PDA

View Full Version : ЗА уюта, кафето и хубавото впечатление



valdesbg
12-26-2012, 20:32
По същество темата не е замисляна да има нещо общо с любов. Ако шефчетата държат - ще я вържа с любовта и раздела. Що я пускам тук? Щото много ви обичам, и щото пиша само тук по принцип.

Както повечето от вас знаят - бачкам в една интернационална верига кафетерии. Което носи повече негативи, отколкото ползи. По няколко причини. За тях след малко.

Сега ми идва питанката. Осъзнавам че масовката хора тук са млади и не много платежоспособни. което донякъде е добре за целите на въпросите ми. Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? Кое за вас е важно и защо? Кое ви прави неприятно впечатление? Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя? Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат?

Става дума за дневно заведение.

Питам по следните причини. Прави ми доста негативно впечатление мястото, в което работя в момента. В началото като невеж всичко изглежда чудесно, но малко като понавлязох в занаята.. и почна да смърди на посредственост. И искам да разбера дали само си внушавам или определено нещо куца.

Ще опиша ситуацията - кафетата са скъпи за българския потребител. Средната цена за кафе напитка при нас е около 4 лева. Само по себе си в това няма нищо лошо. Продукцията е качествена и сертифицирана. Нужни са умения за да се приготви. 4-те лева си заслужават донякъде. Самото заведение както и другите от тази верига обаче според мен не са на нивото, което се предполага за подобна цена на кафе. Ще обясня защо.

Обстановката е като в закусвалня. Столчетата са пластмасови, имитация на дърво, масичките също. Сепарета няма, или ако има.. са едно или две. Климатици има, но не работят. Заведението е на самообслужване. Няма меню, което можеш да седнеш и да си разгледаш. Един плакат е лепнат на стената, където пише какво предлагаме и колко струва. Няма безжичен интернет. Чашките са картонени в повечето случаи. Допълнителните екстри се заплащат в повечето случаи. Няма малки подаръчета към кафето. Няма комбинации, промоции и т.н. Избора от напитки е доста лимитиран от гледна точка на композирането на напитка според желанията на клиента. Лимитиран е и от към видове напитки. Всичко останало освен кафето идва пакетирано или замразено или полуготово и само се притопля. Набляга се на количеството продадена стока.. а не толкова на качеството.

На фона на това... продукта е ужасно скъп за обстановката, в която се предлага. Отношението към персонала е плачевно. Изискват се около два месеца за да може да се научи човек от нулата да прави нещата правилно и качествено. Уменията са специфични. Но се заплаща като на чистачка.

Да не кажете че само хуля и ръся негативи. Позитивите са доста... естеството на работа е приятно. Подобно е на това на сладкаря. Материята е интересна, и предлага развитие. Оборудването макар и да не е ново, си работи както трябва и няма проблем да се развихри човек. Кафето е качествено, и имаш право на безплатни напитки.

Да, на всички става ясно че това е макдоналдса на кафетата. С тая разлика, че маркетинга е ужасен, а продуктовата гама изобщо не е съобразена нито с крайния потребител, нито с обстановката в която се приготвя.

Който живее в чужбина или има наблюдения моля да сподели как е там. Доколкото имам информация.. кафенетата в чужбина от същата верига са в пъти по различни от тук, като цената на крайния продукт е горе долу идентична. Аз.. имам свои идеи. И имам желание да ги реализирам, по един или друг начин. Ако стане дума.. бих споделил тук. Искам да си сверя часовника.

druzilla
12-26-2012, 20:42
Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? - Първоначално мебелите и като цяло интеръора,после обслужването и прочие.
Кое за вас е важно и защо? - Най-важното за мен лично е обслужването.Не понасям грубите сервитъорки и от тях направо ми се отщява да си поръчам каквото и да е.
Кое ви прави неприятно впечатление? - Лошото обслужване,намусените и груби служители,хигиената..
Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? - По принцип предпочитам да се съберем вкъщи,отколкото на заведение.Когато обаче се налага да е в заведение обичам да има големи сепарета,да са някак по-уединени и да се пуска приятна музика.
Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя? - Обичам топъл шоколад и в редки случаи 3в1.Няма значение кой ги приготвя,стига да го прави както трябва.
Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? - Честно казано не обръщам никакво внимание на цените,вероятно защото не изкарвам собствени пари..
Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат? - Посещавам кафетата,които са популярни,ако мога така да се изразя.Като отворят хубаво кафе в града,бързо става модерно да се ходи там и всичко го посещават.

DisappointedDreamer
12-26-2012, 20:53
И, какво планираш да направиш след това откритие? Да протестираш пред веригата с други колеги и хора, които не биха платили 4 лева за течност в картон?

Когато отида на заведение ми прави впечатление самата атмосфера на заведението както и поведението на персонала. Никой не иска да гледа пълна с два тона черна спирала намръщена сервитьорка. Доброто поведение на персонала - усмивките, помощта и учтивостта - са това, което често кара клиентите да пазаруват повече. И това важи за всички магазини. Видя ли някоя намръщена госпожица, която отговаря грубо спрямо въпросите напук на нея няма да си поръчам нищичко.

Впечатление прави и разбира се как е обзаведено заведението. Но то най-често е на заден план, особено ако правят кафе на достъпна цена. Важното е да е чисто, подредено и здраво. Никой не иска да обядва в мръсен ресторант. Дали ще са дървени столове, пластмасови или просто диван от ерата на крал Карл Густав 50-ти, не ми пука. Стига кафето да е хубаво и компанията да я бива, персонала обслужлив.

Често се събираме с приятели в Espresso House в Швеция. Уютно, украсено, топло, чисто, модерно. Има безплатен безжичен интернет, канапета, столове, фотьойли и всякаква друга мебел. Наистина е хубаво да влезеш вътре, на топло, след дълга разходка навънка при -20 градуса и сняг, да се сгрееш с кафе, да звучи музика и да чуваш хорски глъч и смях. Харесва ни. Пък и компютър може да отвориш и да сърфираш. И тук ако искаш да си вземеш напитката навънка, чашите са картонени. Не виждам какви други биха могли да бъдат.

Любимата ми топла напитка е топъл шоколад, chai latte и steamer. Правят ги страхотно. С пияна, сладки, но не прекалено. Бррр.

Вида на човека от среща за някои е от изключителна важност. Вчера минавахме покрай магазинче за дюнери и баща ми искаше да купи на брат ми, но продавачът беше небръснат, мръсен и не особено симпатично изглеждащ. Баща ми автоматично се отказа. Не искам да прозвучи ужасно, но външния вид играе роля. И все пак, достатъчно е да си сресан, бръснат, чист и усмихнат, че да не гониш клиенти.

Напитките, които изброих по горе са по 40 крони, което е 4 евро, демек 8 лева. За шведските стандарите на живот това е нищо. В България 4 лева ми се вижда множко.

valdesbg
12-26-2012, 21:29
DD, планирам да си съставя собствен план за заведение и в даден етап от живота си да го реализирам. Точно как в момента ми е неизвестно.

Това с картона мисля че го прие малко по друг начин. Чуднката за мен е защо има толкова голям контраст между цена на суровина, цена на готовия продукт и опаковката в която ти го сервират. Да, ясно идваш от офиса и си взимаш кафе за навън. Нормално е да ти го дадат в картонче. Обаче имаме изрично изказване да НЕ даваме порцеланови чаши, нищо че ги има. Или в краен случай само. Дори и клиента да е казал че ще седне на масичката. Ей тва е чуденката за мен. Изкарват се доста пари.. а не се инвестира нито в материалната база.. нито в комфорта на клиентите.

Друго..казваш сервитьорка няколко пъти.. да де, ама при нас няма. Пък примерно в "Неделя" имат... нищо че кафето им е по малко като пари. И в "Мементо" имат, и в "Микадо". Примерно.

Все едно да идеш в магазин за техника.. да си купиш лаптоп примерно.. и да ти го дадат направо в торбичка, с омотани кабели и смачкана касова бележка.

едит: Какво е steamer?

DisappointedDreamer
12-26-2012, 21:31
Не сервитьорка. Шефа тогава. Тоз дет е зад бар плота. Все тая.

Това с картонените чаши е сбъркано при вас.

3oPuTy
12-26-2012, 21:48
Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? - На първо място обстановката,след това персонала и хигиената.Не бих седнала в заведение,което изглежда евтино и не е уютно.Ако персонала е нацупен или груб също ще се замисля дали да не стана преди да съм поръчала.Няма да обсъждам чашите/чиниите/приборите и тоалетната - ако не са добре поддържани също не бих изконсумирала поръчката :?

Кое за вас е важно и защо? - Важни са нещата,които изброих по-горе - обстановката,държанието на персонала и хигиената (поне това,което се забелязва на пръв поглед де,все пак не мога да им вляза зад бара или в кухнята (ако имат)).Относно менюто - държа на разнообразието.

Кое ви прави неприятно впечатление? - Отново изброените по-горе неща.

Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? - Харесвам заведения,в които не присъства еднообразието в интериора или казано с други думи - харесвам сепарета,кресла,фотьойли, модерни столове (дано ми схвана идеята) ... Ако и чашите са няк'ви по-интересни ще е страхотно (Пример:В Дома на хумора преди предлагаха кафе в габровски чаши от ония дет' една чаша е разделена на две) :)

Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? - От топлите напитки пия само и единствено чай.Кафе не пия от години,защото в повечето заведения го правят кофти :? Иначе бих пробвала всякакво стига да го правят пред мен (т.е. по-скоро заради самата направя).Много държа и на разнообразието при чайовете.

Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя? - Голямо!Ако е някой мърляв и недобре изглеждащ на пръв поглед определено ще предпочета да си поръчам нещо в бутилка.

Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? - Амиии не знам.Ако мисля,че дадена напитка си заслужава предполагам,че поне веднъж бих си я позволила дори да е по-скъпа.

Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат? - Тук ще пасувам.

totik
12-26-2012, 23:20
Хубава тема!Момичета,момичетааа-момичешка ви работа!Аз пък обичам малки зловещи слабо осветени заведения,със съдържател стар фатмак,сервитьорки с вид на зомбита,и мишки свободно тичащи около мен :):) Сериозно,важно е да има уютно сепаренце,в което да можеш да си гушнеш мацката,а не да седне на стол срещу мен и да ме гледа лошо ;).Качеството на продуктите няма какво да го коментираме-никой не обича да пие гадно кафе.Иначе едни хубави млади хора с усмивка като на Гай Фокс също доста спомагат за приятното прекарване.

NomNomNom
12-26-2012, 23:53
По същество темата не е замисляна да има нещо общо с любов. Ако шефчетата държат - ще я вържа с любовта и раздела. Що я пускам тук? Щото много ви обичам, и щото пиша само тук по принцип.

Както повечето от вас знаят - бачкам в една интернационална верига кафетерии. Което носи повече негативи, отколкото ползи. По няколко причини. За тях след малко.

Сега ми идва питанката. Осъзнавам че масовката хора тук са млади и не много платежоспособни. което донякъде е добре за целите на въпросите ми. Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? Кое за вас е важно и защо? Кое ви прави неприятно впечатление? Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя? Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат?

Става дума за дневно заведение.



Тъй.

Много рядко посещавам кафета. Не съм фен на пиенето на кафе, често не ме кефи обстановката.

1. Обстановката - дали е уютно, непренаселено, удобно.

Това са рандъм нахвърляни мисли -


Важно е да има удобни места за сядане. Не високи столове в стил бар, абе да има дивани, сепарета. Или по-големи столове - обичам да си държа чантата и палтото при себе си, и когато са неудобни столовете за тази цел /или твърде малки/ - хич не е приятно.
Да има всякакъв тип маси - и големи, и малки, в съобразени количества. Примерно, да не се налага двама човека да сме на огромни сепарета - не е уютно.
Или, много хора - сгъчкани.
Абе, трябва да има организацията на посетителите - човек, който да ги настанява, според компанията.

При мен има гаден момент, че ми правят впечатление посетителите - не ми е приятно, когато има ученици, които вдигат шум. Или ако срещу мен се натискат хора. Фен съм на по-цивилизованото поведение.

Ако е кафе - няма да ми е приятно да се сервира алкохол през деня - алкохолът поражда шум, и някакви по-неадекватни изблици. Ако ще да е бира. Има си бирарии, барове, кръчми, и друг тип заведения.

Оо, определено трябва да има избор - разнообразни шоколадови коктейли примерно, рандъм видове кафе, хубава селекция чай.
Хайде, чай с ром, ирландско кафе - може.

И, нещо което хич не ми харесва - много често, когато съм сядала в някакво кафе - не ми дават меню - е, че аз от къде да знам какво има ??
Важно е сервитьорите да поднасят и меню.

И менюто да е up to date, не половината неща да ги няма.

Нещо, което също ми е неприятно - поръчвам си нещо, и веднага след това ми носят сметката. Поръчвам си друго - нова сметка. И накрая става голяма каша. Сякаш те гонят бе, деа :D

Хубаво е да има wifi, макар че е много досадно с искането на паролата. Та, нека паролата да я слагат на менюто, примерно.
И да я сменят всяка седмица, за да не се закачат рандъм хора отвън. Или да се погрижат, че няма да се хваща отвън.
Абе, при добрите оферти за мобилен интернет, това отпада.

Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Бяло фрапе - не знам, много ми е вкусно. Поемам много течности, и ако не си взема и вода, изпивам по 2-3 и накрая откачам :D
Иначе, всякакви силношоколадови бълвочи харесвам.

Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя? Оо, тотално не ме интересува. Стига да го прави добре, пък + е да слага някакви сметани и пръчици, чак да ти е жал да го пиеш.

Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия?
За топъл коктейл - 6-7лв макс. Ако ми похвалят нещо, до 10лв макс.

За други напитки - принципно е идиотщина е колата да струва повече от 1.50, както и водата, но зависи от мястото. По-често в спокойни и уютни места, цените са по-високи, но се преживява, ако си отишъл там с определена цел ( разговор, среща), а не убиване на времето.

Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат?
Не посещавам кафета.
Посещавам разни бистра/ресторанти, където има обедно меню -и за съжаление, мястото, което всеки ден посещавам, е препълнено, и е малко, и е кално през зимата, и понякога трябва да чакаш за място, но пък готвят страхотно.

Другото, което е готино, със зали и разнообразни типове маси - но храната не е толкова вкусна.

Иначе, баровете са друго нещо - нека да е тъмно, нека да е пълно, нека да има алкохол, нека да се правим на кучета.

Ама темата е за кафета.

Леле, как ми се спи.

Sh@d0w
12-27-2012, 05:56
За 4-5 лева в старата ми работа се наяждах стабилно на обяд - с 1во второ и десерт. Леко да не дам 4 лева за кафе (дори и да пиех), още повече че няма wifi.

Определено не бих отишъл на такова място, дори да заведа приятелката ми да се разсеем малко. Предпочитам да си вземем нещо нормално струващо и да си обикаляме из парка или на някоя пейка. Случвало ни се е някой път да влезем в заведение с идеята да поостанем и като видиш една цена от 5 лева колата примерно - директно аут. Не защото нямаме пари, просто дразнещо е излишното надуване на цените. Аз лично не намирам нищо което да ме кара да се чувствам добре, като знам че пия кола за 5 лева, като мога да си я взема за 80 стотинки.

Та в тоя ред на мисли - тия уж елитни заведения с нищо не ме привличат и надали ще ме привлекат някога, просто защото са толкова изкуствени, камо ли да почувствам уют там.

SisiStrange
12-27-2012, 06:32
И с wifi, и без, съгласна съм с Радослав, че по-скоро ще дам 2 лева за билети да идем до нас да си направя кафе в простичката ми кафеварка, отколкото да дам 4лв. (или да ми платят 4лв за кафе, зависи от случая). Ако ще самото кафене да беше позлатено, да имаше най-яките и секси мацки, и пичове за сервитьори, и да сядах на вибростол.
Уютната обстановка играе роля, разбира се, но нищо не може да ти го направи уютно, докато осъзнаваш, че си дал 4 пъти повече, отколкото навсякъде другаде. Последната ми такава изцепка беше точно в един Макдоналдс - чая струваше 2.50лв. Да, в хубава чаша, порцеланова, но да им имам и уникалното пакетче Pickwick. За моето капучино направо няма да говоря, нищо, че беше мини произведение на изкуството. Всяко нещо си има чалъм и се научава. Може би трудно се правят фигурките върху кафе (още не съм опитвала), но е факт, че на момичето му отне не повече от 10секунди да го направи и не съм сигурна, че този свръх труд трябва да струва на човек почти 10лв за 2 напитки.


Бтв, за дебелата, нацупена сервитьорка. 8-) Мен пък ми харесват такива. Нещо в мен ми говори за баба Цоцолана и ми става весело. Но само, ако е дебела и с кок и е простено да се муси. 8-) Иначе, разбира се, колкото са по-усмихнати, толкова по-хубаво.

Това, което аз не харесвам, са онези затъмнени кафенета, в които се очаква да витае мистериозна атмосфера, а просто е тъмно. Водили са ме в такова, адски странно е да не знаеш къде е тоалетната и да се налага да оглеждаш навсякъде по 3 пъти.

Ужасно хубаво би било да направиш от онези кафенета-библиотеки, които сме виждали по филмите. Виж на такова място, бих дала 4лв за кафе. 8-) Единственото изключение. Масичките и столовете, и всичко, са си като в нормално кафене, но по стените има рафтове с книги. Поръчваш си, отиваш, избираш си книжка и си четеш, пийвайки кафе. :)

И впрочем, 2 месеца, за да се научиш да правиш кафе, е съвсем достатъчно. И моето обучение беше там някъде (дори малко по-кратко) пък аз не работя със сметана и шоколад, а с киселини и канцерогенни вещества.

draid
12-27-2012, 06:43
Прекалено много обръщате внимание на цените. Важното е атмосферата да е приятна и да си прекарваш времето добре, пък дали ще дадеш 4лв или няма е все едно. Далеч съм от мисълта, че цял живот трябва да къташ пари и все да си "беден" Това е малко като лафа : "Гладен и дебел си умря"

DisappointedDreamer
12-27-2012, 06:49
^Така е, но защо да даваме 4 лева, при положение че атмосферата липсва в кафенето на Валдес?

granger
12-27-2012, 06:49
Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение?Атмосферата, обичам някак по-приглушена светлина, обичам да се чувствам уютно. Дори да е изпипано по последна мода,може да не предразполага.Предпочитам по - задушевни местенца.
Кое за вас е важно и защоДа е предразполагащо ,някак да се чувствам по-близо до у дома си.? Кое ви прави неприятно впечатление?Лошо впечатление ми прави кофти обслужването. Поръчваш си нещо на намръщена сервитьорка, тя ти носи поръчката още по-намръщена сякаш си и изял закуската , или пък и дължиш милиони. Лошо впечатление прави,ако е мърляво,неподдържано. Случвало ми се е да ми носят "измита" чаша с червино по нея или гланц. Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели?Охх, представям си някоя плетена масичка, големи столове,ама от онези ,които со като барбарони, тип "безформена топка,ама пък много удоба".Някъде на топло , в меки пастелни тонове. Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо?Обичам да пия всякакво кафе,отскоро съм някакъв маниак,но май предпочитам нормално черно кафе. Защото си му обичам прекрасния режещ вкус. Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя?В повечето време не го виждам кой е и се надявам да е надежден. Не мога да дам описание. По-скоро се надявам да е надежден и да е добър в работата си, а не немарлив и такв,който отбива номера. Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия?Според зависи,ако кафето е наистна много добро съм способна на чудовищни глупости :lol: Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат?Мисля ,че нямам едно определено място

xXxPETYAxXx
12-27-2012, 07:13
Тъй като не обичам дългите постове, щесе опитам да бъдса кратка.
Първото нещо, което ми прави впечатление е мястото, на което се намира едно кафене. Не обичам кафетата на пъпа на центъра, но около центъра примерно е добре или в квартала ми, но не бих посещавала кафе в квартала на другия край на града, колкото и да е прехвалено. След като се добера до кафето ми прави впечатление екстериора и разбира се с влизането в него интериора. Посетителите също - ако има някакви мазни цигани или крещящи деца - не бих се появила повече на това място. Шумът също е фактор - не харесвам кафенета без никакво озвучение, където като влезеш и чуваш 30 човека да си обесняват разни неща, абе голяма глъчка се вдига, но не харесвам и кафенета с музика, все едно си в клуб. Аз говоря тихо по принцип, а за да ме чуят в такова кафе трябва да се напрягам, дори да викам. Ред е на осветлението - също като звука - не трябва да е прекалено тъмно, нито прекалено осветено. След като се настаня на канапенцето(ако има разбира се, но кафета само със столове не харесвам много, а ако са и с нетапицирани столове - направо ги мразя!) забелязвам ако има някакви мръсотии или мизери около масата ми и дали самата тя е почистена въобще. Сервитьорката - мнооооого важно нещо. Не ме интересува дали кученцето й е болно, тя трябва да е усмихната или поне да не е намръщена, когато дойде към мен(за което да вметна, че не ми се чакат цели 15 минути - случвало се е да стана от заведение, защото никой не идваше за поръчката доста дълго време) В кафета на самообслужване пък не отивам, те никога не са уютни, както казах, ако е само със столове няма да седна там, а те май всики са така. А относно сервитьорките - не ми пука дали са слаби или не, дали са красиви или не чак толкова, стига да са приветливи и чаровни. Виждала съм много хубави момичета на работа, които просто изглежда сякаш си вършат работата на сила, от друга страна на няколко пъти съм сядала на кафене с по-едричка сервитьорка, която просто ме зарежда с положителни емоции, защото е усмихната и радостна.
От топлите напитки обикновено си поръчвам дълго кафе(+ сметана понякога) или горещ шоколад(кафяв), рядко капучино, но много се разочаровам, когато си поръчам капучино и ми сервират жалък опит за направта му. За кафе не бих дала много пари, ако е обикновено максимум около 2лв, а ако е по-изтънчена кафена напитка - до 3-4лв.

valdesbg
12-27-2012, 07:17
Сиси :)

В повечето случаи... 4-те лева за единична напитка са главно с цел да избият наема и да платят сметките. Самата суровина и уменията на човека, който ги прави са пренебрегнати. Не съм сигурен че те разбирам правилно - имаш против скъпите напитки по принцип или изкуствено завишените цени на някои напитки? Ако е първото... приключвам, щото няма да почвам тая тема. Ако е второто - това и аз не го обичам. Ако говорим конкретно за кафе напитка.. нещата са по сложни отколкото изглеждат на пръв поглед. Давам веднага следния пример - ок, ние сме срещу народния театър. Точно до нас е Гранд хотел София. Ако там отидеш да изпиеш едно кафе.. що платиш горе долу толкова. Но изживяването ще е в пъти по различно, и за разлика от при нас.. нищо няма да е изкуствено завишено. 4-те лева ще са разпределени адекватно. Не за друго, а защото отдавна пиенето на кафе не се изчерпва със слагането на смляно кафе в цедката и натискането на копче.

Друго - изкуството да рисуваш върху кафе повярвай ми не е лесно. Професионалистите го правят да изглежда лесно и елементарно, което само доказва техните знания и умения. Това е все едно да кажеш - ми тя лекарката ме преслуша със стетоскопа за 30 секунди и кво.. само допираше кръглото нещо до мен.. не изглежда толкова трудно.

Идеята ми е че 4 лева за напитка са и малко и много. И си личи къде отиват. В Англия специално... цените на кафето са идентични с тукашните. Паунд и нещо ще е едно кафе. Разликата е че кафетата там са доста по добре направени, персонала взима на час, колкото тук ние за цял ден и не са забутани в крайните квартали.

ном ном е написала много хубаво нещата, ще го имам предвид.

bloodyF
12-27-2012, 07:18
отговарям за място, което ми е любимо да си пия кафето там, не водата/водката или сока
/не съм от София/

Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? -обстановката като цяло
Кое за вас е важно и защо?-важно е да е умерено топло през зимата; хладно през лятото (климатици) , да има хубава музика, да има усмихнати що-годе сервитьори/бармани/обслужващ персонал, да има чистичка тоалетна :Д

Кое ви прави неприятно впечатление? -оставени мръсни маси, муден персонал, мръсна тоалетна, но май персоналът ,ако се бави повече от 5 минути при НЕпретъпкано заведение най-много ме дразни

Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? -моето любимо място в Благоевград-супер уютно е,мъничко, топличко, до рекичката, и лете, и зиме е чудесно, има игри (монополи, онова с думите), одеяла , ако сядаш отвънка през лятото и ти е студено и атмосферата е като вкъщи, супер сладко

Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? -капучино, лате

Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя?-достатъчно ми е да е вкусно , ако ще и сервитьорка, която днес е почнала работа да го прави

Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? -не повече от 2.50-3 лева

Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат?-вече казах с какво ме привлича конкретното кафенце, най-често ходя и в един бар-кафе-нещо такова, но не за да пия кафе, определено не

//guide:трябва да отидеш в София в едно кафе: https://www.facebook.com/OneMoreBar?ref=stream
по принцип са ми казвали някакви кофти истории за там, но обстановката е <3
на мен лично ми беше много приятно, супер готини хора, много уютно, vintage, през лятото бях и е чудесничко
нещо такова ми допада много повече отколкото старбъкс/мкд/кфс и пр.

SisiStrange
12-27-2012, 07:43
Сиси :)

В повечето случаи... 4-те лева за единична напитка са главно с цел да избият наема и да платят сметките. Самата суровина и уменията на човека, който ги прави са пренебрегнати. Не съм сигурен че те разбирам правилно - имаш против скъпите напитки по принцип или изкуствено завишените цени на някои напитки?
Второто е. :) Естествено, че има скъпи напитки и съм съгласна, че кафе, върху което е рисувано е по-скъпо от 3 в 1то за 60ст. Просто има заведения, в които се излагат. Влизали сме с приятелка в едно кафене недалеч от Борисовата. Едно пакетче 3 в 1 е около 45ст на дребно. Тя ми продава чашата за 2.70лв. о.О Къде е логиката? То се знае, че има надценка, ок. Това не го смятам.


Друго - изкуството да рисуваш върху кафе повярвай ми не е лесно. Професионалистите го правят да изглежда лесно и елементарно, което само доказва техните знания и умения. Това е все едно да кажеш - ми тя лекарката ме преслуша със стетоскопа за 30 секунди и кво.. само допираше кръглото нещо до мен.. не изглежда толкова трудно.
Ама лекарите за един преглед взимат по 2.40 (поне при нас). И лекарката е учила 6 години, за да ме преслуша. Не умаловажавам този вид изкуство, дори ми е интересен и имам намерение от чисто любопитство да се науча (пз: http://www.youtube.com/watch?v=-qcZ9M-QoOc). Но сравнението ми се струва неуместно.


Идеята ми е че 4 лева за напитка са и малко и много. И си личи къде отиват. В Англия специално... цените на кафето са идентични с тукашните. Паунд и нещо ще е едно кафе. Разликата е че кафетата там са доста по добре направени, персонала взима на час, колкото тук ние за цял ден и не са забутани в крайните квартали.

Там и заплатите са различни, да.

Не иде въпрос за парите точно. Не ми е недостижимо да си позволявам 4лв за чаша, не е в това проблема. В друго е.

ПП. Премисли и идеята с библиотеката-кафе. 8-) Много ми се ще в София да имаше такова нещо.

DisappointedDreamer
12-27-2012, 07:47
^По шведско има. Взимаш си тортичка и кафенце, сядаш на канапе/диван с книжка от библиотеката (те са едно - кафенето и библиотеката) и си четеш.

SisiStrange
12-27-2012, 07:52
^По шведско има. Взимаш си тортичка и кафенце, сядаш на канапе/диван с книжка от библиотеката (те са едно - кафенето и библиотеката) и си четеш.
*Благородна завист* 8-)

DisappointedDreamer
12-27-2012, 07:53
^Елате ми на гостиии. 8-)

granger
12-27-2012, 07:54
*Благородна завист* 8-)

И аз малко,ама аз не мога така :lol:
Взема ли си книга, кафе и нещо за преживяне зарязвам едното, или на мога да подхвана книгата,или чая/кафето ми изстива :lol:

JoLLiE92
12-27-2012, 07:55
Да разбирам работиш в Старбъкс? Във Варна нямаме точно това, имаме няколко такива с друго име, мисля че са собственост на варненци и че няма да позволят да има Старбъкс тук, както и да е. Основната идея е същата.
Аз обичам кафето. Правя разлика между различните видове, на повечето хора ако им сервираш Лаваца и Нова Бразилия няма да видят голяма разлика. Въпросните кафе-специалитети не ги харесвам особено, защото губят естествения вкус на кафе. Пия някаква боза с вкус на карамел, сметана и не знам си какво още, но в никакъв случай кафе. Интериорът е отвратителен. Някаква проста закусвалня. И за това невероятно удоволствие да дам 5лв? Абсурд. Там последния път като стъпих видях как едно момче влезе вътре с кучето си и хууууууууубаво се разходи между масите на хората.
Обичам задушевна атмосфера, обичам личното обслужване и внимание. Силно ме дразнят надути сервитьорки, които ме гледат сякаш трябва да им целуна ръка, че са благоволили да ме обслужат.
През лятото обикновено пия каквото пия на плажа. През зимата предпочитам малки уютни кафенета, тип бутикови. В тях кафето не е 4-5 лв, а атмосферата е пъти по-приятна. Във Варна има кафе, в което се предлага по моето скромно мнение най-доброто кафе, което съм пила - Cafes Richard. Малки маси, сепарета, изключително приятна атмосфера, има две много интимни масички като на балкон в опера - невероятни са за срещи. Удоволствието струва 2.50 :)
Харесвам едно етно стил заведение до университета ми, там си пием кафето в почивките - атмосферата ми харесва, отношението на персонала е много добро винаги. :)
Когато някое момче ме води на среща някъде винаги си правя изводи по това къде ме заведе за характера му - и не, нямам предвид да ме заведе в най-скъпото възможно място. Не обичам най-вървежните комерс кафенца, обичам да ми е спокойно, да се отпусна, да имам лично пространство и да пия (или ям) нещо хубаво. Винаги съм била човек, който обръща внимание на качеството, а не на количеството.
Иначе съм сядала на място, където най-евтиното нещо беше кафе "Синя планина" за 18лв. Винаги ще го помня :D Беше ресторанта на хотел в стил дворец от 18ти век. Там си заслужава да дадеш толкова пари ако ти отговарят на положението, но Старбъкс и подобията му - не. Цените им са високи единствено заради името. Обслужване просто няма - как може да си вземам сама кафето?! абсурд. интериорът е на закусвалня - безличен и безвкусен, самото кафе е вероятно Робуста или недай си боже Нова Бразилия, но в никакъв случай качествено кафе. На кое отгоре да им давам 5лв? За невероятното удоволствие да се отбележа във фейсбук от там?? ..


п.с. Не съм споменала конкретни заведения, които харесвам, да не излезе "реклама" :D Мога да кажа ако някой се интересува :)

п.п.с. Във Варна има кафе-библиотека. :)

SisiStrange
12-27-2012, 08:09
http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Culture/Library/Pages/kafe-kniga.aspx - току що открих, че и в София има. о.О Много съм застреляна. :d

tonssy
12-27-2012, 09:47
п.п.с. Във Варна има кафе-библиотека. :)

В София също. Поне за няколко се сещам.

Blab
12-27-2012, 12:14
http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Culture/Library/Pages/kafe-kniga.aspx - току що открих, че и в София има. о.О Много съм застреляна. :d
нееее ходи там! не е това, което търсиш;
пробвай кафе-книжарницата на последния етаж в Ориндж на Графа;
има и други кафетерии с книги, даже са доста;
за жалост, тази на ЛИК я закриха, но можеш да разгледаш снимки в Гугъл;

Blab
12-27-2012, 12:34
Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? Кое за вас е важно и защо? Кое ви прави неприятно впечатление? Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя? Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат?

аз обичам да ми е уютно. за да ми е такова, трябва да е достатъчно светло, достатъчно топло/прохладно, музиката да е ненатрапчива и "моя", приятна и средно тиха - да не заглушава разговора ми, но да ме разделя от тези на околните. аз пия чай. ужасно много обичам. ценител съм. обичам и фрешове от различни плодове, както и пресни, на място приготвени сладки(ши). в допълнение, не харесвам глъчки и тълпи, шумни хора (когато искам да чета/пиша/разговарям), така че избягвам бар-лайк артиш пространствата, които изобилстват. имам си любим квадрат в София и без да искам се въртя почти и само в него:Д харесвам Онда, ако ще говорим за по-мейнстрийм заведения, тип верига. особено тази до АЕГ. там се чувствам страшно добре. (в студените месеци!, през лятото често не се живее, заради кожените фотьойли, а и когато имам възможност, обичам да съм навън<3) Джими'с има сантиментална стойност за мен, та още си ходя в останалия до СУ, но не е най-удобното място на света, не става за четене/писане, особено откакто смениха масите; а и самата подредба не предразполага. Coffee house и Costa са в зоната ми, та често си взимам нещо от тях. мога да ти изредя заведенията, които посещавам, но не виждам смисъл в това.

предпочитам заведения на самообслужване или такива, в които персоналът не се навърта около мен много-много. харесва ми, когато познавам персонала и не трябва да се обяснявам 230482348023 часа какво точно и как го искам, ама защо и т.н. в този смисъл, ми е ок, каквито и да са хората, стига да са разбрани и не твърде баааавни. помнят ме лесно, така че с това нямам проблем:Д

давала съм и 10 лв за напитка. това си е избор. готова съм да плащам за мястото, ако то ми доставя необходимите удоволствие и комфорт.

//не пия кафе, но ако пиех, нямаше да е в Старбъкс. като ще е кафе, да е кафе:Д

tonssy
12-27-2012, 12:57
Давам веднага следния пример - ок, ние сме срещу народния театър. Точно до нас е Гранд хотел София. Ако там отидеш да изпиеш едно кафе.. що платиш горе долу толкова. .



Дамм, още щом прочетох темата си помислих именно за веригата, в която ти работиш. Тъй като обичам кафе и с най- добрата ми приятелка имаме навика, когато излизаме да си взимаме такъв тип, доста познато ми е. Миналата седмица бяхме в Сердиката, в кафето ви там и докато си чаках поръчката станах свидетел на нещо, което от хигиенична гледна точка ме потресе.. Момчетата зад бара слагаха някакви пайове (или бисквити, нещо подобно) във фурната. Тавата се удари в стената и съответно всичко се разтресе и 2 от бисквитите паднаха. Загледах се, за да видя какво ще направят- е, спогледаха се, вдигнаха бисквитите и ги сложиха обратно при другите. Да, не съм толкова заблудена, че да вярвам, че по тези заведения хигиената е висока, но след като го видях с очите си..няма никакъв шанс да си купя нещо за ядене от вас ;д Всъщност то няма да отговаря и на заплатеното от мен. Колкото за напитките- харесват ми и ще продължавам да ги консумирам. В първия си пост спомена за "менюто".. Да, този плакат на стената малко трудно го разчитам, особено, ако съм малко по- далече, не е голямо удобство. Wi-fi съм ползвала в почти всичките ви други заведения?
Нека и на въпросите отговоря..

Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение?- Обстановката, персонала, от какъв тип хора е посещавано.
Кое за вас е важно и защо?- Хигиената. Персоналът трябва да е дружелюбен. Поне аз много се влияя от това- когато ме обслужва някой усмихнат и любезен човек, сякаш мнението ми за заведението като цяло става по- добро и съм склонна да платя повече.
Кое ви прави неприятно впечатление?- Бавен, незаинтересован персонал. Мръсни маси, тоалетни..
Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели?- Всъщност, не обичам тишината и това да чувствам "спокойствие". Обичам, когато около мен има хора, независимо с кой съм. Така че, бих поседяла и в по- пълно заведение. Музиката да е хубава, не много висока, но все пак и да не се губи в разговорите на хората. Разнообразието в интериора ми харесва- да има сепарета, различни видове столове и да бъдат удобни. Харесва ми и когато има картини или нещо друго, закачено на стените.
Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо?- Еми всякакво кафе пия, обожавам. Ако е по- късно- обичам да опитвам различни чайове.
Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя?- Предпочитам да има опит, а не да е някой току- що нает, който да ме обслужва 2 часа.
Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия?- Зависи в какво настроение съм, с кой съм, дали искам да опитам нещо ново и какво е количеството му. Може би макс 7-8-9-10 лева, да речем. :d
Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат?- Обичам да са в центъра, наблизо около мен :D Привличат ме с разнообразно меню, разни промоциики, приятна атомосфера и усмихнат персонал.

anonymous708973
12-27-2012, 13:33
Баси яката тема! Сериозно. Накара ме да се замисля и осъзнах, че заведенията, в които ходя, са тоооолкова различни едно от друго, че няма накъде повече. Напълно пасват на близнак, хаха :)

Сещаш ли се за Амадеус (http://www.google.bg/imgres?um=1&hl=bg&sa=N&tbo=d&biw=1680&bih=949&tbm=isch&tbnid=nzy0Eh4Tl4GjvM:&imgrefurl=http://www.infotour.org/index.php/bg/component/jomres/viewproperty/amadeus-cocktail-bar/1309&docid=EfYFepk_pwYrtM&imgurl=http://www.infotour.org/jomres/uploadedimages/1309/amadeus-club-plovdiv-4.jpg&w=300&h=225&ei=hFbcULTrH-WL4ATF2oDIAw&zoom=1&iact=hc&vpx=161&vpy=176&dur=589&hovh=180&hovw=240&tx=176&ty=121&sig=100218188998742398768&page=1&tbnh=137&tbnw=173&start=0&ndsp=41&ved=1t:429,r:1,s:0,i:89)? А за Мохито (http://www.google.bg/imgres?um=1&hl=bg&tbo=d&biw=1680&bih=949&tbm=isch&tbnid=JYKj4VOk9LkgfM:&imgrefurl=http://dariknews.bg/view_article.php%3Farticle_id%3D470140&docid=QHlKC2eoWZw1RM&imgurl=http://dariknews.bg/uploads/news_images/201001/photo_verybig_470140.jpg&w=620&h=413&ei=r1bcUN7qLef14QT-8IGwDA&zoom=1&iact=hc&vpx=415&vpy=130&dur=235&hovh=183&hovw=275&tx=156&ty=91&sig=100218188998742398768&page=1&tbnh=134&tbnw=202&start=0&ndsp=43&ved=1t:429,r:2,s:0,i:88)? Модера (http://www.google.bg/imgres?um=1&hl=bg&tbo=d&biw=1680&bih=949&tbm=isch&tbnid=wOKXkJ5DoVppaM:&imgrefurl=http://bars-bg.com/%25D0%25A0%25D0%25B5%25D1%2581%25D1%2582%25D0%25BE %25D1%2580%25D0%25B0%25D0%25BD%25D1%2582%2B%252B%2 5D0%259C%25D0%25BE%25D0%25B4%25D0%25B5%25D1%2580%2 5D0%25B0%252B/1/MlW-gRSLI5W3I5K-QdOrcdSDYJKLQteXItO7cVKfUVO7kZaLQhKLktK7UhOXMZWrI1 SHghi3cJijIxK-QBerItmzIVaTcJafI9OjIdePUBKPUZevg9KbQpaHg1a-chSPMhWbUVSP&docid=a27LC3qJgfZaGM&imgurl=http://bars-bg.com/language/bg/uploads/img_original/restaurants__0/bars_restaurants__fb631a93f8406b0c74894b5af70e4b95 .jpg&w=460&h=250&ei=zVbcULvOB-Xd4QTxuYCgAg&zoom=1&iact=hc&vpx=1086&vpy=289&dur=243&hovh=165&hovw=305&tx=230&ty=121&sig=100218188998742398768&page=1&tbnh=149&tbnw=292&start=0&ndsp=41&ved=1t:429,r:14,s:0,i:124)? Еее, как ще забравя Веда Хаус? Снимка няма да слагам, всички я знаете. (Ако не, оправете този пропуск моментално!)

Безкрайно различни са. Но общото между абсолютно всички кафенета, които обичам посещавам и които се отличават с нещо, са удобните диванчета и сепарета и музиката, която е достатъчно тиха, но и достатъчно силна (Блаб го каза добре). Да ти седне дупето на мекичко, за да не се сплеска от седенето, да пийваш нещо готино и да си говориш с някого и времето да си летииии... Бягство от ежедневието е някакво, това ценя. Сещам се за двете сепарета в дъното на Амадеус, които имат завески за усамотение. Преди бяха плътни, сега са почти прозрачни, та вече е невъзможно да правиш каквото и да е там :D В друго кафене обаче завесите са адски дебели, направо си е направено за секс или продажба на наркотици това сепаре, хаха.
Споменах и музиката - за през деня държа да е по-умерена, но вечер нямам против да седна и на по-шумничко. Това обаче клони към бар.
Единственото място с твърди и откровено неудобни столове, което ми харесва, е сладоледената къща заради вкусотийките в менюто.

Селекцията напитки също прави впечатление. Да, не бих отказала едно "Капи", ако няма какво друго, но винаги забелязвам интересните неща. За Веда Хаус какво да говорим? Поне стотина вида чай плюс малки вкусни нещица за похапване. Не са особено евтини, но пък с удоволствие отивам там, когато знам, че плащам за нещо вкусно + приятна атмосфера + дружелюбно отношение (за което ще говоря по-нататък). Модера далеч не е популярно кафене въпреки рекламното си лице (а именно Николета Лоз... пардон, Божинова), обаче предлагат такива неща, чеееее... ум да ти зайде! Тук (http://moderacoffee.com/cold.html) можеш да придобиеш някаква представа. Едно от любимите ми места за лятото, защото предлагат предимно студени неща. Студени чайове, ама не от типа на Нестий/Сан Бенедето, ами чай алое вера с праскова/манго/ягода/мента/бла-бла, шоколадово смути с привкус на бадем/лешник/мента/бла-бла... айс нектар от какъвто кажеш сок с пльосната топка от сладолед. ПРЕКРАСНО!
Мохито пък с техните лимонади от сорта на амарето и лайм (и това удоволствие за 1.80) или пък фрапе бисквитка за 2 лв. Сложи го на фона на бахти яката детска шарена атмосфера. КАК да не седна там?
Когато говорим за асортимента, май ще е най-добре да е нещо като Тракийските катми. Влизаш и 200+ неща за избор. Баси кефа :д
Сещам се за ония шоколади - Ераклеа май бяха - суперразлични и интересни са. Пила съм бял шоколад с лимон и кедрови ядки, умрях от кеф. Имат с чили, натурален с мента, бял с шам-фъстък. Цените им ужасно варират, масово са по 4 лв.
Суперготино е, ако има и някакви десертчета - дали ще е палачинка, гофретка, домашна торта, сладоледена торка, пай с ябълки/вишни/кайсии, мелба, плодова салата... Важно си е :) Доста пъти съм сядала без намерение да хапна нещо, но като видя изкусителните снимки в менюто, не се сдържам. Дала съм повечко пари, от което заведението печели, и съм хапнала доволно, от което печеля аз. С един куршум - два заека.

Пластмасовите/картонени чаши хич не ме кефят. Ако го взимам за из път - естествено. И признавам, че се вписват в заведение в стил "Старбъкс", но не бъркай нещата - Старбъкс е място за бързо кафе, нещо като Макдоналдс, което е за бъроз хранете. Минаваш, пиеш едно кафе за половин час и изчезваш. Това, че аз обичам да се туткам, не е проблем на веригата. Но... ако ще бягам от реалността, искам свястна порцеланова чаша. Тези на Веда Хаус са толкова свежи! Бих си купила и за вкъщи, ако не бяха по 20 лв бройката :д

Сега... за обслужването. Определено предпочитам да има сервитьорка, защото там, където сядам аз, заведенията са си големички. Не са с по 5 маси и е леко тъпо да се разкарвам от единия до другия край, за да си взема още един шоколад, например. МРАЗЯ да чакам по 10 часа да ми донесат сметката, а след това по още толкова, за да си я вземе и да благоволи да ми върне ресто. Бих оценила да има повече мъже сервитьори, хаха :) Да кажат нещо, да се пошегуват. Пък и да не са мъже, приятно е, когато сервитьорката се усмихне и попита какво желаем. Сещам се за менютата на Хепи, в които преди пишеше, че ако сервитьорката не е достатъчно усмихната, клиентът има право да си поиска друга. Дори да не се навърта по 10 пъти, за да пита дали всичко е наред, човешкото отношение е в +. Но и да липсва, не страдам особено, защото си давам сметка, че едва ли е приятно да търчиш нагоре-надолу цял ден (често в неудобна униформа), да помниш поръчки и да разнасяш табли. Старая се да съм толерантна.

За цената не мога да се съглася с draid.

Прекалено много обръщате внимание на цените. Важното е атмосферата да е приятна и да си прекарваш времето добре, пък дали ще дадеш 4лв или няма е все едно.
Масово посетителите на кафенета са ученици/студенти, за които 4 лв на ден за кафе някакси е неоправдан разход предвид всички останали, които са далеч по-належащи. Да, аз бих дала толкова, но аз не сядам толкова често на кафе. Лично аз имам други разходи, без които не мога да мина.

О, и още нещо. Неработещ климатик определено би ме отказал от заведението. Как ще ми е приятно, ако замръзвам от студ зимата или се потя като прасе през лятото? Липсата на интернет не е такъв проблем.

SisiStrange
12-27-2012, 13:56
нееее ходи там! не е това, което търсиш;
пробвай кафе-книжарницата на последния етаж в Ориндж на Графа;

Мерси. :) Това дори знам къде е. Още тази ваканция ще разходя Радослав натам.

JoLLiE92
12-27-2012, 13:57
Като каза мъже сервитьори : Сядала съм в кафета, в които сервитьорката като види момичета или момче и момиче просто се забавя с обслужването, но да видиш сам мъж или мъже като седнат - веднага им взема и носи поръчката ... Отвратително!

anonymous708973
12-27-2012, 13:57
И в нашия мол има такова кафе, ама нещо не ми допада. Просто диван, маса и много книги. Малко е шумно, защото то си е отделна книжарница, доста голяма. Атмосферата хич не предразполага към четене. Няма къде да си опънеш краката също-

shmatarok
12-27-2012, 14:04
Какво ви прави впечатление, когато отидете на заведение?
- Всичко - като се започне от обзавеждането и се стигне до персонала. Ходя на места, които изглеждат с уютна и спокойна атмосфера, където да ти е кеф да седнеш.

Кое за вас е важно и защо?
- Държа обслужването да е на ниво, персоналът да е любезен и всичко, което съм избрала да консумирам да е добре приготвено, без значение дали е капучино или ябълков щрудел.

Кое ви прави неприятно впечатление?
- Муден и лошо настроен персонал, полудявам, ако ми се държат троснато или ми се правят на много важни, ако реша да задам въпрос. Мразя и лоша хигиена, мръсна или изпотрошена тоалетна. Не обичам прекалено пренаселени помещения, има заведения, които се опитват да набутат максимално много хора на максимално малко място и се получава така, че в крайна сметка седиш рамо до рамо с човека от съседната маса или не можеш да минеш между масите, ако решиш да ходиш до тоалетна, примерно. Не обичам да ми носят мокри, току-що "измити" чаши.

Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели?
- Първо обстановката, държа заведението да има спокойна атмосфера, осветлението да не е прекалено силно, но да не е и прекалено тъмно, не обичам музиката да е силна и предпочитам да е в някакъв по-неутрален стил, общо взето да позволява да си говориш с някого спокойно, без да се налага да го молиш през пет минути да повтаря, но в същото време разговорът да се води на ненатрапчив музикален фон :Д Нямам претенции за външния вид на персонала, стига да изглеждат спретнати и да имат поне елементарна култура, случвало ми се е да се опитат да ми отсервират чинията, докато още ям; не обичам да ми се мръщят и мусят и да се бавят излишно много. Обичам да има избор къде да седна - примерно в едната част на заведението да има сепаренца, в другата - маси със столове (но да са удобни и да не ти докарват схващане), да има такива за различен брой хора, не всички да са със стандартните две/четири места. Харесва ми да има интересни неща в менюто и като цяло то да е разнообразно и богато, освен това искам да го имам на масата/на удобно място, където всичко да се чете, а не да е написано на дъска над касата. :Д Wifi също е плюс. Добре е да имаш избор в каква чаша да ти се сервира напитката - дали да е картонена или не, вече в зависимост дали ще консумираш в самото заведение или навън.

Кои са любимите ви кафе или топли напитки?
- Пия главно капучино, въпреки че на малко места го правят като хората, и горещ шоколад.

Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя?
- Стига да изглежда спретнато и да поддържа що-годе ведър вид, другото няма значение.

Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия?
- Около десетина лева, но в случай, че заведението си заслужава и не става въпрос за най-простия горещ шоколад.

granger
12-27-2012, 14:04
Тва на последния етаж, забравих името на кафето, едно с кафеви ,наподобяващи дървени плоскости и диванчета :lol: извадих обяснение де

valdesbg
12-27-2012, 14:47
Сисе, на едро, както повечето заведения пазаруват...3в1 е по малко от 20 ст. Друго... по новиата поправка прегледа за здравно осигурен пациент е с цена 2.70. но това не е пълната сума, която лекаря получава за преглед. Останалото се покрива от здравната каса. Пробвай да кажеш че си неосигурена и виж каква сума ще ти кажат.

Иначе песничката и текста са уникални :) Много ме кефят, и единствената ми чуденка е какво ще представлява латечино :Р Ако искаш да се учиш.. курсовете не са много евтини, но си заслужава. Мога да те насоча, стига да имаш желание.

Идеите ми се въртят точно около библиотека кафе.

Джоли не работя в старбъкс. При конкурентите с кипърския франчайз.

Тонси... за съжаление това е ежедневие в повечето макдоналдс тип вериги. Наистина това на батенберг е единственото, в което няма безжичен нет, и нарочно не се слага. Не зная защо. Напитките са хубави, наистина.. в смисъл качествени са, но не са нищо кой знае какво. Залага се на марката повече, отколкото на качеството. Не е въпроса в цената на дадена напитка... за друго иде реч... не върви да продаваш Армани на улицата върху кашони на цени като по магазините, нали?

Пантера, сещам се разбира се. За мен поне прави много неприятно впечатление това, да се редя на опашка за висококачествена напитка. Редя се на опашка в закусвалня или лафка.

Да взема да отговоря и аз на въпросите си :)

Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? Аранжировката на мебелите, удобството на местата, оживлението в заведението. Ритъма на работа на персонала.

Кое за вас е важно и защо? Да има удобни места за сядане. Да е тихо и спокойно с лека ненатрапчива музика. Персонала да е тактичен, но заинтересован. Окей е сервитьорката или сервитьора да минава от време навреме, просто за да види как съм, имам ли нужда от нещо, харесало ли ми е или не. Стига да се съобрази с това дали съм сам, с компания или говоря по телефон примерно. Да има обслужващ персонал, и готино меню. Под готино имам предвид да има различни типове напитки, като и да има опция да си композирам собствена такава. Да не се налага да се редя на опашка като в казарма, нито да се налага да чакам по 10 часа за да поръчам/получа сметката/рестото.Обстановката да предлага усамотение или поне уединение, близост или по някакъв начин чувство за спокойствие. Бих предпочел не много големите заведения. Важно е да ме посрещнат и изпратят с усмивка. Важно е за мен да бъда попитан за мнението си, или да има къде да го изразя.

Кое ви прави неприятно впечатление? Мудното обслужване. Толерантен съм към обучаващите се хора, стига да има някой около тях, който да гледа да не объркат нещо. Контраст между цена на продуктите и атмосфера в заведението и материална база. Нетактичен/неуважителен персонал и неразбираемо меню са нещата, заради които бих си тръгнал независимо от всичко. опцията да има малко, средно и голямо или някакво друго разделение на размерите. Да няма промоции/комбинации/специалитет на заведението.

Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? Не много голямо помещение, с кожени мебели или сепарета за 2-3-4 човека, с възможност за уединение от външния свят и потъване в разговора/срещата/компанията с избрания от мен събеседник. Меню оставено на масичката, и нещо показващо промоционални предложения или предложения на заведението. Обслужващия персонал да не ме прекъсва докато си поръчвам, да бъда посрещнат с усмивка и вежливо отношение. Не искам да ми се предлага нищо. Менюто е пред мен.. видял съм какво има, преценил съм че искам това и това. Добро впечатление би ми направило ако към избраното от мен има дребно подаръче. За пример - късметчетата на Неделя, и малките бисквитки в... не мога да се сетя кое кафе когато си поръчаш кафе напитка. Бих предпочел да има безжичен интернет, или място с актуални списания или други информационни четива. Не вестници. Сметката да се носи в тефтерче и да се отнася в такова. Ако накрая ми се донесе примерно бележка, където мога да напиша впечатленията си... ще е просто чудесно. С кеф ще оставя бакшиш над средното. Цената на продуктите в случая ще е без значение. Естествено чашите да са порцеланови/стъклени или по някакъв начин да си личи че не се купуват на кашони/са за еднократна употреба. Ако съм поискал за вкъщи - тогава вече е окей. Бих искал качеството на напитките да отговаря на цената, която плащам. По подразбиране ще е че е по скъпо отколктоо другаде, не за да си платят наема, а защото е направена точно тук т.е. са се постарали. Искам да плащам за уменията на някой да ми направи качествена напитка. Просто кафе, мога да си направя и в нас.

Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Dirty Chai Latte, капучно с карамел, топъл шоколад с мента. Това са вкусовете, които предпочитам.

Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя? Огромно. Признавам си - ходя по заведения за да бъда изненадан от професионализма на хората, работещи там. Както споменах вече - кафе мога да си направя в нас, мога да си направя и фреш, а нестий мога да си купя от магазина. Искам да видя оригиналност, креативност или поне идейност в начина, по който нещо ще бъде направено и поднесено.

Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? Тук определящо е качеството и майсторлъка.

Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат? За съжаление нямам много свободно време, но като мога се отбивам в Неделя, Веда Хаус, Модера. Привличат ме с това че всички те, по малко се доближават до това, което бих искал.

tonssy
12-27-2012, 14:57
случвало ми се е да се опитат да ми отсервират чинията, докато още ям;


Да, точно. Няколко пъти са ми вдигали чашата, а е била да речем почти наполовина пълна.. Добре, как решиха, че няма да го пия ?! И това в доста често посещавани заведения, пак в центъра.

anonymous708973
12-27-2012, 15:07
опцията да има малко, средно и голямо или някакво друго разделение на размерите.

Ти харесва или не ти харесва?
Според мен е готино :) Малкото нещо е, да речем, 50 мл и струва левче. Ако ти хареса - следващия път няма да се чудиш дали да дадеш 3-4 лв за голямото :)

draid
12-27-2012, 15:10
За цената не мога да се съглася с draid.

Масово посетителите на кафенета са ученици/студенти, за които 4 лв на ден за кафе някакси е неоправдан разход предвид всички останали, които са далеч по-належащи. Да, аз бих дала толкова, но аз не сядам толкова често на кафе. Лично аз имам други разходи, без които не мога да мина.

О, и още нещо. Неработещ климатик определено би ме отказал от заведението. Как ще ми е приятно, ако замръзвам от студ зимата или се потя като прасе през лятото? Липсата на интернет не е такъв проблем.


E то за това си има кафенета с кафе за 4 лв, за 10 лв и съответно за 1.5лв :) Идеята беше да е приятна компанията и да си изкарат хубаво.

anonymous708973
12-27-2012, 15:11
Окей, с това се съгласявам :)

JoLLiE92
12-27-2012, 15:13
Хм .. това за наемите пък .. Варна е град с по-скъпи недвижими имоти от София и тук не ми се е случвало да забележа, че ме таксуват за наема - освен във въпросното подобие на Старбъкс. Модерите за мен са ужасно място. Груб надут персонал със самочувствието на Николета Лозанова-Божинова и надути на нищо отгоре цени. Има далеч по-приятни заведения.
Има два Мохито бара и тук (явно разпространено име :D ) страхотна атмосфера, невероятна музика. Мястото, което най-много се доближава до личния ми вкус. Разнообразни напитки и хранителни неща, наистина много интересни, които не можеш да намериш на друго място. Обичам един бар на плажа, където си пия Чокофредото/коктейла лятото седнала в градинска люлка и гледаща морето. Буквално изпадам в транс.
Сещам се за място, където цените са малко по-високи, но абсолютно заслужено и ще го спомена, въпреки че не е кафетерия - Pench's . Те могат да си позволят коктейла да е 7-8-10 лв.


valdesbg само не разбрах не харесваш или харесваш да има промоции заведението ? Първо си писал, че не ти харесва, а след това, че обичаш на масата да има меню и промоционални листчета.

tonssy
12-27-2012, 15:26
valdesbg само не разбрах не харесваш или харесваш да има промоции заведението ? Първо си писал, че не ти харесва, а след това, че обичаш на масата да има меню и промоционални листчета.

Кое ви прави неприятно впечатление? Да няма промоции/комбинации/специалитет на заведението.
Демек му харесва да има промоции. Неприятно му е, когато няма ;д

JoLLiE92
12-27-2012, 15:28
АААА ;д окей. Прочела съм "да има" незнайно защо :)

anonymous708973
12-27-2012, 15:30
Джоли, на мен не ми е направило впечатление да има груб персонал в Модера-та, ама то май далеч не зависи от веригата, а от конкретния обект :) Кефи ме, че на масите вътре има бутончета, с които да викнеш сервитьора, пък и цените им не са лоши - 4 лв за 350-400 мл напитка си е супердобре за мен.

JoLLiE92
12-27-2012, 15:36
Във Варненските Модери сервитьорките обикновено се държат сякаш другия месец ги викат на кастинг за Плеймейт и ние трябва да сме благодарни, че сме в тяхното обкръжение и че тя работи там не за парите, а за световен мир.
Ако посмееш пък да я викнеш с това бутонче, гледа катооооо учителка по физика в цикъл .... отвратителни са.
В Планет, където снимат Под прикритие, но отново варненския, същото отношение... интериор добре, напитки добре, персонал - потресаващ. И не ходя там.

valdesbg
12-27-2012, 15:45
Пантера - не ми харесва да има. Наречи го професионално изкривяване но ми смърди прекалено много на макдоналдс. Искам да си поръчам напитка, която не е две глътки, но не и да е сервирана в супник и да трябва да търся черпак за да го разбъркам. От профи гледна точка и личен опит 250-300 мл чаши са перфектни за всичко що е топло като напитка. Лесно е за приготвяне, най-добре се докарва на вид каквото и да му правиш отгоре - дали ще е бита сметана, или някакъв топинг или ще го ръсиш с нещо, достатъчно е като количество за да усетиш вкус/аромат и да не се чудиш къде да си го пресипеш щото още малко и ще повърнеш. И не се чувстваш така сякаш си си купил голям чипс, а две трети от пакета е въздух. Изключваме класическото еспресо във всичките му форми - нормално, дълго, ристрето и двойно. Там чашите са стандартни - 30 или 60 мл.

Джоли.. писал съм че ми прави негативно впечатление ако няма промоции на масата. Т.е. бих искал да има листче или картичка с промоции и специалитети.

Друго..забелязвал съм че много от моите колеги изобщо не следят клиентите.. а само чакат да се освободи маса и веднага тичат да я отсервират. А тва че човека е отишъл до тоалетната, или е навън да изпуши една цигара или нещо от рода и чашите/чиниите са наполовина пълни.. няма значение. И после стават скандали и кофти впечатления. Моя милост винаги чака клиентите да станат да си обличат якетата или да си вземат чантите, да видя че чашите са празни, питам свободно ли е и пожелавам приятна вечер/ден. Винаги питам, и не притеснявам хората излишно.

Друго... не се стараят да помнят редовните клиенти.. а повечето ни са такива.. и усещам как с досада повечето клиенти казват какво искат отново и отново. И всеки път преминават през мъчението да им се предлага още една торба неща. Да, вярно фирмени стандарти, ама.. все пак.. като видиш че 5 пъти пича идва за едно кафе в картонена чашка.. ми близо е до акъла че явно това си пие само. Не е малоумен да погледне дъската зад нас и да види какво има. Аз не седя на касата в повечето случаи.

Абе имам идеи аз как ще направя едно хубаво заведение... лека полека почвам да работя по въпроса.

JoLLiE92
12-27-2012, 15:52
Това да ми предлагат друго също е дразнещо. Да съм попитала - трябва да могат да ми препоръчат нещо, но не и след като поръчам да ми кажат ама не искаш ли това? Ами това? И това?? Аз умея да казвам не.
Когато работех лятото (в съвсем различна сфера) осъзнах, че хората много се радват когато запомниш лицето им и го свързваш с дадена услуга. Никой от колегите ми не се стараеше да прави това. Единствено аз, може би съм физиономист, някои и по други неща съм ги запомняла .. Но факт е, че се радваха много.

Това с голямо средно и малко кафе и аз не го харесвам. Това не ти е бургер, да. Твърде американско за моя вкус. Подобните кафетерии са гавра с вкуса на кафето. Това, което аз споменах по-нагоре, има кафе меню, но не докарват вкусовете от добавки, а от различни сортове кафе с различен привкус. Не е като макдоналдс, а като изба, но за кафе. Чувстваш се като дегустатор и му се наслаждаваш много повече.

valdesbg
12-27-2012, 16:05
Ако попиташ тогава е друго. Тогава вече би трябвало да ти се отговори адекватно и по темата. Ама не да питаш - имате ли лимонче за чая и да ти казват "А опитахте ли от новите ни кифлички с какаов пълнеж?".

Между другото Джоли повдига един въпрос, който ми прави лошо впечатление. Различните размери от една и съща напитка... не са пропорционално идентични. И точно в това е идеята...да се спечели от по малкото слагане на продукт, за сметка на примесите. Като същевременно се заблуждава клиента че получава едно и също като качество, просто е различно количество. Това също е една от причините, поради които не обичам тая опция да съществува. Подигравка е към клиента.

Добавките би трябвало да подчертават и/или допълват вкуса... а не да се налага да си сипя 3 медчета и двойна доза амарето за да не усещам горчивия вкус на кафето примерно.

JoLLiE92
12-27-2012, 16:15
Познато и като стария въпрос - дълго или късо?? :D
ГОРЧИВ вкус? С какво кафе правите кафето ако не е тайна? Като сорт?

valdesbg
12-27-2012, 16:25
А този въпрос пък колко е коварен.... Чак ме е срам като знам колко се цакат хората по тоя начин...

Иначе случая беше примерен и не се отнася за фирмата, в която работя. Арабика и робуста са сортовете, кое по колко е търговска тайна. Отглежда се в Бразилия и Аржентина. Нашето кафе поне е окей от към вкус. Не е нещо изключително, но е приемливо.

JoLLiE92
12-27-2012, 16:33
Всичко, в което има Робуста, за мен не е приемливо. :) Особено ако плащам 5лв за това. От Робустата горчи, Арабиката не горчи. :)
http://www.cafesrichard.fr/ ей това са хората. Най-добрите.
п.с. http://www.cafesrichard.com/products-training-our-products-coffee-solutions-expresso-pods-343.html ето ги видовете точно кафе
п.п.с. И чайове има, те също са много гурме :)

Violenza
12-27-2012, 17:47
Аз сякаш нямам любим тип заведения. Ходя в най-различни. По-скоро ги подбирам според това какво е настроението ми за деня. Но атмосферата вътре е много важна, да. Кафе по принцип не пия, така че относно това не мога да изкажа мнение. Определено обръщам внимание на персонала, лошото обслужване може да ме откаже от второ посещение.


Там последния път като стъпих видях как едно момче влезе вътре с кучето си и хууууууууубаво се разходи между масите на хората.

Ти ако не кажеш някоя простотия, няма да си писала мнение.

granger
12-27-2012, 17:53
Определено обръщам внимание на персонала, лошото обслужване може да ме откаже от второ посещение.
Абсолютно същата съм,но и добър персонал може да ме накара да се застоя дори и в не толкова приветливо място. Има си хора,които те зареждат или най-малкото те карат да се усмихнеш.

titkos
12-28-2012, 00:13
В едно кафене първо ми прави впечатление интериора. За мен обстановката е най-важна. Да се почувстваш комфортно. Това означава: столовете да не са по-високи от масата, да не се налага да сядаш с гръб към входа или по-голямата част от посетителите (смущаващо е), речта ти да не се чува до съседните маси - те трябва да имат отстояние помежду си, музиката да е приятна, столовете по-добре да не са твърди, а меки, но не от кожа, защото залепваш за тях, диванчетата са добра опция, тоалетната да е поддържана и заредена, да има огледало, осветлението да не е много силно, а по-скоро романтично приглушено. Харесват ми заведенията с подземен етаж.
Сервитьорите трябва да се държат професионално - без демонстративно грубо отношение или другата крайност, някакво изкуствено фамилиарничене. Но това може да се прежали. Напитките да са добре приготвени в удобни чаши.

marilyn
12-28-2012, 14:31
Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? Обстановката, хората, които посещават заведението, обслужването, цените.
Кое за вас е важно и защо? Важно е да ми е уютно като седна вътре, сервитьорката да се държи любезно и да е на поносими цени, все пак да мога да си позволя да посетя даденото заведение. Мразя надути сервитьорки или нелюбезни... по тая причина намразих Лагуната.
Кое ви прави неприятно впечатление? Неприятно впечатление ми прави ако например си поръчам Лаваца, а ми донесат нещо, което е много далече от Лавацата, сервитьорките ги споменах, също така ако е мръсно или някво неугледно самото заведение. И това с картонените чаши при вас. Също така и ако е много шумно, ако масите са наврени една в друга...
Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? Спокойно, с лека музичка за фон, с добро обслужване.
Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Кафе пия най-често, фен съм на Лаваца. Ам по-рядко пия мляко с нес.
Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя?Не знам , не съм се замисляла по въпроса.
Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия?Зависи с какви средства разполагам към момента.
Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат? Напоследък често посещавам Модера, защото ми е близо до факултета, иначе там не ми харесва, че винаги е много пълно и е шумно.

tori
12-28-2012, 18:14
Какво ми прави впечатление? Кое е важно и защо? - Ами обикновено обстановката в кафето. Дали е чистичко, подредено, дали мебелите са здрави. Също и цените. Никога няма да дам твърде много пари за кафе. Персонала също е важен. Няма да седна да пия кафе на място, на което сервитьора/ката мирише примерно или не е сресана/избръснат. :д
Неприятно впечатление ми прави немърлитостта. Кофти ми е да пия от счупена сламка понеже чашата дето са били, е обърната примерно. Кофти ми е също масите да са близки и да чувам разговорите на другите или те моя.
Идеалното място си го представям с големи удобни сепарета и нормално обслужване.
Любими кафета са ми капучино (шоколадово, бисквитено, обикновено), мокачино, виенско кафе, три в едно, шоколади и какаота... все бозички. :д Хич никакво значение няма човека, който ги е правил, стига само да не е плюл в тях, да не си е мил пръстите в кафето ми и подобни хигиенни норми. :д Също трябва да знае и как точно да ги прави, а не да слага квото му попадне и после да вися в тоалетната с часове да връщам.
За парите не повече от 2-3 лева, макар че си зависи все пак и от напитката, и от моментното състояние на финансите ми. Все пак няма как да седна в кафене, да си поръчам нещо и после да не мога да платя.
Иначе в последно време посещавам кафенето до училище, защото там се събират само приятни хора, цените са нормални, на близко ми е, обслужването е добро и освен кафе, чай и безалкохолни, продават и закуски, алкохолни напитки и сладки работи. Топличко е, чистичко, има аспирация дето премахва лошите миризми.

kalpazanka
12-28-2012, 19:20
Друго... по новиата поправка прегледа за здравно осигурен пациент е с цена 2.70. но това не е пълната сума, която лекаря получава за преглед. Останалото се покрива от здравната каса.

http://media.tumblr.com/tumblr_m6wqg0GP8I1r4vgwb.gif

anonymous708973
12-28-2012, 20:01
Що така бе, калпазанке? Ще разясниш ли малко, ако греши?

valdesbg
12-28-2012, 21:48
Нямам идея от къде идват другите пари, но съм убеден че взимат повече от 2.7 на преглед. Това е сумата, плащана от здравноосигурен пациент. Останалото идва от другаде.

SisiStrange
12-29-2012, 05:56
Е, реално все тая. Имах в предвид, че един лекар плаща бая пари и учи адски дълго, доста тежък материал (повярвай ми, имам на идея, ние в момента учим някои от предметите, които имат медицинска и никак не е леко), за да стигне до момента, в който преглежда хора. Освен това отговорността е огромна. Та затова сравнението не беше на място. Едно е да учиш 2 месеца и да се занимаваш все пак с кафе, където всички грешки са поправими и най-много да залееш нечия бяла риза. Друго е да си отдадеш половината живот и да си отговорен за живота на хора.

LadyDi
12-29-2012, 10:11
Аз само се чудя, ако лекарите наистина взимаха толкова пари, що все се пинят да емигрират?
Калпазанка би могла да ви го обясни, но ме съмнява да мислите, че да си лекар е особено доходоносно. Не и ако наистина обръщате внимание на това, което се случва в България.

Canis_Dirus
12-29-2012, 10:21
Lol, fags!
Обсъжда се пазарно позициониране на голям франчайз в тийн форум. Do You Even Market Research?
лекарите до един са алчни крадливи хилярдери, които се къпят в пари, ходят пияни на работа и убиват бебета! Гледайте повече BTV!!!

Обичам да посещавам заведения с винкелно-тенекиени конструкция. Пия сайдер и водка Каролина. Не забравяйте - Никсън е син на Каролина, а Екстра Нина е сестра на Цветелина!

anonymous708973
12-29-2012, 10:22
Аз само се чудя, ако лекарите наистина взимаха толкова пари, що все се пинят да емигрират?
Калпазанка би могла да ви го обясни, но ме съмнява да мислите, че да си лекар е особено доходоносно. Не и ако наистина обръщате внимание на това, което се случва в България.

О, личните лекари - едва ли.
Ама в момента, в който отивам при...ох, мануален (?) лекар... така де, такъв, дето се занимава с кости, стави, мускули... та, отивам при него с болка в глезена. Той ме опипва, прави масаж, заключава, че е възпаление, предписва ми прахче и още едно лекарство и ето ти 25 лв за 10 минути. Вярно, страхотен лекар, бих го препоръчала на всеки. Вярно, оправи ме за нула време. Вярно, обясняваше ми по книга с илюстрации кое и защо ми е възпалено. Вярно, направи ми масаж. Но за две посещения - едното 10 минути, другото - 20, човекът си взе от мен 45 лв. Нека не е добре платен.

Забравих кои лекари на държавна (!) работа хванаха със заплати по 5-6 ХИЛЯДИ лева. Дайте да не спорим, че лекарите са добре платени, просто няма смисъл. И ти давам примери със случващо се в България.
Емигригат, щото в чужбина взимат повече пари, но това далеч не означава, че и тук не са доста добре платени.

За тия 2, 70 няма да споря, не съм наясно.

LadyDi
12-29-2012, 10:27
Ммм, няма да споря. Не и в тази тема :) It is what it is и всеки с това, което знае и в което вярва.

kalpazanka
12-29-2012, 10:29
Аз само се чудя, ако лекарите наистина взимаха толкова пари, що все се пинят да емигрират?
Калпазанка би могла да ви го обясни, но ме съмнява да мислите, че да си лекар е особено доходоносно. Не и ако наистина обръщате внимание на това, което се случва в България.

Душата, даже няма и да си направя труда. :) Явно медиите са си свършили работата- настроили са стадото. Всички договори и наредби са качени в нета, но не мисля да отварям очите на хора с подобна псевдогражданска позиция като валдес и пантерата, които дори не знаят размера на минималната работна заплата.

Canis_Dirus
12-29-2012, 10:32
Lol, fags. Do You Even Think for yoursleves?

http://www.viewsofia.com/upload/fck_editor/Image/DSC_4086.jpg

Поклонете се прд света Миролюба. По-бързо, че да не изтървете Любов извън закона! Гледайте Слави! Четете Телеграф!

NomNomNom
12-29-2012, 10:33
Хубаво хапва тази женица, какви бузки има.

LadyDi
12-29-2012, 10:35
Аз сега само се чудя какво ще стане между бтв и булсат... :cool:
Но хайде да не разваляме темата наистина. Хората си отвориха чудесен лаф за кафето..

anonymous708973
12-29-2012, 10:39
Душата, даже няма и да си направя труда. :) Явно медиите са си свършили работата- настроили са стадото. Всички договори и наредби са качени в нета, но не мисля да отварям очите на хора с подобна псевдогражданска позиция като валдес и пантерата, които дори не знаят размера на минималната работна заплата.

Знам размера на минималната работна заплата, знам и кога ще я вдигнат и с колко. Факт е, че неща като тези, които казах, се случват. Факт е, че има съвестни лекари, които взимат малко пари. Факт е, че има и льольовци, които не си знаят парите, взимат яко подкупи и прочее. Факт е, че съм чакала анестезиолог ТРИ ЧАСА със счупена ръка - не защото беше зает с работа, а защото бил на маса. Дойде пиян. Взе луди пари.

DisappointedDreamer
12-29-2012, 10:41
^Има ги всякакви. Ако ще ходиш в частна клиника с надеждата да те обслужат по-добре (което рядко се случва) ще си плащаш от джоба и то множко.

И все пак, калпазанке, интересно ми е. Просветли ме.

LadyDi
12-29-2012, 10:45
Знам размера на минималната работна заплата, знам и кога ще я вдигнат и с колко. Факт е, че неща като тези, които казах, се случват. Факт е, че има съвестни лекари, които взимат малко пари. Факт е, че има и льольовци, които не си знаят парите, взимат яко подкупи и прочее. Факт е, че съм чакала анестезиолог ТРИ ЧАСА със счупена ръка - не защото беше зает с работа, а защото бил на маса. Дойде пиян. Взе луди пари.

Подкупи. Не заплата. И защо това е така?

Canis_Dirus
12-29-2012, 10:47
А за кафето.
Сериозно съм притеснен, че индивиди претендиращи да притежават ташаци пият лате, мока, фрапе и прочее извращения.
As you can see by their beverage of choice - They Don't Even Lift!

TheBeliever
12-29-2012, 10:47
Знам размера на минималната работна заплата, знам и кога ще я вдигнат и с колко
Значи не знаеш, че таксата, която заплаща здравноосигурения на общопрактикуващия си лекар е 10% от минималната работна заплата, която от доста време не е 270лв.

Мислех за кафетерии да пиша, ама карай.

LadyDi
12-29-2012, 10:48
А за кафето.
Сериозно съм притеснен, че индивиди претендиращи да притежават ташаци пият лате, мока, фрапе и прочее извращения.
As you can see by their beverage of choice - They Don't Even Lift!
Кафето се пие черно. Горчиво. Т'ва е.

Canis_Dirus
12-29-2012, 10:49
Значи не знаеш, че таксата, която заплаща здравноосигурения на общопрактикуващия си лекар е 10% от минималната работна заплата, която от доста време не е 270лв.

Мислех за кафетерии да пиша, ама карай.

1%
Do You Even Math?

TheBeliever
12-29-2012, 10:50
1%
Do You Even Math?

No, I don't. I'm still sleeping. But thanks for the correction.

JoLLiE92
12-29-2012, 10:50
Кафето се пие черно. Горчиво. Т'ва е.
Горчивото кафе е Робуста. Робустата е гадно кафе - ниско качество. :) Иначе съм съгласна, че колкото по-малко добавки, толкова по-добре.


Значи не знаеш, че таксата, която заплаща здравноосигурения на общопрактикуващия си лекар е 10% от минималната работна заплата, която от доста време не е 270лв.

А ти не знаеш, че от известно време "откачиха" таксата от минималната работна заплата, за да не се качва с всяко увеличение на последната? :)

Canis_Dirus
12-29-2012, 10:51
Кафето се пие черно. Горчиво. Т'ва е.

http://1.bp.blogspot.com/-3VS195-VIX4/UCLCmJ3lyuI/AAAAAAAACUI/C00QS913_rE/s1600/tina-fey.jpg

LadyDi
12-29-2012, 10:52
Горчивото кафе е Робуста. Робустата е гадно кафе - ниско качество. :) Иначе съм съгласна, че колкото по-малко добавки, толкова по-добре.

Всяко кафе нагарча. Робустата е прекалено горчива, да.
Но имах предвид, че кафето е кафе, когато е без захар, без мляко, без сметана, без канела и без други гадости, които му променят вкуса.

DisappointedDreamer
12-29-2012, 10:53
Всяко кафе нагарча. Робустата е прекалено горчива, да.
Но имах предвид, че кафето е кафе, когато е без захар, без мляко, без сметана, без канела и без други гадости, които му променят вкуса.

+++++++++++

JoLLiE92
12-29-2012, 10:54
Не всяко кафе нагарча. Смисъл, ако сега започваш да пиеш кафе се усеща каквото и да е, но ако пиеш всеки ден - хубавото кафе не ти горчи. Само гадната Робуста. Или гадната Нова Бразилия.
Разбрах какво имаш предвид иначе, добавките са кофти. :) Съгласна.

anonymous708973
12-29-2012, 10:55
Аз би трябвало да плащам 2.90 на личната си лекарка.

Аз горчиво кафе не пия. Топля си мааалко вода (около 100 мл макс), слагам две големи чаени лъжици нес, досипвам с мляко. Идеално ми е и си върши работата.

Canis_Dirus
12-29-2012, 10:56
Ние не сме гурме и кафето не са ни го срали циветки.
Кофеина е горчив. Вземете си кофеин на прах и пробвайте.

DisappointedDreamer
12-29-2012, 10:56
Аз при лична лекарка не ходя.

Иначе, аз пия чисто и черно кафе. Рядко ще сложа мляко. Захар, мед и сметана - абсурд.

JoLLiE92
12-29-2012, 10:58
"Черното" шварц кафе се прави по различен метод от еспресото, или както циганите му викат експресо ;д Различни машини има. :) Аз пия еспресо. Черно кафе и кафе без захар са различни неща. Може да е черно с добавки и еспресо без нищо. Черно не значи чисто.

DisappointedDreamer
12-29-2012, 11:00
Тц. Чисто.

anonymous708973
12-29-2012, 11:09
"Черното" шварц кафе се прави по различен метод от еспресото, или както циганите му викат експресо ;д Различни машини има. :) Аз пия еспресо. Черно кафе и кафе без захар са различни неща. Може да е черно с добавки и еспресо без нищо. Черно не значи чисто.

Любопитно. Страхотно е, че имаш накъв интерес... Много е изискано някакво. Все едно да си любител сомелиер. :)

Canis_Dirus
12-29-2012, 11:11
Соре, ама и малките деца знаят, че еспресо и черно се правят по различен начин. Специалистът по кафе се нарича бариста.
И бариста е гей!

JoLLiE92
12-29-2012, 11:17
Любопитно. Страхотно е, че имаш накъв интерес... Много е изискано някакво. Все едно да си любител сомелиер. :)
Ами да. Майка ми обожава кафе и ме е научила да разбирам. Вкъщи има машина за еспресо, аз имам в моето вкъщи за шварц и не съм доволна, но нямам толкова пари да дам за DeLonghi сама. Сега от Орифлейм ще спечеля една друга, но и тя май е за шварц. Еспресото има цедка, шварц-машината има филтър. И кафето става по-водно. Трябва да сложиш повечко кафе за същия ефект. Казват му и Американо.
Canis_Dirus пак се обаждаш неподготвен. Бариста е човекът, който приготвя кафето в кафетерия. Аз не съм обучавана или работила като нещо такова. Точно съм любител "сомелиер", но за кафе. Не е особено точно сравнението, но твоето е не по-точно. :) Това, че разбирам как обичам кафето си, не ме прави бариста по никакъв начин.

anonymous708973
12-29-2012, 11:20
Нашите значи преди имаха за шварц, щото беше с филтър - първо с пластмасов, след това купиха хартиени за еднократна употреба. Пък сега имаме от онези, в които слагаш капсула кафе (http://www.google.bg/imgres?um=1&hl=bg&sa=N&tbo=d&biw=1680&bih=906&tbm=isch&tbnid=ObVzAGVHL_kBCM:&imgrefurl=http://www.ekravending.com/monodoses.html&docid=IFavxQpdngoaxM&imgurl=http://www.ekravending.com/images/lavazzaBluelogo3.jpg&w=248&h=248&ei=7d_eUIajE8iK4ATNt4CgAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=688&vpy=123&dur=4112&hovh=198&hovw=198&tx=110&ty=108&sig=101913986549901173596&page=1&tbnh=135&tbnw=135&start=0&ndsp=46&ved=1t:429,r:3,s:0,i:94). Като му изсипеш малко мляко, става супер :д
Що не подшушна на приятели да съберат пари и да ти купят :д Или ще я чакаш като сватбен подарък един ден, хаха?

valdesbg
12-29-2012, 11:20
Черното кафе е т.нар. филтър кафе или шварц. Приготвя се най-често с френска преса в домашна обстановка, но има и машини, които го правят при комерсиланата му продажба. Оригинално е започнало като homemade drink. Много по различно от еспресото е, молим не го бъркайте. Както джоли каза - между черно и чисто има огромна разлика.


ДД red eye, black eye са неща, които може да опиташ :)

Канис тва с циветките (копи лувак) е маркетингов трик. Като цената на диамантите.

TheBeliever
12-29-2012, 11:23
Аз би трябвало да плащам 2.90 на личната си лекарка.


Да. А от другия месец 3.10лв.



Сега по темата на Валдес.

Харесвам светли, уютни кафетерии. Като под уютни разбирам мека, удобна мебел, ненатрапчива музика, топли цветове, семпло обзавеждане - без излишен кич. Харесвам просторни заведения, не такива, в които внимаваш на всяка стъпка да не бутнеш нещо/някого защото няма къде да се размине спокойно човек. Менюто е задължително. Трябва да се предоставят както асортимента, така и цените на артикулите. Спестява време и разпитвания.

Естествено обслужването е от огромно значение. Не бих посещавала заведение, в което персоналът ме гледа сякаш съм му изяла десерта. Приветливото отношение и усмивката са задължителни. Прави чудесно впечатление да помнят редовните си клиенти и да имат една идея по-топло държание спрямо тях. Но и прекаленото фамилиарничене не ми е по вкуса. Аз съм клиент, не първата им дружка.
Хресва ми когато има кой да ме посрещне в заведението. Особено когато го посещавам за първи път. Не да се лутам, за да намеря подходяща маса за нужният брой хора.
Също така е важно персонапът да си познава идеално асортимента, за да отговори на възникналите въпроси. Не веднъж ми се е случвало аз да знам повече за съставките на дадена напитка от сервиращият я. Остава впечатление за непрофесионалност.
Важно е и да си следят клиентите. Недопустимо е да махам 5 минути, за да привлека вниманието на обслужващия ме, било то за сметката или за повторна поръчка. Недопустимо е да чакам 10 минути да забележат, че имат нов клиент. Аз кафета и топли напитки и у нас мога да си приготвя. Когато отида в заведение очаквам обслужване.

За качеството на напитките мисля, че няма смисъл да пиша - ясно е.

Колкото до цените - определящ фактор са обслужването и обстановката. Ако ми харесва заведението и ми предоставя не само хубави напитки, а едно цялостно усещане, съм склонна да заплатя и тройно по-висока цена. Не за кафето, а за атмосферата.

DisappointedDreamer
12-29-2012, 11:23
^Ще си го запиша.

Междудругото, според майка ми, която пие кафе от 30 години, най-хубавото кафе е това което става с капсулите.

anonymous708973
12-29-2012, 11:28
Като гледам, всички имаме сходни изисквания.
Някой да дава капитал и отварям една кафетерия, ще е най-успешната в страна и най-съобразена с нуждите и желанията на клиентите :д

JoLLiE92
12-29-2012, 11:28
TheBeliever вече НЕ зависи от минималната работна заплата. Промениха го :) Преди някой друг месец, когато беше 2.70 точно май.

Пък капсули ТАКА ДА МРАЗЯЯЯЯ! Не ми харесват. Различно е на вкус. Едно .. все едно роботче ми го прави и всяко кафе е едно и също. Губи се магията. Аз знам какво кафе ми се пие точно сега, веднъж слагам по-малко, веднъж повече. Приготвям го с любов и старание. С капсулите може и да е по-лесно, но не ми харесват. Кафето по-скоро зависи от марката и сорта. Задължително Арабика. Лаваца е класика, особено когато съм на обяд някъде , великия кеф ми е да си поръчам една след като се нахраня. Илли е хубаво, но е прекалено скъпо за качеството си. Ришар е наистина .... уникално. И не е кой знае колко скъпо като за качеството си. Смисъл, скъпо е, но си заслужава от време на време да се наградиш с него. 2.50 за едно кафе е скъпо, но не безбожно скъпо.

xoxi
12-29-2012, 11:28
Прочетох едно-две мнения, но съм сигурна, че повечето обхващат горе-долу същото.
Единствено цените и качеството на това, което съм купила ми правят впечатление. Наистина не ме интересува кой ми сервира, кой ми го приготвя, на какво седя, какво е осветлението и т.н.
Много далеч съм от мисълта, че всичко е абсолютно изрядно от гледна точка на хигиената, дори в най-елитните заведения. Ако кафето/чай или там каквото и да било, ми се сервира в чиста чашка и ми е вкусно, няма значение на какво място го пия.
За цените не съм мислила. Пила съм примерно горещ шоколад за 1,50 и такъв за 5 лева. По-евтиния го купих от една малка будчица, плесната на тротоара, а това от 5лв. го пих в елитен ресторант. Жената от будката ми подаде един от най-вкусните шоколади, които бях опитвала. В ресторанта ми сервираха прозрачно кафява водичка. Самият ресторант е със страхотен изглед, вътре всичко е перфектно, обслужващия персонал е прекрасен, но никога не бих стъпила повече там.

DisappointedDreamer
12-29-2012, 11:29
Нда, клиентите ти ще бъдат съфорумници 8-)

anonymous708973
12-29-2012, 11:34
TheBeliever вече НЕ зависи от минималната работна заплата. Промениха го :) Преди някой друг месец, когато беше 2.70 точно май.

Пък капсули ТАКА ДА МРАЗЯЯЯЯ! Не ми харесват. Различно е на вкус. Едно .. все едно роботче ми го прави и всяко кафе е едно и също. Губи се магията. Аз знам какво кафе ми се пие точно сега, веднъж слагам по-малко, веднъж повече. Приготвям го с любов и старание. С капсулите може и да е по-лесно, но не ми харесват. Кафето по-скоро зависи от марката и сорта. Задължително Арабика. Лаваца е класика, особено когато съм на обяд някъде , великия кеф ми е да си поръчам една след като се нахраня. Илли е хубаво, но е прекалено скъпо за качеството си. Ришар е наистина .... уникално. И не е кой знае колко скъпо като за качеството си. Смисъл, скъпо е, но си заслужава от време на време да се наградиш с него. 2.50 за едно кафе е скъпо, но не безбожно скъпо.

То при капсулките зависи колко дълго ще му "разрешиш" да тече. Пак можеш да си го прецениш.
Предполагам, в София има място като чаена къща, ама за кафе, откъдето да си купиш различни сортове насипно, нали? И после как си го правиш?

JoLLiE92
12-29-2012, 11:37
В София не знам, аз съм от Варна :D Има си магазини за кафе, да :) Смилаш каквото искаш както искаш. Какво да му правя после? Какво имаш предвид не разбирам :D
Не съм си правила сама кафе от капсула, но .. някак си не ме кефи идеята :Д не мога да го обясня. И на вкус е различно, и гледам малко подозрително на новостите обикновено. :)

TheBeliever
12-29-2012, 11:39
TheBeliever вече НЕ зависи от минималната работна заплата. Промениха го :) Преди някой друг месец, когато беше 2.70 точно май.


Не. Щаха да го променят, но ГЕРБ пак се отметнаха. Справка: http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/08/22/1892600_kabinetut_se_otmetna_i_ostavi_potrebitelsk ata_taksa/ И аз така мислех до преди 2 седмици когато ми се наложи да посетя личната си лекарка.

Ама хайде да не разводняваме повече темата.

anonymous708973
12-29-2012, 11:41
В София не знам, аз съм от Варна :D Има си магазини за кафе, да :) Смилаш каквото искаш както искаш. Какво да му правя после? Какво имаш предвид не разбирам :D
Не съм си правила сама кафе от капсула, но .. някак си не ме кефи идеята :Д не мога да го обясня. И на вкус е различно, и гледам малко подозрително на новостите обикновено. :)

Ами, купуваш си там, нали така? Смилат ти го. Носиш го у вас. Как си го правиш? В машина ли го слагаш?

JoLLiE92
12-29-2012, 11:46
Дам, смилат ти го казваш как го искаш смляно, зависи за какво ти е. После се прибирам, слагам кафето в цедката на машината, вода в контейнера, натискам копчето, чакам да загрее, натискам другото копче и пуска :D Бях в един познат на гости и ме пита "искаш ли кафе" викам да и той отиде в кухнята и по едно време чувам ПИУ от микровълнова.. и аз "Какво чуват ушите ми??!?!??!" :D :D щях да го убия ;д

3oPuTy
12-29-2012, 11:56
Ооо напълно съм съгласна с мнението на Лейди,че в кафето не трябва да се добавя нищо :) За мен кафето със захар/мед/сметана/мляко или ония глупости наречени 2в1 и 3в1 са си буламачи :? Между другото на мен кафето ми действа като чая - приспиващо :lol: Единственото кафе,което можеше да ми "вкара" енергия беше няк'во турско кафе,което правеше бабата на моя приятелка (туркиня).


По другата тема :D :
Относно лекарските заплати ... Много е относително.Има лекари,които си бачкат честно и заплатите им са по-малки,но има и такива (и то джипита),които през няколко месеца си плащат по едни немалки глоби и си карат S-класите (и това за доста малък град).

Ukhtar
12-29-2012, 11:59
Кафето се прави в джезве. Силно, непрецедено, неподсладено, прекрасно, ароматно кафе. Другото е плява

SuNsEt
12-29-2012, 12:00
Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? Интериорът
Кое за вас е важно и защо? Обслужването.Ако сервитьорката се държи,все едно е повече от клиентите,значи мястото ми не е в това кафе.Не ми харесва да бъда обслужвана от хора,на които им личи,че супер много си мразят работата и едва ли не ненавиждат това да сервират на простолюдието.Ставала съм свидетел на такова нещо многократно и то в скъпи ресторанти,кафета и барове.Отвратително е.
Кое ви прави неприятно впечатление? Лошата хигиена и лошото поведение на персонала.
Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? Място,където винаги можеш да си намериш местенце,уютно и чисто,с приятен персонал и нормални цени.
Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Не обичам да пия кафе.За това винаги ми е интересно да си поръчвам различни топли напитки в есенни и зимни дни,а през лятото-различни шейкове,студени чайове и тн.
Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? - Зависи от големината на напитката.Примерно в 'Старбъкс' има много вкусни неща за пиене,но не бих дала 6-10 лв и нагоре. По-скоро около 3-4 лв макс.
Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат? - 'Романс','Лагуна','Пчела','Нед еля','NRG'...Впечатляват ме с разнообразието в менюто,приятна обстановка и персонала (в повечето случаи).Малко са ми скъпички ,но ходя,когато мога.Имаше и едно заведение 'На края на вселената' ,то също много ми харесва,страхотна обстановка.

JoLLiE92
12-29-2012, 12:02
Кафето се прави в джезве. Силно, непрецедено, неподсладено, прекрасно, ароматно кафе. Другото е плява
Господи.



Пила съм в Трявна кафе на пясък. Мисля, че и на Етъра правеха. Значиииии уникално нещо. :) Много по-различно от еспресото, но ми харесва страшно много.

Canis_Dirus
12-29-2012, 12:03
vladesbg, що не отвориш капанче за bubble tea?

Супер популярно е, а го няма в бг. Пък има и яко печалба.

DisappointedDreamer
12-29-2012, 12:04
vladesbg, що не отвориш капанче за bubble tea?

Супер популярно е, а го няма в бг. Пък има и яко печалба.

ОХХХХХХХХХХХ bubble tea <3333 невероятно е. с карамел. аз и приятелки пием такова поне веднъж в седмицата :Д

http://2.bp.blogspot.com/_86UKsZSTOW0/TCO6rznFcgI/AAAAAAAAAEo/KP4nYH3DwE4/s1600/bubble-tea-2.jpg

<3

3oPuTy
12-29-2012, 12:06
Господи.



Пила съм в Трявна кафе на пясък. Мисля, че и на Етъра правеха. Значиииии уникално нещо. :) Много по-различно от еспресото, но ми харесва страшно много.

Да,на Етъра наистина правят страхооотно кафе на пясък :)

Между другото и аз харесвам повече кафето,правено в джезве.

SuNsEt
12-29-2012, 12:15
Едно време майка ми си правеше кафе на джезве,но след ремонта си купи кафемашина. Пробвах веднъж от там и хич не ми хареса,но тя си пие без проблем . :D

Между другото ,какво ви е мнението за тези Долче Густо? Много ги хвалят по телевизията,преувеличено ли е или наистина са им хубави напитките с тия добавки ? Ииии..защо ,за да си направиш кафе от такава машина,задължително трябва да използваш от въпросните добавки?

JoLLiE92
12-29-2012, 12:17
Мразя гадната утайка на джезвето. Такова ми прави само баба ми като и ходя на гости.
Долче Густо са въпросните капсули. Как защо? Просто машината само с капсули работи, не работи със смляно кафе. :)

tonssy
12-29-2012, 13:45
В нас има такава машина, за капсули Долче Густо. На мен много ми харесва и всъщност всеки вид капсула си е различна- вкуса се усеща и не е еднакъв. Пък и точно това ми допада- просто слагам капсулата и машината прави всичко вместо мен, удобно и бързо е.

bloodyF
12-29-2012, 15:36
Мразя гадната утайка на джезвето. Такова ми прави само баба ми като и ходя на гости.

сейм
у леля ми има долче густо, прави хубаво кафе, но не си струва толкова пари за тия капсули
нашата машина вкъщи прави чудесно кафе и е много по-евтина + слагаш каквото кафе искаш

JoLLiE92
12-29-2012, 15:48
Много зависи от машината. Аз откак се помня вкъщи сме с DeLonghi. Беше една като бях малка, преди две-три години се повреди и си взехме новата. Не е мръднала и всеки като дойде вкъщи казва "а , вие правите много хубаво кафе, искам" :D Един познат ми разправяше, че Saeco били най-добрите, ама му нямам вяра. :D В университета с точно такава ми правят негърска пот :D

marilyn
12-29-2012, 15:53
Само аз ли си правя кафе на такова нещо
http://www.nitecfilters.com/userfiles/productlargeimages/product_3.jpg

и много си ми харесва. :D

JoLLiE92
12-29-2012, 15:54
Не. И другата ми баба. :cool:

marilyn
12-29-2012, 15:55
Не. И другата ми баба. :cool:

:D :D :D

Ех, мнол съм демоде.

JoLLiE92
12-29-2012, 16:01
Е пак по-добре от микровълнова. ;д

DisappointedDreamer
12-29-2012, 18:24
И майка на това си прави, Наде 8-)

LadyDi
12-29-2012, 18:35
Един познат ми разправяше, че Saeco били най-добрите, ама му нямам вяра. :D В университета с точно такава ми правят негърска пот :D
Ние имаме Saeco. И вкъщи, и на работа. Прави си перфектно кафе. Като го настроиш колко дълго и колко силно да бъде, няма грешка.

JoLLiE92
12-29-2012, 18:41
Не заменям DeLonghi-то с нищо на света. :)
Мечтая за ей това http://www.appliancist.com/delonghi-magnifica-espresso-machine.jpg

marilyn
12-29-2012, 19:03
И майка на това си прави, Наде 8-)

Ама то много хубаво кафе си прави, просто е старомодно. :D

PullMeCloser
12-29-2012, 20:54
Пфу, аз така и не се научих да работя с това металното нещо. Никога не си правя дозата както трябва, веднъж щях да се отровя :Д
У нас сме с капсулки(Долче Густо или там както се казва :Д)- пия всякакво кафе. С мляко, със сметана, само мразя да ми е сладко. Не харесвам 3в1, нито тези разтворимите, ужасен вкус. Обожавам турско кафе. И шварц не харесвам.

Irti
12-30-2012, 08:29
Обожавам кафе. Горчиво, тъмно и много силно. Пия кафе от много години. Всеки ден по два-три пъти. Правя кафето си на бързоварче и джезве. Явно само аз тъй го правя, защото никой не го спомена. Обичам кафето да ми е с утайка и не обичам да го цедя. Харесвам и кафето от кафе машините по магазините. Чашата не е от значение за мен, но мразя къси кафета, ако съм на път пия това от машините, ако съм в нас го пия в едни големи чаши.

Не обичам да ходя по кафенета, защото съм много избухлив, а там обикновено е пълно с кретени в пубертета и момичета, които се смеят пискащо. Много ме дразнят, откачам и в повечето пъти бивам изгонен. Когато ида там (макар и рядко) си поръчвам наливна бира Загорка. Държа да е наливна, студена и в халба от половинка. По-често (да не кажа всяка вечер) ходя на кръчма. Там е далеч по-хубаво от това да дадеш 5 лв за някакъв смотан фреш примерно. Аз не разбирам хората, които дават някаква по-голяма сума за коктейли и тем подобни, а всъщност не пият истински такива. Можеш да пиеш натурален сок само, ако ти си го изтискал във вас на машината. Да речем ябълки от село. Тогава е 100% вкус на плод, а тези бозички.. са нямам думи. Та както казах и малко ще се отплесна - обичам кръчмите. Хубаво е ако са направени старинни и под земята. Да е с камък по стените и големи дървени маси. Както и да е.

Та по такива места пия само наливна бира Загорка, ако нямат си тръгвам. Супер глупаво е на такива места да ми пляснат в менюто само два вида бира, а собственика да има пари за цяла фабрика различни бири.. ми не става.

Другото, което, че аз държа с кафето да пуша 2 или 3 цигари, а в кафенето някой намусен човек, като почне да ми прави проблем и се чудя дали да го псувам, дали да го нашамаря (или той мен) или да стана и да си ида. Разбира се в кръчмите, където ходя не е така, а и няма да стане, защото познавам собствениците.

Нямам любимо кафе. Харесвам Лавацата и за вкъщи си купувам Арабско кафе.

Другото нещо, което не разбирам е това какво има да сте против картонените чашки, като те са си прекрасни. В София на Централна Автогара горе на последният етаж и правят страхотна Лаваца в картонена чашка. Пиеш и хвърляш. Платил си си кафето и нито чакаш някой да ти вземе свободните чаши, нито чакаш сметката. Така трябва да е навсякъде, а аз когато поръчвам на такива места или ресторанти си плащам предварително, за да остана колко си искам, спокойно да хапна, да стана и да си ида без да чакам за сметката.

Не ми дреме какво е отношението към мен от сервитьорите, защото моето може да е далеч по-лошо. Интересува ме да има бира НАЛИВНА ЗАГОРКА!!! и някакво ядене (компири или цаца). Не държа да съм официално облечен и да има нещо официално деликатесно.. това е толкова глупаво. Аз мога всеки ден да си направя специално ядене в нас и си угаждам по всякакви начини. Тъй, че..

ДЪРЖА, ако идва сервитьор ТО ДА НЕ Е ГРОЗЕН ПЕДЕРАСТ, а да е стройно момче/мъж. Здраво, право, а не някакъв охлюв да ми дойде.. в такъв случай направо ставам и си заминавам.

Цените трябва да са г/д нормални. Както казах 5 лв за кафе няма как да стане да дам. Обичам капанчета разни, където наливната бира е 2лв.

Не се впечатлявам от обстановката в кафенето, защото като се загледаш по-внимателно.. всички са еднакви. С еднакви идейки просто малко по-други. Според мен е скучна работа.

И така най-важното е да има наливна бира, разумни цени и строен персонал. Да има столове, а не сепарета. На кафе отивам, за да го изпия СЕДНАЛ КАТО НОРМАЛЕН ЧОВЕК С КРЪСТОСАНИ КРАКа, а не гъза да ми пропада в някаква мека материя. Също така, ако съм на кафе с момиче отивам с него, за да си говоря, пуша, пия и това е. А не да се натискам като дечко на някакъв диван. Първо не изпитвам нужда се натискам пред хора и второ не ми допада просто. Има си паркове има си и разходки.

Ако ще отваряш кафе си помисли добре, защото най-малкото.. конкуренцията ще те сгази. Никой няма да те допусне да правиш току така нещо, защото си случаен без хора. В моят град да речем има 20 будки за вестници, но ако аз отворя на другият ден ще ми я запалят. Те дори клошарите си имам територия и схема, кога да минават.. инак се карат. Това е навсякъде. Първо завържи контактите, връзките и си направи гръб. Няма да е лошо този гръб да ти бутне едно рамо, а пък и се пробвай да влезеш в партия с някого. После дръпни някакъв по-голям заем, че ако правиш нещо.. да го направиш както трябва. Успех, ако ще се пробваш!

bloodyF
12-30-2012, 12:15
Много зависи от машината. Аз откак се помня вкъщи сме с DeLonghi. Беше една като бях малка, преди две-три години се повреди и си взехме новата. Не е мръднала и всеки като дойде вкъщи казва "а , вие правите много хубаво кафе, искам" :D Един познат ми разправяше, че Saeco били най-добрите, ама му нямам вяра. :D В университета с точно такава ми правят негърска пот :D

нашата е саеко и кафето е страхотно :)
но зависи и от продукта

j_adore2
12-30-2012, 18:34
^Отскоро и ние имаме Saeco, сама си меля кафето :D Хубаво кафе става, но на мен ми идва малко силно и ако не съм яла, цял ден съм като болна, с треперещи ръце :D
Иначе за заведението - предпочитам заведения, в които ми е удобно т.е със сепарета или удобни столове.
Точно поради тази причина така щях да се карам с една сервитьорка ... В едно кафене на 2 етажа, сравнително по - скъпичко, на долния етаж гадни дървени маси и неудобни столове, повечето високи и сме наредени като на офис среща - никой с никой не може да си говори. На втория етаж има 3-4 сепарета и пак от другите маси. Отиваме един ден лятото - естесвено навънка няма къде да се седне и влизаме вътре. Качихме се на втория етаж, понеже бяхме над 10 човека и искахме на сепаре, седнахме и дойде една мацка да ни каже :"Бихте ли се преместили долу?". Като питахме :"Защо?", отговорът беше - "Обслужването ще е по - добро" ...... Полудях. Една приятелка работи там и като и казах ми каза: "Е там е шефа, говори с него, всеки се оплаква от нея (сервитьорката)". Та един приятел пита шефа каква е причината да не можем да седнем където си искаме и да видите колко бързо седнахме горе и обсужването си беше много добро. Просто мацката явно я мързеше да се качва до горе.
Та след тази история - най - важно ми е да дойде да ме обслужи мил и любезен човек. Винаги, когато имам възможност, оставям бакшиши на хора, които са усмихнати. Не мога да търпя хора, които едва ли не ми се сърдят, че съм седнала в това заведение и им създавам работа.
Харесва ми обслужването в Happy. Колкото пъти съм яла там (винаги на различни места, с различни сервитьорки) - момичетата винаги са супер учтиви. Остане ли ми празна чинията, на секундата се маха, не да чакам по 30 минути и накрая аз да я занеса на сервитьора.
По въпроса с картонените чашки за кафе - донякъде ги одобрявам. Тези заведения са главно на самообсужване. А пък чашата се пълни догоре и е истински късмет да си я занесеш до масата без да се олееш. Добре, че повечето пъти момчетата предлагат да ми го занесат като видят как ми се клати таблата в ръката :D
Много е важно за мен цената да отговаря на качеството. Не може да ми направят пакетче топъл шоколад, разтворен във вода (струва 0.60 в магазина), а в заведението да ми искат 5 лева. Не може !!!

ShtrudeL
12-30-2012, 19:07
Какво ви прави впечатление когато отидете на заведение? Не съм инициатор за ходене по заведения, но рядко нещо ми прави впечатление. Просто не обръщам внимание. ИнаК ако е някое по-особено местенце, сигурно си разхождам окото тук-там.. Преди почти всеки ден ходехме в едно, което имаше готина каменна стена и готини украшения за сладоледите (понеже само това си поръчвах <3)
Кое за вас е важно и защо? Абсолютно нищо в едно кафене не ми е на сърце, но да кажем, че не обичам да чакам, както и да се застоявам дълго в него. :> Дълго е повече от половин-един час.
Кое ви прави неприятно впечатление? Ако е студено и задимено. -.- Или прекалено топло и задимено. Направо ме изкарва извън нерви.
Как бихте описали идеалното за вас местенце за почивка и среща с приятели? Не знам дали е кафене, но темата май е за това та: меки диванчета, приглушена светлина, с малко хора, мека музика и тъмни тапети..
Кои са любимите ви кафе или топли напитки? Защо? Не обичам топли напитки честно казано, защото ги пия бързо и ми става лошо, но да кажем мляко с какао/горещ шоколад. :>
Доколко значение има за вас човека, който ви ги приготвя? Изобщо не ме интересува кой стои зад млякото ми с какао и как го е направил. Именно за това съм щастлива, когато пия мляко с какао.
Колко е максималната сума, която бихте дали за единична напитка в кафетерия? ъъ какво? Ако съм разбрала правилно - сигурно не повече от 5 лв за нещо, което мога да си пия и в нас.
Кои са местата, които посещавате, с какво ви привличат?

Нямам си 'мое място'. :>

ShtrudeL
12-30-2012, 19:14
Всеки ден по два-три пъти.
***
Не обичам да ходя по кафенета
***
а там обикновено е пълно с кретени в пубертета и момичета, които се смеят пискащо.
***
Аз не разбирам хората, които дават някаква по-голяма сума за коктейли и тем подобни, а всъщност не пият истински такива. Можеш да пиеш натурален сок само, ако ти си го изтискал във вас на машината. Да речем ябълки от село. Тогава е 100% вкус на плод, а тези бозички.. са нямам думи..
***
Не държа да съм официално облечен и да има нещо официално деликатесно.. това е толкова глупаво. Аз мога всеки ден да си направя специално ядене в нас и си угаждам по всякакви начини. Тъй, че..
***
Не се впечатлявам от обстановката в кафенето, защото като се загледаш по-внимателно.. всички са еднакви. С еднакви идейки просто малко по-други. Според мен е скучна работа.

Здрастиi, Ирти! ^^

Canis_Dirus
12-30-2012, 19:29
Всичко що има покривки по масите е прекалено изискано за мен. Обичам винкелно-ламаринени конструкции, където бирата е еФтина, а картофите са истински, а не бланшинара помия.

Irti
12-30-2012, 20:06
^ Истински компир, който да ти го белят, режат и пържат.. скоро май не съм ял по заведения. Всичко е бланширани пръчици.

Здравей, Шрудел!

http://lcd.alle.bg/61527380-259-320-ups-ri-wd1bfr1tdk.jpg

ShtrudeL
12-30-2012, 20:08
оооооох приядоха ми се от моите картофкииииии ; ((

Canis_Dirus
12-30-2012, 20:16
^ Истински компир, който да ти го белят, режат и пържат.. скоро май не съм ял по заведения. Всичко е бланширани пръчици.


истински картофи - по планинските села. и мръвките са им истински. И е евтино.

DarkTemplar
12-30-2012, 20:36
Пия Еспресо, дълго, в комплект със сок/нещо газирано, може и кроасан (7 days max с шоколад). За всичко друго ще пиша по-натам.


^ Истински компир, който да ти го белят, режат и пържат.. скоро май не съм ял по заведения. Всичко е бланширани пръчици.

http://store.picbg.net/pubpic/13/9B/ea7ec6a71645139b.jpg

^а такова ял ли си?

JoLLiE92
12-30-2012, 20:39
Там, където ходя на почивка лятото, правят истински картофи. С истинско сирене. За истинския ми релакс с биричката до басейна ;д

Irti
12-30-2012, 20:48
http://store.picbg.net/pubpic/13/9B/ea7ec6a71645139b.jpg

^а такова ял ли си?

Неее, човече, стига. Каква е тая гадост, брат? Не знам.. ебахти тъпнята.

Аз обичам дома кат' си седна да си обеля компир, да си го нарежа и да го изпържа на ТИГАН! Защото така стават най-вкусни, а не с тоя тъп фритюрник. Не е ли да се пържат в тигана и да оклепаш с олиото навсякъде.. заеби ти.

Картоф на клечка, човече. Заеби.. китайска му работа. И все пак.. пристава ли за нещо или?

Canis, дам, дам.. прав си. Особено за мръвките. Дам.

Квииииик.. лошо прасе!

DarkTemplar
12-30-2012, 20:54
Не е лош, ама е малко мазен. И си е истински компир де.

Irti
12-30-2012, 21:00
Колко струва един такъв шиш?

DarkTemplar
12-30-2012, 21:21
Май беше към лев и нещо.. Изключил съм, че все си вземахме на партия по няколко.

SuNsEt
12-30-2012, 21:25
Как го правят да изглежда така?После явно го пържат в мазнина,но аз със сигурност бих си взела.Много интересно на външен вид,измислено да привлича клиентите (по морето предполагам?) . :D

DarkTemplar
12-30-2012, 21:28
Мда, снимката е от центъра на Бургас. Режат го през някаква машина мисля и после го пържат както е с клечката. Идейно е.

kalpazanka
12-31-2012, 11:52
Мда, снимката е от центъра на Бургас. Режат го през някаква машина мисля и после го пържат както е с клечката. Идейно е.

Spiral Potato Slicer :)