need използваме обикновено за "не ми трябва", "не се нуждая" от нещо, а needn't - за "няма(ше) нужда", следвано от някакъв глагол. Т.е. в първия случай (don't) need е преходен глагол и изисква съществително след себе си, а във втория e модален глагол и изсква смислов глогол след себе си. :)

krokkrok
03-18-2011, 18:13
Мнoгo e прoстo.Слeд needn't имaмe oснoвния глaгoл.Koгaтo oснoвният глaгoл e сaмoтo "need"тo тoгaвa нямa kak дa сe изпoлзвa,зaщoтo нe e съkрaщeниe нa "don't need"+oснoвeн глaгoл kaтo струkтурa a нa "don't"+oснoвeн глaгoл...You get it?

Fiction7577
03-18-2011, 18:51
Да, схванах го, благодаря много на всички. :)

Nakadah
03-19-2011, 03:32
:lol: :lol: Никога не съм използвал "needn't" :lol: :lol:

Fiction7577
03-19-2011, 08:24
:lol: :lol: Никога не съм използвал "needn't" :lol: :lol:
Аз също, но просто се зачудих за какво е.

Имам приятел в Америка, който каза, че т'ва нещо се случва едно на милион да ти го кажат, вместо "don't need".

Но все пак ако искаш да знаеш даден език, трябва да си наясно с нещата. :)